Jump to content



ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΘΟΝΗΣ


Recommended Posts

Δεδομένα: α) δύναμαι να δώσω μέχρι 300 Ευρώ για αγορά οθόνης, β) τα παιχνίδια που παίζω είναι αποκλειστικά strategy (civ, total war), rpg/action (rottr, witcher, dragon age κτλ) και f1, και γ) θέλω μια καλύτερη οθόνη γιατί η προηγούμενη αγοράστηκε βιαστικά και χωρίς σκέψη.

Κάρτα γραφικών (κατά 90%) παραμένει η 970.

Έχει νόημα να πάω σε περισσότερες ίντσες στην ίδια ανάλυση;

Η εμπειρία μιας ultrawide καλύπτει την μη υποστήριξη πολλών τίτλων (όχι ότι δεν υπάρχουν λύσεις, αλλά υποτίθεται αγοράζεις κάτι για να λειτουργήσει χωρίς πολλά πρόσθετα);

Για μεγαλύτερες αναλύσεις δεν το σκέφτομαι γιατί δεν βαστά η 970.

Link to comment
Share on other sites

Αποσταση απο την οθονη;;; Αν καθεσαι αρκετα κοντα τα 1080p σε 27 ιντσες μπορει να σου ειναι λιγα. Εως και 24 ιντσες ειναι μια χαρα τα 1080p, και στα 300 ευρω μπορεις να βρεις πολυ αξιολογες προτασεις αλλα αυτες θα στις πει ο ειδικος @XMorsX

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με μεγιστο οριο τα 300 ευρω αγοραζεις καλες 1080p IPS 24", 27" και ultrawide 29". Aκολουθουν  καλες επιλογες σε καθε κατηγορια. Απο τις παρακατω, οι S2x18h δεν εχουν ακομη γινει reviewed, αλλα η se2717h εχει γινει με αριστα αποτελεσματα. Οι νεες dell υποστηριζουν και hdr mode. Tο freesync που εχουν καποιες ειναι μπονους σε μελλοντικη αλλαγη καρτας γραφικων (ή αν ποτε το υποστηριξει η nVidia). Η 29" LG δεν εχει review, αλλα αλλη 29" LG με review εχει δειξει καλα αποτελεσματα. H 29um68 μπορει να εχει λιγο καλυτερα color presets απο την 58, περα απο τις αλλες διαφορες τους. H ΗP ειναι glossy.

 

24"

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft.html?from=catspan&keyphrase=s2418

https://www.skroutz.gr/s/8140082/Philips-246E7QDSW.html?keyphrase=Philips+246E7QDSW

 

27"

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft.html?from=catspan&keyphrase=s2718

https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html?from=autocomplete&keyphrase=se2717h

https://www.skroutz.gr/s/9370695/HP-27es.html

 

29"

https://www.skroutz.gr/s/8910747/LG-29UM68.html

https://www.skroutz.gr/s/8287603/LG-29UM58-P.html

 

Οι 27" 1080p δεν ειναι τοσο καλες στους 40 ποντους, καλυτερα μια μικροτερη.

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να πάω σε περισσότερες ίντσες οπότε κοιτάω για 27" και πάνω.

Να ρωτήσω τώρα: α) Απ' όσες πρότεινες καλύτερη φαίνεται η se2717h και από κει και πέρα πάμε σε ultrawide. Μεταξύ της dell και των 2 lg ποια θα πρότεινες;

β) Μεταξύ των 2 ultrawide lg ποια είναι προτιμότερη και

γ) Να υποθέσω ότι θα πρέπει είτε να καθίσω σε απόσταση 60 cm περίπου για να απολαύσω μια μεγαλύτερη οθόνη είτε το γραφείο μου να έχει μεγάλο βάθος ώστε η οθόνη να κάτσει πιο πίσω, χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθώ.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DEADLAZARUS said:

Έχει νόημα να πάω σε περισσότερες ίντσες στην ίδια ανάλυση;

 

19 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να πάω σε περισσότερες ίντσες οπότε κοιτάω για 27" και πάνω.

Για κανονική χρήση σε οθόνη γραφείου, η κάθε μία ανάλυση αντιστοιχεί σε κάποιο μέγεθος οθόνης που θεωρείται ιδανικό. Για την ανάλυση 1920*1080 το μέγεθος είναι περίπου στις 24 ίντσες. Χωρίς να εμπλέκεσαι σε ιστορίες με αποστάσεις που αφορούν θέαση τηλεόρασης/ταινίας (όχι κανονική χρήση windows) ή ειδικές καταστάσεις (οθόνες για να τις βλέπει κοινό, χρηματιστήρια, χάρτες, ιδιόμορφη χρήση windows κλπ). Ο,τιδήποτε ξεφεύγει από το συνδυασμό 1080 με 24, είτε με μεγαλύτερη οθόνη και ίδια ανάλυση είτε με μεγαλύτερη ανάλυση σε 24 ίντσες (ισχύει και για τις 25) καλό θα ήταν να το έχεις δει πριν το επιλέξεις. Imho είναι κακή επιλογή για τη χρήση που θέλεις και θεωρώντας ότι η όρασή σου δεν είναι ακραίων καταστάσεων. Καλύτερα μείνε σε 24άρα με την ανάλυση αυτή και αυτόν τον προϋπολογισμό αλλιώς πήγαινε σε 27άρα με ανάλυση 1440 ανεβάζοντας τον προϋπολογισμό σου.

Οι ultrawide επιδή έχουν και διαφορετικό λόγο ύψους πλάτους από αυτό που έχεις συνηθίσει καλό θα ήταν να πας να τις δεις προκαταβολικά αν σου κάνουν ως ανάλυση και διάσταση.

Αν μείνεις στις 24 ίντσες μπορείς να δεις και τις Dell από τη σειρά U ή αν βρεις στα χρήματα που διαθέτεις HP από τη σειρά Ζ. Καθώς και κάποια Viewsonic ή Iiyama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να πάω σε περισσότερες ίντσες οπότε κοιτάω για 27" και πάνω.

Να ρωτήσω τώρα: α) Απ' όσες πρότεινες καλύτερη φαίνεται η se2717h και από κει και πέρα πάμε σε ultrawide. Μεταξύ της dell και των 2 lg ποια θα πρότεινες;

β) Μεταξύ των 2 ultrawide lg ποια είναι προτιμότερη και

γ) Να υποθέσω ότι θα πρέπει είτε να καθίσω σε απόσταση 60 cm περίπου για να απολαύσω μια μεγαλύτερη οθόνη είτε το γραφείο μου να έχει μεγάλο βάθος ώστε η οθόνη να κάτσει πιο πίσω, χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθώ.

Δικια σου επιλογη οι διαστασεις της οθονης. Σιγουρα θα προτεινα την se2717h και την lg 29um68 εναντι της 29um58, καθως εχουν freesync το οποιο δυναται να παιξει σημαντικο ρόλο αφενώς, και αφετερου ενδεχεται να μην ειναι τοσο καλα καλυμπραρισμενη / να εχει λιγο υποδεεστερο panel η 29um58 σε σχεση με την 68. Σχετικα με την αποσταση, αν πας σε 27" 1080p καλο θα ηταν με καποιο τροπο να την αύξανες, εσυ ξερεις πως βολευει στον χωρο σου.

 

Αν θες να πας σε 27" και πανω χωρις να την έχεις πιο μακρια σου (οι 29" ultrawide ειναι μικροτερες οθονες απο τις 27") πρεπει να πας σε 1440p. Η παρακατω IPS liyama ειναι καλη περιπτωση, reviewed με καλη εικονα, 70 (η 75) Hz και Freesync σε ανταγωνιστικη τιμη.

 

https://www.skroutz.gr/s/10630680/Iiyama-Prolite-XUB2792QSU-B1.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα, καθώς φτάνει σιγά-σιγά η ώρα για τη συμπλήρωση του παζλ της αναβάθμισης, με την αγορά του τελευταίου κομματιού, αυτού της οθόνης.

Η οθόνη θα είναι ultrawide (αδιαπραγμάτευτο αυτό). Κοιτάζω, λοιπόν, σε 2560χ1080@144hz (η μόνη λογική επιλογή με την ti) και 3440χ1440@100hz (το αυτό). Μέγεθος, 34''.

Χρήση: gaming/browsing.

Budget: περί τα 900 για 3440χ1440 (ή όσο πιο κάτω πάει) και περί τα 600-650 για 2560χ1080 (για παραπάνω, καλύτερα να πάω στα 1440p κατευθείαν).

Αυτές που έχω ξεχωρίσει για κάθε κατηγορία: 1) 3440x1440

https://geizhals.eu/dell-alienware-aw3418dw-210-amne-a1718262.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

https://geizhals.eu/aoc-agon-ag352ucg-a1568141.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

Ερώτηση: η, σαφώς καλύτερη, dell δικαιολογεί τη διαφορά τιμής εν συγκρίσει με την aoc;

2) 2560χ1080:

https://geizhals.eu/lg-electronics-34uc89g-b-a1621380.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

Δεν βάζω άλλες στα 1080p, γιατί ξεφεύγουν από θέμα τιμής.

Εννοείται ότι θα ληφθούν υπόψη, αν υπάρχουν, και άλλες προτάσεις.

Τέλος, δύο ερωτήματα ακόμη:

α) επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να δω από κοντά τέτοιες οθόνες (αν ζητήσω να τις φέρουν, πρέπει και να τις αγοράσω), είναι όντως τόσο άθλια η εμπειρία στα 1080p@34''; Είναι, δηλαδή, μικρή η ανάλυση για τέτοιο μέγεθος; Όπως προείπα, θα χρησιμοποιηθεί για gaming/browsing.

β) gsync/freesync: ναι, ξέρω, το έχουμε αναλύσει και αλλού το θέμα. Καταλήξαμε στο ότι αν κρατάς 50-60fps min, δεν έχεις ανάγκη την (όποια) sync τεχνολογία. Τότε, γιατί δεν βλέπω κι άλλους να ακολουθούν αυτήν τη λογική; Τι στο καλό, γλιτώνεις 200 ευρώ έτσι.

Αγοράζεις freesync monitor με nvdia κάρτα σκοπεύοντας να πουλάς στα 2 χρόνια (γιατί μετά θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις ακόμα και με την ti), ώστε να πας στην επόμενη και να κρατάς πάντα τα 50-60fps min, οπότε και δεν έχεις ανάγκη τις sync τεχνολογίες;

Αγοράζεις gsync με nvdia εφόσον σκοπεύεις να κρατήσεις για 3-4 χρόνια (έστω, με παραχωρήσεις) την κάρτα;

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DEADLAZARUS said:

α) επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να δω από κοντά τέτοιες οθόνες (αν ζητήσω να τις φέρουν, πρέπει και να τις αγοράσω), είναι όντως τόσο άθλια η εμπειρία στα 1080p@34''; Είναι, δηλαδή, μικρή η ανάλυση για τέτοιο μέγεθος; Όπως προείπα, θα χρησιμοποιηθεί για gaming/browsing

 

Αν σου κάνει 27" 16:9 1080p τότε θα σου κάνει και η 34" 21:9 1080p, είναι ίδια από άποψη ευκρίνειας/pixel size.

 

Gsync - > nvidia - > + #00€

Adaptive sync (νομίζω έτσι λέγετε) - > nvidia - > free

Freesync - > amd - > + #0€

 

Δεν ξέρω για το gsync αλλά το freesync λειτουργεί σε συγκεκριμένα Hz ανάλογα την οθόνη, p.x. στην LG 34UC79G-B είναι 50 με 144Hz πιο κάτω η πιο πάνω απενεργοποιείτε, κρατάω μια επιφύλαξη μήπως έχω καταλάβει λάθος..

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Αν σου κάνει 27" 16:9 1080p τότε θα σου κάνει και η 34" 21:9 1080p, είναι ίδια από άποψη ευκρίνειας/pixel size.

Δεν είχα ποτέ τέτοια οθόνη, γι' αυτό ρώτησα. Από μια 22''@1080p (fhd), πήγα απευθείας στην ultrawide της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βοηθήσω μάλλον και πολύ, το αν θα σου κάνει ή όχι αυτό είναι σχετικό, πολλοί λένε ότι το 0.312mm ppi είναι κακό, άλλοι πάλι ότι είναι μια χαρά και δεν τους νοιάζει/ενοχλεί, σίγουρα όσο μεγαλύτερη ανάλυση (με ιδανικό για εμένα, αν και ακόμα νωρίς, τα 4K) τόσο πιο «ωραία» τα πράγματα, το καλύτερο θα ήταν να πας να δεις σε ένα κατάστημα, σου ανέφερα την 27” 1080p μιας και είναι πιο εύκολο να την βρεις/δεις, αντικειμενικά από κοντά ξεχωρίζουν τα pixel, αν βλέπεις πολύ καλά ή είσαι πολύ κοντά ίσως να μην σου αρέσει, αν πάλι κάθεσαι ~80cm μακριά ίσως να μην σε νοιάζει καν, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μιας και είναι οριακά τα πράγματα, αν έχεις την δυνατότητα να καθίσεις σε μια 27” 1080p θα ήταν το καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορω μονο να αου αναφερω οτι τα sync tech με το pc σου ειναι αχρηστα. Ως κατοχος της 3418 μπορω να σου πω οτι ειμαι υπερ-ευχαριστημενος (απλα δεν εδωσα τοσα λεφτα για να την αγορασω. αν επρεπε να δωσω 1100+ δεν θα την επαιρνα στανταρ.) Δεν ειμαι περιεργος τυπος οσον αφορα το να την ψαχνω με bleeding κτλ. Αν ημουν ειμαι σιγουρος οτι θα την ειχα επιστρεψει. Οταν σβηνει τελειως η οθονη (πχ loading σε παιχνιδια) εχει bleeding κατω αριστερα κυριως αλλα το βλεπω μονο τοτε. Σε acer δεν κοιτας κατι επισης? (Z35p)

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Να ρίξω ένα shout στον @XMorsX, να μας πει τη γνώμη του;

 

Χαίρεται φίλτατοι, ειμαι λίγο εκτός και πρέπει να κάνω μια ανασκόπηση. Όταν θα βρω χρόνο θα κοιτάξω την περίπτωση. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω μπορω μονο να αου αναφερω οτι τα sync tech με το pc σου ειναι αχρηστα. Ως κατοχος της 3418 μπορω να σου πω οτι ειμαι υπερ-ευχαριστημενος (απλα δεν εδωσα τοσα λεφτα για να την αγορασω. αν επρεπε να δωσω 1100+ δεν θα την επαιρνα στανταρ.) Δεν ειμαι περιεργος τυπος οσον αφορα το να την ψαχνω με bleeding κτλ. Αν ημουν ειμαι σιγουρος οτι θα την ειχα επιστρεψει. Οταν σβηνει τελειως η οθονη (πχ loading σε παιχνιδια) εχει bleeding κατω αριστερα κυριως αλλα το βλεπω μονο τοτε. Σε acer δεν κοιτας κατι επισης? (Z35p)

Καλά, η Dell κάνει (συνήθως) 900-1000. Στα 900, ας πούμε, είναι καλό deal.

Ούτε εγώ είμαι ιδιαίτερα παρατηρητικός. Πρέπει να είναι σε άθλια κατάσταση η οθόνη, για να μ' ενοχλήσει. 

Asus/Acer, φοβάμαι το qc. Άσε που τις βρίσκω υπερτιμημένες. Αλλά αν δεν χρειάζομαι sync τεχνολογία, η βεντάλια των επιλογών ανοίγει και καλύπτει και τα freesync monitors.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο αυτες που εβαλες με σειρα προτιμησης αν λαβουμε υποψιν τα χρηματα aoc 35, samsung 34, alienware 1440p, lg, alienware 1080p. Asus δεν θα επαιρνα ετσι κ αλλιως μαλλον. Αν δεν παιζουν ρολο τα λεφτα τοτε alienware 1440p, aoc, samsung, alienware 1080p, lg.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, βγάζω έξω τη samsung. Διαβάζοντας παρουσιάσεις για την εν λόγω οθόνη, βλέπω ότι είναι hit or miss. Δεν είμαι τώρα για πειράματα.

Η alienware είναι η πρώτη επιλογή, αλλά 1.000+ δεν δίνω για κανένα λόγο. Ας την κρατήσω ως πρώτη επιλογή, αλλά ουσιαστικά το κόστος είναι απαγορευτικό. Αν έπεφτε στα 800-850 (πολλά ζητάω), ναι.

Οπότε μένουν οι άλλες 4.

Μάριε, την asus δεν την έβαλα τυχαία. Είναι από τα καλά μοντέλα της. Ναι, έχει τα μειονεκτήματα μιας VA, αλλά είναι αξιοπρεπέστατη. Είναι freesync, αλλά ας μην ανοίξουμε ξανά αυτήν την κουβέντα:p.

Η aoc είναι λίγο πιο ακριβή από την asus, χωρίς να μπορώ να δικαιολογήσω τη διαφορά τιμής (μάλλον λόγω gsync). Κατά τ' άλλα, η xg είναι λίγο καλύτερη.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.