Jump to content



NetKar Pro - Ο προκάτοχος του Assetto Corsa


Recommended Posts

1 hour ago, liakjim said:

Η Kunos και συγκεκριμένα ο Στέφανος έχει πει πάρα πολλές φορές ότι στο assetto, το FFB πηγάζει 100% pure από τα physics .

Έχεις info για κάτι άλλο? 

No, και το AC είναι σε πολύ καλό δρόμο λόγω αυτού. Αλλά και πάλι αδυνατώ να πιστέψω ότι το μόνο που κάνουν είναι να μετρήσουν τη γεωμετρία των μηχανισμών (ανάρτηση, steering, κλπ), τη κατανομή βάρους κλπ και να πουν 'τελειώσαμε, it is what it is'. Το υδραυλικό τιμόνι πχ είναι για εμένα ένα άλλο αγκάθι. Γενικά αν μπλέξεις με πραγματικό αυτοκίνητο είμαι σίγουρος ότι βάζεις χέρι σε πολλά και χρησιμοποιείς αναγκαστικά περισσότερα μοντέλα για να το φέρεις εκεί που θέλεις. Δεν αποκλείω να κάνω και λάθος αλλά ξέροντας πάνω κάτω τι calculations κρύβονται πίσω από ένα πραγματικό sim κάπως έτσι είναι συνήθως.

 

Edit: και δεν το λέω σαν κακό φυσικά, στο Lfs πχ δεν είχαν αυτή τη πολυτέλεια αλλά το μόνο που τους ένοιαζε είναι τα αυτοκίνητα που φτιάχνουν να είναι fun. Οπότε εκεί αφού δεν υπάρχει πραγματικό απλά το σχεδιάζεις όπως σε βολεύει και μετά δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα :p

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

No, και το AC είναι σε πολύ καλό δρόμο λόγω αυτού. Αλλά και πάλι αδυνατώ να πιστέψω ότι το μόνο που κάνουν είναι να μετρήσουν τη γεωμετρία των μηχανισμών (ανάρτηση, steering, κλπ), τη κατανομή βάρους κλπ και να πουν 'τελειώσαμε, it is what it is'. Το υδραυλικό τιμόνι πχ είναι για εμένα ένα άλλο αγκάθι. Γενικά αν μπλέξεις με πραγματικό αυτοκίνητο είμαι σίγουρος ότι βάζεις χέρι σε πολλά και χρησιμοποιείς αναγκαστικά περισσότερα μοντέλα για να το φέρεις εκεί που θέλεις. Δεν αποκλείω να κάνω και λάθος αλλά ξέροντας πάνω κάτω τι calculations κρύβονται πίσω από ένα πραγματικό sim κάπως έτσι είναι συνήθως.
 
Edit: και δεν το λέω σαν κακό φυσικά, στο Lfs πχ δεν είχαν αυτή τη πολυτέλεια αλλά το μόνο που τους ένοιαζε είναι τα αυτοκίνητα που φτιάχνουν να είναι fun. Οπότε εκεί αφού δεν υπάρχει πραγματικό απλά το σχεδιάζεις όπως σε βολεύει και μετά δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα [emoji14]



http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/your-lordship-please-give-us-an-untouched-pure-physics-ffb-not-that-consumer-thing.41404/page-4#post-817230

in AC, as said countless time, the bulk of the FF signal (the one you get with all the "effects" to 0) comes straight from the physics and is sent to the device. Basically, with the exception of the multiplier for the signal level there is no FF specific value in AC, nothing to tweak, inside or outside the code, the only way to get a different FF is to change the physics of the car. So there is nothing like "optimized for this and that" other than the level adjustment to make sure the FF is using the entire range for all the cars in the default settings, nothing more, nothing less.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αναδιατυπώσω ελάχιστα, στο AC τα physics τα ίδια είναι που πιστεύω γίνονται σε κάποιο βαθμό tune, μετά το ffb βγαίνει όπως λένε τα physics. Στο LFS πχ η εντύπωση που μου έχει αφήσει είναι οτι τα physics προέρχονται από ένα πιο καθαρό και ωμό simulation των μηχανισμών, και το μόνο που αλλάζει (πχ στο παράδειγμα από κάτω) από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο είναι η γεωμετρία των μηχανισμών (ποσο πιο μακρύς ή πιο κοντός είναι κάθε σύνδεσμος πχ, το λέω πολύ χοντρά, υπάρχουν και άλλες διατάξεις κλπ, αντίστοιχα και για το μηχανισμό του τιμονιού).

dwish_lfswip.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε, μη μασάτε. Και το PCARS παίρνει όλο το FFB απ το λάστιχο και μπορείς να προσθέσεις και κάποια έxtra (SOP diff, SOP lat) αν το θέλεις και να ενισχύσεις κάποια άλλα. Αλλά υπάρχει θέμα με το FFB του. Το θέμα είναι τί tire model έχει η κάθε εταιρία. Με συν και πλυν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Αγγλικά ξέρεις.
Γιατί επιμένεις για κάτι άλλο?

Δεν επιμένω για τίποτα, αυτό που αισθάνομαι στην οδήγηση (συμπεριφορά) και στο τιμόνι απλά λέω :).

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος liakjim έγραψε:

Αγγλικά ξέρεις.
Γιατί επιμένεις για κάτι άλλο?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μενει και Αγγλια νομιζω :p

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανένα απ τα λινκς? Μ έχει πεθάνει στο pop-up και θέλει να σωσει και .exe και να κατεβάσει κάποιο dilaudid.online

 

Δε μ αρέσει η δουλειά του.

Κατεβάζω ένα nkpro103_setup.exe απ το πρώτο λινκ. Τα υπόλοιπα είτε δεν το βρίσκει καθόλου ή στο redirect μου βγάζει μια κενή οθόνη με μια bitmap τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος konnos έγραψε:

Δουλεύει κανένα απ τα λινκς? Μ έχει πεθάνει στο pop-up και θέλει να σωσει και .exe και να κατεβάσει κάποιο dilaudid.online

 

Δε μ αρέσει η δουλειά του.

Κατεβάζω ένα nkpro103_setup.exe απ το πρώτο λινκ. Τα υπόλοιπα είτε δεν το βρίσκει καθόλου ή στο redirect μου βγάζει μια κενή οθόνη με μια bitmap τελεία.

https://www.ausgamers.com/files/download/60790/netkar-pro-demo-v13

^^ αυτο που εβαλε ο Στελιος δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Το ξανά δοκίμασα.
Δεν έχει dead zone, σου δίνει πιο δυνατή αίσθηση λόγω πιο ισχυρού SAT, κροταλιζει σαν πουτ@να και γενικά πολύ φασαρία για το τίποτα. Χαμηλωσα το gain στο 0.7 για να μην με ενοχλεί.

Στην πρώτη στροφή, τα λάστιχα είναι άθλια. Οκ τότε μου φαινόταν κορυφή, αλλά η σύγκριση με το παρόν είναι περιττή, ειδικά όταν ντριφταρα το KS formula με το ένα χέρι...

Σου βγάζει πάντως μια χαρντκοριλα που λείπει από το πιο αποστειρωμένο assetto.

Αυτά

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lylankor έγραψε:

Δεν ήξερα που να το βάλω αυτό και μιας και είναι off-topic σε όλα τα άλλα θα το πετάξω εδώ που είναι η εντελώς άλλη άκρη από κάτι σαν το netkar. WTF...το σαγόνι στο πάτωμα... :OO: όταν τα γραφικά φτάνουν να είναι τελείως φωτορεαλιστικά δε γίνεται να μην ζηλέψεις! Γιατί σταματάει να είναι απλά "καλύτερα γραφικά" είναι real!

edit: και αυτό ειναι 720p video... σε 4k φανταστείτε.

Χεχε, μου θύμησες την "προ" Assetto μου εποχή! Φαντάσου το Gran Turismo 5 το 2010 είχε σχεδόν παρόμοια γραφικά μ' αυτά που έχει τώρα το Assetto (αλλά μέχρι εκεί:hehe:).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο T300 έπρεπε να κατεβάσω strength στο 50% και μάλλον να το μειώσω λίγο ακόμη. Στο demo που κατέβασα οδηγείς μόνο το single seater 1600 οπότε πρέπει να ορίσεις και τοο τιμόνι στις 360 μοίρες.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Georgiadis Giorgos έγραψε:

Πέρα από το GT academy? ή θα παίξει συνεργασία Nismo με FIA?

 

Νομίζω ως μετεξέλιξη του GT Academy(μιας και οι ομάδες γκρινιάζανε πως οι online οδηγοί, που μπήκαν με real race cars στα πρωταθλήματά τους, ήταν πιο γρήγοροι από τους επαγγελματίες της κατηγορίας :p ). Θα διοργανώνονται online παγκόσμια πρωταθλήματα υπό την επίβλεψη της FIA.

http://www.autosport.com/news/report.php/id/124365

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wolves said:

Ευτυχως που βγηκε σημερα στο AC το update + τα καινουργια αυτοκινητα, γιατι οπως σας κοβω, σε λιγο θα παιζατε κανα τετοιο:

 

maxresdefault.thumb.jpg.983d2ff70e46e397c65ca04c0c20b011.jpg

:tongueout:

Ένα race είπαμε να κάνουμε στη βροχή, για το χαβαλέ :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.