Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Υποψήφιος αγοραστής RYZEN εδώ. Για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μπλέξω με RMA κοιτάω να αγοράσω κομμάτι παραγγωγής από την 25η εβδομάδα και μετά ή από την 26η και μετά; 

Κι εγώ θέλω να μάθω. Εγώ που θα τον κάνω παραγγελία ελπίζω αν το ζητήσω να το σεβαστούν. Πώς βλέπουμε την εβδομάδα κατασκευής; Αναγράφεται κάπου στη συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να μάθω. Εγώ που θα τον κάνω παραγγελία ελπίζω αν το ζητήσω να το σεβαστούν. Πώς βλέπουμε την εβδομάδα κατασκευής; Αναγράφεται κάπου στη συσκευασία;
Αναγράφεται πάνω στο chip

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2017 at 9:30 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Υποψήφιος αγοραστής RYZEN

:whistling::p

 

AMD Ryzen 5 1600/X CPUs With 8 Working Cores Spotted In The Wild

Παράθεση

A number of users have reported purchasing Ryzen 5 1600X & 1600 CPUs that had 8 cores active right out of the box. The reports surfaced over the past couple of days on the Korean cooln.kr forums, special thanks go out to Bong for the tip! Several recent Ryzen 5 1600X CPUs owners built new systems and upon booting to windows for the first time were shocked to discover that they had 8 cores and 16 threads . The CPUs had the same 3.6GHz base clock and 4.0GHz Turbo of the 1600X, but had 8 cores and 16 threads instead of 6 and 12 respectively. Making them effectively price-cut 1800X CPUs.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, idonthave said:

 

Φαντάζεσαι κάποιος από αυτούς τους "τυχερούς" να τον επιστρέψουν για RMA γιατί δεν είναι αυτό που αγόρασαν; χαχαχαχαχαχα

 

Σοβαρά τώρα, αν αληθεύει η είδηση, ίσως είναι και μια αντίδραση της AMD πριν αναγκαστικά ρίξει τιμές στους RYZEN. Οι coffee lake θα έχουν άνετα το performance crown στο gaming και στο multithreading θα είναι ισοδύναμοι με τους RYZEN έστω και με λιγότερους πυρήνες/threada, λόγω του υψηλότερου χρονισμού και αρκετά καλύτερου IPC. Σίγουρα το κόστος πλατφόρμας με Intel είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά η AMD θα χρειαστεί να κάνει κάποιες κινήσεις για να συνεχίσει να πουλάει RYZEN, για το χρονικό παράθυρο μέχρι τους Ryzen 2. Αυτές οι κινήσεις μπορεί να είναι είτε μείωση τιμών είτε να γεμίσει την αγορά με κομμάτια 6/12 που θα παίζουν 8/16 :-p

 

Αν η AMD με τους RYZEN 2 χτυπήσει καλύτερα ρολόγια (π.χ. 4.5) και βελτιώσει το IPC, τότε θα έχει την Intel στα σχοινιά για μεγάλο χρονικό διάστημα, διότι η αρχιτεκτονική της Intel με τους coffee lake χτύπησε πλέον οροφή. Μέχρι εκεί ήταν. Πήγαν τα ρολόγια στο θεό και ήδη τα cpu τους είναι καβουρδιστήρια. Η AMD με νεώτερη αρχιτεκτονική έχει τεράστια περιθώρια εξέλιξης και πραγματικά ελπίζω να μην χύσουν το γάλα πάλι. Είναι η ευκαιρία τους να κάνουν 2-3 marketing παρεμβάσεις μέχρι το 2018 και να κυκλοφορήσουν Ryzen 2 που δεν θα έχει αντίπαλο. Ίδωμεν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Φαντάζεσαι κάποιος από αυτούς τους "τυχερούς" να τον επιστρέψουν για RMA γιατί δεν είναι αυτό που αγόρασαν; χαχαχαχαχαχα

 

Σοβαρά τώρα, αν αληθεύει η είδηση, ίσως είναι και μια αντίδραση της AMD πριν αναγκαστικά ρίξει τιμές στους RYZEN. Οι coffee lake θα έχουν άνετα το performance crown στο gaming και στο multithreading θα είναι ισοδύναμοι με τους RYZEN έστω και με λιγότερους πυρήνες/threada, λόγω του υψηλότερου χρονισμού και αρκετά καλύτερου IPC. Σίγουρα το κόστος πλατφόρμας με Intel είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά η AMD θα χρειαστεί να κάνει κάποιες κινήσεις για να συνεχίσει να πουλάει RYZEN, για το χρονικό παράθυρο μέχρι τους Ryzen 2. Αυτές οι κινήσεις μπορεί να είναι είτε μείωση τιμών είτε να γεμίσει την αγορά με κομμάτια 6/12 που θα παίζουν 8/16 :-p

 

Αν η AMD με τους RYZEN 2 χτυπήσει καλύτερα ρολόγια (π.χ. 4.5) και βελτιώσει το IPC, τότε θα έχει την Intel στα σχοινιά για μεγάλο χρονικό διάστημα, διότι η αρχιτεκτονική της Intel με τους coffee lake χτύπησε πλέον οροφή. Μέχρι εκεί ήταν. Πήγαν τα ρολόγια στο θεό και ήδη τα cpu τους είναι καβουρδιστήρια. Η AMD με νεώτερη αρχιτεκτονική έχει τεράστια περιθώρια εξέλιξης και πραγματικά ελπίζω να μην χύσουν το γάλα πάλι. Είναι η ευκαιρία τους να κάνουν 2-3 marketing παρεμβάσεις μέχρι το 2018 και να κυκλοφορήσουν Ryzen 2 που δεν θα έχει αντίπαλο. Ίδωμεν.

Αν η AMD βγαλει cpu ιδιο με intel η εστω ενα 5% κατω στα games με 20 βαθμους καλυτερη θερμοκρασια δεν νομιζω οτι θα μιλαει κανεις για intel ακομα και με την ιδια τιμη.

Το οτι θα μπορεις να βαλεις και το καινουργιο τσιπ στην μητρικη που ηδη εχεις ειναι μεγαλο ατου.

Link to comment
Share on other sites

Παρειγγειλα προσφατα και περιμενω παραλαβη R5 1600X. Ακουω ομως τωρα για τη νεα γενια που ερχεται. Ξερει κανεις πως θα αλλαξουν τα δεδομενα, και αν αξιζει να ακυρωσω τη παραγγελια και να παρω κατι απο τη νεα γενια

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν. Το σχεδόν σίγουρο είναι ότι θα έχουμε παραπάνω χρονισμούς, αλλά το πόσο είναι δύσκολο να γίνει εκτίμηση. Νομίζω πάντως ότι οι 2600 (Ryzen+) θα κάνουν περίπου 6 μήνες να βγουν, οπότε εξαρτάται το πόσο το βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τοσο, ουτε καν. Επειδη διαβαζω ειδησεις για τωρινες κυκλοφοριες και θελω κατι αμεσο. Αν ειναι για πανω απο μηνα, παραλαμβανω κανονικα, καθως μονο επεξεργαστη μου λειπει για το νεο μου στησιμο

 

Απλα δε θελω να παρω τελευταια γενια στο τελος και μια βδομαδα μετα να σκασει το καινουριο και στα ιδια χρηματα και να ξενερωσω

Link to comment
Share on other sites

Όποιος σκέφτεται για Zen2, θα πρέπει να περιμένει μάλλον πάνω από 1 χρόνο πριν κάνει την κίνηση. Καταρχήν, οι διαφορές δεν είναι ουσιαστικές και επίσης αφού κυκλοφορήσουν θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν κάμποσοι μήνες πάλι, μέχρι να βρεις πιο setup είναι σταθερό και δουλεύει. Τώρα με λίγο google-fu μπορείς να βρεις πια components δουλεύουν καλά, υπάρχει ποικιλία και διαθεσιμότητα και μια σταθερότητα.

 

Προσωπικά ο Zen2 μου φαίνεται πολύ πιο μακρυνός από τον Φεβρουάριο. Θα περίμενα τέλος του '18 για να πάρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, therock said:

Οχι τοσο, ουτε καν. Επειδη διαβαζω ειδησεις για τωρινες κυκλοφοριες και θελω κατι αμεσο. Αν ειναι για πανω απο μηνα, παραλαμβανω κανονικα, καθως μονο επεξεργαστη μου λειπει για το νεο μου στησιμο

 

Απλα δε θελω να παρω τελευταια γενια στο τελος και μια βδομαδα μετα να σκασει το καινουριο και στα ιδια χρηματα και να ξενερωσω

Και 6 μήνες να περιμένεις, πάλι θα υπάρχει κάτι σε λίγους μήνες είτε από Intel είτε από AMD για να περιμένεις. Αυτό δεν τελειώνει ποτέ! Αγοράζεις όταν έχει ανάγκη να αγοράσεις και τέλος. Σε 1 χρόνο από τη στιγμή αγοράς είναι δεδομένο ότι το σύστημά σου θα έχει χάσει το 50% της αξίας του κ.ο.κ. Έτσι ήταν πάντα. Το θέμα είναι να αγοράσεις κάτι που για τη χρήση που θα το θες να μπορεί να σου κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο σε σχέση με τα χρήματα που δίνεις. Αν βέβαια την όλη φάση την βλέπεις "ποιος την έχει πιο μεγάλη", τότε έχε στην τσέπη 1000€ τον χρόνο για να είσαι καλυμμένος.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Όποιος σκέφτεται για Zen2, θα πρέπει να περιμένει μάλλον πάνω από 1 χρόνο πριν κάνει την κίνηση. Καταρχήν, οι διαφορές δεν είναι ουσιαστικές και επίσης αφού κυκλοφορήσουν θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν κάμποσοι μήνες πάλι, μέχρι να βρεις πιο setup είναι σταθερό και δουλεύει. Τώρα με λίγο google-fu μπορείς να βρεις πια components δουλεύουν καλά, υπάρχει ποικιλία και διαθεσιμότητα και μια σταθερότητα.
 
Προσωπικά ο Zen2 μου φαίνεται πολύ πιο μακρυνός από τον Φεβρουάριο. Θα περίμενα τέλος του '18 για να πάρω.
Εντάξει oi zen2 δεν πρόκειται να έχουν τις παιδικές ασθένειες που είχαν οι ryzen πρώτης γενιάς (κυρίως με τις μνήμες). Ήδη τα προβλήματα έχουν ξεπεραστεί και η πλατφόρμα θεωρείται πλέον ώριμη.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, gdp77 said:

Εντάξει oi zen2 δεν πρόκειται να έχουν τις παιδικές ασθένειες που είχαν οι ryzen πρώτης γενιάς (κυρίως με τις μνήμες). Ήδη τα προβλήματα έχουν ξεπεραστεί και η πλατφόρμα θεωρείται πλέον ώριμη.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Μιας και το αναφερεις επι του θεματος, σε τι φαση βρισκομαστε με τις μνημες? Εχω asrock b350 fatility ac και 3200 G.Skill RipjawsV.

 

Καποιοι λενε οτι με Agesa 1.0.0.6b φτανουν μεχρι 2993 αλλος, 3066, ενας ακομα λεει εκανε OC με hynix σε 3200. Δε πολυβγαζω ακρη μηπως ξερεις κατι νεοτερο

 

http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=6011&PN=9&title=agesa-1006b

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.