Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα με τον 850 σε rapid mode γιατί στην ουσία μόλις μέτρησες την ταχύτητα της RAM σου. Προσωπικά θεωρώ λογικό ένας M.2 δίσκος να είναι κατά τι πιο αργός από την RAM.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μου προτάθηκε να ρωτήσω εσάς εδώ για stable σύστημα ryzen + μητρική + μνήμες, γιατί το πάλαι ποτέ desktop μου πέθανε ξαφνικά (σκάσανε πυκνωτές στη μητρική, πήρε μαζί και κάρτα γραφικών και psu) οπότε αναγκαστικά πάω για σχεδόν νεό pc. Ήμουν πάντα intel-άκιας αλλά απέχω καιρό από τις εξελίξεις, και τα παιδιά στο άλλον νήμα μου είπαν για τον ryzen και έχω μισο-ψηθεί (παραπάνω από μισό δλδ χαχαχ) αλλά διαβάζω παντού για ταλαιπώρια με μνήμες, κρασαρίσματα, bios updates στις μητρικές (ψάχνονται ακόμα προφανώς, αν και μου είπαν στο άλλο νήμα πως έχουν λυθεί τα περισσότερα). Και το βασικό, παίζει το B350 με Windows 8.1? Γιατί όλες οι μητρικές λένε Windows 10 (και μερικές Windows 7 με πατσαρίσματα σε usb sticks).

 

Το άλλο νήμα είναι εδώ: https://www.thelab.gr/forums/topic/177685-γνώμες-για-αναγκαστική-αναβάθμιση/

 

Να σημειώσω πως δεν κάνω overclocking, κλπ.... μεγάλωσα πολύ φαίνεται... χαχααχ... προτιμώ πλέον σταθερότητα, αξιοπιστία, και μακροβιότητα αντί για extreme επιδόσεις.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, migf1 said:

Καλημέρα παιδιά, μου προτάθηκε να ρωτήσω εσάς εδώ για stable σύστημα ryzen + μητρική + μνήμες, γιατί το πάλαι ποτέ desktop μου πέθανε ξαφνικά (σκάσανε πυκνωτές στη μητρική, πήρε μαζί και κάρτα γραφικών και psu) οπότε αναγκαστικά πάω για σχεδόν νεό pc. Ήμουν πάντα intel-άκιας αλλά απέχω καιρό από τις εξελίξεις, και τα παιδιά στο άλλον νήμα μου είπαν για τον ryzen και έχω μισο-ψηθεί (παραπάνω από μισό δλδ χαχαχ) αλλά διαβάζω παντού για ταλαιπώρια με μνήμες, κρασαρίσματα, bios updates στις μητρικές (ψάχνονται ακόμα προφανώς, αν και μου είπαν στο άλλο νήμα πως έχουν λυθεί τα περισσότερα). Και το βασικό, παίζει το B350 με Windows 8.1? Γιατί όλες οι μητρικές λένε Windows 10 (και μερικές Windows 7 με πατσαρίσματα σε usb sticks).

 

Το άλλο νήμα είναι εδώ: https://www.thelab.gr/forums/topic/177685-γνώμες-για-αναγκαστική-αναβάθμιση/

 

Να σημειώσω πως δεν κάνω overclocking, κλπ.... μεγάλωσα πολύ φαίνεται... χαχααχ... προτιμώ πλέον σταθερότητα, αξιοπιστία, και μακροβιότητα αντί για extreme επιδόσεις.

 

Ευχαριστώ!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και πιο πίσω για δοκιμασμένους συνδυασμούς που έχουν κάνει διάφοροι, εγώ θα αρχίσω με μερικά γενικά:

Δεν έχεις λόγο να μείνεις στα Windows 8.1 αντί για 10, και η αναβάθμιση είναι ακόμη δωρεάν, υπό προϋποθέσεις. Εάν σε ανησυχεί η ιδιωτικότητα λόγω της τηλεμετρίας, έχε υπόψη σου  ότι την έχουν προσθέσει και στα παλαιότερα, ενώ δεν υπάρχει κάτι που κάνουν τα 8.1 που τα 10 να μην το κάνουν καλύτερα.

Η μεγάλη διαφορά σε BIOS έγινε με το AGESA 1.0.0.6 (πλέον κυκλοφορεί αρκετούς μήνες) και τώρα έχουμε και το 1.0.0.7. Ουσιαστικά οι Ryzen είναι πλέον σε ώριμο στάδιο, και δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για παιδικές ασθένειες. Ειδικά εάν δεν ενδιαφέρεσαι να ξεζουμίσεις μέχρι το τελευταίο MHz, σχεδόν ό,τι και να πάρεις θα παίξει απροβλημάτιστα.

Έγινε επεξεργασία από minast
,
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και πιο πίσω για δοκιμασμένους συνδυασμούς που έχουν κάνει διάφοροι, εγώ θα αρχίσω με μερικά γενικά:

Δεν έχεις λόγο να μείνεις στα Windows 8.1 αντί για 10, και η αναβάθμιση είναι ακόμη δωρεάν, υπό προϋποθέσεις. Εάν σε ανησυχεί η ιδιωτικότητα λόγω της τηλεμετρίας, έχε υπόψη σου  ότι την έχουν προσθέσει και στα παλαιότερα, ενώ δεν υπάρχει κάτι που κάνουν τα 8.1 που τα 10 να μην το κάνουν καλύτερα.

Η μεγάλη διαφορά σε BIOS έγινε με το AGESA 1.0.0.6 (πλέον κυκλοφορεί αρκετούς μήνες) και τώρα έχουμε και το 1.0.0.7. Ουσιαστικά οι Ryzen είναι πλέον σε ώριμο στάδιο, και δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για παιδικές ασθένειες. Ειδικά εάν δεν ενδιαφέρεσαι να ξεζουμίσεις μέχρι το τελευταίο MHz, σχεδόν ότι και να πάρεις θα παίξει απροβλημάτιστα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και πολύ ευχάριστα νέα :) Μετά από ψάξιμο και βοήθεια, στο άλλο νήμα καταλήξαμε σε Asrock Fatality AB350 Gaming K4 για μητρική. Θα κοιτάξω και το νήμα βέβαια. Για τα Windows, σημαίνει πως υπάρχει θέμα με τα 8.1? Η Asrock είδα έχει κανονικά drivers και για 8.1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, migf1 said:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και πολύ ευχάριστα νέα :) Μετά από ψάξιμο και βοήθεια, στο άλλο νήμα καταλήξαμε σε Asrock Fatality AB350 Gaming K4 για μητρική. Θα κοιτάξω και το νήμα βέβαια. Για τα Windows, σημαίνει πως υπάρχει θέμα με τα 8.1? Η Asrock είδα έχει κανονικά drivers και για 8.1

Δεν αναμένεται να έχεις πρόβλημα με τα 8.1, αλλά ήδη με την Fall Creators (Windows 10 1709) έχει σημαντική βελτίωση στην απόδοση των Ryzen, επομένως καλό είναι να κάνεις τη μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος migf1 έγραψε:

Καλημέρα παιδιά, μου προτάθηκε να ρωτήσω εσάς εδώ για stable σύστημα ryzen + μητρική + μνήμες, γιατί το πάλαι ποτέ desktop μου πέθανε ξαφνικά (σκάσανε πυκνωτές στη μητρική, πήρε μαζί και κάρτα γραφικών και psu) οπότε αναγκαστικά πάω για σχεδόν νεό pc. Ήμουν πάντα intel-άκιας αλλά απέχω καιρό από τις εξελίξεις, και τα παιδιά στο άλλον νήμα μου είπαν για τον ryzen και έχω μισο-ψηθεί (παραπάνω από μισό δλδ χαχαχ) αλλά διαβάζω παντού για ταλαιπώρια με μνήμες, κρασαρίσματα, bios updates στις μητρικές (ψάχνονται ακόμα προφανώς, αν και μου είπαν στο άλλο νήμα πως έχουν λυθεί τα περισσότερα). Και το βασικό, παίζει το B350 με Windows 8.1? Γιατί όλες οι μητρικές λένε Windows 10 (και μερικές Windows 7 με πατσαρίσματα σε usb sticks).

 

Το άλλο νήμα είναι εδώ: https://www.thelab.gr/forums/topic/177685-γνώμες-για-αναγκαστική-αναβάθμιση/

 

Να σημειώσω πως δεν κάνω overclocking, κλπ.... μεγάλωσα πολύ φαίνεται... χαχααχ... προτιμώ πλέον σταθερότητα, αξιοπιστία, και μακροβιότητα αντί για extreme επιδόσεις.

 

Ευχαριστώ!

Κι εγώ μεγάλωσα Χάρη και κατά σύμπτωση ψάχνουμε τα ίδια πράγματα την ίδια περίοδο. Παίζω ακόμα μερικά παιχνίδια... ξέρεις εσύ.. χαχα.. Flight simulator, racing simulator παρά τα 50 μου χρόνια. Και για να μήν βγω τελείως εκτός θέματος οπωσδήποτε Windows 10... ειδικά με το τελευταίο update τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, istrios said:

Κι εγώ μεγάλωσα Χάρη και κατά σύμπτωση ψάχνουμε τα ίδια πράγματα την ίδια περίοδο. Παίζω ακόμα μερικά παιχνίδια... ξέρεις εσύ.. χαχα.. Flight simulator, racing simulator παρά τα 50 μου χρόνια. Και για να μήν βγω τελείως εκτός θέματος οπωσδήποτε Windows 10... ειδικά με το τελευταίο update τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

 

Χαχαχααχα, γεια σου Μιχάλη! :)))

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν έψαχνα, αλλά αποφάσισε αν πεθάνει το pc... χειρότερη στιγμή δεν μπορούσε να βρει! λολ

 

Πω πω, μη μου λες τέτοια... μια χαρά ήμουν με 8.1Pro. Πάντως τα παρήγγειλα σήμερα, αλλά pc υπολογίζω να έχω πάλι στα τέλη της βδομάδας που έρχεται.

4 hours ago, therock said:

 

Καμμια διαφορα σε gaming πακετο με nvidia. Ισως με νεους drivers. Σε Vega κατι δινει

 

Ουφ ευτυχώς! λολ

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: όταν έγραψα "τα παραήγγειλα" παραπάνω, δεν εννοούσα τα Win 10 lol... εννοούσα τα εξαρτήματα για νέο pc. Πόσταρα στο άλλο νήμα (https://www.thelab.gr/forums/topic/177685-γνώμες-για-αναγκαστική-αναβάθμιση/?do=findComment&comment=2618469). Ελπίζω όλα να πάνε καλά (έχω τρομερό άγχος λολ... amd γαρ χαχαα)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος migf1 έγραψε:

Διευκρίνηση: όταν έγραψα "τα παραήγγειλα" παραπάνω, δεν εννοούσα τα Win 10 lol... εννοούσα τα εξαρτήματα για νέο pc. Πόσταρα στο άλλο νήμα (https://www.thelab.gr/forums/topic/177685-γνώμες-για-αναγκαστική-αναβάθμιση/?do=findComment&comment=2618469). Ελπίζω όλα να πάνε καλά (έχω τρομερό άγχος λολ... amd γαρ χαχαα)

 

Μια χαρά θα πάνε όλα. Οι παιδικές ασθένειες της πλατφόρμας έχουν σχεδόν μηδενιστεί. Πάντως σωστή επιλογή πιστεύω ότι έκανες μια και ξέρω ότι η χρήση του δεν είναι τα Games και εκεί η AMD είναι το απόλυτο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, istrios said:

Μια χαρά θα πάνε όλα. Οι παιδικές ασθένειες της πλατφόρμας έχουν σχεδόν μηδενιστεί. Πάντως σωστή επιλογή πιστεύω ότι έκανες μια και ξέρω ότι η χρήση του δεν είναι τα Games και εκεί η AMD είναι το απόλυτο εργαλείο.

 

Μακάρι, μακάρι! Έχω την εντύπωση πως μόλις γίνει mainstream το Coffee Lake η Intel θα ξαναπάρει πίσω μεγάλο από το μερίδιο που έχασε από τους ryzen, αλλά εξαρτάται κι από την αντίδραση της AMD (ελπίζω ότι νέο βγάλουν να είναι συμβατό με τις τρέχουσες μητρικές, όπως "υποσχέθηκαν" ). Η αλήθεια είναι ότι έφτασα στο τσακ να πάω σε i5-8400 αντί για ryzen, αλλά φοβήθηκα επειδή είναι μισο-released ακόμα η πλατφόορμα χαχχαα... η ουσία είναι πως συγκριτικά με το πως ήμουν, αν όλα δουλέψουν καλά, θα είμαι σαν να πήδηξα από τον 19ο στον 21ο αιώνα ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

 

Η μνήμη που πήρες όχι μόνο θα τρέξει στα 3000Mhz αλλά τρέχει και O/C στα 3200. 

 

Ορίστε και το profile .

Απλά περνάς τις ρυθμίσεις αυτές και τα ohm τα βάζεις είτε 53,3 είτε 60.

 

Αν θες να παίξουν στα 3000Mhz τοποθετείς την μνήμη στο τέρμα δεξιά σλοτ και με το τελευταίο bios περασμένο ενεργοποιείς τα XMP και τέλος. Παίζουν. :D

 

 

rrkjeFQZQburAGY4TMFybg.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος migf1 έγραψε:

 

Μακάρι, μακάρι! Έχω την εντύπωση πως μόλις γίνει mainstream το Coffee Lake η Intel θα ξαναπάρει πίσω μεγάλο από το μερίδιο που έχασε από τους ryzen, αλλά εξαρτάται κι από την αντίδραση της AMD (ελπίζω ότι νέο βγάλουν να είναι συμβατό με τις τρέχουσες μητρικές, όπως "υποσχέθηκαν" ). Η αλήθεια είναι ότι έφτασα στο τσακ να πάω σε i5-8400 αντί για ryzen, αλλά φοβήθηκα επειδή είναι μισο-released ακόμα η πλατφόορμα χαχχαα... η ουσία είναι πως συγκριτικά με το πως ήμουν, αν όλα δουλέψουν καλά, θα είμαι σαν να πήδηξα από τον 19ο στον 21ο αιώνα ΛΟΛ

 

 

H intel για να ξαναπάρει πίσω το μερίδιο αγοράς πρέπει να φτιάξει το efficiency των cpu της.

Ενας κλοκαρισμένος R5 1600 @ 4ghz συνεχίζει να καταναλώνει λιγότερο από έναν I5 8400 default , ενώ είναι πολύ δυνατότερος σε μια πλειάδα εφαρμογών excel, συμπιέσεων, αποσυμπιέσεων, premiere, vegas κ.λ.π. , χωρίς να χάνει στον τομέα του gaming . Εκεί η κατάσταση είναι μια ή άλλη.

Ακόμα και ο μεγάλος R7 1700 καταναλώνει λιγότερο. 

Όλα τα CPU της AMD , δεν έχουν ανάγκη από ακριβές ψύκτρες και υδροψύξεις , ακόμα και τα X μοντέλα των 6core και 8core που δεν έχουν μαμά ψύκτρα, την βγάζουν με φτηνές aftermarket ψύκτρες.

 

Οι πλατφρόρμα των Coffelake με τα H και B chipάκια, θα έρθει σε εμάς κατά τον Δεκέμβρη του 2017. 

Η AMD τον Φεβρουάριο του 2018, φέρνει την νέα γενιά στα 12nm στις υπάρχουσες μητρικές και λογικά θα κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς συχνοτήτων , θα δώσει κάτι λίγα σε IPC  και νέα chip μητρικών με περισσότερες λειτουργίες. 

 

Μέχρι τότε ένας R5 1600 (6core/12 threads)  μαζί με μια φτηνή  AB 350 , έχει κόστος οσο ένα Ι3 8100 (4core/4threads)  και μια Z370 ..... 

 

Η μεγάλη διαφορά των δυο για να καταλάβεις, είναι πως το τερατάκι ο R7 1700 μπαίνει ακόμα και σε φορητό ....

https://www.asus.com/Laptops/ROG-Strix-GL702ZC/

 

Ενα προιόν για να μπορέσει να κατακλήσει την αγορά πρέπει :

1) Να έχει καλό efficiency

2) Να έχει καλή επίδοση (ισχύ) για τα δεδομένα της εποχής

3) Να είναι κρύο

4) Να μην θέλει ακριβές πρόσθετες λύσεις σε COOLER , τροφοδοτικά και εξεζητημένες μητρικές με κυκλώματα τροφοδοσίας , κουτιά κ.λ.π.

5) Να μπορεί να κλοκάρει για να απευθυνθεί και στους τρελαμένους O/Cers .

6) Να μπαίνει σε σύγχρονη πλατφόρμα με νέα πρότυπα.

7) Να μπαίνει σε αναβαθμίσιμη πλατφόρμα. 

 

Με αυτό τον τρόπο απευθύνεται στον κύριο της διπλανής πόρτας, στο απέναντι γραφείο, στους OEMs που φτιάχνουν έτοιμα συστήματα, στον O/Cer ,  στα μικρά server των εταιριών. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Βοηθησα εχθες ενα φιλαρακι να στησει το νεο του μηχανημα

 

Crosshair VI Hero - 1700X - 1080Ti - G.SKILL 16GB @3200

 

Καταπληκτικη αποδοση(smooth feeling) σε οτι παιχνιδι δοκιμασαμε, ιδιαιτερα στο The Division που ειναι 100% cpu bound

 

Κανενα bootleneck με την Ti.

 

Δροσερος....δροσεροτατος μπορω να πω. Μιας κ η hero δεχεται κ am3(+) ψυχτρες, κουμπωσαμε μια Noctua NH-U14S που προϋπήρχε

 

Καμια ασυμβατοτητα μεταξυ amd-nvidia σε οτι εχει να κανει με οδηγους εγκαταστασης κτλ(αρκει να μην αφησεις τα win 10 να περασουν τους οδηγους της πρασινης)

 

Σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα.

 

Spoiler

Καποια στιγμη ειχα γραψει οτι δεν θα γινω beta tester κ θα περιμενω την επομενη γενια...

 

Μεταξυ μας ομως το ψηνω ασχημα να τσιμπησω ενα ιδιο σετακι mb/cpu κ ας εχω λιγο χειροτερη αποδοση στα παιχνιδια, μιας κ απο οτι ειδα ολες οι παιδικες ασθενειες περασαν...

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2017 at 11:36 AM, jax7480 said:

To βάζω κι εδώ:

 

20171020_095927.thumb.jpg.7178e5d115c7041ed59c340415f058e3.jpg

 

 

Κορυφαία δουλειά έκανε και η Noctua με την ψύκτρα (ως συνήθως).

 

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα για μια αναβαθμιση Ζαχο , ειμαι αναμεσα στον 1950 και στον 7960 , αυτο που με αποσχολει ειναι πιο πολυ το raid 0 , που θα εχω πιο καλες επιδοσεις για μεγαλα και βαρυα προγραμματα ? Σκεφτομαι για 3 X M2 σε raid0 .

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τους Μ.2 επάνω στο threadripper και μετά και στο δικό μου και θα σου πω.

Λογικά ίδιες επιδόσεις θα πάρεις στους Μ.2 οπότε καλύτερα πάνε για το φθηνότερο που είναι ο Threadripper αλλά αν θέλεις περίμενε να το σιγουρέψω.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Θα βάλω τους Μ.2 επάνω στο threadripper και μετά και στο δικό μου και θα σου πω.

Λογικά ίδιες επιδόσεις θα πάρεις στους Μ.2 οπότε καλύτερα πάνε για το φθηνότερο που είναι ο Threadripper αλλά αν θέλεις περίμενε να το σιγουρέψω.

 

 

 

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι γιατί τα έχω μπερδέψει λίγο.

Στην 2066 πλατφόρμα για να κάνεις boolable raid με NVME τι χρειάζεσαι ?

 

Διάβαζα κάου για το VROC της  intel και πως συνεργάζεται με NVME της ίδιας εταιρίας, ισχύει ?

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Βοηθησα εχθες ενα φιλαρακι να στησει το νεο του μηχανημα

 

Crosshair VI Hero - 1700X - 1080Ti - G.SKILL 16GB @3200

 

Καταπληκτικη αποδοση(smooth feeling) σε οτι παιχνιδι δοκιμασαμε, ιδιαιτερα στο The Division που ειναι 100% cpu bound

 

Κανενα bootleneck με την Ti.

 

Δροσερος....δροσεροτατος μπορω να πω. Μιας κ η hero δεχεται κ am3(+) ψυχτρες, κουμπωσαμε μια Noctua NH-U14S

 

Καμια ασυμβατοτητα μεταξυ amd-nvidia σε οτι εχει να κανει με οδηγους εγκαταστασης κτλ(αρκει να μην αφησεις τα win 10 να περασουν τους οδηγους της πρασινης)

 

Σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα.

 

  Hide contents

Καποια στιγμη ειχα γραψει οτι δεν θα γινω beta tester κ θα περιμενω την επομενη γενια...

 

Μεταξυ μας ομως το ψηνω ασχημα να τσιμπησω ενα ιδιο σετακι mb/cpu κ ας εχω λιγο χειροτερη αποδοση στα παιχνιδια.

 

 

 

 

 

 

 

Τον έφαγες τον γάιδαρο, τρεις και μισος μήνας έμεινε. 

 

Περίμενε την Crosshair X470 με τον R7 2700X και αποφασίζεις τότε.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.