Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εδω τωρα σκεφτομουνα εκτος απο 27αρα να κοιταξω σε 25αρα... Ε @sstav και @DEADLAZARUS ??

 

Πειτε κατι και εσεις που ειμαι σιγουρος θα σκιζετε τα ρουχα σας με αυτα που λεω...

Spoiler

Άστα διάλα, ρε:p. Ντροπή σου....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ειμαι στο τσακ να το κανω

Στα είπα τηλεφωνικώς. Έλα στα σύγκαλά σου.

@sstav Σπύρο, πες κι εσύ καμιά κουβέντα....

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ειμαι στο παραλιγο να παραγγειλω ΤΝ 27αρι 240hz... Καποιος να με σταματησει...

Σταμάτα. Πάρε μια οθόνη από gameboy. Problem solved.

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο πιο budget καταστάσεις
σκεφτόμουν σιγά σιγά να πάω σε 27αρι 1440p/144
να πω την αλήθεια περίμενα να πέσει κάποιο ips/144hz κάπου στα 350 και θα αγόραζα (δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν "χρειάζομαι" ultrawide 32κλπ)
ωστόσο σήμερα το Πλαίσιο (και ο κωτσόβολος και το mediamarkt)
έβγαλαν σε προσφορά τούτη
https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Samsung-Monitor-27-Lc27jg50-Curved-LC27JG50QQUXEN.htm

 

δεν έχει freesync και θα χρειαστεί έστω ενα φτηνό vesa γιατί η βάση δεν έχει καμία ρύθμιση
δεν ξέρω αν ενοχλεί το curved
ξέρουμε αν έχει θέματα ghosting ή κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω σε va?

 

η χρήση θα είναι λίγο απ'όλα

το θέμα είναι αξίζει στα 250? (τώρα έχω dell u2414h και vega56 για gpu, ήθελα να δοκιμάσω freesync γιατί δεν αναμένω να τρέχουν όλα 144fps+ στην vega)

 

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

AOC CQ32G1 vs AGON AG322QC4

 

Και οι δυο 1440p, VA, 144hz, Freesync, Curved.

 

Δε μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα τους.

Οπως κ να χει, την προτεινετε (την πρωτη λογω εμφανισης - η δευτερη μ'ενοχλει που εχει φτερα στη πλατη) σε σχεση με τις αντιστοιχες 32αρες, Asus XG32VQ, MSI Optix 32 και LG 32GK850G??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ καλη επιλογη - θα την επαιρνα ευκολα αν και με χαλαει λιγο η εμφανιση που παραειναι παιδικη (αλλα οκ, μπορω να ζησω οπως ειναι) αλλα περισσοτερο το γεγονος οτι ειναι curved.

 

Μετα απο διαβασμα, κατεληξα πως ΔΕΝ μπορω να παω σε 21:9 λογω του οτι υπαρχουν μονο curved επιλογες σε VA/IPS + 100-144Hz.

Οποτε θα παω σε 32'' 144Hz VA και συγκεκριμενα στην LG 32GK850F (οχι 850G ή 650F) καθως ειναι η μονη flat στα κυβικα που θελω. Κοστιζει λιγο παραπανω απο τα αδερφακια της αλλα νομιζω πως αξιζει.

 

Ο λογος που αποριπτω τις curved ειναι πως δεν ξερω πως φαινονται τα Autocad/Revit/Civil 3D etc. σε αυτες.

Οι αποψεις διιστανται ως προς το αν ενοχλει η οχι η καμπυλοτητα της οθονης κατα το editing κυριως γραμμικων σχεδιων. (δεν ειδα πουθενα κανεναν να γκρινιαζει για το Revit σε curved οθονη)

BTW αν καποιος εχει curved οθονη και χρησιμοποιει CAD software, ας πει μια γνωμη.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Πολυ καλη επιλογη - θα την επαιρνα ευκολα αλλα με χαλαει λιγο η εμφανιση που παραειναι παιδικη (αλλα οκ, μπορω να ζησω οπως ειναι) αλλα περισσοτερο το γεγονος οτι ειναι curved.

 

Μετα απο διαβασμα, κατεληξα πως ΔΕΝ μπορω να παω σε 21:9 λογω του οτι υπαρχουν μονο curved επιλογες σε VA/IPS + 100-144Hz.

Οποτε θα παω σε 32'' 144Hz VA και συγκεκριμενα στην LG 32GK850F (οχι 850G ή 650F) καθως ειναι η μονη flat στα κυβικα που θελω. Κοστιζει λιγο παραπανω απο τα αδερφακια της αλλα νομιζω πως αξιζει.

 

Ο λογος που αποριπτω τις curved ειναι πως δεν ξερω πως φαινονται τα Autocad/Revit/Civil 3D etc. σε αυτες.

Οι αποψεις διιστανται ως προς το αν ενοχλει η οχι η καμπυλοτητα της οθονης κατα το editing κυριως γραμμικων σχεδιων. (δεν ειδα πουθενα κανεναν να γκρινιαζει για το Revit σε curved οθονη)

BTW αν καποιος εχει curved οθονη και χρησιμοποιει CAD software, ας πει μια γνωμη.

https://pcmonitors.info/reviews/lg-32gk850f/

Αναλυτική παρουσίαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, GFFermari said:

Πολυ καλη επιλογη - θα την επαιρνα ευκολα αν και με χαλαει λιγο η εμφανιση που παραειναι παιδικη (αλλα οκ, μπορω να ζησω οπως ειναι) αλλα περισσοτερο το γεγονος οτι ειναι curved.

 

Μετα απο διαβασμα, κατεληξα πως ΔΕΝ μπορω να παω σε 21:9 λογω του οτι υπαρχουν μονο curved επιλογες σε VA/IPS + 100-144Hz.

Οποτε θα παω σε 32'' 144Hz VA και συγκεκριμενα στην LG 32GK850F (οχι 850G ή 650F) καθως ειναι η μονη flat στα κυβικα που θελω. Κοστιζει λιγο παραπανω απο τα αδερφακια της αλλα νομιζω πως αξιζει.

 

Ο λογος που αποριπτω τις curved ειναι πως δεν ξερω πως φαινονται τα Autocad/Revit/Civil 3D etc. σε αυτες.

Οι αποψεις διιστανται ως προς το αν ενοχλει η οχι η καμπυλοτητα της οθονης κατα το editing κυριως γραμμικων σχεδιων. (δεν ειδα πουθενα κανεναν να γκρινιαζει για το Revit σε curved οθονη)

BTW αν καποιος εχει curved οθονη και χρησιμοποιει CAD software, ας πει μια γνωμη.

Ψαχνω και εγω για αντιστοιχη δουλεια...εχει και καποιες συμπαθητικες BenQ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι την ειδα πολυ καλη τιμη. Αλλα για τερμα fast panels δεν παιρνεις ουτε curved ουτε VA...

Α, ισύ (pun intended) πιδίμ:p τοχσ χάσ:hehe:.

TN/1080P/240+ hz.

Έχεις πάρει την οθόνη και ντρέπεσαι να μας το πεις....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GFFermari έγραψε:

@icy20

 

...θελουμε εντυπωσεις about BenQ 27" XL2740 vs AOC AGON  32" AG322QC4.

Τελικα τα βλεπεις τα 240Hz?

Νάτος. Μην μου πεις ότι ψήνεσαι για 1080p@666hz:p;

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.