Jump to content



Industrial lamp klp


Recommended Posts

Αυτά είναι μια ευκολία καλή , αλλά αν δε χωράνε , ή αν θέλετε κάτι πιο αξιόπιστο, παίρνετε ένα πιο μεγάλο dimmer  που χωράει καλύτερα σε άλλο σημείο της κατασκευής και απλά του μετακινείτε το ποτενσιόμετρο / διακόπτη εκεί που λειτουργικά είναι απαραίτητο.

Απλά θα χρειαστείτε λίγο διπλό καλά στριμμένο καλώδιο και ένα κολλητήρι (όχι αυτό του καραγκιόζη ! :p:)

Προσοχή !

Ότι και να φτιάξετε, φροντίστε αυστηρώς και δια ροπάλου, να έχει και αγωγό γείωσης ! ! !

Κατασκευές στριμώκολες μέσα σε μέταλλο, είναι συμβόλαια δυσάρεστων εκπλήξεων, αν δεν είναι σωστά γειωμένες !

Κώστα καλή διασκέδαση ! ! :)

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και για να το τερματίσουμε και να μη στριμωχνόμαστε άδικα :p 

Παίρνεις μια e27 Στα 12V και βάζεις έναν Fan controller που ειναι μικρουλιδες και το παίζεις έτσι :)  Από αυτούς που πάνε σε PCI Θυρα. Διαλέγεις και έναν στα 20W και εισαι οκ με ~1.5Α. 

Βεβαια σε τετοια περιπτωση θες τροφοδοτικο 12V αναμεσα σε πρίζα και συσκευή αλλά γλυτώνεις όλη τη μανουρα, το στρίμωγμα και ακομα και διαρροή να εχεις κάπου οκ θα σε χτυπήσει ρευμα που ούτε θα το καταλάβεις :p  .

 

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει στην κουζίνα με λεντοταινία βέβαια (δεν αλλάζει κάτι) και δουλεύει χρόνια χωρίς προβλήματα. Ηταν λύση έκτακτης ανάγκης μιας και δε γινοταν να περιμενω 40 μερες το κινεζο. Τελικά έχει καταντήσει ως μόνιμη. :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Seafalco said:

Ότι και να φτιάξετε, φροντίστε αυστηρώς και δια ροπάλου, να έχει και αγωγό γείωσης ! ! !

Ντουι λαμπας που δεν εχουν 3η υποδοχη για γειωση , πως τις γειωνεις ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

Ντουι λαμπας που δεν εχουν 3η υποδοχη για γειωση , πως τις γειωνεις ?

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Γειωνεις οτι μεταλλικο υπαρχει πιο κοντα  XD

Αν το ντουί είναι πλαστικό, δεν μπορείς να το γειώσεις.

Αν όμως έχει μεταλλικό (κατά κανόνα μπρούτζινο ή από λαμαρίνα με μπρονζε επικάλυψη) τότε στο σημείο στήριξης του ντουί περνάς το καλώδιο της γείωσης.  Υπάρχουν και κάποια ντουί που έχουν βιδούλα για τη γείωση, αλλά όπως και να έχει μπορεί να χρησιμοποιηθεί η βιδούλα που έχουν για να τα φρενάρει πάνω στη σωλήνα στήριξής τους σε όσα έχουν σπείρωμα στο πισω μέρος.)

Λίγο μπερδεμένα τα είπα τώρα το ξέρω, αλλά άμα έχεις το ντουί στο χέρι . . .καταλαβαίνεις! 

Πέρα όμως από αυτό, θα πρέπει να γειώσεις και τα μεταλλικά μέρη της κατασκευής, κάπου θα βρείς ένα βολικό σημείο , αν δεν έχει ήδη από μόνη της σημείο γείωσης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές /ευχές.

 

Εγώ πάντως από εδώ έχω πάρει πάνω από 10 τεμαχ. για οικιακή χρήση & είμαι super ευχαριστημένος. 

https://www.banggood.com/WhiteBlack-AWG-Switch-Dimming-Cable-Light-Modulator-Lamp-Line-Dimmer-p-1024630.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ότι και να φτιάξετε, φροντίστε αυστηρώς και δια ροπάλου, να έχει και αγωγό γείωσης ! ! !

 

πριν 6 ώρες, το μέλος SirDiman έγραψε:

Ντουι λαμπας που δεν εχουν 3η υποδοχη για γειωση , πως τις γειωνεις ?

Ας είναι γειωμένη η υπόλοιπη κατασκευή και ας μην είναι το ντουί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό σαν αρχικό βήμα.

Και αν η κατασκευή είναι μεταλλική και το ντουι το ίδιο τότε δεν υπάρχει θέμα.

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχεις μεταλλικό ντουί σε αγείωτη (έστω και εξ ανάγκης π.χ. πλαστικό φωτιστικό στο ταβάνι).

Εκεί μπορεί τα μονωμένα τμήματα του ντουί (αν δεν είναι πορσελάνη) να εξανθρακωθούν από την υπερθέρμανση μιας κακής επαφής για παράδειγμα, η από κάποιο στρίμωγμα στα καλώδια που τελικά έφθειρε τη μόνωση του καλώδιου που έχει τη "φάση".

Έτσι έχουμε  δημιουργηθεί διαρροή προς το μεταλλικό κέλυφος (πολύ χαμηλή αντίσταση)  η οποία δεν εκδηλώνεται ούτε και ανιχνεύεται, έστω και αν στην εγκατάσταση υπάρχει προστασία έναντι της διαρροής (ρελέ διαφυγής).

Το πρόβλημα θα εκδηλωθεί μόλις πάς για τον Χ λόγο να πιάσεις το ντουί!

 

Συνεπώς αν κάπου σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε μεταλλικά ντουί, θέλει γείωση το ντουί και ευλαβική προσοχή στις καλωδιώσεις.

Αυτό το τελευταίο είναι ένα σοβαρό θέμα καθώς η συναρμολόγηση του ντουί πολλές φορές δεν γίνεται με την προσοχή που πρέπει και τα καλώδια στρίβουν μεταξύ τους . . . !

 

Σε πολλές κατασκευές βρίσκουμε αυτά:

 

20170208_152711-large.jpg

 

Λέω για το μπρούτζινο λαμάκι που έχει την κλεμίτσα της γείωσης επάνω του.

Αυτό το λαμάκι πιάνεται πάνω στην κατασκευή σαν ένα ιδιότυπο κος που σφίγγεται με τη στερέωση της σωλήνας στήριξης του ντουί.

Αν λοιπόν έχουμε βιδωτή στήριξη του ντουί είναι σχετικά εύκολο να προσθέσουμε γείωση, απλά θέλουμε ένα ακροδέκτη για 1,5 - 2,5 καλώδιο που να καταλήγει σε οπή.

http://www.electrocontact.eu/gr/product.aspx?pro=86dbeb6e-e327-4b1b-bf07-95ea48dd771e&f=101&sf=1&c=1000M2

 

86dbeb6e-e327-4b1b-bf07-95ea48dd771e.jpg

 

πρεσσάρουμε τη γειώση εκεί και είμαστε ΟΚ ! :)

Τώρα για τα ντουί που δεν έχουν στήριξη με σωληνάκι, θα πρέπει να αυτοσχεδιάσετε! :p
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι μεταλλικές ηλεκτρικές συσκευές-κατασκευές πρέπει να έχουν γειωμένο το μεταλλικό τους μέρος. Οπότε μπορείς σε όποιο σημείο θέλεις να την συνδέσεις καλώδιο γείωσης αρκεί να είναι πάνω στο μεταλλικό κομμάτι. Αν για κάποιο οποιοδήποτε λόγο παρεμβάλλεται πλαστικό ή άλλο μη ηλεκτρικά αγώγιμο υλικό και μετέπειτα συνεχίζει μεταλλικό κομμάτι θα πρέπει να το γεφυρώσεις με καλώδιο ώστε να έχει συνέχεια ή γείωση. Αυτά που αναφέρω είναι ώστε να είναι όσο το δυνατόν ποιο ασφαλές, θα μου πείτε βέβαια τα παλιά πορτατίφ που ούτε στην πρίζα είχαν γείωση και το καλώδιο περνούσε μέσα από το μέταλλο το οποίο μπορούσε να τριφτεί και να κάνει διαρροή πάθαιναν τίποτα που τα χρησιμοποιούν και τα πουλάν ακόμα. Μία φορά θα συμβεί το κακό....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για άλλα......

Edison table lamp - cactus lamp.

 

Είδα αυτό & μου άρεσε (φυσικά όχι η τιμή πώλησης του): 

https://www.etsy.com/listing/2695430...=sr_gallery_13

Στοιχίζει 45 - 50 € με τις λάμπες & αυτός το δίνει 103 € χωρίς τις λάμπες + τα όποια μεταφορικά !!!

 

Εγώ λέω να βάλω πιο πλατύ ξύλο 200x200 (αυτός βάζει 150χ150), γιατί φοβάμαι μήπως ανατραπεί όπως θα το ξεσκονίζει η νοικοκυρά αν το αφήσω σε αυτήν την διάσταση.

 

Υλικά

Υδραυλικά: (όλα γαλβανιζέ)

3 συστολές 2'' χ 3/4''

3 ταυ 3/4''

3 καμπύλες 90 μοιρών 3/4''

9 μαστοί 3/4''

1 τάπα αρσενική 3/4'' (δεν έχει μπει ακόμα)

1 φλάντζα τελική 3/4'' (δεν έχει μπει ακόμα)

 

Ξυλεία

Θα τοποθετηθεί ένα κομμάτι σύνθετης ξυλείας οξιάς 200 x 200 & με πάχος 40  mm.

 

Ηλεκτρολογικά:

3 ντουί βακελίτη Ε27

3 Λαμπτήρες νήματος Ε27, τύπου "Edison" για να ντιμάρονται (σχήματος "αχλαδιού")

Καλώδιο με dimmer από Banggood.

Κόλλα 2 συστατικών για στερέωμα των ντουί στις συστολές των 3''.

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.

Συνεχίζετε..............

IMG_20170609_133047.jpgIMG_20170609_133101.jpg

il_570xN.995509474_d99w.jpgil_570xN.995509478_79or.jpg

Έγινε επεξεργασία από costas1965
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραία! Επειδή δεν μου φτάνουν όλη μέρα στη δουλειά τα industrial τα έχω και σπίτι..! Έχω φτιάξει και εγώ δύο φωτιστικα για το σπίτι. Το δαπέδου έχει ποδοδιακοπτη. 029c2daa3be786db86a1e1ef1e942bc1.jpg1fb9b4b31871690aa56e774a2b71351e.jpg

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κ δεν είμαι της επανάληψης προχώρησα στην κατασκευή άλλων 5 industrial-style φωτιστικών για το μαγαζί του φίλου μου. 

Επιπλέον άλλαξα κ κορδόνια στο παπούτσι μου!

 

IMG_20170624_152516-600x800.jpg

IMG_20170624_161635-800x600.jpg

IMG_20170624_152526-600x800.jpgIMG_20170624_152542-600x800.jpg

IMG_20170624_152638-600x800.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.