Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

38 minutes ago, gunsnrose123 said:

στο βίντεο έχει ένα τεστ στο handbrake 4.54 και ο 8700κ έχει καλύτερο αποτέλεσμα από τον 1700x δεν είναι λίγο δύσκολο αφού ο ένας έχει 2 core +

 

Δεν προλαβαίνω να δω το βίντεο τώρα, αλλά το Handrbrake εξαρτάται πολύ και από τις ρυθμίσεις. Αν κοιτάξεις πχ και τα συγκριτικά του Anandtech όταν βγήκαν οι Threadripper, θα δεις μεγάλες διαφορές μεταξύ Intel και AMD απλά αλλάζοντας την ανάλυση και το codec. Οπότε, ειδικά αν είναι υποθετικά HEVC και σχετικά χαμηλή ανάλυση, είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου περίεργο να είναι περίπου το ίδιο ο 8700K με τον 1700 παρά τους 2 παραπάνω πυρήνες του τελευταίου. Με ~30% χρονισμό + ~10 IPC - 5-10% SMT gain, κάποιες φορές θα περνάει το 33% των 2 παραπάνω core.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους έχουν ασχοληθεί με το OC μνημών της πλατφόρμας: Το πού θα φτάσουν οι μνήμες, εξαρτάται μόνο από τα memory kits ή και από την μητρική και από τον επεξεργαστή (καθώς το imc είναι μέσα στο cpu). Δηλαδή το ίδιο memory kit μπορεί να φτάσει με έναν επεξεργαστή π.χ. 2933 και με έναν άλλο να μην ανεβαίνει πάνω από 2400;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Jaco said:

Με 1800Χ, είσαι μερακλής.

Γράψε όμως φουλ setup και αποτελέσματα από μνήμες oc κλπ

 

Για 1700Χ πήγαινα αλλα βρεθηκε ο 1800 σε καλή τιμή, οπότε...

 

Το υπόλοιπο setup ειναι μια crosshair vi hero και 16gb GSkill Ripjaws IV στα 2800 απο προηγούμενο setup.

Βασικά στις μνήμες πρέπει να ειμαι πολύ τυχερός (το λεω ευγενικα) αφου μόνο βάζοντας τα timings με το χέρι παίζουν στα 2933!! Θα δοκιμάσω και για παραπάνω στο άμεσο μέλλον...

 

20171006_184952.jpg

Έγινε επεξεργασία από quickaras
photo add
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα ο 1600x και εστησα επιτελους το νεο μου συστημα. Πρωτη επαφη, πως τα βλεπετε τα παρακατω

 

-Με το πρωτο Postarisma βλεπω αναγνωριζει τη μνημη ως 2133. Περναω agasa 1.0.0.6b και φορτωσα xmp με 3200. Το cpuz Μου δειχνω τωρα 1596.2 DRAM. Αυτο σημαινει οτι μου χει δωσει 3192.4 σε Ryzen Platform και ειμαι απο τους τυχερους?

 

-Θερμοκρασιες idle 46-51 Και τερματιζει 74.5 με το stress test του aida64 (c7 Cryorig σε Node202 Θηκη)

 

-Το αλλο με το visual studio πως ειπατε οτι το τρεχουμε για να δουμε αν ο επεξεργαστης ειναι οκ? Δε ξερω να κανω compile ειμαι νουμπ υποψιν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου. Μόλις άλλαξα μετά απο το 2009 τον υπολογιστή του σπιτιού.Προχώρησα με κλασσικές επιλογές.

Fractal Design Define R5 tower || Ryzen5 1600X cooled by Artic Freezer 33TR|| Asus Crosshair VI Hero || 2X8GB G.Skill 3200 MHz DDR4 || Nvidia GTX 560 (Δωρεά του αδερφού μου) ||Samsung 960 evo M.2 256GB || Corsair CX550W. Δεν είμαι φανατικός gamer και γιαυτό με βλέπω με κάποια μεταχειρισμένη GTX970 (ebay). Οι μνήμες έπαιξαν αμέσως στα 3200. Το overclock έγινε στα 3900 βάση P State (Variable Frequency). Πολύ ικανοποιημένος με τη ψύκτρα, στο prime95 Torture (Small FFT) έφτασε τους 73 βαθμούς.Δέν έκοψα φλέβες με τον Evo 960 και πολύ μου άρεσε το case.

pic1.PNG

pic2.PNG

pic3.PNG

pic4.PNG

pic5.PNG

pic6.PNG

pic7.PNG

pic8.PNG

pic9.PNG

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

kontax με γεια το μηχανημα! πολυ ωραίος!! και πολύ καλές οι θερμοκρασίες σου.

πριν 2 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

ναι εγω μολις

η πιο γρήγορη απάντηση εβερ!!! ποιες μνημες ακριβώς έχεις; με ενδιαφέρει να μάθω για αυτές:  F4-3200C16-8GVKB

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, psyber said:

kontax με γεια το μηχανημα! πολυ ωραίος!! και πολύ καλές οι θερμοκρασίες σου.

η πιο γρήγορη απάντηση εβερ!!! ποιες μνημες ακριβώς έχεις; με ενδιαφέρει να μάθω για αυτές:  F4-3200C16-8GVKB

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, therock said:

Ηρθε σημερα ο 1600x και εστησα επιτελους το νεο μου συστημα. Πρωτη επαφη, πως τα βλεπετε τα παρακατω

 

-Με το πρωτο Postarisma βλεπω αναγνωριζει τη μνημη ως 2133. Περναω agasa 1.0.0.6b και φορτωσα xmp με 3200. Το cpuz Μου δειχνω τωρα 1596.2 DRAM. Αυτο σημαινει οτι μου χει δωσει 3192.4 σε Ryzen Platform και ειμαι απο τους τυχερους?

 

-Θερμοκρασιες idle 46-51 Και τερματιζει 74.5 με το stress test του aida64 (c7 Cryorig σε Node202 Θηκη)

 

-Το αλλο με το visual studio πως ειπατε οτι το τρεχουμε για να δουμε αν ο επεξεργαστης ειναι οκ? Δε ξερω να κανω compile ειμαι νουμπ υποψιν

Έχει έναν κωδικό γραμμένο πάνω στο chip που φαίνεται ποιας εβδομάδας είναι. Αν είσαι μετά την 25 είσαι οκ. Γενικά μην σε απασχολεί εκτός και αν κάνεις βαρύ development σε linux.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.