Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Για επεξεργαστή με base clock 3.2GHz το να παίζει λιγότερο under load και μάλιστα 1.8-2.5 όπως λες δείχνει πρόβλημα. Είτε hardware, είτε εγκατάστασης.

Στον R5 1600Χ μου έχει base 3.7 ακατέβατα σε βαρύ φορτίο, που σε ηρεμία πέφτει 2.2 και σε καμία περίπτωση κάτω από αυτό.

Ποιά έκδοση BIOS;  Κάνε ένα load bios defaults και βάλε μόνο την ταχύτητα μνήμης από το drop down χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο και δες συμπεριφορά.

Έχεις κανένα HWinfo να παρακολουθήσεις ρεύματα/συχνότητες/θερμοκρασίες;

Τί χρησιμοποιείς για streaming;

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

On another note

'Αρχισαν να κυκλοφορούν νέες εκδόσεις BIOS με καινούργιο AGESA για τους επερχόμενους Ryzen 2.

 

CROSSHAIR VI HERO BIOS 6808    2019/03/15

Update AGESA 0070 for the upcoming processors and improve CPU compatibility.
ASUS strongly recommends installing AMD chipset driver 18.50.16 or later before updating BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Latest bios και clear cmos ειχε γινει. Ολα τα αλλα ηταν στοκ εκτος απο xmp μνημη. Streaming και recording με streamlabs obs κάνω. Streaming με software και recording με nvenc. Εχει γινει format

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Latest bios και clear cmos ειχε γινει. Ολα τα αλλα ηταν στοκ εκτος απο xmp μνημη. Streaming και recording με streamlabs obs κάνω. Streaming με software και recording με nvenc. Εχει γινει format

Να συνεισφέρω κι εγώ, με τη σειρά μου, στην επίλυση του προβλήματος, προτείνοντας το εξής (Μάριε, ξέρω ότι δεν θα με παρεξηγήσεις):

Ηθικόν δίδαγμα: αμόλα τα να γλιτώσεις (Καλυβάτσης speaking).

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις asus και τελευταίο bios θα σε συμβούλευα να κατεβάσεις τους drivers του chipset από την asus διότι έχει ποιο καινούργιους drivers από ότι δίνει η amd στο site της

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ARMAGEDDON said:

επειδή έχεις asus και τελευταίο bios θα σε συμβούλευα να κατεβάσεις τους drivers του chipset από την asus διότι έχει ποιο καινούργιους drivers από ότι δίνει η amd στο site της

 

Δεν έχω λόγο να περάσω το BIOS που μόλις κυκλοφόρησε.

Κάτσε να βγούν οι Zen 2 να τους χρησιμοποιήσουν και να επιλύσουν πιθανά θέματα και σε κανά χρόνο αργότερα βλέπουμε για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάξει μέχρι που πάει το cpu σου και να είναι σταθερό? Εγώ με 1.35 είμαι 4175mhz με 3466 μνήμες 14αρια timings. Άποψη μου πούλησε το. Το σύστημα θέλει τον χρόνο του και θέλει να το μάθεις δεν νομίζω ότι το πηγές ποτέ σωστά. Εγώ πρώτα πήγα να δω που είναι σταθερό σε MHz ο cpu. Μετά τα έκανα ταυτόχρονα μνήμες με cpu. Κατέληξα στα 4175 με 3466 14αρι με νορμαλ ρεύματα. Προερχόμενος και εγώ από ιντελ σύστημα διάβασα αρκετά για να καταλάβω πως μπορώ να ξεζουμισω το σύστημα και σαφώς έφαγα και χρόνο. Βέβαια φταιγανε και τα άθλια bios τις asus. Δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω χωρίς να δω το σύστημα σου από κοντά. Ίσως στο insomnia να σε βοηθήσουν πιο πολύ. Εδώ μέσα δυστυχώς  ελάχιστοι έχουν ασχοληθεί με ryzen. Εγώ τεσπα από την αρχή πήγα για καρφωμένα MHz στον cpu ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα boost. Έχω παίξει πολλά games στα 3440 και παίζω με 60 καρφωμένα 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα να εκανε throttling το μηχανημα οταν τα ειχα ολα auto? Κοιταξτε αν ηταν το gaming pc μου θα ειχε φαει πωληση απο την πρωτη μερα. Απλα επειδη αυτό που του ζηταω να κανει δεν ειναι τοσο απαιτητικο δεν θα ηθελα να πρεπει να βαλω το χερι στην τσεπη κ να παρω κατι σε στυλ 8700Κ που υποτιθεμενα θα εκανε την ιδια και καλυτερη δουλεια. Αν στα 3.9 με 4 το κανει αυτο που θελω χωρις κολληματα (εδω να πω οτι κ οταν ειχα τον 2600Χ ειχε φαει 2 μπλε οθονες κ restart οσο εκανα stream και ειχαν κλαταρει τα windows τοσο που ουτε εκκινουσε το μηχανημα και τελικα το φορμαρα). Το να μη δουλευουν οι gskill στα 2933 με 1.36 ρευμα το θεωρω αδιανοητο.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ με auto μετά άθλια bios τις Asus έτρωγα blue screen σε stress test λόγο του VSOC γιατί εμένα ήθελε κάτω από το auto ρεύμα για να είναι σταθερό. Auto έδινε 1.13 περίπου και εμένα σταθεροποιήθηκε το σύστημα μου με 1.056 εγώ με το vsoc και τα timings στις μνήμες είχα τα προβλήματα μέχρι να τα βρω. Στο μαγαζί που έχω 2600x με την Msi την carbon δεν είχα κάποιο θέμα τον έβαλα 4150 και 3333 μνήμες 14αρια και δούλεψαν πολύ εύκολα. Στο μαγαζί δεν το έχω stresari όμως να πω την αλήθεια αλλά ότι έχω κάνει δεν έχει κάνει κιχ 

Link to comment
Share on other sites

το vsoc οχι το vcore δεν ξερω στο bios τις msi τι παιζει δεν θυμαμαι γιατι δεν πολυ το εψαξα αυριο μποορω να το δω. βασικα εδω το θεμα το διαβασες καθολου?  https://www.insomnia.gr/forums/topic/650703-am4-ryzen-cpu-ram-overclocking-thread/

εμενα με βοηθησε να καταλαβω καποια πραγματα

 

CPU SOC Voltage (vsoc): Αυτή η ρύθμιση έχει να κάνει με το uncore μέρος του επεξεργαστή, η αλλαγή της επηρεάζει κυρίως την ταχύτητα που μπορείτε να τρέξετε τις μνήμες και το Infinity Fabric. Το safe όριο για 24/7 είναι 1.2 σύμφωνα με Asus και AMD, μέχρι 1.15 είναι αρκετό για τα περισσότερα config (μέχρι και για 3600 MT/s σε μνήμες). Προσωπικά προτείνω σε όλους να το έχουν κάπου μεταξύ 1.0-1.1 γιατί βοηθάει στην σταθερότητα με OC και μνήμες ταυτόχρονα. 1.1-1.2 για ψηλά overclock στις μνήμες είναι ok. Πάνω από 1.2 δεν συνισταται. Ο κάθε επεξεργαστής χρειάζεται διαφορετικό SOC voltage για να χτυπήσεις συχνότητες σε μνήμες οποτε καλο είναι να πειραματιστείτε λίγο.

Έγινε επεξεργασία από zyx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.