Jump to content


Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

Δε το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να ξέρω. Αλλά τα θεωρώ λιγα για 19αρη δίσκο.

Δοκάρια θα έκοβα εγώ και μόνο αλλά φυσικά θα δοκίμαζα σε μερικά ρετάλια πριν αγοράσω άλλον να δω πως τα παέι. Και το κόντρα πλακέ είναι ευαισθητο και θελει προσοχή στο κόψιμο (όχι όσο η μελαμινη φυσικά αλλά θέλει και αυτό φροντίδα και προδέρμ)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Παντος Καρμεν πιστευεις οτι με ενα δισκο 54 ή 60 δοντια θα εχω καλα αποτελεσματα κοπης σε κοντρα πλακε, ελατο? Τωρα για μελαμινη οπως ειπαμε ειναι περιεφο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα! Α να σου πω. Εκανα τρυπα με το φτερου με ξυλο απο κατω. Τελειο αποτελεσμα, οπως ειπες!!! με το ποτηροτρυπανο παω μεχριε ενα σημειο και μετα το γυρναω αναποδα. Αλλα το ποτηροτρυπανο εναι πιο δυσκο λο νομιζω, εχει πολλες στροφες και οταν αρχιζει και πιανει στο ξυλο το πεταει λιγο. μετα παει καλα!

Εχω αυτα που αφαιρεις ενα ενα και μενει στο τελος αυτο που θες.

και εχουν και οδηγο τρυπανι. Μολις αρχισει και πιασει το ποτηροτρυπανο, εκει  το πεταει λιγο. Ισως να θελει πιο σιγα εκει?

Ευχομαι καλη Ανασταση, με υγεια και ο,τι επιθυμεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ποτήρι θα το βάζεις αργά και αφού κάνει την κόψη θα ανεβάσεις στροφές.

Εχε υπόψιν σου γενικά ότι όσο ανεβάσεις την διάμετρο κοπής τόσο πιο αργά πρέπει να πηγαίνεις

 

Καλή Ανάσταση και σε σένα αν και από ότι είδα αναστήθηκε ήδη ένα τρυπάνι φτερού και έκανε καλό κόψιμο :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουμε  λιγο πολυ σιδηροπριονο  κ το χρησιμοποιουμε συχνα πυκνα...Πως ξεχωριζουμε το καλο  σιδηροπριονο μ εχει καλυψει ο συνονοματος!!!!!!!!:) Λιγα πραγματα για τις λαμες κ τα Νο. Το 32[δοντια ανα ιντσα] εχει τα ποιο ψιλα δοντια κ σπανια χρειαζεται σε σκληρα υλικα με μικρο παχος για πολυ καθαρη κοπη,το 24 ειναι το ποιο συνηθισμενο  το βρισκεις παντου κ ειναι κατι σαν ενα για ολα! Το 18 ειναι για ποιο μαλακα υλικα κ για γρηγορες κοπες κ βρισκεται κ αυτο  σχετικα ευκολα.το 14 ειναι για οσο το δυνατον ποιο γρηγορες κοπες σε αλουμινιο τεφλον κ αλλα μαλακα υλικα με μεγαλο παχος. Οποιος μου βρει 14 λαμα χωρις να γυρισει τη μιση αθηνα θα τον παραδεχτω!!!!!!!!!!:hehe:Επισης κοιταμε  οι λαμες να γραφουν πανω  BI-METAL που ειναι πρακτικα αθραυστες. Μη διστασετε να κοψετε ξυλο με σιδηροπριονο οταν κ αν χρειαστει για μικρες τομες η καθαρη κοπη!!!!!

IMG_1028[1].JPG

IMG_1029[1].JPG

IMG_1030[1].JPG

IMG_1031[1].JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

Καλησπερα, χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!

Καλησπέρες και χρόνια πολλά και από εμένα! :)
Επειδή είσαι νέος φίλος και δεν θα το ξέρεις, να σου πω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις δεύτερο pοst με χρόνια πολλά !

Αυτό που έκανες πριν 5 ώρες, δεν χάθηκε!
Απλά επειδή δεν ταίριαζε εδώ (ούτε εργαλείο αφορά, ούτε -και κυρίως- είναι, και δεν θέλουμε να είναι, . . .  "αναλώσιμο" ! ( :) ), μεταφέρθηκε στο νήμα με τη χαλαρή κούβεντα για τα μαστόρια (ΠΟΘ του μάστορα)

 

Καλό βράδυ και συμπάθα με για την παρέμβαση !

:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Olio Taglio Σπρέι λιπαντικό λάδι βελτίωσης κοπής - διάτρησης 400 ml

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=7_192&products_id=7457

Κυανοακρυλική κόλλα στιγμής σε επαγγελματική συσκευασία 50 γραμμαρίων και σπρέυ επιταχυντής 200ml (MAGMONT 50GR)

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=7_138&products_id=7876

ΑΛΟΙΦΗ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ GLANOL (WENOL) 100gr

https://www.skroutz.gr/c/323/eidh-katharismou.html?from=catspan&keyphrase=glanol

DenBraven Vinylester SF 2 Συστατικών Πιστολιού 300ml χημικο βυσμα

http://www.baumarket.gr/index.php/--257/denbraven-vinylester-sf-2-300ml.html

DUROSTICK ΕΠΟΞΕΙΔΙΚΗ ΚΟΛΛΑ 2 ΩΡΩΝ - Συσκευασία: Σετ 400 γραμμαρίων

https://www.skroutz.gr/c/2274/kolles_domikwn_ylikwn.html?keyphrase=ΕΠΟΞΕΙΔΙΚΗ+ΚΟΛΛΑ+2+ΩΡΩΝ+DUROSTICK

P1020025.JPGP1020026.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποψη για τα υπολοιπα αλλα η συγκεκριμενη αλοιφη γυαλισματος κανει θαυματα! Και βγαζει κ ποοολυ μαυριλα στο τριψιμο:) γι αυτο μονο με γαντακι!

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω δοκιμάσει ακόμα. Και εμένα μου το προτείνανε και μιας και έκανα παραγγελία απο johnart, το έβαλα και αυτό μέσα μη πάνε τσάμπα τα μεταφορικά.

Μολις το δουλέψω θα σου πω :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα λάδια κοπής . . .  όρεξη να έχεις να δοκιμάζεις !

Προσωπικά για λόγους καθαριότητας , οικονομίας, και περισσότερων επιλογών προτιμώ τα λάδια που είναι "λαδια" ! :)

Τα σπρέι είναι βολικά , αλλά γενικά είναι λεπτόρρευστα και αυτό δεν είναι πάντα καλό!

Πέρα από αυτό μια ποσότητα του λαδιού διαχέεται στον αέρα και πάει εκεί που δεν θέλεις.

Με το σταγονόμετρο έχεις πιο ακριβή εφαρμογή σε ποσότητα αλλά και σε θέση.

Αλλά υπάρχει ακόμα ένας λόγος, πολλά λάδια κοπής είναι παχύρρευστα οπότε δεν είναι συμβατά με σπρέι.

Τώρα τελευταία είχα πάρει ένα που είναι για κολαούζα φορμαρίσματος και είναι σαν "μέλι", αλλά όπου "κολλήσει" δεν βγαίνει με "τίποτε" ! 

Θέλω να πω ότι έχει πάρα πολύ καλή πρόσφυση στο μέταλλο, οπότε με την πίεση την ώρα της "κοπής" του σπειρώματος (του forming) δεν απομακρύνεται από τις επιφάνειες που έχουν λιπανθεί με αυτό, με αποτέλεσμα η κοπή να είναι πολύ εύκολη και το κολαούζο κρύο ! :)

Λάδι δοκιμασμένο φτηνό (γιατί το χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί στα σπειρώματα που κάνουν) είναι το Virax, βρομάει λίγο αλλά για τις συνήθεις δουλειές είναι καλό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.