Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Αυτά της υπογραφής, MSI X470 Gaming Pro  &  2x8 GB G.SKILL Ripjaws V  3200.  Μόλις απενεργοποίησα μια επιλογή της μητρικής "Core Performance Boost" και φαίνεται να χαλάρωσε με τα ρεύματα και τις συχνότητες. Θα το τσεκάρω περαιτέρω , θενκς πάντως Physiciant  και Shattered.

 

 

Έγινε επεξεργασία από biker
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, biker said:

Δεν έχω κάνει overclock, απλά μέσα από το μενού (για overclock) της μητρικής επέλεξα να τρέχουν οι μνήμες 3200.  Αν βάλω 1,4 volt θα ρίχνει την τάση /ρολόγια  για powersaving?

 

o 2600x κατά την amd έχει max boost 4.2ghz(all cores) τουλάχιστον επίσημα
μετά αρχίζουν το xfr αλλά μιας και δεν έχω amd δεν ξέρω που ακριβώς έχει όριο (είτε σε τάση είτε σε συχνότητα)

 

αν σου έχει επιλογή για κάποιο offset στο core voltage για να πέσεις στα πχ 1.40 max vcore νομίζω θα ήταν καλύτερο
αλλά το ερώτημα είναι πότε δίνει τα 1.5
γιατί άλλο το 1,5 σε κάποιο boost με cpu usage 10% και άλλο το 1.5 σε 100% φορτίο

σε κάθε περίπτωση περιμένεις το πρωί να δεις και απόψεις χρηστών που έχουν την πλατφόρμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

 

o 2600x κατά την amd έχει max boost 4.2ghz(all cores) τουλάχιστον επίσημα
μετά αρχίζουν το xfr αλλά μιας και δεν έχω amd δεν ξέρω που ακριβώς έχει όριο (είτε σε τάση είτε σε συχνότητα) 

 

αν σου έχει επιλογή για κάποιο offset στο core voltage για να πέσεις στα πχ 1.40 max vcore νομίζω θα ήταν καλύτερο
αλλά το ερώτημα είναι πότε δίνει τα 1.5
γιατί άλλο το 1,5 σε κάποιο boost με cpu usage 10% και άλλο το 1.5 σε 100% φορτίο

σε κάθε περίπτωση περιμένεις το πρωί να δεις και απόψεις χρηστών που έχουν την πλατφόρμα 

Στιγμιαίο νομίζω είναι το boost , αλλά και πάλι για τη χρήση που κάνω τώρα δεν μου χρειάζεται. Αυτό με το max vcore  νομίζω είναι το καλύτερο αλλά δεν έχω ψαχτεί. Απενεργοποίησα το "Core Performance Boost" που είπα πιο πάνω και έτρεξα λίγο prime. Δεν ξεπέρασε τα 3.6 και 1.1 volt.

πριν 18 λεπτά, το μέλος Physiciant έγραψε:

Thanks! Το χα απορία γιατί και γω περιμένω από βδομάδα το ίδιο σύστημα αλλά με MSI B450 Carbon και ανησυχώ για τις μνήμες επειδή δεν είναι στο QVL.

Οι μνήμες μια χαρά τρέχουν στη μητρική , εγώ έχω άλλο πρόβλημα, Βλέπει την κάρτα γραφικών 8Χ αντί για 16Χ  κάτι που μπορεί να οφείλεται στην κάρτα βέβαια , αλλά δεν έχω άλλη προς το παρόν για να το τσεκάρω..

Έγινε επεξεργασία από biker
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, zyx said:

μου αρεσει που το συνεχιζεις κιολας.... υπαρχουν ενα εκατομμυριο benchmark και review εκει εξω που δεν υπαρχει κανενα κανενα κανενα bottleneck. αλλα μαλλον θα ειναι τα 120 fps διαφορα σε αναλυση 3440x1440 ενταξει οκ δεν σχολιαζω αλλο αληθεια

 

 

Εγω το ειδα με τα ματια μου. Δεν πανε να λενε τα review και οτι ο 2400G ειναι πιο γρηγορος απο τον i9... Αν το ryzen δεν επαιζε σε 1080p/60 οθονη θα ειχε φαει πουλημα τωρα. Πραγματικα...

Ε @Dr_Nikiforos

Link to comment
Share on other sites

Μαριε, δεν γινετε ο 2600x να κανει bottleneck στην καρτα και ο 4770k οχι.

Προφανως καποιο προβλημα υπηρχε. Η διαφορα στα fps μεταξυ αναλυσεων ειναι γυρο στα 25+. Ειμαι σιγουρος οτι θα πιασω τα fps σου απλα βαζοντας πανω την 2080ti.

Εδω ηδη δεν πεφτει κατω απο 115.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2018 at 1:07 AM, icy20 said:

Χτες παλευα να μην εχω frame drops κατω απο 80 και σημερα με τον 9900Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ 200 fps σε 3440Χ1440. Απιστευτα πραγματα...

 

σε αυτην την αναλυση 120fps................................................................................................................................................................

δεν μπορεις να καταλαβεις οτι τα εκανες ολα λαθος? δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το προβλημα ησουν εσυ? αρα μας λες οτι κατω απο τον 8700k ολα τα cpu εχουν θεμα με την 2080ti...για την 2080ti μιλαμε ετσι δεν μιλαμε για την 9080ti. θα ειχε βουλιαξει το internet αν ηταν ετσι τα πραγματα..... νομιζεις  οτι ολος ο πλανητης ειναι το lab? παρα πολυς κοσμος εχει 2600 2700κτλ κτλ 

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2018 at 9:59 PM, tromeross said:

σε linux δουλεύει καλά ? ή θα έχω θέματα ?  

θα τρέχω και διάφορα vmware κτλ...  

κάτι που πρέπει να ξέρω  σε θέμα ασυμβατότητες και bugs ?

 

Σε Linux παίζει καλά, ανάλογα με τι kernel έχεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ ubuntu

αλλά αλλάζω συχνά kernels (http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/).

 

Απλά πρόσεξα τότε τις μνήμες, τον έστεισα και τον ξέχασα, δεν ασχολήθηκα ξανά.

 

Επίσης είχα πρόβλημα με την ενεργοποίηση του AMD-V όταν έκανα αναβάθμιση στο

BIOS, αλλά τελικά λύθηκε μετά από κάποιο καιρό όταν αναβάθμισα τον kernel στην

έκδοση 4.18.5. Γενικά για τον 2700Χ η 4.18.y είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής για μένα.

Με την 4.19 είχα προβλήματα με τον 2700Χ και τον 1950Χ.

 

Docker χρησιμοποιώ full για build environments και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά

δεν είναι η normal virtualization χρήση που κάνει ο περισσότερος κόσμος, όμως.

Παρόλ' αυτά δεν βλέπω λόγο να έχεις πρόβλημα.

 

Οπότε πέρα από αυτο το πρόβλημα με τα BIOS+AMD-V+kernel το οποίο λύθηκε με

αναβάθμιση κανένα άλλο πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zyx said:

σε αυτην την αναλυση 120fps................................................................................................................................................................

δεν μπορεις να καταλαβεις οτι τα εκανες ολα λαθος? δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το προβλημα ησουν εσυ? αρα μας λες οτι κατω απο τον 8700k ολα τα cpu εχουν θεμα με την 2080ti...για την 2080ti μιλαμε ετσι δεν μιλαμε για την 9080ti. θα ειχε βουλιαξει το internet αν ηταν ετσι τα πραγματα..... νομιζεις  οτι ολος ο πλανητης ειναι το lab? παρα πολυς κοσμος εχει 2600 2700κτλ κτλ 

Αν εκανα λαθος τοτε ειναι γτπ η μητρικη. Τι λαθος ειχα κανει δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, icy20 said:

Αν εκανα λαθος τοτε ειναι γτπ η μητρικη. Τι λαθος ειχα κανει δηλαδη?

ρε φιλε που θες να ξερω τι λαθος εχεις κανει??? το θεμα ειναι οτι αυτα που λες δεν γινονται ουτε στους fx

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2018 at 10:59 PM, tromeross said:

 @ARMAGEDDON @gdp77 @haris013 @Jaco@icy20

 

παιδιά είπα να καλέσω το ιππικό, σκέφτομαι  για τον ryzen 2700x   

αλλά διάβασα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίσατε διάφορα άτομα εδώ μέσα

 

σε linux δουλεύει καλά ? ή θα έχω θέματα ?  

θα τρέχω και διάφορα vmware κτλ...  

κάτι που πρέπει να ξέρω  σε θέμα ασυμβατότητες και bugs ?

icy20 έλυσες το πρόβλημα που είχες ?

Σχετικά με τις μνήμες-μητρική, εγώ προσωπικά δεν πρόσεξα ιδιαίτερα την αγορά τους καθώς Δεν είχα το budget για ακριβές μνήμες (Την περίοδο που αγόρασα το σύστημα μου ήθελα κάνα 200αρι τουλάχιστον για καλές μνήμες με out of the box συμβατότητα).

 

Η μητρική το ίδιο, μια mid range άλλη μητρική χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Αρχικά οι μνήμες δεν έπαιξαν με xmp, σε μια βδομάδα περίπου από την αγορά βγαίνει bios όπου και υποστηρίζονται κανονικά οι μνήμες.  Μετά από αρκετά update μπορώ να σου πω ότι σήμερα παίζω στα 3200 τις μνήμες όπου είναι rock stable 24/7. 

 

Όσο αφορά το linuxακι δεν είχα κανένα απόλυτος πρόβλημα αν εξαιρεσεις κάτι ψιλοβλακειουλες του κερνελ στην αρχή. Σήμερα με rolling distro και πάντα τελευταία updates μπορώ να πω ότι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα στα labs μου, στην σταθερότητα του συστήματος καθώς και στα vm-containers που τρέχω (kvm virtualization) .

 

Θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα θέμα λοιπόν με ryzen Και λίνουξ καθώς και με ryzen - mobo-ram αν επιλέξεις κάποια mid range λύση έχοντας πάντα περασμένο το τελευταίο bios που έχει δώσει η εταιρία πριν ξεκινήσεις το setup για παραγωγική χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους μετά από μεγάλη αναμονή ήρθαν τα κομμάτια για το upgrade (Ryzen 2600X, GSkill 2x8GB 3200MHz, MSI B450 Carbon). Έστησα το pc, όλα καλά...έβαλα Windows 7 γι αρχή αλλά επειδή δεν μου έπαιζε με τίποτα το Wifi και το Bluetooth αναγκάστηκα να βάλω τα 10. Οπότε φθάνω στο ερώτημά μου...θυμάμαι έπαιζε κάποιο θέμα με το Game Mode που απενεργοποιούσε τους μισούς πυρήνες. Παρόλα αυτά στο Cpu-z και στο Ryzen Master φαίνονται όλοι ενεργοποιημένοι είτε με το Game Mode ενεργοποιημένο είτε όχι. Το αφήνω στο On οπότε; Επίσης στα Power Options πρέπει οπωσδήποτε να βάλω το προφίλ της AMD; Γενικότερα αν έχετε κάποια συμβουλή σχετικά με το σετάρισμα windows/bios είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

To game mode δημιουργήθηκε για τους Threadripper οπότε μην ασχοληθείς, άστο default.

Το AMD Ryzen Balanced  plan θα το βρείς αν έχεις περάσει chipset drivers όπου και ενεργοποιείται αυτόματα.

Προτείνεται να το αφήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παρατηρώ στο AMD Plan είναι η αυξημένη ελάχιστη απόδοση του επεξεργαστή που είναι στο 90%. Μάλλον θα το κατεβάσω λίγο. Το PBO το βάζουμε enabled ή όχι; Αξίζει; Γιατί απ' ότι διάβασα χάνεται η εγγύηση αν το ενεργοποιήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρόνο στα χέρια μου είπα να ασχοληθώ και να 'ραφινάρω' την vega μου.

Να παρατηρήσω εδώ οτι έχει επιτέλους χαμηλά ρολόγια παρά την ύπαρξη dual monitors σε αντίθεση με την 480 και προφανώς και χαμηλότερη κατανάλωση σε idle.

Τρέχοντας το GPU-Z για να δώ ποιού κατασκευαστή είναι οι μνήμες της παρατήρησα το bus x16 ενώ μέχρι τώρα με την 480 έδειχνε x8, που είναι και σωστό καθώς έχω μια LSI 9260-8i στο 2ο slot.

Το ίδιο δείχνει και το CPU-Z

WTF?

 

x16.gif

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Efialtis said:

Επειδή έχω χρόνο στα χέρια μου είπα να ασχοληθώ και να 'ραφινάρω' την vega μου.

Να παρατηρήσω εδώ οτι έχει επιτέλους χαμηλά ρολόγια παρά την ύπαρξη dual monitors σε αντίθεση με την 480 και προφανώς και χαμηλότερη κατανάλωση σε idle.

Τρέχοντας το GPU-Z για να δώ ποιού κατασκευαστή είναι οι μνήμες της παρατήρησα το bus x16 ενώ μέχρι τώρα με την 480 έδειχνε x8, που είναι και σωστό καθώς έχω μια LSI 9260-8i στο 2ο slot. 

Το ίδιο δείχνει και το CPU-Z

WTF?

 

off topic/

οι custom vega56 δεν ήταν με hynix μόνο? (έτσι τουλάχιστον είχα διαβάσει)
 

το πιο πιθανό bug στο reporting (θεωρώ πως η lsi είναι στο δεύτερο "shielded" slot και όχι τέρμα κάτω που είναι από το chipset  pci-e lanes )

 

edit
catalyst control settings-system-hardware(τέρμα δεξια) τι λέει εκεί για το λινκ?

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης x16 και ναι στο 2o ενισχυμένο slot είναι ο controller.

Κατά την εγκατάσταση της κάρτας τις έβγαλα και τις 2 και τις ξανάβαλα. Τώρα να μην έχει κάτσει καλά ο controller δεν παίζει γιατί όλα τον δείχνουν να λειτουργεί σωστά.

Εγώ είχα διαβάσει οτι είναι λίγο λαχείο ποιές μνήμες θα έχει το vega.

Τυχερός που έχει Samsung οπότε λογικά μπορώ να τις πιέσω παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Physiciant said:

Το μόνο που παρατηρώ στο AMD Plan είναι η αυξημένη ελάχιστη απόδοση του επεξεργαστή που είναι στο 90%. Μάλλον θα το κατεβάσω λίγο. Το PBO το βάζουμε enabled ή όχι; Αξίζει; Γιατί απ' ότι διάβασα χάνεται η εγγύηση αν το ενεργοποιήσεις. 

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό, εάν θελήσεις να παίξεις με το power plan:

Είναι παλιό (είχε γραφτεί πριν κυκλοφορήσει η AMD το δικό της, αλλά οι παρατηρήσεις και οι εξηγήσεις ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.