Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ευτυχισμενος κατοχος ενος 2600 :D Πρωτη φορα παιρνω AMD και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος προς το παρων. Παρελαβα χθες τα πραγματα εγινε το στησιμο, αλλα ειδα κατι παραξενο που δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο. Εχω ανοιχτο cpuz, βλεπω το core speed πανω κατω. Πχ 3.5 3.7 καποιες φορες 1.5. Επισης ενα-δυο φορες ειδα το multiplier να βαραει κοφτες σε φαση αλλες φορες να ναι στο Χ37.25-5 και αλλες να κατεβαινει στο 20-25 πχ. Ειναι κατι φυσιολογικο ? Ειναι καποια λειτουργια των ραιζεν που δεν γνωριζω ? Με συγχωρειτε εαν οι ερωτησεις μου ειναι χαζες, αλλα ειχα καιρο να ασχοληθω με το "αθλημα" ξανα και νομιζω εχω σκουριασει :D 

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι καθώς ανάλογα το φόρτο του συστήματος μπορεί να αλλάξει και η ταχύτητα του CPU.

Πιθανόν έχεις το Balanced Power plan στα Windows, αν έχεις περάσει τους AMD chipset drivers θα πρέπει να βλέπεις το AMD Ryzen Balanced.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Efialtis said:

Φυσιολογικό είναι καθώς ανάλογα το φόρτο του συστήματος μπορεί να αλλάξει και η ταχύτητα του CPU.

Πιθανόν έχεις το Balanced Power plan στα Windows, αν έχεις περάσει τους AMD chipset drivers θα πρέπει να βλέπεις το AMD Ryzen Balanced.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Off topic: στις κάρτες γραφικών αλλάζετε μέσω του nvidia control panel να παίζουν πάντα σε high performance ;γιατι ειδα από το msi after. Ότι ρίχνει και τα ρολόγια της κάρτας. (325mhz)

Link to comment
Share on other sites

 @ARMAGEDDON @gdp77 @haris013 @Jaco@icy20

 

παιδιά είπα να καλέσω το ιππικό, σκέφτομαι  για τον ryzen 2700x   

αλλά διάβασα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίσατε διάφορα άτομα εδώ μέσα

 

σε linux δουλεύει καλά ? ή θα έχω θέματα ?  

θα τρέχω και διάφορα vmware κτλ...  

κάτι που πρέπει να ξέρω  σε θέμα ασυμβατότητες και bugs ?

icy20 έλυσες το πρόβλημα που είχες ?

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασιες χμ ναι εγω με ρευματα 1.35vcore 1.43v στα ram με aio σε prime blend ωρες ατελειωτες εχω 71βαθμους σε καλυψα? ασυμβατοτητες σε ραμ... αμα παρεις μητρικη και ραμ χρεπια κ θες 3200 ναι δεν γινεται...... σορυ  κιολας. με samsung chip δεν εχεις κανενα θεμα μεχρι 3200  με hynix που εχω σε εναν 2400g  μεχρι 3000 που τις πηγα δεν ειχα κανενα θεμα..... τωρα για το τριτο θεμα τι να σε πω  εχω δυο μηχανακια ενα 2400 κ εναν 2700χ κατα εναν περιεργο λογο δουλευουν και τα δυο. το προβλημα με το  lab ειναι οτι αν δεν σκασεις 1000 ευρω για cpu και δεν ειναι ιντελ δουλεια δεν γινεται. και σιγουρα αν δεν δωσεις 1000+  ευρω για μητρικη και cpu games δεν παιζεις

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tromeross said:

 @ARMAGEDDON @gdp77 @haris013 @Jaco@icy20

 

παιδιά είπα να καλέσω το ιππικό, σκέφτομαι  για τον ryzen 2700x   

αλλά διάβασα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίσατε διάφορα άτομα εδώ μέσα

 

σε linux δουλεύει καλά ? ή θα έχω θέματα ?  

θα τρέχω και διάφορα vmware κτλ...  

κάτι που πρέπει να ξέρω  σε θέμα ασυμβατότητες και bugs ?

icy20 έλυσες το πρόβλημα που είχες ?

Το προβλημα και ναι και οχι. Ναι γιατι απλα τα εβαλα ολα auto και επιανε καμμια 75αρα (δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι με το offset αυτο) λογικα ειναι ναι. Με την υδροψυξη που ειχα βαλει για καποιες μερες ειχε πεσει στο 60αρι. Οσον αφορα την αποδοση παντως ο 2600Χ , δεν ξερω για τον 2700Χ ελπιζω να ειναι καλυτερος, εκανε τρελο bottleneck στην 2080ti. Κοιτα για μενα καλοι επεξεργαστες οι amd και vfm κτλ, αλλα δυστυχως για max fps gaming απλα δεν πας εκει με τους ryzen 1. Ελπιζω με τους 2 να καλυτερεψει το πραγμα μηπως πεσουν και οι τιμες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει που το συνεχιζεις κιολας.... υπαρχουν ενα εκατομμυριο benchmark και review εκει εξω που δεν υπαρχει κανενα κανενα κανενα bottleneck. αλλα μαλλον θα ειναι τα 120 fps διαφορα σε αναλυση 3440x1440 ενταξει οκ δεν σχολιαζω αλλο αληθεια

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασίες, ασυμβατότητες με ραμ, και απο gdp77 -> 2-3 boot cycles κάθε 10 φορές που ανάβω το συστημα.  
 
 
Αυτό το πρόβλημα σε μένα λύθηκε με firmware update της μητρικής και είχε να κάνει με συμβατότητα με μνήμες. Δεν θεωρώ πιθανό να υπάρχουν τέτοια θέματα πλέον με τη σειρά 2xxx. Οι ryzen έχουν ωριμάσει .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 [mention=45212]ARMAGEDDON[/mention] [mention=34092]gdp77[/mention] [mention=54990]haris013[/mention] [mention=38068]Jaco[/mention][mention=33165]icy20[/mention]
 
παιδιά είπα να καλέσω το ιππικό, σκέφτομαι  για τον ryzen 2700x   
αλλά διάβασα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίσατε διάφορα άτομα εδώ μέσα
 
σε linux δουλεύει καλά ? ή θα έχω θέματα ?  
θα τρέχω και διάφορα vmware κτλ...  
κάτι που πρέπει να ξέρω  σε θέμα ασυμβατότητες και bugs ?
icy20 έλυσες το πρόβλημα που είχες ?
Linux αποκλειστικά δουλεύω με τον 1600 και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως θέμα. Rock stable και ταχύτατο και έχω και vm windows επίσης απροβληματιστα.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον 2600Χ ,όλα στο αυτόματο πλην των μνημών που έβαλα XMP mode 1 για να παίξουν στα 3200. Η μητρική δίνει μέχρι και 1,5 volt, είμαστε οκ ή να αγχώνομαι;

temps.thumb.jpg.5740516a7f02a5c04cd7b86bf8489393.jpg

Έγινε επεξεργασία από biker
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, biker said:

Πήρα τον 2600Χ ,όλα στο αυτόματο πλην των μνημών που έβαλα XMP mode 1 για να παίξουν στα 3200. Η μητρική δίνει μέχρι και 1,5 volt, είμαστε οκ ή να αγχώνομαι;

 

αν δεν θυμάμαι λάθος έχω διαβάσει ότι max safe voltage δίνει η amd 1.45 ή 1,5
βέβαια βλέπω cpu clock στα 4930mhz (άρα overclock)
αν μιλάμε για καθημερινή χρήση νομίζω δεν θα ήθελα πάνω απο 1.37-1.4 volt

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

x safe voltage δίνει η amd 1.45 ή 1,5
βέβαια βλέπω cpu clock στα 4930mhz (άρα overclock)
αν μιλάμε για καθημερινή χρήση νομίζω δεν θα ήθελα πάνω απο

Δεν έχω κάνει overclock, απλά μέσα από το μενού (για overclock) της μητρικής επέλεξα να τρέχουν οι μνήμες 3200.  Αν βάλω 1,4 volt θα ρίχνει την τάση /ρολόγια  για powersaving?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.