Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

@Efialtis με γεια. Εγώ πάει λιγος καιρός που έκανα το ίδιο σε z270. Στη δική μου περίπτωση πιο πολυ ψυχολογικό το όφελος παρά πρακτικό. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είναι καλύτερα 2x16 ή 4x8 ή αν δεν παίζει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2019 at 7:49 ΠΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Για αρχή θα πάρω ένα από Ελλάδα που με καίει και θα παραγγείλω από Amazon κάποιο

 

Και γιατί να μην πουλήσεις την MAX και να πάρεις μια πολύ ωραία

 

ASUS TUF X570 ή μια Aorus X570 Gaming X

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2019 at 2:21 AM, ARMAGEDDON said:

Επειδή μου έβγαλε την πίστη λίγο η Asus Tuf gaming plus wifi ας ενημερώσω μία

 

ΑΝ τυχών πάρετε καμία X570 με WiFi καλό είναι να μπείτε στο bios πριν κάνετε εγκατάσταση windows και να απενεργοποιήσετε WiFi - Bluetooth κλπ ώστε να μην σας πετάξει BSOD κατά την επανακίνηση μετά την εγκατάσταση windows με κωδικό bugcode ndis driver blue screen

 

Πραγματικά παιδικές ασθένειες των windows, άντε να βγουν τα επόμενα ?


Μακάρι να ήμουν τόσο τυχερός. Την Παρασκευή το απόγευμα πήρα μία Asrock X570 steel legend και αφού μου έβγαλε την πίστη τελικά αποδείχθηκε ότι το Α2 slot της μνήμης ήταν προβληματικό. Τα νεύρα μου. Αναβάθμιση μετά από χρόνια και να πέφτω σε προβληματικό κομμάτι...

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adpanos said:

 

Και γιατί να μην πουλήσεις την MAX και να πάρεις μια πολύ ωραία

 

ASUS TUF X570 ή μια Aorus X570 Gaming X

 

the tuf it's in da home ?  adpanos

έγραψα τις προάλλες κάπου σε άλλο θέμα την είχε σε προσφορά η Msystems και την χτύπησα ?  ASUS TUF X570 gaming plus wifi

 

τέλος πάντων αυτό που με παραξένεψε ήταν ότι κατάφερα να γρατζουνίσω την επιφάνεια του cpu κατά την απεγκατάσταση όπου την έστριψα αριστερά δεξιά για να μην πάρω των cpu πακέτο με την ψήκτρα ? και με έπιασε το OCD μου

 

1109887363_ocdarma.jpg.5ce34d9de68b2c2d4b123e428fffa54f.jpg

 

@cna

αλλά ενδιαφέρει και μένα πως το ανακάλυψες , δοκιμάζοντας ένα ένα τα slot και είδες ότι στο τάδε δεν ανάβει καθόλου ενώ στα υπόλοιπα κομπλέ

υπομονή ξέρω πως είναι να πηγαίνουν τα πράγματα σκ@@τ...ά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ARMAGEDDON said:

τέλος πάντων αυτό που με παραξένεψε ήταν ότι κατάφερα να γρατζουνίσω την επιφάνεια του cpu κατά την απεγκατάσταση όπου την έστριψα αριστερά δεξιά για να μην πάρω των cpu πακέτο με την ψήκτρα ? και με έπιασε το OCD μου

Άστα αυτά ρε μεγάλε... Μας τρολάρεις με τον 3900x να μας τρέχουν τα σάλια λέμε.....

 

ΥΓ Εγώ πάντως μόλις βάλω πάστα την απλώνω φορώντας ένα γάντι μιας χρήσης σε όλη την επιφάνεια του heatspreader. AS5 χρησιμοποιείς; 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

grizzly kryonaut δεν απλώνεται άνετα γίνεται σαν πλαστελίνη .

Εμ τώρα εξηγείται το κόλλημα και η έξτρα προσπάθεια για αποκόλληση της ψύκτρας... Με AS5 ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Αν και τώρα λέω να δοκιμάσω αυτήν:

 

https://www.aliexpress.com/item/1283572161.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.20133269aUY58r&algo_pvid=2fef5e2c-3406-43ea-9b4f-1dac0aeed441&algo_expid=2fef5e2c-3406-43ea-9b4f-1dac0aeed441-0&btsid=4fc2f8de-0612-4a30-a545-f1f15151b736&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_53

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, gdp77 said:

Εμ τώρα εξηγείται το κόλλημα και η έξτρα προσπάθεια για αποκόλληση της ψύκτρας... Με AS5 ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Αν και τώρα λέω να δοκιμάσω αυτήν:

 

https://www.aliexpress.com/item/1283572161.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.20133269aUY58r&algo_pvid=2fef5e2c-3406-43ea-9b4f-1dac0aeed441&algo_expid=2fef5e2c-3406-43ea-9b4f-1dac0aeed441-0&btsid=4fc2f8de-0612-4a30-a545-f1f15151b736&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_53

 

mx-4  ? μην παιδεύεσαι ...

 

επίσης βλέπω ότι έχουν αλλάξει αρκετά πραγματάκια για το overcloking των 3xxx

στον 3900x μέγιστη επιτρεπτή τάση για Full load όλοι οι πυρήνες είναι στα 1.325v λόγο της λιθογραφίας και μέγιστη επιτρεπτή τάση σε 1 πυρήνα είναι 1,47v  για κάθε μέρα

τώρα αυτό που παρατηρώ κάνοντας ένα ελαφρύ O/C πηγαίνοντας στο Bios της ASUS όπου είμαι ποιο εξοικειωμένος από την prime pro x370 που είχα και ξέροντας την λογική της asus

απλά έβαλα multiplier x42 για να έχω 4,2GHz και τάση δοκίμασα για αρχή 1,3125 κάτι τέτοιο , δεν ασχολήθηκα πολύ με stress test  κλπ με cinebench αν θα κρασάρει η όχι

κομπλέ προς το παρών συνεχίζεται το σκάλισμα

 

ααα επίσης το άλλο που είδα με το ryzen master είναι το εξής ότι ας έβαλα εγώ 4,2 τους πυρήνες δεν είναι στα 4,2 ο κάθε πυρήνας συνεχόμενα αλλά κάνει ότι θέλει κοιμάται βρίσκεται σε ηλίθια ρολόγια 50 Mhz 80 Mhz παρακάτω το βιντεάκι για να το καταλάβετε και μόλις δοθεί η εντολή τρέξτε τσακιστήτε καρφώνονται στα 4,2 , εξού γιατί το overcloking στους Ryzen από την πρώτη γενιά ήταν ποιο αποδοτικοί σε idle

 

23/24 βαθμούς δωματίου κάτι τέτοιο πρέπει να έχω αν κρίνω από την θερμοκρασία της μπαταρίας του κινητού μου ?

 

τράβηξα κάτι στα γρήγορα πιάνω καμιά στα 3 λεπτά stresstest του aida 78 βαθμούς με την Cryorig R1 universall κάτι μου

στα score του cinebench έχω μια πτώση από την εγγραφή βίντεο

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARMAGEDDON said:

Χαχα έχω σπατουλακια αλλά η

grizzly kryonaut δεν απλώνεται άνετα γίνεται σαν πλαστελίνη .

 

 

επειδη αυτην βαζω παντα και ειναι αρκετα ρευστη μηπως ειναι παγωμενη??????ή μηπως ειναι μουφα ειναι η παρτιδα?????

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON @gdp77 Με δοκιμές. Πώς αλλιώς; Έβαλα A2-B2 όπως ορίζει το manual για να παίξουν οι μνήμες στα 3200 και αρχικά δεν έπαιζε με τίποτα. Δοκίμασα μετά A1-B1 και έπαιξαν μέχρι 3000MHz, όπως και στον συνδυασμό A1-B2. Όταν ξαναέβαλα στο A2-B2 και αφού το είχα αφήσει να τρέχει για κανένα δίωρο, μου έβγαλε «Memory PMU Training Error Channel 0 Slot 1 (αν θυμάμαι καλά) Dimm1». Ε, δεν μπορεί η μνήμη να παίζει καλά σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα configuration και να έχει πρόβλημα μόνο στο συγκεκριμένο. Από εκεί και πέρα, τσίμπησα μία B450 μέχρι να ελεγχθεί η μητρική και να ολοκληρωθεί το RMA (καίγομαι γαρ) και η CPU δουλεύει μια χαρά (με αυτήν στο μηχάνημα γράφω), όπως και οι μνήμες που τρέχουν κανονικά στα 3200... Απλά δεν μπορώ να το χωνέψω. Αναβάθμιση μετά από τόσο καιρό και να πέσω σε προβληματική μητρική. What are the f*****ng chances?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, alexcrx said:

επειδη αυτην βαζω παντα και ειναι αρκετα ρευστη μηπως ειναι παγωμενη??????ή μηπως ειναι μουφα ειναι η παρτιδα?????

 

είναι ρευστη αλλά και δεν είναι , τι κατάλαβες τώρα στην φώτο παραπάνω που έβαλα πως σου φένεται ? ρευστή η όχι ?

γενικά αν δεν έχεις βάλει και το μηχάνημα να κάψεις λίγο και είναι παγωμένη είναι σαν πλαστελίνη αν τώρα την τρίβης κάμποση ώρα πάνω στο μεταλικό του cpu μάντεψε τι παθαίνει παγώνει

 

 

@cna μην βαράς :) , πολύ σωστά έκανες, απλά ήθελα να μάθω τι σου πέταξε ως error (δεν έκανα καλή διατύπωση της ερώτησης μου δικό μου λάθος)

έκατσε στραβή αστοχία υλικού πολύ πιθανό .

τι σου είπαν επειδή το πήγες πίσω εντός 7 ημερών κλπ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON Δεν βαράω μωρέ. Κοίτα, δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ. Είπαν ότι θα το δει τεχνικός και λογικά θα γίνει κανονικά RMA. ΚΑΝΟΝΙΚΑ όμως θα έπρεπε να αντικατασταθεί επί τόπου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, cna said:

@ARMAGEDDON Δεν βαράω μωρέ. Κοίτα, δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ. Είπαν ότι θα το δει τεχνικός και λογικά θα γίνει κανονικά RMA. ΚΑΝΟΝΙΚΑ όμως θα έπρεπε να αντικατασταθεί επί τόπου. 

 

Ναι αλλά επειδή είναι κουκουρούκου το σλόγκαν στην Ελλάδα service-rma, πρέπει για να μην το φορτωθεί ο υπάλληλος < κατάστημα < προμηθευτής

και επειδή πάντα νικάει ο προμηθευτής που έχει το καρτέλ , πρέπει να κάνουν ένα μικρό check για να είναι καλυμμένοι οι προηγούμενοι
Για αυτό ξέρουμε ότι εξαρτάτε πάντα και το κατάστημα αγοράς για την ανάλογη εξυπηρέτηση

τέλος πάντων με το καλό να παραλάβεις την νέα και να δουλεύουν όλα σωστά να χαρείς το σύστημά σου, εύχομαι να σε ειδοποιήσουν σύντομα

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cna said:

@ARMAGEDDON Ευχαριστώ! Όταν θα στήσω θα χρειαστώ καμιά συμβουλή για finetuning της cpu. Όχι overclock, απλά να μην πηγαίνει η τάση στον θεό στο ξεκούδουνο με νοιάζει...

 

άκου στον θεό δεν πάει αλλά θα βλέπεις κάτι peak 1,47v stock

αυτό είναι για 1core ώστε να δώσει για να φτάσει 4,6Ghz , ποιον cpu πείρες ?

από εκεί και πέρα μπορείς να τον αφήσεις stock θα παίζει γύρω στα 4,1 όλοι οι πυρήνες ανάλογα τη θερμοκρασία

 

αυτή τη στιγμή αποφάσισα να μην δώσω σημασία στο single core δεν με νιάζει καν και του είπα να πηγαίνουν όλοι οι πυρήνες στα 4,2 όταν γίνεται κάποια διεργασία

τσέκαρε το ποστ παραπάνω και το βιντεο ποστ 1009

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2019 at 1:21 AM, ARMAGEDDON said:

Επειδή μου έβγαλε την πίστη λίγο η Asus Tuf gaming plus wifi ας ενημερώσω μία

 

ΑΝ τυχών πάρετε καμία X570 με WiFi καλό είναι να μπείτε στο bios πριν κάνετε εγκατάσταση windows και να απενεργοποιήσετε WiFi - Bluetooth κλπ ώστε να μην σας πετάξει BSOD κατά την επανακίνηση μετά την εγκατάσταση windows με κωδικό bugcode ndis driver blue screen

 

Πραγματικά παιδικές ασθένειες των windows, άντε να βγουν τα επόμενα ?

 

Το εχει αναφερει ο Level1Techs σε βιντεο του. Πως φταιει το Wifi 6 για αυτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κάποιο διάστημα all core oc και τον 2700 τον είχα μόνο all core. Σας λέω λοιπόν να βγάλετε το all core δεν κερδίζετε τπτ.το μόνο που κερδίζετε είναι παραπάνω βαττ και temp  idle. Μόνο σε bench style cinebench και γενικά σε κάποια bench σε όλα τα άλλα χειρότερα θα είστε 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zyx said:

Επειδή είχα κάποιο διάστημα all core oc και τον 2700 τον είχα μόνο all core. Σας λέω λοιπόν να βγάλετε το all core δεν κερδίζετε τπτ.το μόνο που κερδίζετε είναι παραπάνω βαττ και temp  idle. Μόνο σε bench style cinebench και γενικά σε κάποια bench σε όλα τα άλλα χειρότερα θα είστε 

 

ανάλογα πάντα την διεργασία , ο cpu θα κάνει του κεφαλιού του ? όπως δείχνω και παραπάνω στο βίντεο

τώρα κατα τα άλλα λιώστε τους πυρήνες !

 

edit έχουν πολύ sophisticate πρόγραμμα οδήγησης για τα ρολόγια τάσεις θερμοκρασίες τους

γενικά σε stock είσαι ευχαριστημένος δουλεύει τρένο !

 

edit 2

η παραπάνω συμπεριφορά είναι στον 3900χ μόνο πειράζοντας το Multi και την τάση δεν πήγα να απενεργοποιήσω τα υπόλοιπα που ρίχνουν τα ρολόγια γιατί δεν χρειάζεται δουλεύει (nvidia ΙΤ JUST WORKS)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.