Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Είπα να βαλω μια τάξη στο συστηματακι...
Η corsair H110 είναι βιδωμένη στα δυο ποδαράκια διαγώνια λόγω έλλειψης AM4 βάσης, ειναι και η τελευταία φορά που βγαίνει φωτο γιατι έρχεται αντικαταστατης noctua NH D15.
58ec0f521c268__DSC50591copy.thumb.jpg.9126010a86cb49b30134c45f35dc7301.jpg

Πατάει καλά η ψύκτρα; Λέω να το κάνω και εγώ έτσι για να τον ανοίξω γιατί ούτε που τον έχω ανοίξει..
Έχουμε ίδια μητρική κιόλας! :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos444 said:


Πατάει καλά η ψύκτρα; Λέω να το κάνω και εγώ έτσι για να τον ανοίξω γιατί ούτε που τον έχω ανοίξει..
Έχουμε ίδια μητρική κιόλας! :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι φιλε μου, πατάει καλα , την τσέκαρα απο το πλάι και ηταν OK , να φανταστεις οτι ειχα βαλει λάθος βίδες ( απο intel) και ηταν μια χαρα...

 

Οι εντυπώσεις απο την Noctua D15 είναι πολυ καλές, o 1700 στα 3925 Mhz με 1.35v prime95 παίζει  max 71c 

pcrz2.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

σήμερα δοκίμαζα το relive , μέχρι που κατάλαβα πόσο σπασμένο είναι με το BF1

σε μένα freezarei 1-2sec ξεφρυζάρει και ξανά και πάει λέγοτναςόταν γράφω σε fullscreen ή Bordeless .

Αν βάλω window γράφω μια χαρά ότι να νε :p

έκανα μια δοκιμή να δω τι παίζει όλα μια χαρά με της unique το νέο benchmark (όλα stock, RAM 2933Mhz)

 

1.thumb.png.94514d3dfdd58df5a426852438d76e95.png2.thumb.png.7b2aea544f51387d8945807477708287.png

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2017 at 9:34 AM, panos444 said:

Μεγεια! Για πιο πάνω θέλει πολύ ρεύμα, προσπάθησες; Οι μνήμες που παίζουν;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ποιο πανω δεν παει σταθερά , ακόμα και με 1.4 στα 4 δεν είναι σταθερό.. οπότε δεν αξίζει να δώσω παραπάνω ρεύμα.

Η μνήμες παίζουν στα 3200 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2017 at 1:14 ΠΜ, το μέλος angel_f έγραψε:

Ναι φιλε μου, πατάει καλα , την τσέκαρα απο το πλάι και ηταν OK , να φανταστεις οτι ειχα βαλει λάθος βίδες ( απο intel) και ηταν μια χαρα...

 

Οι εντυπώσεις απο την Noctua D15 είναι πολυ καλές, o 1700 στα 3925 Mhz με 1.35v prime95 παίζει  max 71c 

pcrz2.jpg

 

Κάτι παίζει με το hwinfo, δεν μπορεί να διαβάζε σωστά. Σου βγάζει vcore > core VID, τα average της συχνότητας σχεδόν ταυτίζονται με τα maximum και το max 71 που βλέπεις η παρένθεση με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι απόλυτη τιμή (ούτε delta βέβαια αλλά κάτι τέτοιο). + ότι στο Peak το vcore σου είναι 1.37

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή μητρικής και R5 1600X σε λίγες ημέρες διατίθεμαι να τρέξω bench που θα μου προτείνεται στο υπάρχον σύστημα της υπογραφής και στο νέο, όταν με το καλό ολοκληρωθεί, ώστε να γίνουν συγκρίσεις και να μην υπάρχουν παράπονα οτι μόνο cinebench τρέχουν οι Ryzen.

Θέλω να τονίσω οτι δεν διαθέτω τα τελευταία games και ούτε πρόκειται να απευθυνθώ στον θείο για αυτό τον σκοπό. Προσωπικά προτιμώ να περιμένω 1 χρόνο+ για να τα πάρω σε sale με τα τυχόν dlc και όλα τα patches ώστε να παίζω και να ευχαριστιέμαι, όχι να βλαστημάω.

Η βιβλιοθήκη μου σε steam/gog/origin/uplay έχει 400+ αλλά είναι πιο παλιά και κυρίως strategy/rpg με μερικά shooters/rally.

Παίζω ακριβώς 3 multiplayer με το ένα να είναι το emulator της υπογραφής και τα άλλα 2 να είναι τα Titan Quest AE & Civ 5 mutiplayer. Συνεπώς αναφέρεται εσείς και αν το έχω οκ.

Η ανάλυση που χρησιμοποιώ είναι QHD (2560x1440) και κάρτα έχω της υπογραφής, λεφτά δεν δίνω να πάρω 1080Ti εκτός και αν βάλετε ρεφενέ να μου χαρίσετε μία :hehe:

Δεν έχω/ξέρω το fraps συνεπώς αν έχουν ενσωματωμένο benchmark τόσο το καλύτερο, εκτός και αν είναι μια εύκολη διαδικασία που θα μου υποδείξετε αναλυτικά.

 

Από προγράμματα επίσης αναφέρεται ποιά θέλετε να δείτε και εφόσον είναι Δωρεάν να μου δίνεται και το link για κατέβασμα.

Δεν έτρεχα ποτέ bench και ούτε έχω ασχοληθεί οπότε με τις default ρυθμίσεις ή αν είναι σχετικά εύκολες οι ρυθμίσεις, δεν θέλω να φάω μέρες ψάχνοντας/τρέχοντας.

 

Peace out.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2017 at 3:04 PM, Trexx said:

 

Κάτι παίζει με το hwinfo, δεν μπορεί να διαβάζε σωστά. Σου βγάζει vcore > core VID, τα average της συχνότητας σχεδόν ταυτίζονται με τα maximum και το max 71 που βλέπεις η παρένθεση με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι απόλυτη τιμή (ούτε delta βέβαια αλλά κάτι τέτοιο). + ότι στο Peak το vcore σου είναι 1.37

 

Δεν είναι με το hwinfo το θέμα, εχει πολύ μεγάλο vdrop ενω εχω βάλει το max load line calibration , οταν είμαι idle εχω 1.37.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά και μόνο στο wot με 2κ οθόνη και την 1070 είναι φυσιολογικό το ~60frames; Max όλες οι ρυθμίσεις. Αν θέλετε να τρέξω κάτι με ενημερώνετε. Αν και έφυγα πάλι εκτός με την δουλειά και ούτε που είδα που φτάνει ο επεξεργαστής. idle σχεδόν, έχει 53 βαθμούς, την ίδια στιγμή που η κάρτα γραφικών έχει 25..

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, panos444 said:

Πληροφοριακά και μόνο στο wot με 2κ οθόνη και την 1070 είναι φυσιολογικό το ~60frames; Max όλες οι ρυθμίσεις. Αν θέλετε να τρέξω κάτι με ενημερώνετε. Αν και έφυγα πάλι εκτός με την δουλειά και ούτε που είδα που φτάνει ο επεξεργαστής. idle σχεδόν, έχει 53 βαθμούς, την ίδια στιγμή που η κάρτα γραφικών έχει 25..

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα ειναι ενεργοποιημενο το vsync και παιζει 60fps max χωρίς να ζορίζει την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι ενεργοποιημενο το vsync και παιζει 60fps max χωρίς να ζορίζει την καρτα.

Μάλλον όχι γιατί στο medium έχω 90+. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω, αλλά έπαιζε καλά χωρίς σπασίματα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Efialtis καλορίζικο μαν το μηχάνημα !! αυτό έλειπε πιστοποιημένες ram για ryzen να μην έτρεχε στις ταχύτητες αυτές !

 

έχουμε και λέμε σήμερα ασχολήθηκα 50 λεπτάκια να κάνω ένα o/c της πλάκας για τον @GoMaR

αυτό που κατάφερα χωρίς να κρασάρει στο cinebench (νέα μέθοδος για να δούμε αν ένα σύστημα amd είναι σταθερό)

να πω ότι έχω την stock ψήκτρα ! δοκίμασα να δω τι παίζει με 1.350v τάση και είδα ότι ας πούμε είναι σταθερό στα 3.7GHz @GoMaR

 

οποιοσδήποτε οδηγός για O/C κλπ ευπρόσδεκτος ! (Mε όλα αυτά ανοιχτά (cpuz, amd master , relive τρώνε αρκετούς πόντους από το αποτέλεσμα))

Επίσης όποιος είναι καρδιακός να μην επιχειρήσει να κάνει O/C :p

 

 

Επίσης μέσα στο bios έχω ρυθμίσει 1,350v , στο Soc 1.1V και στο master γράφει 1.187V  και 0,931ν αντίστοιχα

στο HWmonitor γράφει 1.175ν

 

ποιο μετά θα δοκιμάσω και σε BF

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεων & δοκιμών συνέχεια.

Θερμοκρασίες 32C-60C στο AMD Ryzen Balanced plan χωρίς να έχω κάνει stress test και με θερμοκρασία δωματίου 20C.

Ρύθμιση CPU Volt 1.3265 χειροκίνητα στο BIOS και βλέπω αυξομειώσεις μέχρι 1.352 με CPU-Z αλλά μέχρι 1.40+ με Ryzen Master.

Θα δώσω περισσότερη σημασία εν καιρώ. Βράχος μέχρι τώρα αλλά δεν έχω τρέξει τίποτα βαρύ εκτός από Heaven/Valley. Μόλις τα βρω και από το παλιό θα τα ποστάρω για σύγκριση.

Πρέπει να ψάξω το BIOS της ASUS γιατί ο task manager δείχνει το  virtualization disabled.

Λίγο ο Μ.2 και λίγο το IPC σε σχέση με τον FX-8370 νομίζω οτι πετάει. :D

AIDA64 Mem.png

Ryzen Master. Idling.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Efialtis said:

Λίγο ο Μ.2 και λίγο το IPC σε σχέση με τον FX-8370 νομίζω οτι πετάει. :D

 

Όπως το είπες. Και ο M.2 αλλά κυρίως το IPC δείχνει την διαφορά στα everyday tasks εύκολα. Το είχα παρατηρήσει όταν είχα FM2+ σύστημα και μετά πήγα σε Intel. Και τα δύο συστήματα με SSD φυσικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Κανέναν οδηγό για o/c έχετ βρει; Πήγε στα 4 με λίγο λιγότερο από 1,4V χωρίς να το ψάξω, με την πρώτη bootαρε. Τις μνήμες δεν τις έχω ψάξει ακόμα. Οι θερμοκρασίες δεν ξέρω πως είναι, το έβαλα από το bios να με ειδοποιεί όταν ξεπεράσει τους 70 βαθμούς. Θα το στρεσάρω σε λίγο γιατί έπιασα το wot τώρα!!

 

 

4ghz+temps.jpg

Έγινε επεξεργασία από panos444
Temps no load
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

αυτό που κατάφερα χωρίς να κρασάρει στο cinebench (νέα μέθοδος για να δούμε αν ένα σύστημα amd είναι σταθερό)

να πω ότι έχω την stock ψήκτρα ! δοκίμασα να δω τι παίζει με 1.350v τάση και είδα ότι ας πούμε είναι σταθερό στα 3.7GHz @GoMaR

 

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ρυθμίσεων & δοκιμών συνέχεια.

Θερμοκρασίες 32C-60C στο AMD Ryzen Balanced plan χωρίς να έχω κάνει stress test και με θερμοκρασία δωματίου 20C.

Ρύθμιση CPU Volt 1.3265 χειροκίνητα στο BIOS και βλέπω αυξομειώσεις μέχρι 1.352 με CPU-Z αλλά μέχρι 1.40+ με Ryzen Master.

Θα δώσω περισσότερη σημασία εν καιρώ. Βράχος μέχρι τώρα αλλά δεν έχω τρέξει τίποτα βαρύ εκτός από Heaven/Valley. Μόλις τα βρω και από το παλιό θα τα ποστάρω για σύγκριση.

 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος panos444 έγραψε:

Κανέναν οδηγό για o/c έχετ βρει; Πήγε στα 4 με λίγο λιγότερο από 1,4V χωρίς να το ψάξω, με την πρώτη bootαρε. Τις μνήμες δεν τις έχω ψάξει ακόμα. Οι θερμοκρασίες δεν ξέρω πως είναι, το έβαλα από το bios να με ειδοποιεί όταν ξεπεράσει τους 70 βαθμούς. Θα το στρεσάρω σε λίγο γιατί έπιασα το wot τώρα!!

 

 

 

Με την άφιξη των ryzen καταργήθηκε το πολύωρο prime και occt, ibt, linpack? Δεν δίνουν εικόνα αυτά τα νούμερα ρε παίδες ούτε σε μας αλλά ούτε και σε σας (που είναι και το βασικό) για το που και πώς κλοκάρει τελικά το μηχάνημα.

 

@Efialtis

 

Mπορώ να έχω ένα Kraken 1.1 σε Firefox 53;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.