Jump to content


ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΘΟΝΗΣ


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

σου εχω κάνει hijack το θέμα..συγγνώμη...απλά σε 32αρα η 2560χ1440 ανάλυση δεν είναι κάπως ..μικρή?

ότι είναι το 1080p σε 24" είναι το 1440p στις 32" αρκεί να έχεις και την απόσταση από την οθόνη

Spoiler

 

24" 1080p → ppi 0.27mm (μέγιστο ιδανικό)

27" 1080p → ppi 0.31mm

27" 1440p → ppi 0.23-0.24mm (θα είναι μικρό για την απόσταση που κάθομαι)

32" 1440p → ppi 0.27mm

 

για το hijack "έλα" στο αντίστοιχο που είχα/έχω ανοίξει για τις 32" :bleh:

https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βρε σεις, για ultrawide λέμε.

Η μία είναι η aoc agon ag35ucg και η άλλη η asus xg35vq. Μεταξύ αυτών είμαι. 

.......

Δεν θέλω 2560x1440, θέλω ultrawide, lol.

......

@idonthave τώρα το είδα. Έκανες παράθεση τη δική μου παράθεση, η οποία απευθυνόταν στον Σπύρο. Γράψε λάθος mention, lol.

σ'εσένα απάντησα και απόρησα  (που ανέφερες τις 32") επειδή κοίταζες για  ultrawide (δεν διάβασα τα προηγούμενα post) :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

σου εχω κάνει hijack το θέμα..συγγνώμη...απλά σε 32αρα η 2560χ1440 ανάλυση δεν είναι κάπως ..μικρή?

Ελεύθερα. Μην ζητάς συγγνώμη, σιγά το πράγμα. Θα μας βολέψουν και τους 2. Σε μνημονιακούς καιρούς, ρίχνουμε το κόστος και εφαρμόζουμε τη λογική του ''2 νήματα σε 1''.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Reviews

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/aoc_agon_ag352ucg.htm

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_rog_strix_xg35vq.htm#contrast_stability

 

Η Asus έχει λίγο καλύτερα color presets. Έχει και λίγο καλύτερα response times, αλλα με λίγο παραπάνω overshoot. 

 

Βλέπω στα reviews ότι η μία είναι με freesync, η άλλη με G-Sync. Αν είναι έτσι, αυτό θα παίξει τον σημαντικότερο ρόλο. Αλλιώς μάλλον η Asus είναι λίγο καλύτερη. Προσωπικά δεν είμαι πολύ ζεστός για καμιά από τις δύο, θέλω τους χρόνους απόκρισης και το overshoot σε καλύτερα επίπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα έχω διαβάσει. Καμιά δεν με ενθουσιάζει πλην της alienware (η οποία είναι πανάκριβη).

Τι να πω. Να πάρω μια 1080p ultrawide@144hz και να δω πού θα πάει το πράγμα;

Τουλάχιστον, δεν θα έχω δώσει 700-800 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ultrawide είπα να πάρω και με βλέπω για 4k.

Η μόνη οθόνη στα λεφτά που είμαι διατεθειμένος να δώσω είναι η aoc. Αλλά κι αυτή είναι αξιοπρεπής, όχι εξαιρετική. Και 700-800 ευρώ για μιαν αξιοπρεπή οθόνη δεν θέλω να δώσω, γιατί θα την κρατήσω για πολλά χρόνια.

Σε 16:9 δεν μπορώ να ξαναγυρίσω. 

Μπορώ να δώσω τα 1.000 για τα κορυφαία ultrawide monitors, αλλά δεν θέλω. Είναι θέμα αρχής. Δεν αξίζουν, κατ' εμέ, τόσο. 

Ή θα συμβιβαστώ και θα πάω στην aoc ή θα πάρω καμιά 1080p σε λογική τιμή και θα περιμένω.

Αλλά και τι να περιμένω; Αν βγουν νέα ultrawide monitors θα κοστίζουν 2 νεφρά και οι τιμές των ήδη διαθέσιμων δεν πέφτουν. 3 χρόνια μετά, τα asus+acer εξακολουθούν να κοστίζουν περί τα 1.000 ευρώ. Λαβύρινθος..

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε παρόμοια φάση. Έχω την DELL U2711 πολλά χρόνια απ' οταν ηρθε σε εκεινη την τρομερή τιμή για Ελλάδα. Και ψηνομαι για ultrawide μαζί με Gsync. Τείνω προς την Alienware AW3418DW.  Οι νέες με HDR κλπ (θα) ειναι πανακριβες.. οχι και 2000+ για 27αρα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν αισθανεσαι τυψεις και θες να βαλεις ορια μπορεις να κανεις και το αλλο.

Δωσε μου εμενα τα 1000 ευρω που δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα να στην αγορασω και να την στειλω.

Εσυ θα λες οτι εκανες μια καλη πραξη βοηθωντας ενα ανθρωπο να σταθει στα ποδια του και η οθονη ειναι η αναμοιβη σου. ?

 

Τα μεταφορικα για εκει ποσο ειναι?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω κι εγώ για οθόνες για το νέο γραφείο. Όχι μεγαλύτερες από 27αρες και όχι 4Κ. 2Κ συζητιέται. Επίσης οι ultrawide δεν με βολεύουν όταν εργάζομαι οπότε θα προτιμούσα να πάρω 2 ή 3 κανονικές και να τις βάλω δίπλα-δίπλα παρά μία τεράστια.

Δεν θα χρησιμοποιηθούν καθόλου για gaming.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Κοιτα αν αισθανεσαι τυψεις και θες να βαλεις ορια μπορεις να κανεις και το αλλο.

Δωσε μου εμενα τα 1000 ευρω που δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα να στην αγορασω και να την στειλω.

Εσυ θα λες οτι εκανες μια καλη πραξη βοηθωντας ενα ανθρωπο να σταθει στα ποδια του και η οθονη ειναι η αναμοιβη σου. ?

 

Τα μεταφορικα για εκει ποσο ειναι?

 

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλη ιδεα Ηλια πως δεν το σκεφτηκα και εγω να του το πω... Κριμας με προλαβες ?

 

Ασταδιάλα, ρε παλιοχαρακτήρες:p. Παίζετε με τον πόνο του συναγωνιστή σας.

Καλά, ο Μάριος έχει γράψει ότι αν έπρεπε να δώσει 1.000 για τη dell, δεν θα τα έδινε. Στα 700 και γώ την έπαιρνα και έλεγα ευχαριστώ.

Αφήστε με να χωνέψω ότι θα δώσω 600-800 ευρώ για αξιοπρεπείς οθόνες και θα το προχωρήσω.

Οι επιλογές είναι: https://geizhals.eu/dell-alienware-aw3418hw-210-amni-a1718338.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

https://geizhals.eu/aoc-agon-ag352ucg-a1568141.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

Κάπου θα κάτσει η μπίλια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω σου ξαναλεω να μου πεις ποσο ειναι τα μεταφορικα και κατι θα κανουμε.

Αυτό δεν το ξέρω. Πρέπει να ρωτήσω.

Κατά 101% θα είναι η aoc.

Εκτός κι αν υπάρξει κάποια τρελή προσφορά τις επόμενες ημέρες..

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2018 at 11:04 ΠΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το ψάχνω κι εγώ για οθόνες για το νέο γραφείο. Όχι μεγαλύτερες από 27αρες και όχι 4Κ. 2Κ συζητιέται. Επίσης οι ultrawide δεν με βολεύουν όταν εργάζομαι οπότε θα προτιμούσα να πάρω 2 ή 3 κανονικές και να τις βάλω δίπλα-δίπλα παρά μία τεράστια.

Δεν θα χρησιμοποιηθούν καθόλου για gaming.

 

 

Πολλές καλες επιλογές, η liyama έχει μια πολύ καλή πρόταση σε 70 hz ips 27" 1440p.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η οθόνη guys λέει τίποτα για all in one χρήση; Συμπεριλαμβάνεται και το Casual gaming μέσα. Σε κάνα-δύο ριβιού είδα πολύ καλά λόγια και παρότι η βάση της είναι μυστήρια, δεν λένε κάτι αρνητικό για αυτήν. Θα με βόλευε να έχει USB αλλά δεν θα τα βάψω και μαύρα.

https://www.skroutz.gr/s/10535892/AOC-Q2781PQ.html

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 3:14 ΜΜ, το μέλος ronin13 έγραψε:

 

Αυτή είχα υποψιν

https://www.skroutz.gr/s/10630680/Iiyama-ProLite-XUB2792QSU.html

 

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 παραπάνω που προτείνετε, είναι οκ για casual gaming (όχι online εννοώ), πέρα από απλή καθημερινή χρήση; Η 27ρα που προτείνει ο @XMorsX μου φαίνεται πολύ κομπλέ και έχει και usb που με ενδιαφέρει αρκετά (όπως είπα δεν θα ήταν deal breaker για μένα όμως). Τα λεφτά που θα δώσω θα εξαρτηθούν... Δεν έχω σταθερό μπάτζετ. Από 300-350 υπολογίζω για μία νορμάλ 1440p οθόνη (θα αλλαχτεί και το hardware κάποια στιγμή)

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 8:10 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οι 2 παραπάνω που προτείνετε, είναι οκ για casual gaming (όχι online εννοώ), πέρα από απλή καθημερινή χρήση; Η 27ρα που προτείνει ο @XMorsX μου φαίνεται πολύ κομπλέ και έχει και usb που με ενδιαφέρει αρκετά (όπως είπα δεν θα ήταν deal breaker για μένα όμως). Τα λεφτά που θα δώσω θα εξαρτηθούν... Δεν έχω σταθερό μπάτζετ. Από 300-350 υπολογίζω για μία νορμάλ 1440p οθόνη (θα αλλαχτεί και το hardware κάποια στιγμή)

 

Η liyama είναι όσο καλή γίνεται μια 70 hz οθόνη με Freesync για gaming. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.