Jump to content


bootable nvme ssd σε asus b150i pro


Recommended Posts

καλησπερα συμφορουμιτες. εχω την μητρικη asus b150i pro είναι Mini itx. αν δειτε στις προδιαγραφες https://www.asus.com/us/Motherboards/B150I-PRO-GAMING-WIFI-AURA/specifications/

λεει :

 

Intel® B150 chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*
 

θα ήθελα να ρωτησω αν γινεται με σιγουρια να ξερω εκ των προτερων αν μπορει να μπει λειτουργικο και να δουλεψει ως πρωταρχικος δισκος ενας ssd τεχνολογίας nvme όπως οι παρακάτω :

  • SSD SAMSUNG MZ-V6E250BW 960 EVO M.2 250GB

  • SSD SAMSUNG MZVLW256HEHP PM961 256GB
  •  
  • ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, jax7480 said:

Γίνεται. Πιστεύω πως αναφέρεσαι σε Windows 10.

 

 

μάλιστα αναφέρομαι σε windows 10. Από πλευράς ταχύτητας θα γίνει πλήρη εκμετάλλευση των προδιαγραφών του δίσκου;

 

πε΄ρα απο την μητρική εχω cpu i7 6700 vga msi gtx 970 4g

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bassman said:

 

μάλιστα αναφέρομαι σε windows 10. Από πλευράς ταχύτητας θα γίνει πλήρη εκμετάλλευση των προδιαγραφών του δίσκου;

 

πε΄ρα απο την μητρική εχω cpu i7 6700 vga msi gtx 970 4g

Ναι, θα γίνει πλήρη εκμετάλλευση. Η θύρα είναι M.2 PCIexpress 3.0 x4 οπότε full speed θα δουλεύει ο NVMe.

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο τελευταίο. σε αυτόν τον η/υ έχω ήδη τον 2.5"  samsung 850 pro. θα τον βάλω σε laptop όπου απο hdd Με τον 850pro θα "πετάξει".

 

Από πλευράς επιδόσεων ο σταθερός με b150i pro , i7 6700 και vga msi gtx 970 4g  πόσο ουσιαστική/χειροπιαστή διαφορά θα έχει μέ 1 από τους 2 παραπάνω nvme;

 

Πχ θα είναι αντιλήτπο σε gaming; σε εκκίνηση; σε εφαρμογές γραφείου ;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τίποτα σχεδόν. Στους πολύ γρήγορους SSD, bottleneck είναι πάντα το υπόλοιπο σύστημα και όχι ο SSD. Ίσως δεις κάποιες διαφορές στο gaming αλλά πάντα εξαρτάται από το παιχνίδι.

Παρεπιπτόντως επειδή τώρα είδα τις επιλογές σου, τον PM961 ξέχνα τον. Μόνο 960 EVO αν αποφασίσεις να αγοράσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.