Jump to content


Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Δοκίμασα την vega 11 του 3400g στο WoT και όντως είναι πολύ καλή!  στη dell u2412m 1920 x 1200 στο medium παίζει γύρω στα  80 fps και στο high κυμαίνεται ανάμεσα στα 50 με 60 fps με λίγα στιγμιαία frame drops κατω από τα 50

Επίσης βλέπω ότι το wοt ανοίγει ποιο γρήγορα με τον 3400g, 
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον m.2 μιας και είναι ένας απλός απλός WD green  με normal sata3 write/read η με την εγκατάσταση των win10 που είναι φρέσκα  και στον 6700k 2+ χρόνια πάντως σίγουρα η εφαρμογή φορτώνει ποιο γρήγορα και μπαίνει ποιο γρήγορα σε μάχη

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Deus said:

Δοκίμασα την vega 11 του 3400g στο WoT και όντως είναι πολύ καλή!  στη dell u2412m 1920 x 1200 στο medium παίζει γύρω στα  80 fps και στο high κυμαίνεται ανάμεσα στα 50 με 60 fps με λίγα στιγμιαία frame drops κατω από τα 50

Επίσης βλέπω ότι το wοt ανοίγει ποιο γρήγορα με τον 3400g, 
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον m.2 μιας και είναι ένας απλός απλός WD green  με normal sata3 write/read η με την εγκατάσταση των win10 που είναι φρέσκα  και στον 6700k 2+ χρόνια πάντως σίγουρα η εφαρμογή φορτώνει ποιο γρήγορα και μπαίνει ποιο γρήγορα σε μάχη

 

Μνήμες πόσο;

Link to comment
Share on other sites

EDIT
από ότι φαίνεται οι μνήμες είναι samsung B-die αλλά δεν τραβάνε παραπάνω με 1.4v στα 3266 έχει errors και 3333 δεν ποστάρει δεν μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω με πιο χαλαρά timings δεν νομίζω να δώσει κάτι πιθανόν το αντίθετο

για 70euro που στοίχισαν καλές είναι με βάση τις τιμές που παίζουν   

lysXP1L.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφόσον σου έκατσαν B-DIE το καλύτερο που μπορείς να βρεις για Ryzen .

και είδες ότι σου παίζουν με λίγο πείραγμα είσαι οκ

 

γενικά παίζει μεγάλο ρόλο ο memory controller του chip

στον 1700 μου με B-die ram και έπαιζε στα 2933 μέχρι εκεί πήγενε ο controller του 1700 μου, αλλά μην τρελαίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Deus said:

δοκίμασα να κατεβάσω τα timings με 1.37v όπως τις έχω και παίζουν 15-17-15-15-32 από 16-18-18-18-36, όσο τις έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι ok

Με το DRAM calculator https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

 

Μπορείς να βρεις ακριβώς με ποια timings και ποια ρεύματα μπορούν να παίξουν βέλτιστα οι μνήμες σου

 

Οδηγίες εδώ:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thanks!
Τα ίδια μου βγάζει στις βασικές τιμές τον timings με το video και αν δεν κάνω λάθος τον 3400g τον υπολογίζω σαν Ryzen + gen μιας και είναι 12nm και όχι Ryzen 2 gen παρόλο κυκλοφόρησε με τη νέα σειρά και ονομάζεται 3xxxx?

Πάντως ότι δοκίμασα manual σε 14 δεν πόσταρε, οτιδήποτε κατεβάσω κάτω από 15-17-15-15 δεν ποστάρει,
η gigabite aorus m η αλήθεια είναι ότι δεν με πείθει σε ότι αφορά το bios ένα κουλό που βλέπω είναι ότι παρόλο που έχω κατεβάσει το CAS στο 15 μέσα στα win το δείχνει σαν 16

θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να περάσω όλα τα προτεινόμενα που δείχνει το DRAM calculator μήπως και δουλέψει 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Deus said:

Τα ίδια μου βγάζει στις βασικές τιμές τον timings με το video και αν δεν κάνω λάθος τον 3400g τον υπολογίζω σαν Ryzen + gen μιας και είναι 12nm και όχι Ryzen 2 gen παρόλο κυκλοφόρησε με τη νέα σειρά και ονομάζεται 3xxxx?

Ναι τα APUs της AMD είναι μια γενιά πίσω από την ονομασία τους.

 

5 hours ago, Deus said:

η gigabite aorus m η αλήθεια είναι ότι δεν με πείθει σε ότι αφορά το bios ένα κουλό που βλέπω είναι ότι παρόλο που έχω κατεβάσει το CAS στο 15 μέσα στα win το δείχνει σαν 16

Μπα εντάξει μπορεί να μη σηκώνουν οι μνήμες παραπάνω ή ο controller του chip. Aφού πιάνεις τα 3200 που είναι η ονομαστική ταχύτητα των modules, οκ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορεί να γίνει με τη ram είναι 15-17-15-15-30 @ 3266 με 1.4v με το ρεύμα δεν το έψαξα πολύ το έβαλα εκεί ξέρα από την αρχή 
Το καλό μέχρι τώρα είναι πως ότι δεν το σηκώνει δεν ποστάρει και με ότι ρύθμιση bootarei τρέχει απροβλημάτιστα
Εκεί μέχρι στιγμής δείχνει να παίζει stable  το δοκίμασα με 2 test στο memtest86 και από τα win για ένα δίωρο έβαλα να τρέχει ταυτόχρονα furmark, occt, και memtest64.
+ 2-3 ώρες gaming

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

 Καλημέρα. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για ένα στήσιμο με βάση τον ryzen 3 2200g που να είναι όσο πιο οικονομικό γίνεται λόγω σφιχτού προϋπολογισμού. Η χρήση που κάνω είναι περιστασιακό gaming lineage II και fps μόνο ότι έχει σχέση με Β'ΠΠ browsing και downloading. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giannis63 said:

 Καλημέρα. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για ένα στήσιμο με βάση τον ryzen 3 2200g που να είναι όσο πιο οικονομικό γίνεται λόγω σφιχτού προϋπολογισμού. Η χρήση που κάνω είναι περιστασιακό gaming lineage II και fps μόνο ότι έχει σχέση με Β'ΠΠ browsing και downloading. Ευχαριστώ

 

καλό θα ήταν να το έκανες ένα θέμα μόνο του ξεχωριστά

 

τώρα από εκεί και πέρα κάποιες συμβουλές

καλό είναι να τα αγοράσεις όλα από ένα μαγαζί

έχεις στο νού σου κάποια μελλοντική αναβάθμιση (κάρτα γραφικών να βάλεις μελλοντικά γίνεται έτσι και αλλιώς)

τα βασικά είναι ο CPU , mobo , ram μιας και θα πας σε 2200g , βρίσκεις μια μητρική που έχει τις κατάλληλες εξόδους που χρειάζεσαι HDMI- dvi κλπ.

και σκέφτεσαι για τροφοδοτικό εκεί ανάλογα τι θέλεις να κάνεις μελλοντικά ...

επίσης τσέκαρε στο youtube τα παιχνίδια που θέλεις να παίξεις με τον 2200g να δεις πως τρέχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 3 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τo average cpu usage ειναι στο 50% με πολλα peaks στο 80-90% λογω texture loading, Denuvo κ αλλων (σε ησυχο περιβαλλον κ αφου φορτωθουν ολα, σταθεροποιειται στο 30-35%)

εαν το παιχνίδι δεν αξιοποιεί τα hyper threading cores τότε χρησιμοποιείς ολόκληρο τον  επεξεργαστή . Δηλαδή τους μόνο τους κανονικούς πυρήνες . Δηλαδή το 50/100, που είναι πολύ μεγάλο . Ήδη μόλις τον πήρες τον επεξεργαστή ,τερμάτησες τους πυρήνες . Ξαναλέω στην περίπτωση που δεν αξιοποιούνται τα hyper threaded cores . 

Link to comment
Share on other sites

Το 50% ειναι 8 threads στον 3700Χ. Ο 4770Κ ηταν μονιμως στο 95-100%.

Ο 3700Χ ειναι 50% με καποια peaks στο 80-90% οταν φορτωνει υφες κλπ, οταν το denuvo γουσταρει να φαει κανα δυο threads ετσι για την ωρα, κλπ κλπ.

Προφανως το 80-90% ειναι στιγμιαιο, γι'αυτο ανεβασα τα τρια καρε πιο πανω, για να δειξω πως πεφτει το cpu usage απο 90 σε 50. Το επομενο καρε ηταν στο 35%.

Link to comment
Share on other sites

...update:

 

Η μητρικη ειχε τη πρωτη εκδοση BIOS (0206). Φορτωσα το τελευταιο, 6-7 εκδοσεις μετα δλδ, κ το boost clock ανεβηκε γενικά, απο x42.5 που ειχα πριν.

Συγκεκριμενα, μονο δυο πυρηνες επιασαν 44 και αλλοι δυο 43.8.

Αναλυτικα:

Core 0=43.3

Core 1=43.3

Core 2=44.0

Core 3=43.8

Core 4=43.8

Core 5=43.3

Core 6=43.5

Core 7=44.0

 

Επισης η αποδοση ανεβηκε απο 1997 σκορ στο Cinebench 15 σε 2080 (με τις μνημες στα default, δλδ CL26-25-κ-βαλε-οσο-θες).

Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι σε idle ο επεξεργαστης ριχνει τα ρολογια του, οχι πολυ, στο x28-34 αλλα το ρευμα παραμενει ψηλα. Δηλαδη απο 1,44 που εχει σχεδον παντα, πεφτει στο 1,28. Δε πεφτει κατω απο 1V ποτε. Στο power settings εχω τη ρυθμιση Ryzen Balanaced, οχι High Performance.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GFFermari said:

...update:

 

Η μητρικη ειχε τη πρωτη εκδοση BIOS (0206). Φορτωσα το τελευταιο, 6-7 εκδοσεις μετα δλδ, κ το boost clock ανεβηκε γενικά, απο x42.5 που ειχα πριν.

Συγκεκριμενα, μονο δυο πυρηνες επιασαν 44 και αλλοι δυο 43.8.

Αναλυτικα:

Core 0=43.3

Core 1=43.3

Core 2=44.0

Core 3=43.8

Core 4=43.8

Core 5=43.3

Core 6=43.5

Core 7=44.0

 

Επισης η αποδοση ανεβηκε απο 1997 σκορ στο Cinebench 15 σε 2080 (με τις μνημες στα default, δλδ CL26-25-κ-βαλε-οσο-θες).

Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι σε idle ο επεξεργαστης ριχνει τα ρολογια του, οχι πολυ, στο x28-34 αλλα το ρευμα παραμενει ψηλα. Δηλαδη απο 1,44 που εχει σχεδον παντα, πεφτει στο 1,28. Δε πεφτει κατω απο 1V ποτε. Στο power settings εχω τη ρυθμιση Ryzen Balanaced, οχι High Performance.

 

 

για αρχή μην τον βλέπεις όπως έναν ΙΝΤΕΛ

 

το 1.44 που βλέπεις είναι peak σε έναν μόνο CORE για να ανεβάσει μάξιμουμ ρολόι

όταν τους βάλεις όλους μαζί να rendaroun πέφτει στο 1.280 - 1,38 κάπου εκεί ή και ποιο κάτω

 

edit είναι φυσιολογικό αν θες πάρε μετρητή ρεύματος να το τσεκάρεις

επίσης βάλε το ryzen master που βλέπεις ρολόγια watt τάσεις κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλά νέα για όποιον σαν εμένα έχει την ASUS Crosshair Hero 6 (Χ370).

Νέο BIOS Agesa 1.0.0.6

P_setting_fff_1_90_end_600.png
WWW.ASUS.COM

ROG Crosshair VI hero features stunning Aura Sync RGB LED illumination, and support customizable 3D-printed parts; SupremeFX audio plus M.2 and...

 

Υποστήριξη Zen 3

 

????

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/22/2020 at 8:23 PM, GFFermari said:

Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι σε idle ο επεξεργαστης ριχνει τα ρολογια του, οχι πολυ, στο x28-34 αλλα το ρευμα παραμενει ψηλα. Δηλαδη απο 1,44 που εχει σχεδον παντα, πεφτει στο 1,28. Δε πεφτει κατω απο 1V ποτε. Στο power settings εχω τη ρυθμιση Ryzen Balanaced, οχι High Performance.

Δεν θα δεις ποτέ κάτω από 1v τάσεις όσο έχεις στο background προγράμματα RGB, monitoring κτλ.

 

Επίσης η συμπεριφορά OC δεν είναι ίδια με Intel. 

 

Σε windows είναι λίγο περίεργα τα πράγματα και ούτε εγώ έχω βρει άκρη. Σε Linux βλέπω να πέφτουν οι τάσεις ελεεινά χαμηλά 0.xx αλλά σε windows μερικές φορές δεν ξέρω τι γίνεται. Και στα W του συστήματος που τα μετράω από το UPS βλέπω χαμηλότερη κατανάλωση σε Linux με τελευταίους  kernels και κανένα πείραγμα. Λίγα W παραπάνω βλέπω στα Windows σε idle.

 

Γενικά δεν τρέχω κανένα background λογισμικό σε win (της μητρικής κυρίως είναι ΟΛΑ σκουπίδια και σε βάθος χρόνου δεν αναβαθμίζονται και δεν συνεργάζονται καλά με τις νεώτερες εκδόσεις win 10), οπότε τρώνε άκυρο εξ αρχής και ό,τι θέλω να κάνω το κάνω με 3rd party software που δεν τρέχει ποτέ στο background αλλά το εκκινώ εφόσον το χρειάζομαι.

On 3/15/2020 at 1:27 PM, GFFermari said:

Ετρεξα μονο cpu-z bench & stress. Χανω λιγο στο SP (509 αντι για 511) κ ειναι λιγο πανω στο MP (5458 αντι για 5433). Ο επεξεργαστης φτανει τους 73 βαθμους σε stress test.

 

Θα με ενδιέφερε να δω αντίστοιχη σύγκριση cinebench. Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογική τόσο μικρή διαφορά στο MP

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.