Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

Σε προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει για οθόνη 27" 2Κ το καλοκαίρι, ανέβαλλα της αγοράς της

και πήρα προσωρινά μια 27" 1080p η οποία θα πάει στους γονείς μου.

Εδώ πριν την αγορά του 1080p θα προχωρούσα με το mg279q αλλά το ανέβαλλα λόγω του φτωχού QC 

και ήθελα να δω τι καινούριο θα βγει.

 

Καθώς κοίταζα τα monitor είδα ότι στα 32άρια σε 2Κ το ppi είναι 0.272-0.277 mm

όσο αντιστοιχεί σε κάποιο 24" 1080 που είναι το μέγιστο ιδανικό (το παράδειγμα που αναφέρω είναι για τo ppi)

Τιμές που παίζουν τα 32" είναι στα ίδια με τις 27" 2Κ

 

24" 1080p → ppi 0.27mm (μέγιστο ιδανικό)

27" 1080p → ppi 0.31mm

27" 1440p → ppi 0.23-0.24mm (θα είναι μικρό για την απόσταση που κάθομαι)

32" 1440p → ppi 0.27mm

 

Η απόσταση που κάθομαι είναι από 80cm το ελάχιστο, προορίζεται για γενική χρήση και gaming, το glossy θέλω να το αποφύγω, panel IPS ή VA,

futures ευπρόσδεκτα (freesync κλπ), 60hz ή 100+ θα δούμε, ξεκούραστο και να μην βγάζω τα μάτια μου και όσο γίνεται με χαμηλό input lag.

Μέχρι τα 700€ το πολύ σκέφτομαι να διαθέσω. Στο σύστημα αυτή την στιγμή έχω gtx1070. Ultra wide δεν με ενδιαφέρουν.

 

Οπότε έχουμε:

 

σε 27" 2K

1)Iiyama XUB2792QSU (που προτάθηκε σε άλλο θέμα, εδώ το QC ? )

2) Asus MG279Q και AOC AG271QG πάνω κάτω τα ίδια είναι ως προς το QC, panel από AU Optronics, 

μικρή πιθανότητα για κάποια απ'τις 2.

3) κάποιο άλλο 27" ?

 

σε 32" 2K

4) BenQ EW3270ZL

τα 2 παρακάτω προς το παρόν μόνο απ'έξω και τα οποία με ενδιαφέρουν περισσότερο 

5)Samsung C32H711QEU

6)AOC Agon AG322QCX

 

Για πείτε την γνώμη σας, 27 η 32? Το σκεπτικό για το ppi και την απόσταση που κάθομαι?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, idonthave said:

27 η 32? Το σκεπτικό για το ppi και την απόσταση που κάθομαι?

27'' γιατί θεωρώ ότι κάθεσαι αρκετά κοντά. Όσο πιο μεγάλο το monitor και σε συνάρτηση με το πόσο κοντά καθόμαστε = τόσο μεγαλύτερη η κίνηση των ματιών από άκρη σε άκρη...

 

2 hours ago, idonthave said:

Iiyama XUB2792QSU 

ήταν η δεύτερη επιλογή μου (υποθέτω εννοείς το θέμα που είχα ανοίξει εγώ) και δεν την πήρα απλά γιατί

i) δεν είχα ξανακούσει τη μάρκα(ντροπή μου?) και

ii) επειδή εγγύηση Dell = εγγύηση Dell

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pasjohn έγραψε:

Να χωθώ να περιμένω και εγώ απαντήσεις. Φαίνεται να είσαι μέσα στο μυαλό μου ;)

Ελεύθερα  :whistling: :p

 

πριν 56 λεπτά, το μέλος anubis έγραψε:

27'' γιατί θεωρώ ότι κάθεσαι αρκετά κοντά. Όσο πιο μεγάλο το monitor και σε συνάρτηση με το πόσο κοντά καθόμαστε = τόσο μεγαλύτερη η κίνηση των ματιών από άκρη σε άκρη...

 

ήταν η δεύτερη επιλογή μου (υποθέτω εννοείς το θέμα που είχα ανοίξει εγώ) και δεν την πήρα απλά γιατί

Ναι σ'αυτήν αναφέρομαι.

Στην απόσταση που κάθομαι τώρα (το ελάχιστο 80cm) συνήθως κοντά στο μέτρο είμαι +10cm αν χρειαστεί να πάει πιο πίσω η οθόνη,

επίσης με την 1080p που είμαι τώρα κάνω ελαφρύ scale up στις σελίδες.

Το 32" σε σχέση με το 27" έχει επιπλέον 10cm στο πλάτος (5 σε κάθε πλευρά).

 

:)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θα αγόραζα ποτέ monitor απέξω, και ειδικά ips.
Το bleeding είναι αρκετά common στην τελευταία περίπτωση, και είναι αρκετά πιθανό να χρειαστεί να το επιστρέψεις.
Έτσι θα χάσεις το χρηματικό πλεονέκτημα κατά ένα μεγάλο βαθμό, αφού θα χρειαστεί να το επιστρέψεις με δικά σου μεταφορικά.
Και αν πετύχεις σε ελαττωματική και δεύτερη φορά;...
Και δεν είναι μόνο το bleeding. Παίζουν και dead pixels, bright pixels κλπ.

Για τις ίντσες. Για μένα το ιδανικό μέγεθος για οθόνη pc είναι 27 με 29" (δε μιλάω για ultra wide φυσικά).
Στις 32" που έχω δοκιμάσει σε υπολογιστή φίλου αναγκαζόμουν να γυρίζω το κεφάλι δεξιά αριστερά για να καλύψω όλη την οθόνη, και αυτό με εκνεύριζε.
Αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό όμως, είναι και θέμα συνήθειας υποθέτω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, virus777 said:

Στις 32" που έχω δοκιμάσει σε υπολογιστή φίλου αναγκαζόμουν να γυρίζω το κεφάλι δεξιά αριστερά για να καλύψω όλη την οθόνη, και αυτό με εκνεύριζε.

αυτό ακριβώς...!  Το ίδιο περίπου παθαίνεις και σε 17'' οθόνη laptop

 

35 minutes ago, virus777 said:

bleeding είναι αρκετά common στην τελευταία περίπτωση, και είναι αρκετά πιθανό να χρειαστεί να το επιστρέψεις.

δυστυχώς δεν το δέχονται / παραδέχονται όλες οι εταιρείες... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Δε θα αγόραζα ποτέ monitor απέξω, και ειδικά ips.
Και δεν είναι μόνο το bleeding. Παίζουν και dead pixels, bright pixels κλπ.
Στις 32" που έχω δοκιμάσει σε υπολογιστή φίλου αναγκαζόμουν να γυρίζω το κεφάλι δεξιά αριστερά για να καλύψω όλη την οθόνη, και αυτό με εκνεύριζε.
Αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό όμως, είναι και θέμα συνήθειας υποθέτω.

Τα παραπάνω 32" δεν υπάρχουν προς το παρών εδώ γι'αυτό και μπήκαν τα link απ'έξω.

Η αγορά κατά 99% από Ελλάδα θα γίνει για τους λόγους που αναφέρεις.

 

Στο 32"που δοκίμασες περίπου σε τι απόσταση ήσουν (αν θυμάσαι) ?

 

Spoiler

Με βλέπω να  κρατάω αυτό που έχω και να παίρνω κάποιο 1080p για τους γονείς  και να τελειώνω :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites


Στο 32"που δοκίμασες περίπου σε τι απόσταση ήσουν (αν θυμάσαι) ?


Υπολογίζω γύρω στα 80cm, δεν το είχα μετρήσει όμως ε.

Και κάτι άλλο, (ίσως όχι και τόσο) άσχετο:
Προσωπικά, δε θα έδινα ένα σκασμό λεφτά -ας πούμε πάνω από μισή χήνα- για 1440p monitor τώρα.
Κατά την παρεπόμενη γενιά στις κάρτες γραφικών, ας πούμε σε 1μιση βία 2 χρόνια από τώρα, λογικά θα είναι σχετικά προσιτό το gaming σε 4Κ. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται ;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anubis said:

αυτό ακριβώς...!  Το ίδιο περίπου παθαίνεις και σε 17'' οθόνη laptop

 

δυστυχώς δεν το δέχονται / παραδέχονται όλες οι εταιρείες... 

Μήπως τα παραλές? Δεν έχει καμμία σχέση μια 17αρα λαπτοπίσια με μια 32-34αρα ultra wide.

 

41 minutes ago, virus777 said:

 


Υπολογίζω γύρω στα 80cm, δεν το είχα μετρήσει όμως ε.

Και κάτι άλλο, (ίσως όχι και τόσο) άσχετο:
Προσωπικά, δε θα έδινα ένα σκασμό λεφτά -ας πούμε πάνω από μισή χήνα- για 1440p monitor τώρα.
Κατά την παρεπόμενη γενιά στις κάρτες γραφικών, ας πούμε σε 1μιση βία 2 χρόνια από τώρα, λογικά θα είναι σχετικά προσιτό το gaming σε 4Κ. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται ;)

 

Ειδικά στην Ελλάδα αυτό μόνο σίγουρο δεν είναι. Και αν κάθε φορά κάναμε αυτό, να περιμενουμε δηλ. 1-2 χρόνια ζήτω που καήκαμε. Σε 2 χρόνια θα έχουμε 8Κ και θα λέμε τα ίδια κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Το ppi δεν είναι πάντα συγκρίσιμο μέγεθος ειδικά σε διαφορετικές τεχνολογίες οθονών, εδώ μπορούμε να συγκρίνουμε, χάριν ευκολίας το χρησιμοποιώ όπως εσύ. Ως προς το μέγεθός του εφόσον δεν έχεις ειδικές απαιτήσεις (π.χ. προβληματική όραση, μεγάλες αποστάσεις) λογικά στην ανάλυση 1440 σε 27 ίντσες είσαι εντάξει για χρήση desktop, πετυχαίνοντας την καλύτερη ισορροπία ανάμεσα στην καθαρότητα και τη λεπτομέρεια της εικόνας με τη δυνατότητα διαβάσματος χωρίς να μπλέκεις με scaling. Για να αποζητάς μεγαλύτερα είτε σημαίνει ότι δεν έχεις δει τα μικρότερα είτε ότι τα έχεις δει και δεν σου κάνουν. Όλο αυτό το κατεβατό σημαίνει ότι εσύ είσαι ο τελικός κριτής για το μέγεθος που δεν θωρείς ενοχλητικό, μην βασιστείς σε γνώμες άλλων. (32άρι θα το προτιμούσα σε μεγαλύτερη ανάλυση από 1440 όπως κατάλαβες)

 

3 hours ago, virus777 said:

Απλά του είπα οτί δε χρειάζεται να δώσει 7-8 κατοστάρικα για κάτι που σε 1μιση χρόνο, ε, δε θα το λες και cutting edge technology...

με 7-8 κατοστάρικα δεν αγοράζεις cutting edge technology σε οθόνες υπολογιστών και μάλιστα διαρκείας 18 μηνών στο μέλλον. Είτε προσαρμόζεις τις απαιτήσεις σου προς τα κάτω ή το ποσόν προς τα επάνω αν ψάχνεις cutting edge. Το οποίο δεν έχει και μεγάλη σημασία στις οθόνες εδώ που τα λέμε.

Μιας και ο idonthave ψάχνεται θα πρότεινα το ανάποδο από τον virus. Να βάλεις στα υπόψιν μιας και διαθέτεις 700€+ για οθόνη τη  σειρά CS της ΕΙΖΟ στις 24 ίντσες.
Με τις τιμές που ορίζουν οι κατασκευαστές απλώς διαλέγουμε πού θα συμβιβαστούμε και τι θα θυσιάσουμε. Οι περισσότεροι θυσιάζουν ποιότητα εικόνας, προτιμώ να θυσιάσω διάσταση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

virus777 εκεί υπολογίζω 500-500+€, αλλά όπως ανέφερα το 2Κ και κυρίως το 4Κ σε 27άρι θα μου φαίνεται μικρό

και στις 32 4Κ σαν τιμή (τώρα) ξεφεύγει, οπότε το 4Κ για gaming (αν και ως άποψη είναι σωστή)  μου φαίνεται

μακρινό (προς το παρόν :p για μένα).

Πάντως με έβαλες ήδη σε σκέψη ;) και όντως μπορεί να είναι  λάθος αγορά για 2Κ αυτήν την χρονική περίοδο,

θέλει σκέψη μιας και τα χρήματα είναι αρκετά, θα δούμε. 

 

Salde

Για τα χρήματα που διαθέτω, είναι 500-600€ (με τα 700€ έχω κάνει ήδη την υπέρβαση).

Η σκέψη μου προς το 32αρι "μπήκε" επειδή οι τιμές είναι στα ίδια με τα 27αρια (θα μου πεις και 4Κ βρίσκεις).

Για το ppi "ότι δεν είναι συγκρίσιμο" αν εννοείς ως προς την ανάλυση, δεν μπορώ να το ξέρω, υπόθεση κάνω με βάση τα νούμερα που βλέπω και κάνοντας την αντιστοίχιση με τα μεγέθη, γι'αυτό και ανέφερα το σκεπτικό μου :bleh: ώστε αν είμαι λάθος κάποιος που γνωρίζει καλύτερα να με διορθώσει αν ισχύει το παρακάτω 24" 1080p → ppi (0.27mm)  ~=  32" 1440p → ppi (0.27mm)

 

Για παράδειγμα ναι με το 27" 1440 δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά θα μου φαίνεται ως ανάλυση όπως αν κάτσω σε laptop με 15" και 1080p (σε σύγκριση

με το 17άρι που το 2ο είναι πιο ξεκούραστο) έτσι τουλάχιστον έχω στο μυαλό μου αντίστοιχα και το 27" με το 32" σε 1440p, (ξανά λέω μπορεί να είμαι λάθος).

Σε μικρότερη διάσταση απ'ότι είμαι όχι δεν θα ήθελα να πάω.

 

Ναι για την πυκνότητα και το πόσο πιο καθαρά θα αποτυπώνεται στην οθόνη μια εικόνα αναφέρομαι.

 

Pasjohn μήπως να το ξανασκεφτούμε :whistling: :hehe:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πρόσφατα πήρα 32" οθόνη. Την ASUS PB328Q συγκεκριμένα. Θεωρώ μία εξαιρετική επιλογή την συγκεκριμένη. Κάθομαι στα 70 εκατοστά και δεν έχω κανένα θέμα. Δεν χρειάζεται να γυρνάς το κεφάλι σου για να βλέπεις από άκρη έως άκρη. Για την ακρίβεια παράγγειλα 2 τμχ (το ένα για καλό φίλο) και τα δύο δεν είχαν θέμα με το qa που αναφέρθηκε. Και εκείνος είναι πολύ ευχαριστημένος με την οθόνη. Κατά τα άλλα είναι πολύ γρήγορη και έχει πολύ καλό μαύρο. Μερικά μαγαζιά του εξωτερικού προσφέρουν (με το αζημίωτο) υπηρεσία ελέγχου της οθόνης. (Σίγουρα το mindfactory)

Για 4Κ θα έλεγα να το σκεφτείς καλά αν το κάνεις. Είμαι με 1070 και το world of tanks τρέχει στα ~60 fps.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις 0,24mm 0,27mm κλπ δεν είναι αριθμοί ppi (πίξελ ανά ίντσα) αλλά αριθμοί pixel pitch (dot pitch). Αν και δεν είναι καλό το σχετικό λήμμα στην wikipedia διάβασε το να δεις. Οι αριθμοί ppi (π.χ. 80, 90, 108) είναι σχετικοί με το pixel pitch αλλά όχι ίδιοι. Δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί καταλαβαίνουμε κι οι δυο τι λέμε αλλά πρόσεχε μήπως μπερδευτείς αν τα χρησιμοποιείς «λανθασμένα». Κυρίως επειδή μικρότερο pixel pitch οδηγεί σε μεγαλύτερο ppi κλπ. Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το κυριότερο θέμα μας εδώ.

Για το πόσο ξεκούραστη είναι μία ανάλυση σου έγραψα και πιο πάνω ότι στο τέλος της ημέρας είναι υποκειμενικό. Γνωρίζω άτομο που δεν αντέχει το 1080 σε 24άρα οθόνη και το γυρίζει σε 768 που δεν το αντέχω ούτε δευτερόλεπτο. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω θα συμφωνούσαν μαζί μου αλλά για εκείνο το άτομο δεν έχει σημασία εφόσον επιμένει ότι την κουράζει. Πάντως μην συγκρίνεις ευθέως με laptop, κινητά τηλέφωνα, τηλεοράσεις. Έχουν άλλη χρήση, άλλες προδιαγραφές, άλλες αποστάσεις. 

 

Δες την ανάλυση των 1440 σε οθόνη 27άρα (ή μεγαλύτερη ανάλυση σε 30+ αν σου φτάνουν τα χρήματα), κατά προτίμηση δες την κάπου που μπορείς να την δουλέψεις και για κάποια ώρα (σε οθόνη φίλου κλπ) κι αν επιμένεις ότι σε κουράζει περισσότερο από το 1080 σε 27άρα τότε οκ. Το κυριότερο πρόβλημα για όσους παραπονιούνται για τους «μικρότερους» χαρακτήρες αφορά το διάβασμα. Το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ανάλυσης σε ίδια διάσταση είναι η καλύτερη απεικόνιση της λεπτομέρειας, το μειονέκτημα τα «μικρότερα» εικονοστοιχεία και κατ' επέκταση τα μικρότερα γράμματα. Αν το μέγεθός τους δεν σε ενοχλεί τότε πας για τη μεγαλύτερη ανάλυση (μιλάμε πάντα για ίδια διάσταση). Με άλλα λόγια imho αγόρασε την μεγαλύτερη ανάλυση που δεν σε κουράζει στην ανάγνωση.

Το κάπως δύσκολο αν οι διαφορές είναι μικρές είναι να καταλάβεις αξιόπιστα πότε η κούραση οφείλεται στη διαφορά ανάλυσης και πότε σε άλλες παραμέτρους της οθόνης (φωτεινότητα, ομοιομορφία, ποιότητα χρωμάτων κλπ). Αν είσαι σε τέτοιο δίλημμα ίσως διευκολύνει η δοκιμαστική θέαση της μεγαλύτερης ανάλυσης για περισσότερη ώρα (και φυσικά οι αλλαγές σε φωτεινότητες κλπ απλώς προσέχοντας ότι εδώ μας ενδιαφέρει μόνο το μέγεθος κι εκεί επικεντρώνουμε την προσοχή μας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@panos444 όταν αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο monitor ASUS PB328Q ανέφερε πως βλέπεις τις ίντσες,

είναι υπερβολικές οι 32" για το γραφείο (απόσταση περίπου 90cm - 1m) ? Χρήση του monitor?

Ότι άλλο κρίνεις θετικό/αρνητικό που μπορείς να αναφέρεις.

Ευχαριστώ.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

@panos444 όταν αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο monitor ASUS PB328Q ανέφερε πως βλέπεις τις ίντσες,
είναι υπερβολικές οι 32" για το γραφείο (απόσταση περίπου 90cm - 1m) ? Χρήση του monitor?
Ότι άλλο κρίνεις θετικό/αρνητικό που μπορείς να αναφέρεις.
Ευχαριστώ.
 

Καλημέρα,
Προς το παρόν αποτελεί με διαφορά την καλύτερη αγορά που έκανα στον νέο υπολογιστή. Το μέγεθος είναι όπως και στα κινητά πιστεύω που λέμε δεν πάει άλλο και μετά το συνηθίζεις. Η κοπέλα μου έχειλάπτοπ και πλέον έρχεται όταν λείπω και καρφώνει στην οθόνη και δουλεύει. Είναι πολύ ξεκούραστη, έχει πολύ ωραία εικόνα και στα παιχνίδια τα πάει πολύ καλά. Τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω κάτι, στις γρήγορες εναλλαγές. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, ευχαρίστως να κεράσω καφέ και να την δεις. Γενικά είναι πολύ καλή λύση, απόλυτα ευχαριστημένος. Μόνο καλά έχει να πει και ο φίλος που πήραμε την ίδια οθόνη. Κράτησα και αναμνηστική φωτογραφία στην παραλαβή! 6a133e6af493312f8c3a38dc2d610d34.jpg

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.