Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

1 hour ago, zyx said:

Άσε το ryzen Master άνοιξε hwinfo και πες μου τι idle έχεις.. Απλά διαβάζει λάθος το ryzen Master.δεν γίνεται με καρφωμενο multi να ρίχνει  mhz

 

To hwinfo έχει αποκάτω και το effective clock δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει ;)

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ARMAGEDDON said:

είναι ρευστη αλλά και δεν είναι , τι κατάλαβες τώρα στην φώτο παραπάνω που έβαλα πως σου φένεται ? ρευστή η όχι ?

γενικά αν δεν έχεις βάλει και το μηχάνημα να κάψεις λίγο και είναι παγωμένη είναι σαν πλαστελίνη αν τώρα την τρίβης κάμποση ώρα πάνω στο μεταλικό του cpu μάντεψε τι παθαίνει παγώνει

μπορει να πω και λαλακια αλλα......

αμα την βαλεις μπροστα απο κανα αεροθερμο και την ζεστανεις??????την παστα............:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

λογικα αυτο ειναι λογο κρυου........η πλαστελινη φαση που λες..........

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARMAGEDDON said:

 

To hwinfo έχει αποκάτω και το effective clock δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει ;)

Το ξέρω ναι. και? Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω το oc σου. Να πω ότι το είχες 4.3 4.4 να πω οκ. Θες να μου πεις ότι στα 4.2 είναι πιο γρήγορο από default?

@cna ναι φυσιολογικότατο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zyx said:

Το ξέρω ναι. και? Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω το oc σου. Να πω ότι το είχες 4.3 4.4 να πω οκ. Θες να μου πεις ότι στα 4.2 είναι πιο γρήγορο από default?

@cna ναι φυσιολογικότατο 

 

 

το efective clock sto hwinfo είναι το κανονικό το άλλο είναι τι λένε στα προγράμματα .

 

είναι o/c από τα lidl :hehe:  base clock είναι 3.8 να θυμόμαστε, απλά σε full load render τα ρολόγια πάνε μέχρι 4GHz ανάλογα με τα κέφια του περίπου (stock)

τώρα το O/C που έκανα ξαναλέω χωρίς να κλείσω τα energy saver ως εξής , αλλαγή multiplier και τάση

 

δεν γίνεται να τον βάλω στα 4,2 ("καρφωτά") και να έχω το ίδιο idle με ότι έχω σε stock

για να τον βάλω καρφωτά θα πρέπει να πάω να κλείσω τα energy saver ! με αυτά θυμάμαι στην 1η γενιά είχαμε διάφορα προβλήματα αν δεν τα κλείναμε κλπ

εδώ απλά δουλεύει με όλα ανοιχτά του λες θέλω να πιάσεις σε "βαρύ φορτίο" 4,2 και το πιάνει όταν χρειαστεί αλλά χάνεις σε single thread που πάει μέχρι 4.6

 

και σύμφωνα με τα benchmarks είναι ποιο γρήγορος πάντα για καταστάσεις με φορτία

με pbo enable και τα υπόλοιπα του pbo auto πάει γύρω στα 4,15Ghz

stock 4

pbo 4,15

manual o/c 4,2 (δεν έχω προλάβει να το σκαλίσω και άλλο)

image.thumb.png.a0c61231c924fc1558be0686866ab6cd.png

 

αυτό που θέλω να καταλήξω ότι έχει κάνει καλή δουλειά η amd ! it just works

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, zyx said:

Τι ψύξη έχεις? Άρα δλδ το έχεις all core για να κερδίζεις 50mhz? σε heavy load και να χάνεις 400mhz σε light load?

 

για αρχή πειραματίζομαι δεν έχω προλάβει να βρω στα 1.3ν μέχρι πόσο πάει

από ψύξη cry orig r1 universal η οποία με έχει υπηρετήσει πολύ καλά i7 920 @ 4Ghz - 1700 @ 3.8Ghz - 3900x @βλέπουμε :hehe:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

ναι με αυτό είμαι το κατέβασα από το site των drivers

 

image.thumb.png.e5b6f47573e9d3a99543cda282d51aa3.png

 

 

αν έχεις ανοιχτό κανένα άλλο πρόγραμμα τύπου CAM απλά κλείστο και μετά δοκίμασε

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση σχετικά με την μητρική. Τελικά επιβεβαιώθηκε ότι είχε πρόβλημα το Α2 slot και αφού δεν υπήρχε άλλη Steel Legend διαθέσιμη αντί επιστροφής των χρημάτων πήρα μία MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi. Όλα καλά και όλα ωραία (όσον αφορά το κατάστημα). Τα windows, από την άλλη, μουλάρωσαν και δεν δέχονταν με την καμία να περάσω τους οδηγούς (από chipset drivers μέχρι τους οδηγούς της intel για την κάρτα δικτύου). ΑΝ πάρει κανείς MSI να προσέξει δύο πράγματα:
1) Να μην συνδέσει το DVD/Blueray πριν περάσει όλους τους οδηγούς.
2) Να φροντίσει να βρει τους οδηγούς για τον asmedia controller (τα 2 από τα 6 SATA ports ελέγχονται από Asmedia chip).

 

Επίσης, καλό θα είναι να κατεβάσει τους οδηγούς κατευθείαν από την αντίστοιχη εταιρεία (amd για το chipset, intel για το δίκτυο κοκ).

 

Μόνο έτσι κατάφερα να στήσω το μηχάνημα με την καινούργια μητρική.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

με το καλό να χαρείς το σύστημά σου ! τουλάχιστον ξηγήθηκε εντάξει το κατάστημα ...

 

τώρα έχω παρατηρήσει στα windows το εξής επειδή με την αλλαγή κλπ κλπ έκανα κάμποσες φορές format, μόλις μπεις windows δεν πειράζεις τίποτα απλά του λες κάνε updates

αφού τελειώσουν τα updates τότε ξεκινάς να βάλεις τους δύο βασικούς drivers κάρτας γραφικών βάζω εγώ πρώτα και μετά του chipset δεν περνάω κανένα άλλο driver

 

έτσι κάνω εγώ πλέον τουλάχιστον γιατί είχα δει το εξής κουλό βάζεις windows περνάς chipset drivers μετά το μηχάνημα πάθαινε bootloop

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON Μετά από 5 συναπτές εγκαταστάσεις windows (clean install κάθε φορά), ψάχνοντας βρήκα ότι υπάρχει θέμα με τον asmedia controller ειδικά όταν έχει πάνω cd-rom. Και το θέμα είναι, από όσο διάβασα, ότι με το που περαστούν οι οδηγοί το σύστημα μπερδεύεται γιατί περιμένει να βρει partition table (που φυσικά δεν υπάρχει). Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά! :) 

Κατά τα λοιπά μια χαρά δείχνει η μητρική. Χαμηλές θερμοκρασίες γενικά. Το fan του chipset σπάνια παίρνει μπροστά (έρχεται ρυθμισμένο να ανάβει μετά τους 55 βαθμούς). Βέβαια, ακόμη δεν έχει συσκευή που να υποστηρίζει PCI-X Gen. 4 πάνω.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα γραψει παλιοτερα αν θυμαμαι καλα πως με την ενερμαξ δεν εχουμε και τις καλυτερες εμπειριες στις υδροψυξεις..
2-3 φορες εχει χαλασει στο γραφειο;; Δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paxman said:

Πανηγυρικά απ' ότι φαίνεται

 

 

 

Καλά θυμόμουν ότι κάπου είχα δει παρόμοιο θέμα για υδρόψυξη... Προσωπικά ασχολήθηκα με το άθλημα πολύ πριν γίνει μόδα, και έχω αρκετή εμπειρία για να ξέρω ότι απροβλημάτιστο το άθλημα δεν το λες. Θέλει χρόνο, συντήρηση, μανούρα και τελικά καταλήγεις με πιο πολλά ανεμιστήρια από όσα θα είχες με αερόψυξη και όλα αυτά για οριακά καλύτερη απόδοση (τουλάχιστον με λογικό κόστος). Πλέον είμαι μόνο με αέρα εδώ και χρόνια. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.