Jump to content


Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Διαβάζοντας από δω κι από κει συμπεραίνω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το Balanced των Windows. Άνοιξα το HW Monitor και παρατήρησα ότι με το Ryzen Balanced και το High Performance δε δουλεύει τόσο συχνά το XFR. Επίσης στο High Performance παρατήρησα υψηλότερες θερμοκρασίες και κατανάλωση (10-15W) ενώ στο Ryzen Balanced είναι πάνω κάτω τα ίδια με το Windows Balanced. Νομίζω ότι πλέον έχουν ενσωματωθεί οι ρυθμίσεις των δύο τελευταίων, με μόνη διαφορά ότι το Minimum Processor State είναι 90% στο Ryzen Balanced και αυτό είναι που ευθύνεται για το ότι το XFR δεν ενεργοποιείται τόσο συχνά. 

 

Είναι μπέρδεμα γενικότερα γιατί δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Btw το precision boost το άφησα κλειστό όπως και το Game Mode.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι πάλι λίγο την βοήθειά σας. Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά σήμερα που πήγα να ανοίξω το pc αντί να κάνει post κανονικά και να συνεχίσει, έκανε 3 long beeps και μετά πόσταρε, μπήκε κανονικά στα Windows. Λέω οι μνήμες θα ναι. Κλείνω το XMP πάλι τα ίδια. Παρατήρησα ότι το κάνει μόνο όταν είναι κλειστό το pc και πάω να το ανοίξω. Στο restart δε το κάνει. Οι μνήμες φαίνονται να λειτουργούν κανονικά στα 3200MHz. Τι άλλο μπορεί να είναι;

 

MSI B450 Carbon

2600X

GSkill Ripjaws V 2x8GB 3200MHz

EVGA Supernova 750W G2

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι training μνημών.

Δώσε λίγο παραπάνω ρεύμα στις μνήμες όταν μπουτάρει/λειτουργεί το σύστημα. (η μητρική μου μου έχει 2 ξεχωριστές επιλογές για το σκοπό αυτό), ίσως και στο SOC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι πάλι λίγο την βοήθειά σας. Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά σήμερα που πήγα να ανοίξω το pc αντί να κάνει post κανονικά και να συνεχίσει, έκανε 3 long beeps και μετά πόσταρε, μπήκε κανονικά στα Windows. Λέω οι μνήμες θα ναι. Κλείνω το XMP πάλι τα ίδια. Παρατήρησα ότι το κάνει μόνο όταν είναι κλειστό το pc και πάω να το ανοίξω. Στο restart δε το κάνει. Οι μνήμες φαίνονται να λειτουργούν κανονικά στα 3200MHz. Τι άλλο μπορεί να είναι;
 
MSI B450 Carbon
2600X
GSkill Ripjaws V 2x8GB 3200MHz
EVGA Supernova 750W G2
Βάλε τις μνήμες στις θέσεις Α2 Β2.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω το τελευταίο 1.20 από MSI Live update. Με παραξενεύει βέβαια λίγο το γεγονός ότι στο site έχει ακόμα την προηγούμενη έκδοση. Δε νομίζω ότι είναι οι μνήμες πάντως γιατί το κάνει και στα 2133MHz.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τι έχεις κάνει και τι ρυθμίσεις έχεις . Αυτό που θα έκανα ήταν να αλλάξω βίος με τον νορμαλ τρόπο. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάπου κλωτσάει με τις μνήμες άσχετος MHz. Βάλε παλιότερο bios έστω αυτό που είναι τελευταίο στο site . Εγώ έχω δοκιμάσει όλα τα bios τις μητρικής μου. Χωρίς να έχω πρόβλημα απλά για να δω τι προσφέρουν. Πλην του τελευταίου που έβγαλε τώρα εγώ είχα από τα πολύ αρχικά bios μέχρι τώρα γιατί το θεωρούσα το καλύτερο. Πάντως επειδή έχω και εγώ μια MSI carbon σε άλλο σύστημα γενικά το bios τις Msi δεν μου άρεσε σε σχέση πάντα με της Asus που έχω στο κανονικό μου σύστημα 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει, της Asus είναι πιο φιλικό προς τον χρήστη απλά για το B450 η Carbon πρέπει να είναι η καλύτερη υλοποίηση. Παρόλα αυτά έβγαλα άκρη τελικά, έφταιγε το ups σε συνδυασμό με τα C states κτλ. Το κατάλαβα γιατί όταν συνέδεσα το pc κατευθείαν στην πρίζα δούλευε κανονικά. Έκανα κάτι ρυθμίσεις και τώρα όλα κομπλέ. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mια και το θεμα OC  που κοίταξα είναι νεκρό θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο σας έχει κλοκάρει R5 2600 σε b450 και τι setting έκανε.

Μνήμες έχω corsair LPX 3200 σε xmp profile 1 και παιζουν άψογα στην gigabyte b450 DS3H μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
17 minutes ago, gunsnrose123 said:

καλησπέρα έχω τον ryzen 2600 με την stock cooler έχω 60-61 θερμοκρασία σε όταν παίζω games είναι φυσιολογικό?

Μια χαρά θερμοκρασία είναι οι 60°C. Βεβαίως εξαρτάται και από το παιχνίδι (πόσους πυρήνες χρησιμοποιεί και πόσο πολύ) και προφανώς ανάλυση οθόνης και ρυθμίσεις ποιότητας του παιχνιδιού. Μπορείς να ανοίξεις ένα task manager και να παρακολουθήσεις πόσο "κουράζεται".

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Μια χαρά θερμοκρασία είναι οι 60°C. Βεβαίως εξαρτάται και από το παιχνίδι (πόσους πυρήνες χρησιμοποιεί και πόσο πολύ) και προφανώς ανάλυση οθόνης και ρυθμίσεις ποιότητας του παιχνιδιού. Μπορείς να ανοίξεις ένα task manager και να παρακολουθήσεις πόσο "κουράζεται".

pubg 1080p 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, gunsnrose123 said:

pubg 1080p 

Ας το αναδιατυπώσω: Οι 60°C είναι μια χαρά, ανεξάρτητα από άλλες παραμέτρους. Και 70 να πας, σε κάτι που ζορίζει πολύ τον επεξεργαστή, δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εντός προδιαγραφών.

 

Παρ' όλα αυτά, μπορείς:

1. Να κοιτάξεις πόσο χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής σου ανοίγοντας task manager. Εκεί βλέπεις πόσα threads τρέχουν και πόσο πολύ χρησιμοποιούνται.

2. Να δεις πώς αλλάζουν οι ρυθμίσεις του παιχνιδιού το φόρτωμα του επεξεργαστή. Γενικά, όσο περισσότερα ζητάς από την GPU, τόσο ξεκουράζεται ο επεξεργαστής. Π.χ. ανεβάζοντας ανάλυση ή πολύπλοκότηα στα γραφικά, το φορτίο του επεξεργαστή θα μειωθεί. Αν βάλεις μικρή ανάλυση και χαμηλή ποιότητα, τότε ο επεξεργαστής θα ζοριστεί περισσότερο.

 

Ρεαλιστικά, αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι να έχεις την ποιότητα που θέλεις, στα fps που θέλεις. Η θερμοκρασία δεν υπάρχει λόγος να σε προβληματίζει. Η stock ψύκτρα είναι μια χαρά για όλες τις δουλειές.

 

edit:

Ρίξε μια ματιά και εδώ για benchmarks εξαμήνου με τον 1600Χ:

https://www.tomshardware.co.uk/playerunknowns-battlegrounds-graphics-performance,review-34358-4.html

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι κατοχος ενος 2600x και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ανοιγω το AMD Ryzen Master και βλεπω το EDC να τερματιζει αρκετες φορες στο 99% με limit 90A. Υπαρχει καποιο θεμα με αυτο ? Απ οσο καταλαβαινω ολο αυτο δημιουργειται λογω του PBO. Υπαρχει καποια περιπτωση να εχω επιπτωσεις στο cpu απο τη στιγμη που παει διαρκως στο 99% ? 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η AMD αφαίρεσε τον έλεγχο του ΡΒΟ στις τελευταίες εκδόσεις BIOS που έχει δώσει στους κατασκευαστές μητρικών.

Για τον λόγο αυτό αρκετοί παραμένουν σε παλαιότερη έκδοση.

Τώρα αν δεν έχεις πειράξει κάτι εσύ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Αν έχεις βάλει χέρι γύρνα το auto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2019 at 9:51 AM, Efialtis said:

Από όσο γνωρίζω η AMD αφαίρεσε τον έλεγχο του ΡΒΟ στις τελευταίες εκδόσεις BIOS που έχει δώσει στους κατασκευαστές μητρικών.

Για τον λόγο αυτό αρκετοί παραμένουν σε παλαιότερη έκδοση.

Τώρα αν δεν έχεις πειράξει κάτι εσύ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Αν έχεις βάλει χέρι γύρνα το auto.

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Οχι δεν εχω πειραξει κατι. Ουτε o/c ουτε τιποτα. Ολα μαμα, εκτος απο τις μνημες που εβαλα το xmp για να πανε 3200. (Τις εβλεπε η μητρικη μου σαν 2666 μολις τις εβαλα επανω). Εκανα μια δοκιμη να κλεισω το PBO απο το Bios, και σταματησε να τερματιζει στο 99% το EDC. Παιζει στο 50-60% περιπου, με σταθερα προφανως το CPU στα 3.4

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γιατι λογικα θα φαει πουλημα η ηλιθιοτητα...

 

Ειχα ενα pc με 2600Χ με την ψυκτρα του 2700...

Εβαλα πανω τον 2700 (με Χ470 gaming pro msi) και 3000 gskill.

Λοιπον το μηχανημα ειναι τραγικο. Βαζεις bios ολα στοκ και αν βαλεις να κανει stream ο cpu δουλευει με κατι 1800-2500 ταχυτητες και οπως καταλαβαινετε το frame drop παει συννεφο.

Αν το βαλεις 3500 καρφωτο με 1.3κατι ρευμα δουλευει καλυτερα (συχνοτητα καρφωμενη 3500) αλλα εχει frame drop αν κανει και record παραλληλα με το stream.

Η κατασταση σωνεται (??) αν τον βαλω καρφωτο 3900 με 1.35 ρευμα απλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι σταθερο. Θερμοκρασιες εχει αρκετα μεγαλες (λεει 75αρια με την cryorig h7)

Να το σπασω να τελειωνω να παρω ενα intel να κανω δουλεια μου η κανω κατι λαθος? Δεν νομιζω οτι νοειται τετοια συμπεριφορα. Παλια που παλι εκραζα οτι δεν κανουν για τιποτα οι ryzen με βριζανε διαφοροι οτι δεν ξερω. Η ειχαν δικιο η ειχα εγω δικιο. Ποιο απο τα 2 τελικα ισχυει? Δεν λεω οτι ντε και καλα εχω δικιο αλλα απο αυτα που βλεπω, αυτο εχω να σχολιασω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.