Jump to content


Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

Αν και πάντα χρησιμοποιώ λάδι στο τρύπημα μετάλλου λάδι κοπής πρώτη φορά αγόρασα και όταν έρθει θα δω τι ψάρια πιάνει.

Πάντα με WD40 τρυπούσα και με ότι λάδι σπρέι έβρισκα γενικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζω λαδια στη μικρη μοτο τα κραταω κ τα χρησιμοποιω για κοπες κ τρυπηματα.Οποτε10-40 χρησιμοποιημενο:)  Μ ενα λαδωτηρι βαζεις ακριβως οσο θες . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καιρο τωρα ηθελα να αναβαθμισω το δισκοπριονακι απ το πολυμηχανημα cel power 8  με ενα ποιοτικοτερο δισκο με περισσοτερα δοντια...Τελικα  με τοσο μικρη τρυπα στο κεντρο δεν υπηρχε πουθενα:( Βρεθηκε στον Προμηθεα στη Γουναρη [πειραιας]  ποοοολυ καλυτερος ,[δεν καταλαβαινεις τη διαφορα απο τις φωτο απολυτα,αλλα μιλαμε για μερα με τη νυχτα] !     Ο μαμα ειναι σχεδον απλη λαμαρινα,ενω ο νεος καρβιδιου. Τα παιδια στο μαγαζι ,παρ ολη την πολυ καλη τιμη που μου εκαναν, εψαξαν αρκετη ωρα να μου βρουν ροδελα-αποστατη για να τον ταιριαξω,αλλα δεν...Οποτε ,ψαξιμο σε συνεργειο μοτο φιλου για ροδελα  πολυ σκληρη απο εσωτερικο μοτερ,λιγο δουλεια στον τορνο αν χρειαστει κ το δισκοπριονακι θα υπερδιπλασιασει τις δυνατοτητες του!:)

IMG_1043.JPGIMG_1045.JPG

IMG_1044.JPGIMG_1046.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι διασταση ειναι η εσωτερική τρύπα Στέλιο;

Να υποθέσω τσέκαρες το δαχτυλίδι που έχει το δισκοπριονάκι αν ειναι διπλό ε; 

Στα μικρά τις περισσότερες φορές βάζουν δαχτυλίδι που από τη μια είναι 16 και από την άλλη 20 ξερω γω.

Καλορίζικος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τι διασταση ειναι η εσωτερική τρύπα Στέλιο;

Να υποθέσω τσέκαρες το δαχτυλίδι που έχει το δισκοπριονάκι αν ειναι διπλό ε; 

Στα μικρά τις περισσότερες φορές βάζουν δαχτυλίδι που από τη μια είναι 16 και από την άλλη 20 ξερω γω.

Καλορίζικος!

Αμ δε,χεχε!απο 20 θελω σε 10!!!!!!!!!!!!Αν ηταν απο 20 σε 16 υπαρχουν  μετατροπεις δαχτυλιδια γι αυτο το λογο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη και αυτες οι φρεζες μεταλλου, λογικα κανουν δουλεια, μετα απο τρυπημα με τρυπανι, για δημιουργια φρεζας.

http://www.doktoris.gr/ergaleia/hlektrika-ergaleia/exartimata-ergaleiwn/frezes-metallou-set-3-tem-ingco-dbcs0031.html?ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον στα αναλωσιμα παει ,γιατι δεν ειναι για μια ζωη οπως οι διαμαντοπετρες:)! Πολυ καλη λαδοπετρα  για τις περισσοτερες δουλειες τροχισματος που θα χρειαστουμε... Δεν ειναι αναγκη να βαλεις το ειδικο λαδι,ακομα κ λαδι φαγητου κανει στην αναγκη,απ οτι μου ειπε γνωστος,σχετικος με το αθλημα.

IMG_1065.thumb.JPG.9ca5931dc02cdcaca5358bddd86c1d9d.JPGIMG_1069.thumb.JPG.1d68afff3e4fd1b2e7a9671a09ce12e2.JPGIMG_1068.thumb.JPG.d20d7d3b2c453e7bf9f5f83ad0ecf344.JPGIMG_1070.thumb.JPG.d2ee0b32241db33058c3af6a271f2233.JPG

Απο Κολλερη στον πειραια 12 ευρω,αποφυγετε τις φτηνοτερες [σαν την παρακατω που βρισκουμε σε πρακτικερ,λερου κτλ. που εχουν παραπλησιο κοστος κ δεν κανουν κ τοσο καλη δουλεια]IMG_1071.thumb.JPG.df5d5a260d96e558d52c883a1fa454bd.JPG

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Stelios13 έγραψε:

[σαν την παρακατω που βρισκουμε σε πρακτικερ,λερου κτλ. που εχουν παραπλησιο κοστος κ δεν κανουν κ τοσο καλη δουλεια]

^^Ισχύει αυτό. Είχα παρει αυτήν εδώ και είναι για πέταμα 

 

https://www.skroutz.gr/c/928/aksesouar-ergaleion.html?keyphrase=Stanley+0-16-050

 

Λαδιού έχω ένα λαδάκονο από την μητέρα Κρήτη. Κάπου 12 το είχα πάρει νομίζω. Αν και αν το ζυγίσω θα θυμηθώ ακριβώς την τιμή μιας και πάνε με το κιλό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναγωγεας σκουριας. Καθαριζουμε με συρματοβουρτσα η αλλο τροπο τη σαθρη σκουρια κ μετα ψεκαζουμε.   Σε 5 λεπτα ξεπλενουμε κ φευγει μαζι με τη σκουρια! Αν το αφησουμε πανω στο τελευταιο ψεκασμα  εχει την ιδιοτητα να μετατρεπει τη σκουρια σε ενα ειδος ασταριου κ βαφουμε μετα κατευθειαν πανω:)  Χρησιμοτατο ειδικα εκει που δεν μας δινει χερι για να τριψουμε ευκολα,  γρηγορη αλλα κ αξιοπιστη λυση! Απο τοπικο χρωματοπολειο στα 6 ευρω...

IMG_1078.JPG

IMG_1076.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

IMG_1097.thumb.JPG.b126ff039e808401306b829b6878c5b4.JPGIMG_1096.thumb.JPG.634acbd28a93b66c200f876b51c32a9d.JPG

 

Για τρυπημα μεταλλου μετα απο πολλα φτηνα κ μετρια που μου ετρωγαν χρονο κ τσιτωναν τα νευρα μου καταληξα σ αυτα κ δεν ξανασχοληθηκα απο τοτε:). Ξυραφια,αθανατα,γρηγορο κ καθαρο τρυπημα,ακομη κ χωρις λιπαντικο, κ δεν σπανε τα μικρα Νο οπως ολα τα προηγουμενα που ειχα. Ισπανικη εταιρια κ για μενα κορυφαια!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.