Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

19 hours ago, Dem said:

Δοκίμασε τα chipset drivers για να πάρεις και το  "AMD Ryzen Balanced power plan" 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

 

Τι πήρες τελικά ?????? 

 

Πήρα τα εξής:
- 2700x

- Asrock X470 K4

- 32GB (2x 16384MB) G.Skill SniperX Urban Camouflage DDR4-3200 DIMM CL16-18-18-38

- 2GB Palit GeForce GT 710 Passiv

- 2x BenQ GW2765HT

- 500GB Samsung 960 Evo M.2 2280

- 1000GB Crucial MX500 2.5"

 

Και έβαλα ακόμα 2x 2TB 3.5" δίσκους που είχα ήδη.

Boot-αρα μόνο σε Ubuntu 18.04 και είναι μια χαρά.

 

Με αυτό που έχω ενθουσιαστεί όμως περισσότερο απ' όλα είναι το πληκτρολόγιο.

Το πήρα για καβάτζα και τελικά κατέληξα να βαλω το μηχανικό στην άκρη για πάρτη του.
https://www.amazon.com/Keyboard-K502-Redragon-Illuminated-Computer/dp/B00LSGKEC4/

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ, καμία σχέση. Αλλά ξέρεις του μου άρεσε; Ότι είναι το πιο αθόρυβο πληκτρολόγιο που έχω γράψει.

Και άνετο.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Jaco said:

Όχι ρε συ, καμία σχέση. Αλλά ξέρεις του μου άρεσε; Ότι είναι το πιο αθόρυβο πληκτρολόγιο που έχω γράψει.

Και άνετο.

 

Ωραίο φαίνεται. Όταν ειδικά έχεις συνηθίσει  να γράφεις σε λαπτοπ χρόνια ακόμα και το low profile logitech που έχω σπίτι με δυσκολεύει.

Στο chiclet του dell δεν σηκωνονται τα δαχτυλα από τα πλήκτρα, και εννοείται ότι δεν μπορώ να δουλέψω σε μηχανικό, είναι θέμα συνηθειας πλεον.

 

Καλορίζικο !!!

 

η Κ4 τελικά πουθενά Ελλάδα.... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dem έγραψε:

 

Ωραίο φαίνεται. Όταν ειδικά έχεις συνηθίσει  να γράφεις σε λαπτοπ χρόνια ακόμα και το low profile logitech που έχω σπίτι με δυσκολεύει.

Στο chiclet του dell δεν σηκωνονται τα δαχτυλα από τα πλήκτρα, και εννοείται ότι δεν μπορώ να δουλέψω σε μηχανικό, είναι θέμα συνηθειας πλεον.

 

Καλορίζικο !!!

 

η Κ4 τελικά πουθενά Ελλάδα.... 

https://www.skroutz.gr/s/14842908/Asrock-Fatal1ty-X470-Gaming-K4.html

 

https://www.bestprice.gr/item/2155333507/asrock-fatal1ty-x470-gaming-k4.html

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Dem said:

 

Ωραίο φαίνεται. Όταν ειδικά έχεις συνηθίσει  να γράφεις σε λαπτοπ χρόνια ακόμα και το low profile logitech που έχω σπίτι με δυσκολεύει.

Στο chiclet του dell δεν σηκωνονται τα δαχτυλα από τα πλήκτρα, και εννοείται ότι δεν μπορώ να δουλέψω σε μηχανικό, είναι θέμα συνηθειας πλεον.

 

Καλορίζικο !!!

 

η Κ4 τελικά πουθενά Ελλάδα.... 

 

Ευχαριστώ. Ακόμα το έχω και βλεπόμαστε βέβαια. χωρίς ιντερνετ είναι τελείως άχρηστος...

Βασικά έχω ένα sharkoon skiller με red switches, που χρησιμοποιώ γιατί γράφω πολύ, αλλά κατάλαβα πόσο πολύ με ενοχλεί ο θόρυβος του, όταν δοκίμασα το άλλο. Ηρέμησε το κεφάλι μου. Δεν είναι ότι το μηχανικό με κούραζε ή κάτι τέτοιο. Μόνο στην αρχή μέχρι να συνηθίσω να μην πατάω πλήκτρα με τις παλάμες μου.

 

@adpanos κατόπιν παραγγελίας κλπ κλπ. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Εγώ έκανα προ-παραγγελία στο mindfactory και πήρα μια από της πρώτες 20 που είχαν καπαρώσει. Αλλά περίμενα 1 μήνα. Τους τελείωσαν, έφεραν άλλη φουρνιά, αλλά τώρα απ' ότι είδα τους έχει μείνει μόνο μια. Για κάποιο λόγο δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Ελπίζω όχι για κακό λόγο μόνο.

https://www.mindfactory.de/product_info.php/ASRock-Fatal1ty-X470-Gaming-K4-AMD-X470-So-AM4-Dual-Channel-DDR4-ATX-Re_1238528.html

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα bios μετά από 6 μήνες (είχα σταματήσει να ασχολούμαι) για να δω και εγώ πού βρισκόμαστε. Όλο αυτό το διάστημα το σύστημα της υπογραφής μου ήταν rock stable με μοναδική παραφωνία το memory training cycle που μου έκανε στο boot, περίπου στο 30% των επανεκκινήσεων. Όσο και αν είχα παίξει με τις ρυθμίσεις, δεν είχα καταφέρει να το εξαλείψω.

 

Πέρασα λοιπόν το 4011 (27/4/2018) κρατώντας μικρό καλάθι, μια που νόμιζα ότι οι αλλαγές θα αφορούσαν στην υποστήριξη των νέων ryzen. Η asus με εξέπληξε ευχάριστα: Out of the box οι μνήμες έπαιξαν 3000 (ODCP 3000) και τα memory training cycles εξαφανίστηκαν!!!! Σημειώνω ότι έχω παίξει το σύστημα και στα 4GHz, αλλά λόγω φόρτου εργασίας (είχα σταματήσει να ασχολούμαι εδώ και ένα εξάμηνο περίπου) δεν έχω κάνει stress test σε αυτή τη συχνότητα, οπότε επέλεξα να μείνω στα "σίγουρα" 3.9. Το καλοκαιράκι θα ξανασχοληθώ να δω πλέον πού είναι τα όρια τόσο του cpu όσο και των μνημών.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για stress testing τι χρησιμοποιείτε ? Προσωπικα prime95 δεν με καλύπτει. Περναει 3ωρο blend και 3ωρο small FFTs και όταν πάω να κάνω τη δουλεια μου με handbrake (πιάνω και 10 βαθμους πάνω απο blend) μου κολλάει. Πιστεύω λόγω avx 2.0 που μάλλον το prime95 δεν χρησιμοποιει.

 

Κατέληξα σε occt linpack με avx enabled και φαινεται να κάνει τη δουλεια του. Το large data set του occt που υποτιθεται οτι ειναι καλύτερο για να βρισκει λάθη το περνουσε και αυτο χωρίς προβλημα ενώ σκαλωνε στο handbrake.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddie said:

Για stress testing τι χρησιμοποιείτε ? Προσωπικα prime95 δεν με καλύπτει. Περναει 3ωρο blend και 3ωρο small FFTs και όταν πάω να κάνω τη δουλεια μου με handbrake (πιάνω και 10 βαθμους πάνω απο blend) μου κολλάει. Πιστεύω λόγω avx 2.0 που μάλλον το prime95 δεν χρησιμοποιει.

 

Κατέληξα σε occt linpack με avx enabled και φαινεται να κάνει τη δουλεια του. Το large data set του occt που υποτιθεται οτι ειναι καλύτερο για να βρισκει λάθη το περνουσε και αυτο χωρίς προβλημα ενώ σκαλωνε στο handbrake.

Το prime95 υποστηρίζει avx από το 2011. Δεν ξέρω σε πόση ώρα σου χτυπάει το linpack, πάντως για να είσαι σχεδόν σίγουρος ότι είσαι σταθερός θες 10ώρες prime. Για 99,9% επιβεβαίωση σταθερού συστήματος θες 24ώρες prime. Κάτι δεν ρυθμίζεις σωστά στο prime για να λες ότι με άλλο stress test πιάνεις +10 βαθμούς... Ψάξε μήπως η αιτία που κολλάει το handbrake δεν είναι το cpu.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω καλύτερο benchmark ?

εγώ δοκιμάζω με συνδυασμό

 

prime 95 απλά 15 λεπτά

handbrake + Youtube FHD Video (με firefox έχω απενεργοποιήσει το HWacceleration )

BF1 2rounds + Youtube FHD Video 2 tabs ? (με firefox έχω απενεργοποιήσει το HWacceleration ? )

 

αν δεν κρασάρει στα παραπάνω είναι rock stable

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το prime95 υποστηρίζει avx το τσέκαρα και γω. Δεν ξέρω τι να πω. Πάντα αυτο χρησιμοποιούσα, και αν το περνούσε δεν είχα προβλημα πουθενά αλλού

 

Το βαζω 3 ωρο γιατί πάνω απο τις 2,5 ωρες δεν μου χει βγάλει ποτε error και τουλάχιστον στο παρελθον δεν ειχε και νοημα να το αφήνω παραπανω.

 

Υψηλότερες θερμοκρασιες στο handbrake ειχα απο το blend στο prime (που πάντα αυτο χρησιμοποιούσα), απο το small FFTs ειναι χαμηλοτερες στο handbrake. Εσύ δλδ δεν έχεις υψηλοτερες θερμοκρασίες στο handbrake απο 4κ x265->4k x265 σε slow preset  rf 20 απ'ότι στο blend στο prime? To ξαναέλεγξα και το handbrake ειναι πάλι 6-7βαθμους παραπανω απο το prime στις default ρυθμισεις στο blend.

 

Στο prime μου περασε και τα δυο πανω απο 3ωρο, και το handbrake που το αφησα το βραδυ, το πρωί είχε κολλήσει.

 

Το τσεκαρω μετα με το occt linpack και στο 5λεπτο μου κολλαει.

 

Oι μνήμες ειναι τσεκαρισμενες με hci memtest για ολο το βράδυ στο 1600%

 

 

Τελοσπαντων, έκανα κάποιες αλλαγές και τώρα περναει και 3ωρο linpack και περιμένω να δω αν θα βγαλει και το βράδυ το handbrake.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ναι όντως το prime95 υποστηρίζει avx το τσέκαρα και γω. Δεν ξέρω τι να πω. Πάντα αυτο χρησιμοποιούσα, και αν το περνούσε δεν είχα προβλημα πουθενά αλλού

 

Το prime95 σε Small FFTs είναι εξαιρετικά optimized για AVX2+FMA (δηλαδή οχι μόνο AVX2 αλλά και FMA)

 

Στις τελευταίες εκδόσεις του Prime95 έχουν προσθέσει και AVX512, γενικά δεν πρόκειται να βρεις τόσο optimized πρόγραμμα.

 

Το πρόβλημα είναι αλλού, συγκεκριμένα στο ότι ο Ryzen δεν έχει γρήγορη υλοποίηση σε AVX/AVX2, οπότε αυτά τα optimizations δεν τον αγγίζουν τόσο πολύ, δεν τον ζορίζουν.

 

Μάλλον σε SSE2/ SSEx optimized tests πρέπει να κοιτάζουν οι κάτοχοι Ryzen.

 

Το Prime95 μπορεί να "λιώσει" κάθε Intel επεξεργαστή από Haswell και νεότερο, αλλά για Ryzen πιθανότατα υπάρχουν και πιο αποτελεσματικά apps για αυτήν την δουλειά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2018 at 6:21 PM, Jaco said:

 

Πήρα τα εξής:
- 2700x

- Asrock X470 K4

- 32GB (2x 16384MB) G.Skill SniperX Urban Camouflage DDR4-3200 DIMM CL16-18-18-38

- 2GB Palit GeForce GT 710 Passiv

- 2x BenQ GW2765HT

- 500GB Samsung 960 Evo M.2 2280

- 1000GB Crucial MX500 2.5"

 

Και έβαλα ακόμα 2x 2TB 3.5" δίσκους που είχα ήδη.

Boot-αρα μόνο σε Ubuntu 18.04 και είναι μια χαρά.

 

Με αυτό που έχω ενθουσιαστεί όμως περισσότερο απ' όλα είναι το πληκτρολόγιο.

Το πήρα για καβάτζα και τελικά κατέληξα να βαλω το μηχανικό στην άκρη για πάρτη του.
https://www.amazon.com/Keyboard-K502-Redragon-Illuminated-Computer/dp/B00LSGKEC4/

 

Δεν είσαι ο μόνος που το έχει ερωτευτεί το συγκεκριμένο.

Το είδα σε φίλο μου και με ψήνει άσχημα να το τσιμπήσω κ εγώ ?

Έχω ένα Motospeed ck104 τώρα σκέψου.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω κ ένα δεύτερο για να έχω αν χαλάσει κάποια στιγμή το πρώτο. Το μόνο ερωτηματικό είναι αν αυτό το πλαστικό με την σατέν υφή αντέχει στον χρόνο ή γίνεται, όπως σε κάτι παλιότερα ποντίκια που είχα, σαν κόλλα. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος UsualSuspect έγραψε:

 

Δεν είσαι ο μόνος που το έχει ερωτευτεί το συγκεκριμένο.

Το είδα σε φίλο μου και με ψήνει άσχημα να το τσιμπήσω κ εγώ ?

Έχω ένα Motospeed ck104 τώρα σκέψου.

γιατί όχι και εγω πήρα το συγκεκριμένο motospeed ίσως λόγω του γενικότερου hype. Σε καμία περίπτωση δε μπορώ να πω οτι τρελαίνομαι. Ο θόρυβος και η καταπόνηση νομίζω υπερκαλύπτουν την όποια ωραία αίσθηση. Να επισημάνω όμως ότι είναι αξιοπρεπέστατο σαν κατασκευή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το benchmark του Yocto (το οποίο κάνει build μερικές χιλιάδες πακέτα για να δημιουργήσει ένα Linux distro) και στον 2700x.
Οπότε τώρα έχω αποτελέσματα από τον Xeon και τον 1950x της δουλειάς και τον 2700x του σπιτού.

 

Intel Xeon W-2133

C/T  : 6/12
RAM  : 32GB
OS   : Ubuntu 17.10
----
Ran 6 tests in 9898.132s

AMD 2700x

C/T  : 8/16
RAM  : 32GB
OS   : Ubuntu 18.04
----
Ran 6 tests in 7540.888s

AMD 1950x

C/T  : 16/32
RAM  : 64GB
OS   : Ubuntu 18.04
----
Ran 6 tests in 6084.252s
Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, 25 λεπτά διαφορά δεν το λες λίγο. Και οι δύο έχουν τον ίδιο nvme 960. Απλά υπάρχουν μέρη του τεστ που για κάποιο διάστημα δεν δουλεύουν όλοι οι επεξεργαστές, όπως όταν δημιουργείται το rootfs από όλα τα Deb packages.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά με την Κ4 και βλέπω τόση κίνηση; Έχω χάσει επεισόδια μάλλον...
Σε 1-2 μήνες θα ξεκινήσω αναβάθμιση, λέω να μπω ξανά στο club, καιρό έχει που βγήκα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήγα εκεί επειδή ήθελα μόνο asrock και ήταν στο εύρος τιμής που ήμουν διατεθειμένος να διαθέσω.

Γενικά το bios έχει πάρα πολλές μικρο-ρυθμίσεις για ένα σωρό πράγματα τα οποία δεν κάνεις overclocking στα άκρα, δεν τα χρειάζεσαι.

Κατά τα άλλα ούτε ένα review δεν υπήρχε όταν την πήρα και νομίζω ότι ούτε τώρα υπάρχουν πολλά.

 

Τέλος πάντων, σε άλλο μνμ έγραψα ότι οι μνήμες μου έπαιξαν στα 3200 με την πρώτη, αλλά μου έκανε 1-2 φορές κάτι κουλά, αλλά από τότε που ανέβασα την τάση από 1.35 σε 1.37 είναι κομπλέ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.