Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Σήμερα με 2667 δεν γουστάρει να κάνει boot, με 2400 όλα καλά. 

 

Ήθελα να κάνω BIOS update, αλλά το MSI Live Update δεν έχει καν επιλογή BIOS για κάποιο λόγο. Ίσως το κάνω manually με στικάκι αργότερα, έχει βγει ένα νέο 3 ημερών με "increased memory compatibility". Κολλάω βέβαια να πάω στα τυφλά χωρίς το Live Update και το bios utility. 

 

Μου καθυστερεί τρομερά το post, θέλει 15 δευτερόλεπτα μετά το power on για να κάνει post. Διάβασα στο reddit ότι παίζει το πρόβλημα σε B350, έχει κανείς κάτι παρόμοιο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει bios utility?

λογικά ουτέ στικάκι θα χρειαστεί. πολλές φορές το διαβάζει από το δίσκο. κάπου διάβαζα ότι θα λυθούν πολλά προβλήματα με τις μνήμες το Mάιο που θα κυκλοφορήσει μια αναβάθμιση η AMD

 

Ποιο bios φοράς? Μητρική?

 

Εγώ κατάφερα και τις δουλεύω στα 2666 αλλά τζίμπησα τα ρεύματα και έβαλα χειροκίνητα τα timings. με το δικό προφιλ δεν ποσταρε καν

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει bios utility, είναι λίγο μυστήριο το MSI Live Update και έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου για να το βρω. Η επιλογή δεν φαίνεται, αλλά έχει κάτι βελάκια δεξιά αριστερά, αν πατήσεις το δεξιά 2-3 φορές φτάνουμε στο BIOS utility. Τελικά όμως το έκανα με usb stick μόλις γιατί μέσω Windows δεν το εμπιστεύομαι τόσο. 

Το "increased memory compatibility" που έβαλαν είναι μία ***** και μισή, ένα νέο μενού "Memory Try It!" που έχει κάποια έτοιμα settings για μνήμες για να δοκιμάσεις αν σου κάνουν. 

Τουλάχιστον το post speed πήγε από 15" στα 10" :p 

MSI_SnapShot.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Μετά από αρκετές προσπάθειες, έφαγα πόρτα στα 3000. 

Η Corsair λέει 15-17-17-35 στα 1.35V, τα δοκίμασα, αλλά δεν. Δοκίμασα μέχρι και 16-18-18-36 στα 1.36V, παραπάνω βαρέθηκα τα reboots. 

Τουλάχιστον κατάφερα να παίξω στα 2667 με 1.3V. 

 

Έχετε να προτείνετε κανένα real-time monitoring για auto start? Θέλω να βλέπω CPU speed/temp και τις μνήμες. Το Ryzen Master τρώει 2-3% CPU και δεν το θέλω, προς το παρόν χρησιμοποιώ το MSI Command Center

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Efialtis said:

Όλα τα προγράμματα monitoring καταναλώνουν πόρους έστω και λίγους.

Δοκίμασε το HWinfo64 που έχει πληθώρα sensors σε συνδυασμό με κάποιο rainmeter gadget.

Που και που μου κρασάρει  σε εμένα το HWinfo64 ....

 

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έπαιξα όπως τον παλιό καλό καιρό... έχω να ασχοληθώ με oc από την εποχή του q9650. Πιο πολύ με τις μνήμες ήθελα να παίξω. Σκεφτόμουν και αυτά που είπε ο@jpavly ... Βάζω μόνο την μία στη θέση α2 καρφώνω συχνότητα 2666 με χαλαρά timings του στυλ 18-18-18-38 και ρεύμα 1.35 και soc 1.1. f10 enter και περιμένω να ακούσω 3 μπιπ. Ακούω ένα μπιπ και βλέπω μπουταρει. Ωπ... Εδώ είμαστε... Windows δούλευαν όλα μία χαρά. Restart bios 17-17-17-37 f10 enter ένα μπιπ windows μια χαρά. Ξανά restart bios 16-17-17-36 όλα ρολόι. Ξανά bios , λέω θα δοκιμάσω τα ονομαστικά του 15-17-17-35 f10 ρολοι... Shutdown κουμπώνω 2η μνήμη στο b2 bootαρω όλα μία χαρά. Λέω ας δοκιμάσω 2993 πάρε 3 μπιπ....τι δοκίμασα με ένα dimm τι με άλλα ρεύματα τίποτα. Ας το αφήσω λέω 2666 όπως ήταν. Αμ δε... πάλι 3 μπιπ... Κλείνω τροφοδοτικό τον αφήνω 5 λεπτά και δοκιμάζω πάλι... ένα dimm στο α2 2666 15-17-17-35 ρεύματα 1.35 και soc 1.1 και μπουταρει. Shutdown κουμπώνω 2ο στο β2 και μια χαρά.δεν το ξανα πείραξα. Θα περιμένω καινούργιο bios. Μου έκανε εντύπωση ότι οι ρυθμίσεις που δούλευαν κάποια στιγμή αφού έπαιξα και τις ξανά έβαλα έτρωγα πόρτα. Τι να πω.... Ας περιμένουμε λίγο. Θέλει αρκετή βελτίωση. Και είπαν τον Μάιο θα φτιάξουν τις μνήμες. Ο επεξεργαστής πάντως με ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστή ανεβαίνει για την πλάκα. Μέχρι 3600 με στοκ ρεύματα

Sent from my MI 5s using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τρέχετε memtest και είναι σταθερό στο boot και στο επόμενο κρασαρει; Μου φάνηκε παρά πολύ απλό το bios με πολύ λιγότερα προς πείραμα σε σχέση με το παρελθόν. Μέχρι Χ58 που έπαιζα τουλάχιστον. Οι μνήμες παίξανε στα 2933 με την πρώτη στις εργοστασιακές ρυθμίσεις τάσεις και timmings. (Corsair 2*16gb 3000mhz 15-17-17κτλ. 1,35V)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με τις μνήμες, είναι οι μνήμες σας στο qlv των μητρικών σας;

Συγκριτικών με το προηγούμενο σύστημα συνέχεια, συγκεκριμένα  ο  BX100.

Είναι πιο καινούργιες εκδόσεις τα μετροπρογράμματα στο νέο σύστημα αλλά δεν πιστεύω οτι κάνουν διαφορά, κάθε γνώμη δεκτή.

 

990X-FX8370    vs    X370-R5 1600X

5906fe3f3adc2_ASSSDBX100.thumb.JPG.ae260637a7d79588c6f253eac3236179.JPG5906fe7ec2a28_ASSSDBX100R5.thumb.JPG.df007cfbec441fae76d0f3fc011d35b3.JPG

BX100.thumb.JPG.96ff7ac6def02aba0c1c03ebec701bb3.JPG5906fe7fa32d5_CDMBX100R5.thumb.JPG.718e4bef35bac085cca17520c71c3298.JPG

 

950 Pro μόνο στο νέο σύστημα

 

5906fee5c2dbf_ASSSD950Pro.thumb.JPG.b946dac72b5ac879923fdd6996f81133.JPG5906fee64cf5a_CDM950ProR5.JPG.c47967184dda6711db4bc226f89985ed.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ έχεις μια ένδειξη σε τί ποσοστό επηρεάζει αυτό; Το έχω ξανακούσει αλλά δεν ασχολούμαι με bench.

Τέλος μια παρατήρηση για τον 950, του έκανα firmware update μέσω magician και στο ίδιο του το τεστ είχε μια πτώση Read Random IOPS ~100k.

Τέτοια διαφορά δεν δικαιολογείται από το γεγονός ότι έχει γραφτεί ένα 25% της χωρητικότητάς του σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό. Πάντως τα νούμερα που παρέθεσες δείχνουν πως αυτό φταίει και είναι χαμηλότερα στο παλιό σύστημα.

Ίσως στο νέο σύστημα να ήταν ελάχιστα καλύτερα αν ήταν boot drive.

 

Λογικά θα επανέλθει και ο 950 PRO. Δοκίμασε και αύριο ένα bench να δεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα διακοπή ρεύματος σήμερα. Ο υπολογιστής δεν μπουταρε. Επόμενη κίνηση ξηλωμα μνημών και επιστροφή στο μαγαζί. αύριο θα πάω να πάρω κάποιες που είναι στη λίστα

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία από acct
double post
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη γρήγορη απόπειρα OC μέσω Ryzen Master.

3.9GHz all cores με 1.375V, 1V Soc. Σταθερό σε torture Prime95 (max heat) με μέγιστη θερμοκρασία που άγγιξε 75C.

Ίδιες ρυθμίσεις σε προσπάθεια για 4GHz με μαύρη οθόνη σχεδόν αμέσως στο prime95.

Θα κάτσω να διαβάσω κάποια threads για OC που είδα στα ROG forums και θα κοιτάξω αν μπορώ να πιάσω 4 τις επόμενες μέρες μέσω BIOS αυτή την φορά.

Θυμάται κανείς πια η μέγιστη ασφαλής θερμοκρασία για τους Ryzen;

Link to comment
Share on other sites

Εχει/Ειχε κανεις προβλημα με ''MSI Command Center / Command center is using the generic VGA driver. Please install VGA driver provided by the hardware manufacture'' ?

 

Φιλος με καινουριο συστημα 1600 / Tomahawk / RX 570 του βγαζει το παραπανω μυνημα οταν παει να μπει σε ενα παιχνιδι...

 

17.4.4 + 17.10 (Για Ryzen?) ειναι περασμενοι...μαλλον εκει εχει γινει η πατατα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Εχει/Ειχε κανεις προβλημα με ''MSI Command Center / Command center is using the generic VGA driver. Please install VGA driver provided by the hardware manufacture'' ?

Αυτό το πρόβλημα όχι, αλλά όταν άνοιγε σήμερα έκανε 25% cpu load (ούτε το titanfall δεν κάνει τόσο :hehe: ) και δεν μπορούσα να πατήσω τίποτα. 

Τελικά είδα ότι έχουν βγάλει νέα έκδοση 3.0.0.20 από .19 που είχα, το αναβάθμισα κι έστρωσε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.