Jump to content



Τα εργαλεία που αγόρασα και το μετάνιωσα


Recommended Posts

  • 3 months later...

Πήρα οτ παρακάτω speed square στα 13,13 ευρώ πριν καιρό απο Banggood αλλά δε βρήκα χρόνο ούτε ακόμα και σήμερα να βγάλω φωτογραφίες, οπότε θα στηριχτείτε στα λεγόμενά μου μέχρι να τσακιστώ αύριο να σας το φωτογραφίσω, μονο φώτο από ένα χτύπημα που έφαγε ειχα βγάλει... Αρκεί βέβαια να μην έχω πακετάρει όλες τις μηχανουργικές γωνιές μου. Εχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με την μετακόμιση και δεν ξέρω τι ειναι σε κούτα και τι έξω :hehe: 

Raitool AR01 43X30X30cm Metric Aluminum Alloy Triangle Ruler Black Triangular Ruler

https://www.banggood.com/Raitool-AR01-43X30X30cm-Metric-Aluminum-Alloy-Triangle-Ruler-Black-Triangular-Ruler-p-1134955.html?rmmds=myorder

 

Για τα χοντρά είναι ΟΚ αν θέλετε ακρίβεια δεν κάνει μιας και χάνει , όπως και η προηγούμενη που είχα πάρει που ήταν γκρι χρώμα αλλά με ιντσες...

 

Προσωπικά δεν το ήθελα το speed square για ακρίβεια, πιο πολύ έψαχνα ένα speed square σε εκατοστά (cm) για τα χοντρά αλλά δε θα με χάλαγε αν ήταν καλύτερο

Το βάζω εδώ για να μη το παραγγείλει κάποιος νομίζοντας ότι θα πάρει κάτι ακριβείας

20170718_130206.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σετακι απο το lidl για dremel,μακρυα! 

Εκτος οτι η ποιοτητα κ η αντοχη των εξαρτηματων ειναι αστεια ειναι κ επικυνδινο...

IMG_1790.thumb.JPG.b4c95494d40225611fe5aa699c629cf4.JPGIMG_1791.thumb.JPG.5600d37dcaa3739094b4ee6d5c88914f.JPG

Ειδικα τα συρματινα βουρτσακια αυτοκαταστρεφονται σε ελαχιστο χρονο,οποτε ΠΑΝΤΑ με γυαλια κ με πολυ προσοχη!!!!!!!!!!!!!!!!

IMG_1792.thumb.JPG.b0873a103c4c58ce6fea8937c8076597.JPG

Σε αυτα ,εκτος οτι φθειρονται γρηγορα πολλες φορες,λογω συνοχης του υλικου ,φευγουν κομματια!

IMG_1789.thumb.JPG.de81e268d57d6dd0275e5fcb894fe458.JPG

Οσοι το εχετε κ το χρησιμοποιησετε ,πολυ προσοχη κ οσο το δυνατον περισσοτερα μετρα προστασιας,χωρις γυαλια μην το διανοηθητε καν!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δουλεύω τα συγκεκριμένα και δεν έχω κινδυνέψει ποτέ :p 

Τα  δουλεύω σε μέτριες στροφές και είναι οκ! 

Για την ποιότητα τους συμφωνώ, είναι λιγλ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία της bosch.. Το πρόβλημα παλαιό (την γνώμη μου για το συγκεκριμένο την έχω  ξαναγράψει στο φόρουμ), αλλά σήμερα αγανάκτησα... :angry:

 

Ο λόγος για τον μπλε ρυθμιζομενο γωνιακό τροχό της bosch GWS 7 115 E professional (τρομάρα του.....) :amen:

 

Ο οποίος ζεσταίνεται πολυ γρήγορα, σε σημείο που τον δουλεύω μόνο  με δερματινα γάντια (αν και κάποιες φορές ούτε αυτό αρκεί).

 

Σήμερα λοιπόν, τον δούλευα κανα μισάωρο (ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά με διακοπές)  με συρματοβουρτσα για να βγάλω σκουριά από σίδερο (αρκετό ζόρι δηλαδή) . 

 

Κάποια στιγμή μου έρχεται μυρωδιά καμένου (φοράω και μάσκα της 3Μ).

Το αποτέλεσμα φαίνεται στο βιντεο

 

 

 

Καπνοί από το πίσω μέρος αλλά και μπροστά, εκεί που βρίσκεται το κουμπί εκκίνησης.  Με γυμνό χέρι ούτε να τον ακουμπήσω μπορούσα (από τη μέση και μπροστά). 

 

Τεράστια επιτυχία της bosch!  (αν και η Αγάπη που τον αγόρασε έχει μείνει ευχαριστημενη, όπως έχει γράψει εδώ μέσα ... Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό, ισως μεταγενεστερα άλλαξαν κανα εξάρτημα και βελτιώθηκε η κατάσταση). 

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει τον συγκεκριμένο προσωπικά αλλά τον BOSCH PRO GWS 850 CE  οπότε ίσως να μην έχει λυθεί το πρόβλημα κάτι που δε μπορώ να το γνωριζω προσωπικά...

 

Εγγύηση παίζει ή μπα; 

Link to comment
Share on other sites

A, οκ, νόμιζα ότι είχες το ίδιο μοντέλο...γράψε λάθος!! πάντως την γλύτωσες εσύ.....  :)

 

η εγγύηση σίγουρα έχει τελειώσει (νομίζω είχα κάνει και την 3ετη επέκταση), αλλά θα κάνω μια προσπάθεια μπας και το αναγνωρίσουν. Γενικά δεν το έχω δουλέψει και πολύ... Κρίμα πάντως, είναι βολικό εργαλείο (το αντίστοιχο της dewalt είναι και ακριβότερο αλλά και βαρύτερο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτόν https://www.skroutz.gr/s/94006/Dewalt-D28136.html?from=account_favorites ο οποίος είναι εξαιρετικός όταν συνηθίσεις το βάρος του, αλλά ζεσταίνεται πάρα πολύ το "σασμάν" του (το μεταλλικό καβούκι που κουμπώνει ο δίσκος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω και λάθος) είχες κακή εμπειρία με δραπανοκατσάβιδο ε; 

 

@Lakisss αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουμε ακριβώς τον ίδιο. Ζεσταίνεται φυσιολογικά θα έλεγα και είναι εργαλειάρα πραγματικά.

Απαλό, όμορφο ξεκίνημα, ποιοτικό σώμα ΑΛΛΑ τεράστιος για μένα. Μου έχει βγάλει πολύ δουλειά βέβαια αλλά στα μικρά καθημερινά προτιμάω τον bosch. Είναι πιο χουφτάτος :p 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Απαλό, ποιοτικό σώμα ΑΛΛΑ τεράστιος για μένα. καθημερινά προτιμάω τον bosch. Είναι πιο χουφτάτος :p 

όπως βολεύεται ο καθένας.:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mερικά κομμάτια από τις οδηγίες του τροχού BOSCH GWS 7 115 E

 

troxos_02.thumb.JPG.143a26d0ad5f0632db2c7083b3745341.JPG

 

από τις προδιαγραφές του site της BOSCH

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gws-7-115-e-38891-ocs-p/

 

troxos_01.thumb.JPG.d45c23fde2f5795633a160a3e83e2508.JPG

 

από τα επιτρεπόμενα εξαρτήματα για τροχούς διαμέτρου 115mm

 

troxos_03.thumb.JPG.03f9e06ce133cef31add5440bb10c924.JPG

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

^^Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω και λάθος) είχες κακή εμπειρία με δραπανοκατσάβιδο ε; 

 

Ακόμα την έχω :hehe:

 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

troxos_01.thumb.JPG.d45c23fde2f5795633a160a3e83e2508.JPG

 

 

 

ας το έβαφε τότε η Bosch ποιο σκούρο μπλε όπως τα Einhell :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@asxetius : βάσει των προδιαγραφών, δεν ξέρω αν το χρησιμοποιώ λανθασμένα!!! η διάμετρος της συρματοβουρτσας είναι μεγαλύτερη, αλλά δεν είναι "ποτηροειδής" (είναι στο σχήμα δίσκου, σχεδόν flat). Προφανώς αυτό που μετράει είναι το βάρος του εξαρτήματος (και όχι  η διάμετρος)

 

 Από την άλλη μεριά, το υπερβολικό ζέσταμα συμβαίνει και με δίσκο λείανσης (γυαλόχαρτο). Γενικά το προσέχω το μηχάνημα, καθαρές γρίλιες (μακάρι να ήταν τόσο απλό!).

 

Υποτίθεται ότι είναι και η μπλε επαγγελματική σειρά, δεν δικαιολογείται δηλ. τέτοια κατάσταση. Σιγά και το ζόρι που έχει τραβήξει δηλ........Σχετικά διάβαζα ότι πολλοί επαγγελματίες τα επέστρεφαν, ενώ και το εργοστάσιο είχε κατατάξει τον ρότορα στην κατηγορία "αναλώσιμα" (πολύ χαμηλό κόστος αντικατάστασης, κάπως έτσι) κτλ. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Υποτίθεται ότι είναι και η μπλε επαγγελματική σειρά, δεν δικαιολογείται δηλ. τέτοια κατάσταση. Σιγά και το ζόρι που έχει τραβήξει δηλ........Σχετικά διάβαζα ότι πολλοί επαγγελματίες τα επέστρεφαν, ενώ και το εργοστάσιο είχε κατατάξει τον ρότορα στην κατηγορία "αναλώσιμα" (πολύ χαμηλό κόστος αντικατάστασης, κάπως έτσι) κτλ. 

 

Για μένα το πιο σημαντικό είναι αυτό....

 

troxos_04.JPG.e1e873cd95dd9c31a6af7854420817da.JPG

 

Ο δικός σου ο τροχός είναι ο μικρότερος-φθηνότερος της μπλε σειράς

Μέτρησα άλλα 38 μοντέλα μετά το δικό σου.  Νομίζω ότι για την δουλειά που έκανες και με την χρήση που έκανες χρειαζόσουν μεγαλύτερο.

 

Kαλό βράδυ σε όλα τα μαστόρια :) 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Qparadox έγραψε:

@asxetius : βάσει των προδιαγραφών, δεν ξέρω αν το χρησιμοποιώ λανθασμένα!!! η διάμετρος της συρματοβουρτσας είναι μεγαλύτερη, αλλά δεν είναι "ποτηροειδής" (είναι στο σχήμα δίσκου, σχεδόν flat). Προφανώς αυτό που μετράει είναι το βάρος του εξαρτήματος (και όχι  η διάμετρος)

 

 Από την άλλη μεριά, το υπερβολικό ζέσταμα συμβαίνει και με δίσκο λείανσης (γυαλόχαρτο). Γενικά το προσέχω το μηχάνημα, καθαρές γρίλιες (μακάρι να ήταν τόσο απλό!).

 

Υποτίθεται ότι είναι και η μπλε επαγγελματική σειρά, δεν δικαιολογείται δηλ. τέτοια κατάσταση. Σιγά και το ζόρι που έχει τραβήξει δηλ........Σχετικά διάβαζα ότι πολλοί επαγγελματίες τα επέστρεφαν, ενώ και το εργοστάσιο είχε κατατάξει τον ρότορα στην κατηγορία "αναλώσιμα" (πολύ χαμηλό κόστος αντικατάστασης, κάπως έτσι) κτλ. 

 

 

 

 

 

Για τον δίσκο λείανσης προφανώς έχεις δήκιο όμως η βούρτσα είναι τεράστια και για να δουλέψει κανονικά θέλει το λιγότερο 2+ Hp μοτέρ, όχι μισό που είναι το δικό σου. Στις προδιαγραφές έχει όριο  75 μμ που είναι περιστρεφόμενο πινέλο : P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω ότι εχετε δίκιο!  Το μοτέρ του είναι μικρό οποτε ζορίζεται εύκολα.

 

Ισως να του προσαρμοσω καμιά βεντάλια, οπότε κι εγώ θα δροσιζομαι και αυτό δεν θα τα βρει σκούρα!! :hehe:

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Qparadox έγραψε:

Τολμώ να πω ότι εχετε δίκιο!  Το μοτέρ του είναι μικρό οποτε ζορίζεται εύκολα.

 

Ισως να του προσαρμοσω καμιά βεντάλια, οπότε κι εγώ θα δροσιζομαι και αυτό δεν θα τα βρει σκούρα!! :hehe:

 

 

Πέρα από την πλάκα για να καταλάβεις πόσο μεγάλο φορτίο είναι η βούρτσα σκέψου ότι περίπου έτσι λειτουργούν τα δισκόφρενα και με λίγη αύξηση (μοχλός υπομόχλιο) της δισκόπλακας βελτιώνονται τα φρένα.

Χρησιμοποιώ βούρτσα σε στατικό τριφασικό τροχό λίγο μεγαλύτερη από την δική σου και σταματάει  για πλάκα αν πιέσω λίγο πάρα πάνω

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.