Jump to content



Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Έχει δοκιμάσει κανείς αναλώσιμα της μάρκας Karnasch; Είναι ποιοτικά;

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα "τρυπάνι" για να φρεζάρω τρύπες σε μέταλλο. Επίσης έχει δίσκους κοπής γενικής χρήσης, σαν αυτούς της evolution.

 

http://www.karnasch.tools/en/

Link to comment
Share on other sites

Να τα έχω δοκιμάσει όχι !

Αλλά μια ματιά να ρίξεις στο κατάλογο, θα καταλάβεις ότι δύσκολα μη επαγγελματίας θα έχει πλησιάσει σε τέτοια εργαλεία!

Αυτά είναι αυστηρά επαγγελματικά "τρυπάνια" για CNC εργαλειομηχανές προορισμένα για τους κατασκευαστές εργαλειομηχανών, μηχανών κλπ βαριές και εξειδικευμένες χρήσεις!

Κατά κύριο λόγο παράγει τρυπάνια από καρβίδιο για βαθιές διατρήσεις με εσωτερική ψύξη!

Όσο για τη ποιότητα, όταν φτιάχνεις 0,8mm τρυπάνι με εσωτερικούς αυλούς για το λιπαντικό ψύξης, μάλλον δεν έχεις θέμα με την ποιότητα ! :)

Που τα βρήκες εδώ, τι φρέζα λες και πόσο ?

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και πράγματα για οδοντοτεχνίτες έχει! Την μάρκα την βρήκα ψάχνοντας "φρέζα μετάλλων" στο σκρουτζ, υπάρχουν 1-2 μαγαζιά στη Βόρεια Ελλάδα που έχω ξαναψωνίσει στο παρελθόν. Δε θα πω ποια, αλλά άμα ψάξεις "Karnasch φρέζα μετάλλων", θα δεις :)

 

Μια κωνική Φ10 90 μοιρών, κάνει γύρω στα 12 ευρώ. Αλλά σίγουρα κάνει για ατσάλι. Στο σάιτ τους έχουν τιμή καταλόγου 7 ευρώ.

https://shop.karnasch.tools/shop/senken/kegelsenker/90-/3-flaechen-schaft/hss-xe/20-1740

 

Η λίστα με τους δίσκους κοπής που κοίταζα, ήταν αυτή

https://shop.karnasch.tools/shop/sawing/carbide-tipped-circular-saws/mild-steel-stainless-steel-thin-iron-sheets-sandwich/10-8055

 

Είναι ολόκληρη ιστορία βέβαια (προφίλ, δόντια κτλ), αλλά κοιτώντας το datasheet είναι οκ οι στροφές του εργαλείου που έχω. Όπως και να 'χει, δεν με νοιάζουν οι δίσκοι αυτή τη στιγμή, ο evolution ακόμα κρατάει. Απλά χάζευα εναλλακτικές μελλοντικά!

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Δεδομένου των τιμών που βρήκα (http://tsamouris.gr/ecat/eShop/Items.aspx?CategoryID=936), μήπως αυτό το σετάκι του 8% αξίζει για τα βασικά νούμερα; 

https://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?cf=dewault+DT4956&keyphrase=dewalt+dt4956

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

Το 2 το πετάς με την μία.

Το 3 και το 4 τρύπα για καμιά ξυλόβιδα  

Στην ουσία 3 χρήσιμα τρυπάνια σου πουλάει, τα οποία αν σου χαλάσουν θα πρέπει να φας στον τροχό το μυτάκι

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Το 2 το πετάς με την μία.

Το 3 και το 4 τρύπα για καμιά ξυλόβιδα  

Στην ουσία 3 χρήσιμα τρυπάνια σου πουλάει, τα οποία αν σου χαλάσουν θα πρέπει να φας στον τροχό το μυτάκι

Διαφωνώ και θα σου πω το γιατί. Αυτά που είναι 8% κοβάλτιο θα χρειαστούν σε εξαιρετική περίπτωση, σε σκληρό μέταλλο (ανοξείδωτο κτλ.).

Εκεί συνήθως είναι για απλές περαστές τρύπες και όχι για σπειρώματα, όπου θα ψάξεις για 4.2, 3,2. Γιατί λοιπόν να μην τα έχεις; Άλλωστε όλα τα νούμερα κάπου κάποτε θα τα βρεις μπροστά σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Διαφωνώ και θα σου πω το γιατί. Αυτά που είναι 8% κοβάλτιο θα χρειαστούν σε εξαιρετική περίπτωση, σε σκληρό μέταλλο (ανοξείδωτο κτλ.).

Εκεί συνήθως είναι για απλές περαστές τρύπες και όχι για σπειρώματα, όπου θα ψάξεις για 4.2, 3,2. Γιατί λοιπόν να μην τα έχεις; Άλλωστε όλα τα νούμερα κάπου κάποτε θα τα βρεις μπροστά σου. 

 

Δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τα μικρά νούμερα στο ανοξείδωτο γιατί αφενός σπάνια  θα τα χρειασθείς και αφετέρου δεν θα διακινδυνεύσεις να τα σπάσεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τα μικρά νούμερα στο ανοξείδωτο γιατί αφενός σπάνια  θα τα χρειασθείς και αφετέρου δεν θα διακινδυνεύσεις να τα σπάσεις

 

Συνεχώς τέτοια δουλεύω από 1-5mm και 8 και 12%  και δεν έχει σπάσει ποτέ κανένα.

Μήπως τα μπερδεύεις με τα καρβιδίου?

Link to comment
Share on other sites

IMG_2059.thumb.JPG.c313e8359257db9a65f00f88d4d1551a.JPGIMG_2062.thumb.JPG.a6c3473d213f20d897b990c86b9e4b0f.JPG

Αρκετα εξυπνο σπαστο ανταπτορακι για μυτες,πολλες φορες χρειαζεται κ ειναι καλο να υπαρχει...:)

IMG_2060.thumb.JPG.ac7642164bcc9abd03cab5cea98351c1.JPGIMG_2061.thumb.JPG.d6cfe8d50b0b8e7471bfaa6e9aa934b9.JPG

Το βρισκουμε σ ολα τα καταστηματα εργαλειων με τιμη  8 - 11 + φπα...;)  Φτιαγμενο στην Κινα κ κρινοντας απ την τιμη του  δεν ειναι για πολλα ζορια ,αλλα να μας βγαλει απο το αδιεξοδο οταν χρειαστει....

Οταν μια καλη μυτη παιζει στα 1 - 2 ευρω κ ενας ανταπτορας ,καλος, στο 10αρικο  υπολογιστε την ποιοτητα του κ φερθητε του αναλογα!!!!!!:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 26/9/2017 at 8:08 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Μια πολυ καλη κ φτηνη ξυλοκολλα,5 ευρω...

IMG_1812.thumb.JPG.25bd341abded8354f3b3d684a3b0f159.JPG

Υπαρχει κ σε ασπρη συσκευασια για εξωτερικους χωρους στα 5,50.

άργησα λίγο αλλά....

Αυτή η κόλλα Στέλιο είναι αρκετά ισχυρή? θέλω να ενώσω δύο πάνελ 1,5μx0,65μ το ένα πάνω στο άλλο

 υ.γ. τι ποσότητα περίπου θα χρειαστώ? :huh:

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλεια που θες εσυ, που ειναι μεγαλη επιφανεια την κανεις τη δουλεια σου και με τσιχλα που λεει ο λογος. Ειναι πολυ καλη, αλλα πιστευω καλυτερα να πας σε τετοια συσκευασια που ειναι και πιο οικονομικη και θα σε διευκολυνει περισσοτερο να κανεις τη δουλεια σου με καποιο πινελο/ρολο/σπατουλα κλπ. Εχω δει και σε πλαισιο και σε jumbo περιπου στα 3 ευρω αν δεν κανω λαθος, οποτε θα ειναι πολυ ευκολο να βρεις και εσυ.

Εγω την εχω για οπου λυπαμαι να βαλω titebond II και δε με εχει απογοητευσει ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

500γρ είναι αυτή που μου δείξατε ε? 

αυτή την  titebond II όλο την βλέπω στα βιντεο στο youtube........

Η altacol είναι και αυτή ρευστή ε? 

@Stelios13 δεν θέλω να είναι πολύ γρήγορη κιόλας γιατί μέχρι να βάλω από πάνω τις 6αδες με τα νερά που έχω σκεφτεί .... :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

500γρ είναι αυτή που μου δείξατε ε? 

αυτή την  titebond II όλο την βλέπω στα βιντεο στο youtube........

Η altacol είναι και αυτή ρευστή ε? 

@Stelios13 δεν θέλω να είναι πολύ γρήγορη κιόλας γιατί μέχρι να βάλω από πάνω τις 6αδες με τα νερά που έχω σκεφτεί .... :p

Ολες ρευστες ειναι, δεν ειναι logo,θελει το χρονο της!!!!!!:) πεταξου στο ποιο κοντινο χρωματοπωλειο κ θα βρεις ευκολα ακρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Την titebond, μολις μαθεις ποσο την εχει ο Φραγκος θα τη διαγραψεις αυτοματα απο το μυαλο σου...Στο κατω κατω, ολες την ιδια δουλεια κανουν...

Σε σχεση ποιοτητας - τιμης η ατλακολ ειναι η καλυτερη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_2234.thumb.JPG.755608c823cd7bce95987165ee8a2e03.JPGIMG_2232.thumb.JPG.2d3566211e20597aba2deebf501f363c.JPGIMG_2235.thumb.JPG.dc3e595e1d8324ad8c726db10fc3037f.JPG

Mυτες ,τιτανιου, USH...απ τις καλυτερες που κυκλοφορουν .

Τις βρισκετε πολυ συχνα  τις ιδιες ακριβως σε ποιο επωνυμες μαρκες με 50 εως 100% πανω απ την τιμη που εχουν σαν USH...

Eχουν αρχισει κ ψιλοσπανιζουν στην αγορα πλεον ,γι αυτο οπου βρητε παρτε τες...

Οι WITTE k USH κατασκευαζουν μυτες για πολλους κατασκευαστες [gedore ,hazet κτλ] που τις πουλανε απο 50 % + , οποτε παρτε αυτες οπου βρισκετε.

Ιδια ποιοτητα ,μιση τιμη!:)

IMG_2236.thumb.JPG.f1fbe6efbf921f5ac76e3764385cb9f1.JPGIMG_2240.thumb.JPG.16095b0023f737c3056b7cf3cdfbf8e3.JPGIMG_2238.thumb.JPG.78045a52326582610bb65c967b1889ec.JPG

Επισης το ανταπτορακι που συνοδευει το σετ ειναι απ τα καλυτερα που εχουν πεσει στα χερια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τιμη δεν ξερω ακριβως,[μπηκε στη σουμα μαζι με τ αλλα ,απ το Βραττη] αλλα σε WURTH που τα χω δει ειναι φαρμακειο!!!!!:(

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.