Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αμαζονα ενα τελευταιο κομματι ειχε τωρα λεει οτι δεν ειναι released... Οτι ναναι...

 

έτσι όπως το γράφεις τι θα καταλάβει ο άλλος, καλέ μου αααάνθρωπε

:hehe:

συζήτηση μπουζούκι

:rofl:

 

πρωί ακόμα καλημέρες

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, idonthave said:

έτσι όπως το γράφεις τι θα καταλάβει ο άλλος, καλέ μου αααάνθρωπε

:hehe:

συζήτηση μπουζούκι

:rofl:

 

πρωί ακόμα καλημέρες

 

Αστα μη μου το λες. Την παραγγελια την εκανα 5.30 το πρωι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας!!

Μετά από 2 επιστροφές του acer xb271hu(dead pixels,blb++) είμαι ξανά στο ψάξιμο για monitor.

Budget γύρω στα 500ευρω..

Θέλω 27αρι ή 32αρι 1440 144hz+.

Κοιτάω σε samsung chg αλλά βλέπω πολλές αναφορές για dead pixels..

Το 32αρι της AOC δεν το βρίσκω στην Ελλάδα και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το support της.Επισης βλέπω πολλες αναφορές για blb.Σε περίπτωση αγοράς από το amazon,νομίζω ο πρώτος χρόνος είναι από αυτούς και μετά κατασκευαστή,σωστά;

Επίσης σκέφτομαι να πάω στο Dell s2719dgf που είναι στα μισά λεφτά μέχρι να βγει κάτι καλύτερο και με λιγότερα προβλήματα.

Τι προτείνετε;


Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Andrewk έγραψε:

Καλημέρα σας!!

Μετά από 2 επιστροφές του acer xb271hu(dead pixels,blb++) είμαι ξανά στο ψάξιμο για monitor.

Budget γύρω στα 500ευρω..

Θέλω 27αρι ή 32αρι 1440 144hz+.

Κοιτάω σε samsung chg αλλά βλέπω πολλές αναφορές για dead pixels..

Το 32αρι της AOC δεν το βρίσκω στην Ελλάδα και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το support της.Επισης βλέπω πολλες αναφορές για blb.Σε περίπτωση αγοράς από το amazon,νομίζω ο πρώτος χρόνος είναι από αυτούς και μετά κατασκευαστή,σωστά;

Επίσης σκέφτομαι να πάω στο Dell s2719dgf που είναι στα μισά λεφτά μέχρι να βγει κάτι καλύτερο και με λιγότερα προβλήματα.

Τι προτείνετε;


Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Aπό 144Hz AHVA με Freesync, δεδομένου ότι πλέον το Freesync θα υποστηρίζεται και από nVidia gpus, αυτές:

 

https://geizhals.eu/acer-nitro-vg0-vg270upbmiipx-um-hv0ee-p01-a1923015.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html?keyphrase=Asus+MG279Q

 

Δε θα επερνα TN οθόνη, οι υπάρχουσες AHVA (IPS) και VA είναι πολύ καλύτερες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Andrewk έγραψε:

Καλημέρα σας!!

Μετά από 2 επιστροφές του acer xb271hu(dead pixels,blb++) είμαι ξανά στο ψάξιμο για monitor.

Budget γύρω στα 500ευρω..

Θέλω 27αρι ή 32αρι 1440 144hz+.

Κοιτάω σε samsung chg αλλά βλέπω πολλές αναφορές για dead pixels..

Το 32αρι της AOC δεν το βρίσκω στην Ελλάδα και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το support της.Επισης βλέπω πολλες αναφορές για blb.Σε περίπτωση αγοράς από το amazon,νομίζω ο πρώτος χρόνος είναι από αυτούς και μετά κατασκευαστή,σωστά;

Επίσης σκέφτομαι να πάω στο Dell s2719dgf που είναι στα μισά λεφτά μέχρι να βγει κάτι καλύτερο και με λιγότερα προβλήματα.

Τι προτείνετε;


Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γνώμη μου: πήγαινε σε 32άρα οθόνη.

Τώρα, με βάση τα θέλω σου: https://geizhals.eu/lg-electronics-32gk850f-b-a1796089.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_32gk850g.htm

https://pcmonitors.info/reviews/lg-32gk850g/

https://pcmonitors.info/reviews/lg-32gk850f/

Ως δεύτερη επιλογή: https://pcmonitors.info/asus/asus-xg32vq-144hz-2560-x-1440-curved-va-model/

Αναμένεται και βλετιωμένο μοντέλο, με freesync 2. Ξεφεύγει λίγο από το διαθέσιμο budget, αλλά ρίξε μια ματιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχή σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

[mention=64721]XMorsX[/mention] Το nitro δεν το είχα ξαναδεί,θα ψάξω για κάποιο review..

 

Όσο για το mg279 από ότι βλέπω δουλεύει το freesync στα 35-90hz,οπότε εάν ενεργοποιήσω το g sync από το control panel,λογικά θα δουλεύει και αυτό στα 35-90hz. Γιατί να μην προτιμήσω κάποιο άλλο με μεγαλύτερο range?

[mention=65334]DEADLAZARUS[/mention]

 

Για το lg 32 έχω διαβάσει ότι έχει smearing/ghosting,με την freesync να έχει περισσότερο σε σχέση με το g sync μοντέλο.

 

Το asus δεν το έχω δει ,λογικά έχει το ίδιο πάνελ με τις samsung. Θα δω κάποιο review.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε review για την nitro, τα πάει πολύ καλά όσον αφορ'α την χρωματική ακρίβεια και έχει και backlight strobbing.

 

https://4k-monitor.ru/reviews/obzor_acer_nitro_vg270up/

 

Όσο για την Asus, δε ξέρω κάποια καλύτερη AHVA 144Hz με Freesync που να πωλείται από ελληνικά καταστήματα. Mετά πας είτε σε οθόνη από εξωτερικό (όπως η nitro), είτε σε AHVA 144Ηz με Gsync που κοστίζουν πάνω από 700 €.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2019 at 9:41 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

.........

Χωρίς κάποια ενημέρωση έλαβα χθες στο email "ετικέτα επιστροφής" (πως λέγεται ακριβώς iforget it) με πληρωμένα μεταφορικά από αυτούς,

elta→dhl (αποστολή dhl express) σ'αυτούς / λογικά θα επιστραφεί πάλι με dhl express απ'ευθείας σε μένα. :crazypilot:

  Reveal hidden contents

? Wow

420518298_2019-01-0321-26-07.jpg.e2673ce221520f52cb9d22333b5b1b51.jpg

Στην αρχή όταν είδα ΕΛΤΑ έφαγα ξενέρα, όταν παρατήρησα καλύτερα ότι πάει και το στέλνει η dhl (έκανα πάρτυ :hehe: )

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά κράζουμε τα καταστήματα εδώ όταν οι ίδιοι κατασκευαστές τον παίζ...ν με τα 2 χερ...ια.

& Όταν βλέπεις τέτοια ανιμετώπιση από καταστήματα του εξωτερικού πως να μην ψωνίζεις από το εξωτερικό!!!!

 

Άντε γεια AOC (παρεούλα με την acer).... άκυρο από μένα πλέον (προσωπική γνώμη/εμπειρία)

 

post #159 https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/?do=findComment&comment=2684141

 

Ενημέρωση σχετικά τι έχει γίνει με την οθόνη μιας και την παρέλαβα χθες.

 

  Όπως είχα γράψει, μου είχαν στείλει προπληρώμένα έξοδα αποστολής (προς αυτούς) και απ'το απόκομμα επειδή είδα dhl express,

νόμιζα θα την παραλάμβαναν σχετικά γρήγορα.

Τελικά στάλθηκε σ'αυτούς με dhl γερμανίας (απλό ταχυδρομείο) 31 μέρες έκανε να πάει σ'αυτούς,

αλλά μου επιστράφηκε με ups (1 βδομάδα νόμίζω).

 

Το θετικό από το caseking είναι ότι τουλάχιστον ανταποκρίθηκε [εκεί όπου ο κατασκευαστής (AOC) είναι άφαντος ] και ανέλαβε τα έξοδα αποστολής-επιστροφής.

 

Το αρνητικό είναι ότι

  1. δεν αντικαταστήθηκε και στάλθηκε ίδια
  2. μου έστειλαν σε email ότι ξεκίνησε η επιστροφή, αλλά σε pdf  που είχαν μέσα έτσι όπως το έγραφαν κατάλαβα αργότερα ότι στέλνουν την ίδια πίσω
  3. το backlight bleeding δεν το θεωρούν πρόβλημα
  4. τους έστειλα φωτογραφίες (τις έχω ανεβάσει στο post 156-7) τις είδαν πριν τους στείλω την οθόνη, με βάλανε στην διαδικασία επιστροφής και έμεινα χωρίς οθόνη 1μιση μήνα
  5. για όλη την διαδικασία ελέγχου επιστροφής δεν είχα καμία ενημέρωση, όυτε track number δεν μου έδωσαν από ups

ένα screenshot από το pdf που είχε το email μέσα, κατά την επιστροφή της οθόνης σ'εμένα.

214992190_2019-02-1311-17-46.jpg.7b84127e94ecde7efae4e58ead57967d.jpg

 

Έχω άλλες σκοτούρες αυτήν την περίοδο, όταν ξεμπερδέψω, η οθονούλα η θα έρθει σε μετωπικη με τοίχο/βαριοπούλα ή θα μπει αγγελίες.

 

Μαθαίνουμε ακόμα, AOC blacklist (μαζί με acer) σε ακριβά μοντέλα, εξαίρεση μόνο σε κατάστημα που θα ξέρω από πριν ότι έχουν support για Ελλάδα, 

αγορά απ'έξω μόνο από amazon πλέον, λόγω των θετικών που έχω διαβάσει.

 

Επιλογές πλέον από Ελλάδα σε monitor θα είναι LG, Samsung, Dell.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

 

post #159 https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/?do=findComment&comment=2684141

 

Ενημέρωση σχετικά τι έχει γίνει με την οθόνη μιας και την παρέλαβα χθες.

 

  Όπως είχα γράψει, μου είχαν στείλει προπληρώμένα έξοδα αποστολής (προς αυτούς) και απ'το απόκομμα επειδή είδα dhl express,

νόμιζα θα την παραλάμβαναν σχετικά γρήγορα.

Τελικά στάλθηκε σ'αυτούς με dhl γερμανίας (απλό ταχυδρομείο) 31 μέρες έκανε να πάει σ'αυτούς,

αλλά μου επιστράφηκε με ups (1 βδομάδα νόμίζω).

 

Το θετικό από το caseking είναι ότι τουλάχιστον ανταποκρίθηκε [εκεί όπου ο κατασκευαστής (AOC) είναι άφαντος ] και ανέλαβε τα έξοδα αποστολής-επιστροφής.

 

Το αρνητικό είναι ότι

  1. δεν αντικαταστήθηκε και στάλθηκε ίδια
  2. μου έστειλαν σε email ότι ξεκίνησε η επιστροφή, αλλά σε pdf  που είχαν μέσα έτσι όπως το έγραφαν κατάλαβα αργότερα ότι στέλνουν την ίδια πίσω
  3. το backlight bleeding δεν το θεωρούν πρόβλημα
  4. τους έστειλα φωτογραφίες (τις έχω ανεβάσει στο post 156-7) τις είδαν πριν τους στείλω την οθόνη, με βάλανε στην διαδικασία επιστροφής και έμεινα χωρίς οθόνη 1μιση μήνα
  5. για όλη την διαδικασία ελέγχου επιστροφής δεν είχα καμία ενημέρωση, όυτε track number δεν μου έδωσαν από ups

ένα screenshot από το pdf που είχε το email μέσα, κατά την επιστροφή της οθόνης σ'εμένα.

214992190_2019-02-1311-17-46.jpg.7b84127e94ecde7efae4e58ead57967d.jpg

 

Έχω άλλες σκοτούρες αυτήν την περίοδο, όταν ξεμπερδέψω, η οθονούλα η θα έρθει σε μετωπικη με τοίχο/βαριοπούλα ή θα μπει αγγελίες.

 

Μαθαίνουμε ακόμα, AOC blacklist (μαζί με acer) σε ακριβά μοντέλα, εξαίρεση μόνο σε κατάστημα που θα ξέρω από πριν ότι έχουν support για Ελλάδα, 

αγορά απ'έξω μόνο από amazon πλέον, λόγω των θετικών που έχω διαβάσει.

 

Επιλογές πλέον από Ελλάδα σε monitor θα είναι LG, Samsung, Dell.

 

Δηλαδή σου έστειλαν πίσω την οθόνη σου; Πήγε βόλτα και πήρε τον αέρα της.

Η aoc τι λέει; Μήπως να τους ενημέρωνες σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις;

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δηλαδή σου έστειλαν πίσω την οθόνη σου; Πήγε βόλτα και πήρε τον αέρα της.

Η aoc τι λέει; Μήπως να τους ενημέρωνες σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις;

Καλά, η aov

Ναι, το #4 που γράφω είναι που όταν ξεμπερδέψω και το φιλτράρω όλο και περισσότερο στο μυαλό μου θα έχει την κατάληξη σοβατίσματος ή βαριοπούλας,

συν ότι η συσκευασία που έστειλα με αυτήν που παρέλαβα δεν "έχουν" καμία σχέση, πρέπει να παίξανε λίγο μπαλίτσα, ούτε καν ταινία ασφαλείας δεν είχαν βάλει!

 

Ακόμα δεν έχω αφήσει αξιολόγηση στο  caseking, αλλά θα το φάνε το τρίμπαλο!

 

Η AOC δεν απαντάει καν, αλλά θα στείλω email στα κεντρικά ή θα προσπαθήσω και μέσω τηλ. κάποια στιγμή τι έχει γίνει μέχρι τώρα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν αυτά με σένα και την οθόνη. Απίστευτο δλδ... 

Πήγα και ξαναδιάβασα το #156. Στην φωτογραφία δεξιά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ενοχλητικό είναι. Γράφεις ότι υπό γωνία κι αν δεν κάθεσαι απέναντι φαίνεται χάλια κλπ. Απολύτως κατανοητό αυτό που γράφεις. Στην πραγματικότητα, σε κανονικές συνθήκες χρήσης της οθόνης, εσύ κάθεσαι υπό γωνία; Ή την έχεις απέναντι; Αν δηλαδή στην χρήση σου το πρόβλημα δεν είναι οξύ (λαμβάνοντας υπόψιν και το είδος της εικόνας, αν δεν χρησιμοποιείς συχνά απόλυτα μαύρα/σκούρα φόντα έλεγξε με κάποιου τύπου εικόνα που συνήθως βλέπεις) προσπάθησε το εγκεφαλικό να μην σε επηρεάζει. Είναι κάπως σαν ένα χαλασμένο pixel, αν δεν μας το πει κανείς μπορεί να μην το παρατηρήσουμε καν, όταν όμως μας το υποδείξει κάποιος μετα το μάτι μας όλο εκεί καρφώνεται, η δυσφορία πολλαπλασιάζεται κλπ

Το 4 (ρώτησες, λένε στείλε πίσω, έπειτα επιστρέφουν το ίδιο) απαράδεκτο. Προσπάθησε να το αποσυνδέσεις από την εικόνα της οθόνης.

Πίεσε κάπως τον εαυτό σου να εξετάσει αν η εικόνα σού είναι ανυπόφορη (οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να την αποδεχθείς) ή αν η δικαιολογημένη σου αγανάκτηση είναι μη-ευθέως-σχετική με την εικόνα (πλήρωσα ένα σκασμό λεφτά, γιατί να μην είναι άψογο, γιατί αγνοούν τα ιμέιλ κλπ). Αν κρίνεις ότι είναι τα δεύτερα που κυριαρχούν, τότε δες μήπως την αποδεχθείς έστω προσωρινά.
 

Τρελό σπάσιμο νεύρων με τις οθόνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

Ναι, το #4 που γράφω είναι που όταν ξεμπερδέψω και το φιλτράρω όλο και περισσότερο στο μυαλό μου θα έχει την κατάληξη σοβατίσματος ή βαριοπούλας,

συν ότι η συσκευασία που έστειλα με αυτήν που παρέλαβα δεν "έχουν" καμία σχέση, πρέπει να παίξανε λίγο μπαλίτσα, ούτε καν ταινία ασφαλείας δεν είχαν βάλει!

 

Ακόμα δεν έχω αφήσει αξιολόγηση στο  caseking, αλλά θα το φάνε το τρίμπαλο!

 

Η AOC δεν απαντάει καν, αλλά θα στείλω email στα κεντρικά ή θα προσπαθήσω και μέσω τηλ. κάποια στιγμή τι έχει γίνει μέχρι τώρα.

Εύχομαι να βγάλεις άκρη. Η συμπεριφορά, πάντως, της aoc είναι απαράδεκτη (ο ηπιότερος χαρακτηρισμός που μπορώ να σκεφτώ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Απολύτως κατανοητό αυτό που γράφεις. Στην πραγματικότητα, σε κανονικές συνθήκες χρήσης της οθόνης, εσύ κάθεσαι υπό γωνία; Ή την έχεις απέναντι; Αν δηλαδή στην χρήση σου το πρόβλημα δεν είναι οξύ (λαμβάνοντας υπόψιν και το είδος της εικόνας, αν δεν χρησιμοποιείς συχνά απόλυτα μαύρα/σκούρα φόντα έλεγξε με κάποιου τύπου εικόνα που συνήθως βλέπεις)

Επειδή το γραφείο είναι "αεροδρόμιο" αράζω και βλέπω στην οθόνη σείρες ή βιντεάκια στο youtube, 

έχω κάνει την καρέκλα του γραφείου καναπέ :p

 

Όταν σκάει ο υπότιτλος σε σκούρο φόντο (πχ gotham σειρά) και στις σκοτεινές σκηνές βλέπεις μια "λωρίδα φωτός", ενοχλεί.

Και τα λεφτά εν μέρη είναι αλλά όχι τόσο, αν έδινα 800-900€ και είχα αυτήν την αντιμετώπιση θα είχα κάνει ήδη δοκιμές ρίψης από το 2ο όροφο..

Η αγανάκτηση οφείλεται από το service που δεν υπάρχει από την aoc και κυρίως ότι πήγε τσάμπα βόλτα 1μιση μήνα.

 

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εύχομαι να βγάλεις άκρη. Η συμπεριφορά, πάντως, της aoc είναι απαράδεκτη (ο ηπιότερος χαρακτηρισμός που μπορώ να σκεφτώ).

πήρα τηλ. εξωτερικό έπιασα γραμμή, μου λέει να ξανα στείλω email σ'αυτό που έχουν για την Ελλάδα, λέω το έχω στείλει ήδη 4 φορές, μου λέει να ξανά στείλω

κι αν δεν απαντήσουν σε 24ώρες να τους πάρω τηλ. πάλι και να ζητήσω την ίδια (lisa), της λέω πάλι, το έχω κάνει, την επέστρεψα και στο μαγαζί που την πήρα

και επιστράφηκε πίσω λέγοντας μου (το caseking) ότι το backlight bleed δεν είναι πρόβλημα, μου λέει και η ίδια ότι δεν είναι πρόβλημα.


Και τι μου ζητάς να επικοινωνίσω μαζί σου....

Την κολοκυθιά θα παίζουμε και την οθόνη να κόβει βόλτες γ@^$##Ε^$ε7 AOC #@@$q5q, 

τόσο μπου$@!@ο είναι,  @@ρ3ς.........

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.