Jump to content



Τα εργαλεία που αγόρασα και το μετάνιωσα


Recommended Posts

Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον ένα τέτοιο θέμα και μέσα από τις εμπειρίες μας θα σώσουμε την τσέπη κάποιου!

Οπότε γράφουμε ποιο εργαλείο αγοράσαμε και το μετανιώσαμε και για ποιο λόγο φυσικά :)

Καλό είναι να γράφουμε την μάρκα και τον αριθμό μοντέλου έτσι ώστε σε μελλοντική αναζήτηση να πάρουμε σωστά αποτελέσματα.

 

Ξεκινάω με τρία εργαλεία. Ενα ηλεκτρικό, ένα μπαταρίας και ένα χειρός

 

Το πρώτο είναι το κολωνάτο δράπανο που έχω της εταιρίας Einhell Με αριθμό μοντέλου BT-BD 501

Είναι ο ορισμός του ότι πληρώνεις παίρνεις. Δεν ξέρω πως έχει 2 πολύ καλές κριτικές στο Skroutz αλλά προσωπικά δε θα του έβαζα ούτε ένα αστέρι :p

Με αυτό έχω κάνει πολλές τρύπες, έχω βγάλει αρκετή δουλειά αλλά σου σπάει τα νεύρα.

Πέρα από τον τζόγο που έχει στο τσοκ έχει και τσοκ με κέφια!!!

Μόλις ζοριστεί πέφτει. κατά καιρούς έχω εφαρμόσει διάφορες μεθόδους, από ματσολιές μέχρι ζέσταμα του τσοκ και πάγωμα της κολώνας αλλά συνεχίζει και έχει απόψεις άλλες. Σε καμία περίπτωση δε θα το πρότεινα σε κάποιον, εκτός αν το θέλει μόνο για ξύλο και για μικρές τρύπες και δε θέλει να βάλει ποτήρια επάνω ή μεγάλα τρυπάνια γενικά. Μέχρι 10 καλά το πας :p . Επίσης, δεν ειναι ακριβείας. Εκτός από τον τζόγο το τραπέζι με τη κολώνα δεν ειναι ακριβώς στις 90 μοίρες 

Να σημειώσω ότι στην αρχή το γύρισα πίσω και πήρα και δεύτερο με τα ίδια προβλήματα. 

Αξίζει να δώσουμε το κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο που δε θα μας σπάει τα νεύρα κάθε τόσο.

 

Το δεύτερο είναι ένα Dewalt. Ναι καλά ακούσατε dewalt :p 

Το 18V δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας με αριθμό μοντέλου DCD776C2 που κοστίζει ούτε λίγο ούτε πολύ 179 ευρώ

Ο λόγος ότι σε διάστημα ενός μήνα το γύρισα 2 φορές πίσω με κολλημένο τσοκ. Το κατάστημα αγοράς το ήξερε το πρόβλημα και πήγα σε άλλο μοντέλο τελικά. Οπότε δεν ήμουν η μόνη.

 

Τέλος, τις γωνίες του Lidl. Είναι ένα set powerfix 3 γωνιών

 

f2efc40d2bd9e8962c08d45319c7997d94609d71

 

Ο λόγος ότι δεν ειναι 90αρες οι γωνίες (φτιαχνει αλλα απαιτεί να εχεις καλή γωνια) και ο άλλος ότι η εσωτερική αρίθμηση είναι σε ίντσες. Η εξωτερική επίσης δεν ξεκινάει από την άκρη αλλά από την πατούρα.

 

Αυτά προς το παρόν έχω να ράψω και άλλα για τις γούνες μερικών μερικών σε επόμενο post :) 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα ! ! ! :T:

Αγάπη ξέχασες να βάλεις το πρώτο σου σιδεροπρίονο, αυτό που έκοβε πάντα στραβά ! :p

Να προσθέσω κι εγώ κάτι :

Τη σειρά με τα κατσαβίδια (πορτοκαλί μαύρη λαβή) που είχε βγάλει το Lidl.

Όποιος τα πάρει, να ξέρει ότι δεν είναι για πολλά πολλά τα μικρότερα νούμερα!

Μοντέλο δεν θυμάμαι, αλλά την έχουν πατήσει και άλλοι, οπότε . . .  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και χρήσιμο θέμα.

Κακή εμπειρία είχα και εγώ από δύο ηλεκτρικά εργαλεία του LIDL. Μία με το συρόμενο φαλτσοπρίονο PKS 1700 B2 όπως αναφέρω και στο αντίστοιχο νήμα και άλλη μία με το τελευταίο κολωνάτο δράπανο που είχε φέρει τελευταία.

Το φαλτσοπρίονο έκανε ένα παράξενο, για πριόνι, θόρυβο και επιστράφηκε την τελευταία μέρα των 30 ημερών προθεσμία.

Το κολωνάτο όπως το δούλευα έπεσε ο άξονας με το τσοκ.  Θα μπορούσα να το επισκευάσω αλλά επισκευή σε καινούργιο μηχάνημα; Όχι ευχαριστώ.

Επιστροφή στο LIdl, πήρα τα λεφτά και αγόρασα σε καλή τιμή το FOX.

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αγάπη ξέχασες να βάλεις το πρώτο σου σιδεροπρίονο, αυτό που έκοβε πάντα στραβά ! :p

Μπα δε το ξέχασα. Θα έρθει και επόμενο Post :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BOSCH PRO GSB 18-2-LI

γενικά δεν έχω πολλά εργαλεία και ότι παίρνω είναι του μέσου όρου...

Ένα μπλε profesional (ο θεός να το κάμει) BOSCH PRO GSB 18-2-LI έχω στην ερασιτεχνική κατοχή μου 4-5 χρονιά τώρα,

 το οποίο αγοράστηκε από συγγενή ''χορηγό'' :kiss2: για να του φτιάξω μια ντουλάπα και μια κουζίνα!

πήρα και ένα δανικό makita με Ni-Cd (το ένα για τρύπημα το άλλο για βίδωμα) φτιάχτηκαν οι κατασκευές και από τότε δουλεύει σπανιότατα και σε ελαφριές δουλειές...

Έχει όμως αποκτήσει μεγάλο τζόγο το τσοκ από τον τρίτο χρόνο ζωής του και αυτό νομίζω είναι απαράδεκτο για μια τόσο ''καλή μάρκα'' :p

1.thumb.jpg.35c41e323e199c9e324fcb85a41b4b22.jpg2.thumb.jpg.0926d5b49b85b66c42a75b0d51de125b.jpg

3.thumb.jpg.1a213d1b5f782cc1359caeff6b5275f3.jpg4.thumb.jpg.4a487fccf542ef8c28709ad258d6ad5a.jpg

 

Η αξιολόγηση στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/4711638/Bosch-GSB-18-2-LI-Professional-Lightseries-3-μπαταρίες-λιθίου-σε-L-Boxx.html#reviews

 

Μετανοώ λοιπόν μετανοώ ! 

Και ένα βίντεο που έγραψα μόλις...

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

^^^Ζούμε μεγάλες.... ε.ε.ε.ε. τραγικές στιγμές :p 

 

 

 

Συνεχίζω Τριβείο με ταινία και δίσκο Einhell BΤ-US 400

https://www.skroutz.gr/s/94898/Einhell-BΤ-US-400.html

 

Και γυρνάει και τρίβει ΑΛΛΑ αν το πιέσεις λίγο σταματάει. Πατινάρει με απλά λόγια. Δεν ασχολήθηκα ποτέ παραπάνω...

Το τραπέζι του είναι εκεί απλά για να λέει ότι έχει τραπέζι. Δε μπορείς να στηριχθείς με τίποτα ότι το τραπεζι  είναι κάθετο μιας και η μία βίδα που το πιάνει την ώρα που πας να τη σφίξεις του αλλάζει τη κλίση ελαφρά. Το Miter παίζει εντελώς. Οπότε το έκανα δώρο στον Στέλιο μπας και βρει χρόνο να ασχοληθεί να το φτιάξει

 

Πριόνι χειρός Amtech. Από τις πρώτες αγορές μου από Praktiker

Το στόλισε ο @Seafalco στον οδηγό του "Θέλει ζόρι το πριόνι"

Με λίγα λόγια. Πέρα από το ότι δε παίζει να κόψεις ευθεία με την καμία, είναι και επικίνδυνο εργαλείο

 

PP_S1_Klasikh_Sega_D_8338.jpg?m=13537963

 

Και αυτή εδώ η πέτρα που έχουμε πει πολλά αυτες τις 2 μέρες στο forum

STANLEY 0-16-050 https://www.skroutz.gr/c/928/aksesouar-ergaleion.html?keyphrase=STANLEY+0-16-050

 

Πίνει πολύ λάδι

φθείρεται εύκολα και δεν είναι ίσια οπότε αντί να φτιάξεις το σκαρπέλο του κάνεις και μερικές άλλες γωνίες για να γουστάρεις

Καλύτερα με γυαλόχαρτα παρά με αυτό το πράμα. Εξάλλου με 15ευρώ που κοστίζει μπορείτε να πάρετε πακέτα ολόκληρα με γυαλόχαρτα σε πολλά και διάφορα νουμερα να τα έχετε και για άλλες δουλειές.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτής της ακονόπετρας είναι ότι το συνδετικό υλικό μεταξύ των λειαντικών κόκων είναι μάπα.

Αυτό δεν αντέχει τις δυνάμεις και τρίβεται και αποδομείται πολύ γρήγορα!

Σε αντίθεση, έχω μια ακονόπετρα διπλής όψης (κατασκευαστή δε θυμάμαι), πολλά χρόνια και εξακολουθεί και είναι ακόμα λειτουργική χωρίς να έχει αυλάκια πάνω της!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσεων ΕΠΙΤΥΧΙΑ μου ήταν ο φαλτσοκόφτης μετάλλων της Dewalt  28710  :unsure: που είχα αγοράσει προ 3ετίας, 

για να κόβω εντελώς ΚΑΘΕΤΑ σωλήνες (περίπου Φ50) αλλά και ορισμένα στραντζαριστά.

 

ΜΕΓΑ λάθος!!!!!!

 

Ο δίσκος κοπής (ΔΕΝ είναι ο μεταλλικός) κάμπτεται (έστω και λίγο) και ως αποτέλεσμα, η κοπή δεν βγαίνει εντελώς κάθετη (τόσο όσο και με το μάτι να φαίνεται η διαφορά)......  :angry:

 

Αγοράστηκε 200 ευρώ, έκοψα μόνο 1-2 φορές . Τον έβαλα αγγελία και κατάφερα και τον πούλησα στο 100αρικο και τελικά ήμουν και ευχαριστημένος (αφού έμεινε 1,5 χρόνο να κάθεται)...  :amen:

 

Μετά αγοράσθηκε μικρή πριονοκορδέλλα και ησύχασα. :p:kiss2:

 

Δεν είναι ότι πρόκειται για κακό μηχάνημα αλλά για κάποιον που τον ενδιέφεραν οι κάθετες κοπές, δεν έκανε. Για κάποιον άλλο (που δεν θέλει ακρίβεια, θα ήταν οκ). Για μένα πάντως ΟΧΙ. 

dewalt.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι. Αυτός κόβει με τριβή αν δεν κάνω λάθος. 

Μήπως τον παραπίεζες και γι' αυτό σου έκανε έτσι την κοπή;

 

ΥΓ Δεν σε αμφισβητώ απλά ρωτάω :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Μία ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσεων ΕΠΙΤΥΧΙΑ μου ήταν ο φαλτσοκόφτης μετάλλων της Dewalt  28710  :unsure: που είχα αγοράσει προ 3ετίας, 

για να κόβω εντελώς ΚΑΘΕΤΑ σωλήνες (περίπου Φ50) αλλά και ορισμένα στραντζαριστά.

 

ΜΕΓΑ λάθος!!!!!!

 

Ο δίσκος κοπής (ΔΕΝ είναι ο μεταλλικός) κάμπτεται (έστω και λίγο) και ως αποτέλεσμα, η κοπή δεν βγαίνει εντελώς κάθετη (τόσο όσο και με το μάτι να φαίνεται η διαφορά)......  :angry:

 

Αγοράστηκε 200 ευρώ, έκοψα μόνο 1-2 φορές . Τον έβαλα αγγελία και κατάφερα και τον πούλησα στο 100αρικο και τελικά ήμουν και ευχαριστημένος (αφού έμεινε 1,5 χρόνο να κάθεται)...  :amen:

 

Μετά αγοράσθηκε μικρή πριονοκορδέλλα και ησύχασα. :p:kiss2:

 

Δεν είναι ότι πρόκειται για κακό μηχάνημα αλλά για κάποιον που τον ενδιέφεραν οι κάθετες κοπές, δεν έκανε. Για κάποιον άλλο (που δεν θέλει ακρίβεια, θα ήταν οκ). Για μένα πάντως ΟΧΙ. 

dewalt.jpg

όπως τα λες ακριβός είναι!!! έχω τον ίδιο με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!

Εγώ τον έχω ακομα :lol: 

@karmen1983 είναι με μεγάλης διαμέτρου νομίζω 35cm (δεν θυμάμαι) σμυριδοδισκο και όσο περισσότερη πίεση βάζεις τόσο ποιο στραβά κόβει !!!

έχω κάνει διάφορες δόκιμες και μια κουτσή-λύση είναι  όταν κατεβεί ο δίσκος αρκετά σε διάμετρο με σχεδόν καθόλου πίεση κόβει κάπως ίσια...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dfa19mj έγραψε:

όσο περισσότερη πίεση βάζεις τόσο ποιο στραβά κόβει !!!

Αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα γιατί δούλεψα με ένα τέτοιο πριν κανα δίμηνο και η συμβουλή ήταν άστο να κόψει και μη το πιέσεις.

Δεν βγάζουν την καθαρή κοπή που βγάζει πχ το evolution που έχω αλλά ήταν καλή για τον τρόπο κοπής.

Α και κάτι ακόμα @Qparadox ποια κορδέλα πήρες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Αγάπη τί να παρεξηγηθώ!  Εδώ λέμε τα καλά και τα στραβά μπας και ξεστραβωθούμε!! :)

 

Επί της ουσίας τώρα, δεν το πίεζα παρά ελάχιστα (άλλωστε, δεν είναι σοφό να πιέζεις ένα δίσκο 355 χιλ. που γυρίζει με 3000+ στροφές......) . Το είχα ψάξει το θέμα και στο διαδίκτυο, και βρήκα κάποιους που το ανέφεραν ως μειονέκτημα. :)

 

 

edit: ένα λινκ σχετικό

 

http://weldingweb.com/showthread.php?628541-dewalt-chop-saw-d28715-not-cutting-square

 

13 minutes ago, karmen1983 said:

 

Α και κάτι ακόμα @Qparadox ποια κορδέλα πήρες;

Την Femi 105. 

 

ΔΕΝ είναι καθόλου φτηνή (γενικά, ως εργαλείο), αλλά τη δουλειά της την κάνει καλά (τώρα τη βλέπω στα 520 ευρώ, εγώ την είχα πάρει κάπου στα 460 θυμάμαι).

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικο σιδηροπριονο,που οοολοι μαλλον εχουμε παρει ως πρωτο! Γωνια wolfcraft που αν τη χρησιμοποιουμε με το μαυρο ορθοστατη μονο κατα τυχη μπορει να πετυχουμε 90".Οι βιδες που τον κρατανε εχουν τζογο,βγαλτε τον αν θελετε ακριβεια!:) Κατα τ αλλα εχει πολλες δυνατοτητες. Γωνια ρυθμιζομενη stanley,το πλαστικο μερος αποκτα γρηγορα τζογο κ σκουριαζει γρηγορα:(!   Διχερη μικρη πλανη,φτηνη απο το Βαρδακα στη Νικαια...Ουτε για ανακυκλωση δεν κανει,οτι χειροτερο εχω παρει σε εργαλειο!!!!!  Δισκακια λειανσης του λιντλ, αυτοδυαλυονται, τρωγωνται γρηγορα κ η αυτοπροσφυση ειναι για κλαμματα:(! Πριονι απ το ιδιο καταστημα,ισαξιο του σιδηροπριονου:hehe:!

IMG_1090.thumb.JPG.fbd7c248eff856d4e23b3bff6f51344a.JPG

 

Αναλωσιμα δωρο της bosch,ανακυκλωση αμεσως,αλλοιως εχετε ευκαιρα μια χουφτα ηρεμιστικα! Η γνωστη συλλογη που κυκλοφορει σε απειρες μαρκες. Για light καταστασεις υποφερτη,ως εκει! Η συγκεκριμενη ειναι black and decer.

IMG_1091.thumb.JPG.f88bdaaf8f94ea3bf772ba14963a1a5a.JPG
 

Απορια,αυτα τι ειναι?

IMG_1094.thumb.JPG.0d79174d6e3469404d29599ddbdeaddd.JPG

Κ τελευταια 2 επισης του lidl...Πριτσιναδορος που μολις ζοριστει λιγο τα χερουλια του φευγουν δεξια αριστερα , μασαει κ μαγκωνει τα καρφακια μεσα.Αγοραστε εναν αξιοπρεπη με 15 ευρω!!!!!!                                                           Σετακι απο 3 εργαλεια ,υποτιθεται για πολλες δουλειες...Απλα δεν δουλευονται,απ τις χειροτερες αγορες μου καποτε!!!!!!!!!!!!!!Τα κραταω μονο κ μονο για να τα θυμαμαι οταν μπαινω στον πειρασμο ν αγορασω κατι φτηνο:)

IMG_1095.thumb.JPG.be88681bb39f9403eb754dca7b7968a7.JPGIMG_1098.thumb.JPG.0fa01dc71bdfe620ce4aedaed78dd45f.JPG  

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόσφατα αγόρασα την γωνιά stanley 1-45-530

Θα επιστραφεί αύριο (οπότε δε το μετανιώνω μιας και θα παρω τα λεφτα μου πίσω) αλλα αξίζει σαν αναφορα.

Ο λόγος; Xάνει σχεδόν 2mm στους 37 πόντους :p

 

stanley_multitool_12_in_1_0-84-519_.image002.jpgstanley_multitool_12_in_1_0-84-519_.image003.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα Stanley γενικός μου φαίνονται κατηγορίας einhell και κάτω... Δεν ξέρω γιατί, δεν έχω πάρει ποτέ ούτε παξιμάδι αλλά κάτι δε μου κάθεται καλά!

Μάλλον το όνομα φταίει...

Αν τα λέγανε Suki πχ έχει άλλο αέρα τώρα  να πεις SUKI με κοφτή  Γιαπωνεζικη προφορα... Σαν υπότιτλοι  Κουροσάβα ακούγεται :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Εμένα πάντως τα Stanley γενικός μου φαίνονται κατηγορίας einhell και κάτω... Δεν ξέρω γιατί, δεν έχω πάρει ποτέ ούτε παξιμάδι αλλά κάτι δε μου κάθεται καλά!

Μάλλον το όνομα φταίει...

Αν τα λέγανε Suki πχ έχει άλλο αέρα τώρα  να πεις SUKI με κοφτή  Γιαπωνεζικη προφορα... Σαν υπότιτλοι  Κουροσάβα ακούγεται :rolleyes:

Παλια ,τη δεκαετια του 80,η εν λογω εταιρεια ηταν απ τις κορυφαιες...Τωρα τα προιοντα της ειναι ανω του μετριου κ αποδεκτα για τους περισσοτερους αγοραστες. Η σειρα της fat max δε,ειναι απ τις καλυτερες που μπορεις να βρεις σε εργαλεια χειρος,οσο κ αν φαινετε περιεργο!!!!!!!!!!!Πολλα απ τα εργαλεια αυτης της σειρας τα κατασκευαζει η facom κ η stanley βαζει απλα το λογοτυπο Fat max...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.