Jump to content



Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

Τύπος που προτείνω είναι αυτός. Δεν σπάνε!

http://www.xristoueshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=3573

 

Αν θες πολλά δόντια ανα ίνστα ή λίγα το βλέπεις εσύ. Υπάρχουν και απο τα δύο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα αναλώσιμο συνηθισμένο σε όσους ασχολούνται με μαχαίρια και ξυράφια ακολουθεί!

Honing compound το λένε οι φίλοι μας οι Αγγλοι, οξείδιο του χρωμίου το λένε στην χώρα μας.

http://www.veritastools.com/Products/Page.aspx?p=120

Είναι ένα πρασινωπό σαπούνι/πάστα που αφού έχεις ακονίσει το μαχαίρι ή το ξυράφι σου στις πέτρες ακονίσματος, αναλαμβάνει αυτό να του δώσει το τελικό φινίρισμα

 

Ο τρόπος που το χρησιμοποιούν είναι είτε σε τροχούς λείανσης είτε πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο, κολλάνε ένα κομμάτι βακέτα με την άγρια πλευρά προς τα εμάς και με αυτό πασαλίβουν το δέρμα.

Επάνω εκεί περνάει το μαχαίρι, το ξυράφι, το σκαρπέλο ή ότι θέλουμε τέλος πάντων να του δώσουμε γυαλάδα

 

Το αποτέλεσμα και ο τρόπος χρήσης φαίνεται εδώ.

 

 

veritas_dictum_honing_compound_sharpening_knife_knives_chisel_chisels_chromium_oxide.JPG

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Atzamis έγραψε:

Καλο θα ηταν να τα βρεις απο μαγαζι εδω κ να δεις πανω κατω την ποιοτητα τους πριν τα παρεις. Κρινοντας  μονο απ τις τιμες τα πρωτα δειχνουν καλα,τα δευτερα ,μαλλον,χειροτερα κ απο του lidl...Mια βολτα απο Αθηνας,Σπ.Πατση η Πειραια, οπου σε βολευει καλυτερα κ ισως βρεις καλυτερα κ φθηνοτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας το ρουτερ του lidl που εχει μπει αναποδα σε τραπεζακι κ δεχεται 6 κ 8 κοπτικα κ αγοραζοντας το τριμερ της maktec,που εχει παρουσιαστει ηδη εδω εψαχνα για 6αρια κοπτικα  μη θελοντας να ψαχτω με ανταπτορες  κ αλλα μεγεθη αφου ειναι κατι που χρησιμοποιω σπανια...Τελικα ειναι ψιλοδυσκολο να βρεις σχετικα καλα κ ποιοτικα κοπτικα 6αρια!!!!!!!!!!!  

IMG_1151.thumb.JPG.357559368e3a12caacbb7de07c73774b.JPGIMG_1152.thumb.JPG.482c678be4a14b0d0676e6862fe33a37.JPG

Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρεθηκαν αυτα στην Αθηνας ,60 ευρω ηθελαν,40 τ αφησε τελικα...2-3 που εχουν χρειαστει ειναι πολυ καλα με καθαρες τομες,καμμια σχεση με τα συνοδευτικα που υπηρχαν στο σετ του lidl...Aν δεν εχετε τρελλες απαιτησεις αλλα δεν θελετε να σπαν κ τα νευρα σας με αστοχιες ξεφλουδισματα κ καψιματα στα τεμαχια ξυλου που δουλευετε ειναι ενα αρκετα τιμιο κ ποιοτικο σετακι:) ΥΠΟΨΙΝ οτι σα μετρο συγκρισης βαζω του lidl μονο ,μην εχοντας δοκιμασει κατι αλλο...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Ενα παρα πολυ καλο σετ απο θεμα ποιοτητας κ πληροτητας για ξυλοκατασκευες,δοκιμασμενο κ δουλεμενο πολυ...Καλυπτει μεγαλο μερος των εργασιων που κανουμε συνηθως! Απο τα πρωτα του lidl τοτε που εφερνε ποιοτικα πραγματα πολλες φορες...Αν βρητε καποιο παρομοιο επωνυμο παρτε το:)

IMG_1440.thumb.JPG.a6d76b348b91c6a96ab53f8ed78d4068.JPGIMG_1441.thumb.JPG.e865deef1a4b0286c9fb2192d9431010.JPG

Οι ρασπες του πολυ χρησημες  κ τα τρυπανια κοβουν ακομα σαν την πρωτη μερα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι μπαταρίες για δραπανοκατσάβιδο είναι μέσα στα αναλώσιμα...??? 

 

Αν ναι...

Έχω ένα Bosch 18v και παρέδωσαν πνεύμα και οι δύο μπαταρίες (επισυνάπτω φωτογραφία) που έχω, η αγορά πάει όσο θα πήγαινε η αγορά ενός νέου σετ οπότε σκέφτηκα αν μπορούν να αντικατασταθούν τα στοιχεία που έχει μέσα όπου ίσως να κοστίζει λιγότερα...

Αν όχι...

Τότε παρακαλώ δείξτε μου το σωστό σημείο που θα πρέπει να κάνω την ερώτηση μου και να επιστρέψω στον σωστό δρόμο. 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Bosch18v.thumb.jpg.6415688008475ff5b7c9fe9a047ad25e.jpg

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Κάρμεν, διάβασα και τα δύο υπέροχοι οδηγοί αλλά όχι για εμένα... :huh: 

Νομίζω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να ανανεώσω το δραπανοκατσάβιδο μου... :D :D :D 

Link to comment
Share on other sites

Δες και το ενδεχόμενο μπας και η τιμή των μπαταριών πλησιάζει την τιμή κάποιου καινουριού :)

Επίσης κάνε μια ερώτηση εδώ για μπαταρίες

 

http://www.batteries.gr/gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

IMG_1742.thumb.JPG.552f86e5b49ea8e1d269e55e54117574.JPGIMG_1743.thumb.JPG.ed8a4099f0df42ffc9a22cc072b744f8.JPG

Βαλιτσακι με αναλωσιμα που ξεθαψα -στην κυριολεξια- απο επαρχιακο καταστημα....:hehe:

IMG_1744.thumb.JPG.3fd7d1a3eb225017ee020dd6984b12ad.JPGIMG_1745.thumb.JPG.669fe509ad2b0cbe37c8959809c3b9b5.JPGIMG_1746.thumb.JPG.588b7d9d62da9d8647a02d373614aaa7.JPGIMG_1747.thumb.JPG.1090f14dbfce58168d5bdca826ea2a3e.JPG

Δεν πιστευω να υπαρχει ποιο πληρες βαλιτσακι για ερασιτεχνη κ ειδικα στην τιμη των 20 ευρω ,μαλλον για καλη αγορα μου φαινεται!!!!!!!!:wub:

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Δεν πιστευω να υπαρχει ποιο πληρες βαλιτσακι για ερασιτεχνη κ ειδικα στην τιμη των 20 ευρω ,μαλλον για καλη αγορα  τζάμπα  μου φαινεται!!!!!!!!:wub:

Έτσι λέει ο κόσμος ! ! ! :p

Στέλιο καλοδούλευτα και κυρίως καλή διασκέδαση μαζί τους !  :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 9 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Καμιά πρόταση για μύτες που να μην φαγώνονται; Ή όλες φαγώνονται για να μην χαλάνε τα κεφάλια των βιδών;

Μπορεί να κάνεις και κάτι λάθος, όπως να μην επιλέγεις τη σωστή μύτη ή να βάζεις πολύ ροπή στο κρουστικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μπορεί να κάνεις και κάτι λάθος, όπως να μην επιλέγεις τη σωστή μύτη ή να βάζεις πολύ ροπή στο κρουστικό.

Ισχύει. Είναι φορές που δουλεύουμε χύμα στο κύμα σε απλές κατασκευές, όπου δεν ψάχνουμε εμφάνιση etc.

 

Πχ σήμερα φτιάξαμε με φίλο κατασκευή που δεν πρόκειται ποτέ να αλλαχτούν οι βίδες. Δεν μας απασχολούσε τον αν θα είναι όμορφη κλπ και είχαμε καμιά 50αρια τρύπες να κλείσουμε με βίδες. Εε εκεί δε κάθεσαι να ψάχνεις σωστή μύτη.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς απλό κατσαβίδι η παλμικό, αλλά ένα σετ μύτες για παλμικό είναι ότι πιο αντοχής μπορείς να πάρεις. Βέβαια όλες θέλουν την προσοχή τους για να αντέξουν χρόνια.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Των παλμικών δεν είναι οι μακρόστενες; Πως τις ξεχωρίζω;

 Αν ναι, για τέτοιες μιλάω. Πήρε φίλος σήμερα μια με 4-5€ και ήδη άρχισε να φαγώνεται στην κατασκευή που είπα παραπάνω.

 

Η τιτανίου τι λένε; Ή αν μου φύγει μερικές φορές θα τις "κλαίω";

Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως αξίζει να πάρω κάμποσες φτηνιάρικες από ebay.

 

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Η περιέργεια είναι κακό πράμα ! !  :fie:

Έγραφα το νέο review, έβλεπα και ότι κάτι λέγατε, με έφαγε η περιέργεια να δώ τι!

Ε κάτι λίγο η κούραση κάτι το ποδάρι του "όξω από δώ", πάτησα το pop-up και . . .  δυο ώρες δουλειάς πήγαν στο βρόντο! ! ! :wall:

Μετά από άλλες δυο ώρες λοιπόν επανασυγγραφής, δεν έχω τα κουράγια να απαντήσω επί της ουσίας, επιφυλάσσομαι για αύριο! 

Εν των μεταξύ όμως για πες, τι μύτες είχες και τι μάρκα, τι βίδες ήταν αυτές οι δαγκανιάρες που σου χάλασαν τις μύτες, που τις βίδωνες και με τι εργαλείο.

Αυτά . . .  πάω να τεντωθώ ! :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/8/2017 at 0:19 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Των παλμικών δεν είναι οι μακρόστενες; Πως τις ξεχωρίζω;

 Αν ναι, για τέτοιες μιλάω. Πήρε φίλος σήμερα μια με 4-5€ και ήδη άρχισε να φαγώνεται στην κατασκευή που είπα παραπάνω.

 

Η τιτανίου τι λένε; Ή αν μου φύγει μερικές φορές θα τις "κλαίω";

Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως αξίζει να πάρω κάμποσες φτηνιάρικες από ebay.

 

 

Ριξε μια ματια στην προηγουμενη σελιδα,μεχρι να τελειωσει ο συνονοματος τη δικη του εκτενη απαντηση,κ θα σου λυθουν οι πρωτες αποριες!!!!!!!!!!!!!! 

Ακομα κ την καλυτερη μυτη του πλανητη να χρησιμοποιησεις σε λαθος βιδα[να μην ταιριαζει απολυτα δηλαδη] θα καταστρεψεις κ τη βιδα κ τη μυτη....

ΠΟΤΕ φτηνες μυτες,χαλαμε βιδες,μυτες,νευρα μας:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.