Jump to content



Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

On 17/1/2018 at 9:52 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

IMG_2234.thumb.JPG.755608c823cd7bce95987165ee8a2e03.JPGIMG_2232.thumb.JPG.2d3566211e20597aba2deebf501f363c.JPGIMG_2235.thumb.JPG.dc3e595e1d8324ad8c726db10fc3037f.JPG

Mυτες ,τιτανιου, USH...απ τις καλυτερες που κυκλοφορουν .

Τις βρισκετε πολυ συχνα  τις ιδιες ακριβως σε ποιο επωνυμες μαρκες με 50 εως 100% πανω απ την τιμη που εχουν σαν USH...

Eχουν αρχισει κ ψιλοσπανιζουν στην αγορα πλεον ,γι αυτο οπου βρητε παρτε τες...

Οι WITTE k USH κατασκευαζουν μυτες για πολλους κατασκευαστες [gedore ,hazet κτλ] που τις πουλανε απο 50 % + , οποτε παρτε αυτες οπου βρισκετε.

Ιδια ποιοτητα ,μιση τιμη!:)

IMG_2236.thumb.JPG.f1fbe6efbf921f5ac76e3764385cb9f1.JPGIMG_2240.thumb.JPG.16095b0023f737c3056b7cf3cdfbf8e3.JPGIMG_2238.thumb.JPG.78045a52326582610bb65c967b1889ec.JPG

Επισης το ανταπτορακι που συνοδευει το σετ ειναι απ τα καλυτερα που εχουν πεσει στα χερια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τιμη δεν ξερω ακριβως,[μπηκε στη σουμα μαζι με τ αλλα ,απ το Βραττη] αλλα σε WURTH που τα χω δει ειναι φαρμακειο!!!!!:(

 

 Το τιτανιο δεν ειναι πιο μαλακο? 

Παντως οταν διαβαζω θετικες κριτικες με δεικτες σπανιοτητος και ιδιαιτεροτητος μου δημιουργηται η επιθυμια αγορας των...

κακο αυτο...για τη τσεπη μου!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να πάρω ένα σετ τρυπανιών φτερού. https://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?keyphrase=τρυπανια+φτερου+σετ

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν γνωρίζω αν πρέπει να πάρεις της προκοπής η κάνεις δουλειά και με φτηνά. Ανάβουν αυτά με τη χρήση; Προτείνετε ένα σετάκι.

Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2018 at 12:35 PM, Nektar2018 said:

 Το τιτανιο δεν ειναι πιο μαλακο? 

Παντως οταν διαβαζω θετικες κριτικες με δεικτες σπανιοτητος και ιδιαιτεροτητος μου δημιουργηται η επιθυμια αγορας των...

κακο αυτο...για τη τσεπη μου!

 

 

Απο Ελλάδα τις έχεις προμηθευτεί ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Θέλω να πάρω ένα σετ τρυπανιών φτερού. https://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?keyphrase=τρυπανια+φτερου+σετ

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν γνωρίζω αν πρέπει να πάρεις της προκοπής η κάνεις δουλειά και με φτηνά. Ανάβουν αυτά με τη χρήση; Προτείνετε ένα σετάκι.

Έχω ένα σετ πριν μερικά χρόνια  από τα lidl και περιστασιακά που τα δουλευω εντάξει  είναι... Με 4-5 τρύπες σε μαλακό ξύλο δεν έχω δει "αναμα"... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

Αυτά είναι άριστα και σε καλή τιμή.

Τα συκγεκριμενα , με τη βιδα μπροστα , ειναι πολυ  ''επιθετικα'' κ σου ξεσκιζουν το ξυλο, αποφυγε τα κ παρε τα απλα.... τα decho που εχει στο σκρουτζ με επιστρωση [κ καλα] τιτανιου ειναι μια χαρα λυση...[ τα εχω , κ εχουν δοκιμαστει...]:)

πριν 3 ώρες, το μέλος dirving69 έγραψε:

 

 

Απο Ελλάδα τις έχεις προμηθευτεί ?

Nαι,απ το Βραττη, εχει ακομα ενα σετ....δεν τις εχω πετυχει αλλου, αλλα κ στη labo στο Περιστερι ξερω οτι εχει αυτη τη μαρκα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Τα συκγεκριμενα , με τη βιδα μπροστα , ειναι πολυ  ''επιθετικα'' κ σου ξεσκιζουν το ξυλο, αποφυγε τα κ παρε τα απλα.... τα decho που εχει στο σκρουτζ με επιστρωση [κ καλα] τιτανιου ειναι μια χαρα λυση...[ τα εχω , κ εχουν δοκιμαστει...]:)

Σε mdf θέλω να τα χρησιμοποιήσω, λες να έχω θέμα; Μεταξύ αυτών ποιο λες;

https://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=20913&category_id=555&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&redirected=1&Itemid=29

https://www.pavlatos-tools.gr/index.php?route=product/product&product_id=8865

 

μμμ.....

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις τα αυτοτροφοδοτούμενα ειδικά για το mdf

Κάνουν πολύ πιο γρήγορη δουλειά, αλλά πρόσεξε στο βίντεο τι πεταξε από κάτω το ξύλο.

Γιατί δε παίρνεις τρυπάνια μεντεσέδων που θα σου χρειαστούν και πιο συχνά από αυτά του φτερού; 

Είναι πιο ακριβά θα μου πεις και θα σου πω έχεις δίκιο.

Οπως και να έχει όμως όταν θα πας να ανοίξεις την τρύπα μη το έχεις ελεύθερο απο κάτω στο ξετρύπημα. Τρύπα τα πάνω σε ένα άλλο κομμάτι ξύλο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Απ τον Παυλατο τα MACO  6 τεμαχια , κωδ.mc01960, στο 10αρικο  , αν δεις εχουν μυτακια στις ακρες που βοηθανε στην ποιο ,ας πουμε , καθαρη κοπη.... μακρυαααα απ τα TOTAL.....

Μόλις τώρα, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Απ τον Παυλατο τα MACO  6 τεμαχια , κωδ.mc01960, στο 10αρικο  , αν δεις εχουν μυτακια στις ακρες που βοηθανε στην ποιο ,ας πουμε , καθαρη κοπη.... μακρυαααα απ τα TOTAL.....

Σημαντικο αυτο που ειπε η Αγαπη, παντα αλλο ξυλο αποκατω!

Link to comment
Share on other sites

Το να ξεφτίσει το ξύλο στην πίσω πλευρά θα το κάνουν όλα αν ασκείς πίεση στο τρυπάνι.

Τα bosch "πάνε" μόνα τους στο τρύπημα,δεν χρειάζεται έξτρα δύναμη.

Το σετάκι της Dewalt έχει πολύ καλή τιμή πάντως και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ξετρυπήσω, πατούρα θέλω να ανοίξω για βίδα. Αυτοτροφοδοτούμενα λέγονται όλα του φτερού; Απλα με βολεύουν έναντι των μεντεσέδων γιατί έχουν πολλά νούμερα και επιλέγεις πιο χρειάζεσαι. Μια δοκιμή θα με πείσει πάντως, αν κάνω ζημιά έκανα.:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν θέλω να ξετρυπήσω, πατούρα θέλω να ανοίξω για βίδα. Αυτοτροφοδοτούμενα λέγονται όλα του φτερού; Απλα με βολεύουν έναντι των μεντεσέδων γιατί έχουν πολλά νούμερα και επιλέγεις πιο χρειάζεσαι. Μια δοκιμή θα με πείσει πάντως, αν κάνω ζημιά έκανα.:p

Δυσκολα με τα αυτοτροφοδοτουμενα. Λογω ισχυος/ ταχυτητος δεν θα μπορεσεις να ελεγξεις το βαθος και πως θα ξετρυπησεις χαμπαρι δεν θα παρεις, σε λεπτα σχετικα ξυλα.

Η λυση ειναι μια και ακουει στη λεξη forstner για πατουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν θέλω να ξετρυπήσω, πατούρα θέλω να ανοίξω για βίδα. Αυτοτροφοδοτούμενα λέγονται όλα του φτερού; Απλα με βολεύουν έναντι των μεντεσέδων γιατί έχουν πολλά νούμερα και επιλέγεις πιο χρειάζεσαι. Μια δοκιμή θα με πείσει πάντως, αν κάνω ζημιά έκανα.:p

Παρε αυτα που σου γραφω ποιο πανω κ θα με θυμηθεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πριν μέρες αγόρασα τον δίσκο κοπής bosch 2607019481

Διαμαντόδισκος για δομικά υλικά.

 

https://www.amazon.de/Bosch-Diamanttrennscheibe-Turbo-125-2607019481/dp/B00141BVF2

 

Σήμερα έγινε η δοκιμή και πραγματικά αξίζει τα λεφτά του. Χρειάστηκε να κόψω έναν λαμπά από μία πόρτα για να αφαιρεθεί ένα τμήμα του και να μεγαλώσει ουσιαστικά το ωφέλιμο άνοιγμα της πόρτας. Μπορεί να έγινα @#%#@$^$%^%$ από τη σκόνη που έβγαλε ο τροχός, αλλά έκοψε σαν βούτυρο το τμήμα που ήθελα.

 

Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο λοιπόν τον συστήνω με κλειστά μάτια.

Φυσικά δεν έχω φωτογραφίες ούτε από τον λαμπά ούτε από εμένα :p 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Θελω να αγορασω ενα μικρο σετ 2,3,4,5,6,8 τρυπανια κοβαλτιου. Ειχα τα izar τιμια μπορω να πω.Αγορασα και τα dexter που εχει βγαλει, τρυπανε αρκετα καλα μπορω να πω αλλα εχω σπασει ήδη δυο τρυπανια 2 και 4mm με την πρωτη εφαρμογη οποτε δεν μου κανουν. Εχει κανεις στο μυαλο ποιοτικα τρυπανακια ακουω προτασεις 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.