Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

45 minutes ago, therock said:

 

 

Και τρεχει 1800x ουτε καν 1600x


Το ότι τρέχει gtx1080 στον intel και rx580 στον ryzen το είδες; :p 
Το λένε και στα σχόλια από κάτω ότι είναι φειλ το πείραμα

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, therock said:

 

 

Και τρεχει 1800x ουτε καν 1600x

Δωσε ενα 200αρι και παρε ενα ps3.

Tον ξεχναςτον emulator για ps3 εχω την εντυπωση πως δεν θα δουλεψει ποτε αξιοπρεπως η θα περασουν μπολικα χρονια για να δουλεψει.Το παλευουν εδω και αρκετα χρονια αν δεν κανω λαθος και οπως βλεπεις στο video ακομα και το 7700k-1080 συστημα παιζει με sub 20 frames ακομα και sub 10 σε κατι σκηνες.

Επισης οπως ειπε απο πανω και ο devaggos sto πρωτο συστημα τρεχει τον 7700κ στα 4,2 +1080 στο αλλο τον 1800χ στα 3,6+580<_<

Το θα σου παιζουν ολα μπομπα πηγαινε για τους ps2, gamecube, dreamcast emu  που αναφερες.

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Ps3 εχω. Παραδειγνα σας φερνω επεξεργαστικης ισχυς. Ναι οπως λεει και στα σχολια η 580 δεν εχει σημασια καθως δεν αξιοποιειται οπως και να χει. Στην ουσια επεξεργαστη με επεξεργαστη συγκρινεις.Και Titan X Pascal να βαζες τα ιδια θα δινε το συστημα της AMD

 

Αυτα εδω παλι τι λενε

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πολεμος των εταιριων φουντωνει....και παρουσιαζουν με διαφορους τροπους οτι ο Χ επεξεργαστης αποδιδει καλυτερα....

Έγινε επεξεργασία από def
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Silender said:

Εκπληκτική σύγκριση.

 

i7 7700k + GTX 1080

VS

R7 1800x + RX 580

 

Αντε παλι

 

53 minutes ago, therock said:

Ps3 εχω. Παραδειγνα σας φερνω επεξεργαστικης ισχυς. Ναι οπως λεει και στα σχολια η 580 δεν εχει σημασια καθως δεν αξιοποιειται οπως και να χει. Στην ουσια επεξεργαστη με επεξεργαστη συγκρινεις.Και Titan X Pascal να βαζες τα ιδια θα δινε το συστημα της AMD

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

 

Αντε παλι

 

 

Έτσι γράφει ο τύπος στο video που sorry κι ολας δεν τον πιστεύω. Ασχολούμαι κι εγώ με emulation.

 

Aφού έχεις PS3 γιατί σε κόφτει o RPCS3 ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Silender
Link to comment
Share on other sites

Τι να πιστεψεις ρε συ ειναι απλο το θεμα. Το emulation βασιζεται σε cpu και η καρτα απο ενα σημειο και μετα δε δινει διαφορες. Ειναι σαν να λεμε ενα αμαξι ειναι πιο γρηγορο απο ενα πεζο, αλλα στη κινηση δεν εχει σημασια αν εχεις porsche η οτομπιανκι, και τα 2 σα σταματημενα θα πανε (αλλα παλι θα περνανε τον πεζο)

 

Δε με νοιαζει το PS3, ενα παραδειγμα εφερα που φανηκε πως επεξεργαστικα ο ιντελ εδωσε πολυ καλυτερες επιδοσεις. Απο κει και περα εθιξα απο τη προηγουμενη σελιδα οτι επειδη θελω σε μεγαλο βαθμο να παιζω emulators προηγουμενων γενιων, γιατι στο pc με τις βελτιωσεις δειχνουν πολυ καλυτερα το ψιλομετανιωσα που εστησα ryzen συστημα και παραθετω και βιντεο που το στηριζουν. Ο αντιλογος ειναι οτι πηρα κατι καινουριο και αναβαθμισιμο που θα δειξει στο μελλον τα δοντια του ενω ο ιντελ εναι καλυτερος τωρα αλλα δε παει πουθενα.

 

Αλλα θεωρω τουλαχιστον με τα βιντεο που παραθετω στο κομματι επεξεργαστη δε τιθεται πλεον θεμα για το αν ειναι οντως καλυτερος τωρα.

Link to comment
Share on other sites

@therock

Φίλε μου αν τα πράγματα τα πήρες από το Internet, χωρίς να ανοίξεις τίποτα στείλε τα πίσω και πάρε Intel. Τόσο απλά. Από τη στιγμή που για τη δουλειά που θέλεις το μηχάνημα ο Intel αποδίδει καλύτερα δεν χρειάζεται να το σκεφτείς παραπάνω. 

Αν δεν μπορείς να τα αλλάξεις θα είναι το τίμημα που θα πληρώσεις που δεν έκανες μια έρευνα αγοράς πριν παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω τα προηγούμενα σχόλιά μου σε αυτό το thread σχετικά με τις απαιτήσεις του @therock καθώς δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσε emulators για κονσόλες. Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο λογισμικό. Προφανώς οι emulators αυτοί (από όποιους φτιάχνονται) είναι βελτιστοποιημένοι για Intel. Οπότε συμφωνώ με το σχόλιο του @jax7480

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, therock said:

Δε με νοιαζει το PS3, [...] επεξεργαστικα ο ιντελ εδωσε πολυ καλυτερες επιδοσεις.

 

Κάτσε, γιατί τώρα μου φαίνεται ότι μεμψιμοιρείς λίγο. Ο Intel δίνει "πολύ καλύτερες επιδόσεις" σε πολύ συγκεκριμένα σενάρια χρήσης -όπως το συγκεκριμένο emulation. Αν όντως δε σε νοιάζει αυτό, τότε ο Ryzen είναι πολύ καλύτερη all-around επιλογή. Αν όντως σε νοιάζει, τότε κοίταξε αν μπορείς να τον αντικαταστήσεις χωρίς κόστος με Intel, όπως σου πρότειναν παραπάνω. Αν δεν μπορείς, δοκίμασέ τον και αποφάσισε μετά.

 

Νομίζω όμως ότι τσάμπα βασανίζεις το μυαλό σου στη μόνη στιγμή που δεν προσφέρει τίποτα. Δηλαδή, μετά που παρήγγειλες, αλλά πριν στήσεις το σύστημα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι απλα τα πραματα. Εκανα λαθος αγορα και απλα παραθετω τα ευρηματα μου στο σπανιο σεναριο που καποιος χρσηιμοποιει emulators για να παιξει παιχνιδια παλιας γενιας με τα optimizations. Ειναι εφαρμογες που εχουν γραφτει απο χομπιστες και δε προκειται ποτε να αξιοποισουν ολους τους πυρηνες και να τρεξουν στο μαξ, και ειναι ενα πιθανο σεναριο για καποιον που τον ενδιαφερει το θεμα να γραψει νικη επι της ιντελ. Τωρα αμα ολους τους νοιαζει να παιζουν μονο τα last gen που πλεον μπορουν να αξιοποισουν 76 πυρηνες στο μαξ, ναι δε μιλαμε για πλεον για παλια σοκετ με 4c/4t

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, therock said:

Ρε παιδια ειναι απλα τα πραματα. Εκανα λαθος αγορα και απλα παραθετω τα ευρηματα μου στο σπανιο σεναριο που καποιος χρσηιμοποιει emulators για να παιξει παιχνιδια παλιας γενιας με τα optimizations. Ειναι εφαρμογες που εχουν γραφτει απο χομπιστες και δε προκειται ποτε να αξιοποισουν ολους τους πυρηνες και να τρεξουν στο μαξ, και ειναι ενα πιθανο σεναριο για καποιον που τον ενδιαφερει το θεμα να γραψει νικη επι της ιντελ. Τωρα αμα ολους τους νοιαζει να παιζουν μονο τα last gen που πλεον μπορουν να αξιοποισουν 76 πυρηνες στο μαξ, ναι δε μιλαμε για πλεον για παλια σοκετ με 4c/4t

 

To βιντεο που παρεθεσες δεν ειναι ευρημα.

Ειναι ενα βιντεο το εφτιαξε ενας καθυστερημενος που αφορα εναν emu σε νηπιακο ακομα σταδιο.Παμε παρακατω.

Αν μου φερεις ενα παραδειγμα που καποιο game σε gamecube,ps2 emulators που στον ι5 θα πηγαινει σφαιρα ενω στον 1600 θα σερνετε σου λεω πασο.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω γιατι το παιρνεις τοσο προσωπικα. αν καποις ηθελε να παιξει ps3 και δε γουσταρε να παρει κονσολα θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα σε αυτο το σεναριο, νηπιακος ξενηπιακος. Ειπαμε δε ταιριαζει στη χρηση σου, αλλα δε παυει να δινει καλυτερα αποτελεσματα σε αυτα τα κακογραμμενα νηπιακα προγραμματα. Και γω αν εφτιαχνα ενα επεξεργαστη που δε μπορουσε ουτε dos να φορτωσει αλλα ηξερε να φτιαξει καφε, ολοι οι νουμπαδες που θα θελαν υπολογιστη να φτιαχνει καφε αυτον θα περναν ασχετα που θα τα χειροτερος απο ρυζεν. Μιλαμε για σεναρια οχι για επιδειξη δυναμης

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Απ' το βίντεο που είδα για τον emu αυτό, πράγματι ο intel αποδίδει καλύτερα. Αλλά και πάλι, με τα 15 fps που βγάζει 7700k, δεν σου κάνει κανένας επεξεργαστής που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Θα σου πρότεινα να περιμένεις μερικά χρόνια ακόμα ώστε να βελτιωθεί ο emu και να βγουν φθηνοί 20+ cores CPUs με πολλά GHz για να μπορείς να παίξεις στα 60 fps.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jesus said:

To βιντεο που παρεθεσες δεν ειναι ευρημα.

Ειναι ενα βιντεο το εφτιαξε ενας καθυστερημενος που αφορα εναν emu σε νηπιακο ακομα σταδιο.Παμε παρακατω.

Αν μου φερεις ενα παραδειγμα που καποιο game σε gamecube,ps2 emulators που στον ι5 θα πηγαινει σφαιρα ενω στον 1600 θα σερνετε σου λεω πασο.

 

Ας χαλαρώσουμε λίγο. Από την περασμένη σελίδα, ο @therock περιγράφει τους προβληματισμούς του για την αγορά του (κάποιους δικαιολογημένους και κάποιους κατ' εμέ υπερβολικούς). Δε γίνεται όμως να θεωρείς αυτόματα ότι σπιλώνει την τιμή και την υπόληψη των Ryzen και να σπεύδεις να τους υπερασπιστείς σε μονομαχία μέχρι θανάτου. Ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και γω. Κατοχος θα μαι και γω σε λιγες μερες δεν εχω λογο να κραξω ρυζεν αλλα καλως η κακως για τους οποιοδηποτε λογους στο κομματι αυτο κατι λιγο το χανουν. Ακομα Και να μη φταινε ( ειτε επειδη ο dev δεν εχει αξιοποιησει τις βιβλιοθηκες, ειτε επειδη τα χει τσεπωσει απο την ιντελ, ειτε επειδη δε γουσταρει την AMD) οποιος ο λογος και αν ειναι, δε κατσουμε να το ορθολογισουμε και να δουμε τις πολιτικες που κρυβονται απο πισω, δε παυει στους emu να υπολοιπεται

 

Και ακομα και αν ο rpcs3 ειναι νηπιακος, o pcsx2 ειναι 15 χρονια (απο το 2002) και χρησιμοποιει ακομα 2 πυρηνες (3 με ενα χακ που σπαει το κωδικα πολλες φορες) και ξεκαθαρα ο ιντελ του ριχνει. Και οχι δε θα παρει μεταχειριμσμενη κονσολα καποιος με 30-40ε να παιξεις ps2 γιατι με τον emu μπορεις να παιξεις τα νομιμα αντιγραφα με 4k με ολα On και να χεις καλυτερα αποτελεσματα και απο τα οποια hd remaster κυκλοφορουν του ps4 pro

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πάντως που κανένα core δεν έχει τερματίσει σε load. Ούτε στον 7700 ούτε στον 1800... και εσυ λες οτι δεν είναι bottleneck στην gpu.
Και αναρωτιέμαι τι κάνει τα fps να είναι τόσο χαμηλά;
Γιατί αν υπάρχει load ή αν είναι γραμμένος ο emulator για λίγους πυρήνες θα ήταν στο 100% αυτοί οι πυρήνες (αν δεν υπάρχει στη gpu bottleneck που δεν μας δείχνει στο βίντεο gpu usage παρά μόνο cpu usage)....
Και το θέμα του Optimization είναι ότι κάποια εταιρεία (π.χ. Intel) ίσως να δουλεύει πιο "γρήγορα" σε χαμηλό επίπεδο κώδικα οπότε γλυτώνει load αλλά αφού "κάθονται" όλοι οι πυρήνες, τι στο καλό γίνεται και είναι τόσο χαμηλά τα Fps? 

Τα παραπάνω οφτοπικ γιατί μου φαίνεται πού περίεργο πως δουλεύει ο emulator, αλλά στο θέμα μας, συμφωνώ και γω ότι μπορείς να αλλάξεις την αγορά και να πας σε intel με κόστος βέβαια αν αλλάξουν τα ενδιαφέροντα σου στο μέλλον και θες να κάνεις άλλες χρήσεις στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Silender έγραψε:

Εκπληκτική σύγκριση.

 

i7 7700k + GTX 1080

VS

R7 1800x + RX 580

 

 

Αν είναι όντως άλλες οι κάρτες που φοράνε, και όπως φαίνεται ούτε στην μια περίπτωση , ούτε στην άλλη τερματίζει κάποιο CORE των επεξεργαστών, τότε και οι δύο κάρτες ρίχνουν μπουκάλι στους επεξεργαστές.

Η RX 580 ρίχνει μεγαλύτερο στον 1800X σαν μικρότερη κάρτα που είναι .

Η GTX 1080 ρίχνει μικρότερο στον 7700Κ σαν μεγαλύτερη που είναι .

Δεν ξέρω κι όλας αν παίζουν ρόλοι και τυχόν οδηγοί. Δεν το ξέρω το άθλημα.

 

Και τα δυο CPU πάντως ΚΑΘΟΝΤΑΙ ...

 

Σε κάθε περίπτωση, για ασφαλή συμπεράσματα θα έπρεπε και τα δυο συστήματα να φοράνε την ίδια κάρτα. Διαφορετικά εικασίες κάνουμε.

Ή τουλάχιστον κάρτες γραφικών ίδιου κατασκευαστή .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικη συζητηση κανουμε ξαναλεω. Το συστημα δε το αλλαζω, δε γυρναω τιποτα, δε μεμψιμοιρω δεν αλλαζω ενδιαφεροντα για να δικαιολογησω την αγορα, Ryzen Platform Και πορευομαστε ευθεια τελος. Καποια τελευταια πραματακια.

 

Το προηγουμενο gaming PC το εστησα πριν 9 χρονια και απλα αλλαζα καρτα γραφικων στο μεσοδιαστημα i7 920-12GB DDR3-GTX275 (Upgrade σε GTX480). Αλλαξα προσωρινα την 480 με την 1080ti που πηρα για το καινουρια, απλα για να τη στρεσαρω να δω οτι ειναι λειτουργικη μηπως χρειαστει RMA. Την αφησα μεσα μεχρι να παραλαβω Ρυζεν και τωρα εχω αυτη. Τι συνεβη λοιπον?

 

Στο PCSX2 δεν ειδα διαφορα. Γιατι, δεν ειναι μεγαλη αναβαθμιση μια 480 σε 1080ti? Ειναι και μαλιστα τεραστια. Απλα ξαναλεω  οταν ο επεξεργαστης μενει δεν εχει δεδομενα να ταισει την καρτα οποτε ιδιο πραμα. Οπως εγω δεν ειδα διαφορα στον πρωτης γενιας i7 οταν αλλαξα τον 480 σε 1080ti σε επιπεδο emulation, ετσι και ο αλλος δεν θα εβλεπε κατι αν αλλαζε την RX580 και εβαζε κατι αλλο, Μιας και εχετε κολλησει σε αυτο

 

Απο κει και περα γιατι δεν δειχνει 100% να στρεσαρει ο cpu Και δεν φαινεται εκει το bottleneck? Να και γω στο msi afterburner δειχνει cpu/gpu να δουλευουν κατω απο 10% αλλα παιρνω 20-30 frames στο Deus EX και δεν ειναι ευχαριστο. Γιατι ρε παιδια, με μολις 10% cpu? Μηπως φταιει η 1080ti? αν ειναι να κανω 4-way sli τοτε

 

 

 

Αντε και ενα τελευταιο που μαζι με τη δικια του αποψη συγκεντρωνει μετρησεις απο τα περισσοτερα review και youtubers

 

 

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.