Jump to content


27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αραγες αν την ειχες παρει απο amazon τι θα γινοταν?

άραγες...

:hmm:

Spoiler

:beer:

Spoiler

predictions.jpg

 

:hehe::bleh:

Spoiler

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της 2080 ψάχνω και εγώ για νέο monitor 27" 2K.

Χρήσεις κυρίως gaming, internet, ταινίες. Games δεν παίζω online, κυρίως FPS και που και που κανά RTS.

Οι οθόνες που έχω καταλήξει είναι οι :

Τα ερωτήματα μου είναι δυο,

α) Για το gaming profile μου θα δω (αισθητή) διαφορά ανάμεσα στα 144, 70 & 60Hz του refresh rate;

Μέχρι τώρα είμαι σε 23" LG HD IPS 60Hz monitor του 2013 (δεν θυμάμαι μοντέλο) και δεν έχω παίξει παιχνίδι που να πω ότι καταλάβαινα να αλλοιώνεται το gaming experience απο tearing ή stuttering. Maybe it's just me και να συνέβαινε χωρίς να το αντιλαμβανόμουν.

β) Διαβάζοντας όλα τα πρόσφατα thread για οθόνες με έχει πιάσει σύγκρυο με το after market support. Για τις οθόνες της λίστας τι γνωρίζετε για το support τους στην Ελλάδα, καθώς η αγορά θα γίνει αναγκαστικά από εδώ (λόγω τιμολογίου).

 

Εννοείται ότι είναι δεκτή όποιαδήποτε πρόταση πέραν των παραπάνω τεσσάρων.
 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

Iiyama ProLite XUB2792QSU (70Hz, Freesync, ~330€)

απ'αυτά που έβαλες πας στη Iiyama (από support δεν γνωρίζω

 

ή στο Samsung LC27HG70 https://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=23651

support από samsung αλλά κι απ'το κατάστημα αν χρειαστεί

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά καλές αγορές
και εγώ στο ίδια κατάσταση είμαι (τώρα με dell u2414h)
για τις διαφορές 60 με 144hz λένε πως είναι αισθητή (δεν ξέρω δεν έχω παίξει ποτέ σε high refresh monitor)
για άλλη επιλογή ίσως την samsung 27hg70? (va,144hz, freesync2)
https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html?from=catspan&keyphrase=27hg70

 

για support χρόνια έχει καλούτσικο όνομα η dell
αλλά νομίζω έδιναν κάποια στιγμή refurb οθόνες σε αντικαταστάσεις

 

edit. άργησα για την samsung

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα VA panel της Samsung δεν έχουν ακουστεί διάφορα fails (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, νομίζω στο Σκρουτζ είχα διαβάσει σε κριτικές) και απ'την άλλη δεν ξέρω αν θα μου κάτσει καλά το curved.

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει κάνει μετάβαση από flat σε curved ας αφήσει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες υπάρχει πιθανότητα να κάτσουν fails, το θέμα είναι το support.

Στην αρχή είναι λίγο περίεργο, αλλά το συνηθίζεις γρήγορα (μιλάω για μένα), περίμενε να πάρεις απάντηση κι από άλλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 600 παίζει το νέο Aorus AD27QD στο caseking.

Για το samsung το έψηνα και εγώ αλλά μετά από καποιες αναφορές για ghosting/γωνίες θέασης/bleeding/καμμένα pixel λέω να μείνω μακριά.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. άνοιξε ξεχωριστό θέμα και παρακάλεσε έναν mod να μεταφερθούν εκεί τα σχετικά μηνύματα

2. εφόσον έχεις ήδη αποφασίσει διάσταση και ανάλυση, σκέψου αν θα κοιτάς οθόνες με υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης +120Hz ή αν θα πας για 60-70. Είναι διαφορετικές κατηγορίες ως επιδόσεις κι ως τιμή και δεν σε διευκολύνει στην έρευνα αγοράς να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Παρομοίως αν το σχήμα ξεφεύγει από το σύνηθες 16:9 προσπάθησε να το έχεις αποφασίσει σε αρχικό στάδιο ώστε ότι συγκρίνεις μετά να είναι παρόμοιου τύπου οθόνη.

3. για την υποστήριξη, η Dell είχε τη φήμη ότι είναι σχετικά εύκολη στην αντικατάσταση αλλά όπως σου έγραψαν ήδη από ένα σημείο και μετά (πρώιμο σημείο αν θυμάμαι, νομίζω στην δεύτερη φορά που το ζητάς) δίνει refurbished. Να ξέρεις επίσης ότι παρόλο που το κατάστημα αγοράς παίζει σημαντικό ρόλο (εφόσον αγοράσεις από Ελλάδα μην πας με το ζόρι στην απολύτως χαμηλότερη τιμή σκρουτζ αλλά να λάβεις υπόψιν και το κατάστημα) από ένα σημείο και μετά κανένα κατάστημα δεν μπορεί συστηματικά να υπερβεί τους περιορισμούς και τις αδυναμίες του κατασκευαστή. Αν δλδ ένας κατασκευαστής είναι αρνητικός στο να αναγνωρίσει το Α ή Β ζήτημα ως ελάττωμα (μιλάμε κυρίως για υπερβολικό bleeding που είναι το συχνότερο θέμα που επικαλούνται όσοι έχουν θέμα) μη νομίζεις ότι από ένα σημείο και μετά ένα τοπικό κατάστημα και μάλιστα μικρό μπορεί να τρώει στην πλάτη του το κόστος τέτοιων αντικαταστάσεων.

4. Από τις τρεις οθόνες που δείχνεις στα 60Hz μάλλον θα πήγαινα για την Dell. Η σειρά U είναι η ανώτερή της σειρά. Στις HP θα κοιτούσα κάποιο από τη σειρά Ζ και σε iiyama, viewsonic κάποιο από τις ανώτερες σειρές τους. Μιλώ πάντα για 60Hz, για 144άρια+ δεν παρακολουθώ.

5. βλέπω διάφορους -δεν εννοώ το παρόν νήμα- να γράφουν συχνά για οθόνες τύπου VA, με τρόπο που υπονοεί ότι είναι καλύτερη τεχνολογία  από την IPS (εννοώ όλα τα είδη VA ασχέτως πώς τα ονομάζουν διάφορες εταιρείες κι όλα τα είδη IPS ασχέτως ονομασίας). Αυτό όχι μόνο δεν είναι δεδομένο αλλά φοβάμαι ότι αυτή η συζήτηση προέρχεται κυρίως από συζητήσεις για τηλεοράσεις. Αν μιλάμε για χρήση σε περιβάλλον υπολογιστή (κι όχι για θέαση ταινιών/σειρών υψηλής ευκρίνειας από κάποια απόσταση που είναι ο βασικός σκοπός των ακριβότερων τηλεοράσεων) τα IPS μάλλον πλεονεκτούν.

Είχα για κάποια χρόνια ένα 23άρι Samsung που για την εποχή του θεωρείτο από τα καλά τύπου VA (η Samsung ονόμαζε αλλιώς την τεχνολογία αλλά ήταν παραλλαγή VA). Ήταν πολύ υποδεέστερο από ένα καλό IPS της Eizo που αγόρασα μετά κι από διάφορα IPS που έχω δει εδώ κι εκεί. Κι εννοώ τα μαύρα, ας μην αναφερθούμε καν σε τομείς που τα IPS υποτίθεται ότι πλεονεκτούν. Αυτό δεν σημαίνει ότι οποιοδήποτε IPS θα είναι σώνει και καλά καλύτερο αλλά δεν ισχύει ούτε το αντίθετο όπως αφήνεται να εννοηθεί. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

1. άνοιξε ξεχωριστό θέμα και παρακάλεσε έναν mod να μεταφερθούν εκεί τα σχετικά μηνύματα

Δεν το έκανα γιατί παρακολουθώντας αυτό το thread μου φάνηκε σχετικό.

Ούτως ή άλλως με έχουν καλύψει οι μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

 

2 hours ago, salde said:

σκέψου αν θα κοιτάς οθόνες με υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης +120Hz ή αν θα πας για 60-70

Ήθελα γνώμες για το αν είναι αισθητή η διαφορά στο gaming, δεδομένης της εμπειρίας που έχω στο gaming με το υφιστάμενο μου monitor.

 

2 hours ago, salde said:

3. για την υποστήριξη, η Dell είχε τη φήμη ότι είναι σχετικά εύκολη στην αντικατάσταση αλλά όπως σου έγραψαν ήδη από ένα σημείο και μετά (πρώιμο σημείο αν θυμάμαι, νομίζω στην δεύτερη φορά που το ζητάς) δίνει refurbished. Να ξέρεις επίσης ότι παρόλο που το κατάστημα αγοράς παίζει σημαντικό ρόλο (εφόσον αγοράσεις από Ελλάδα μην πας με το ζόρι στην απολύτως χαμηλότερη τιμή σκρουτζ αλλά να λάβεις υπόψιν και το κατάστημα) από ένα σημείο και μετά κανένα κατάστημα δεν μπορεί συστηματικά να υπερβεί τους περιορισμούς και τις αδυναμίες του κατασκευαστή. Αν δλδ ένας κατασκευαστής είναι αρνητικός στο να αναγνωρίσει το Α ή Β ζήτημα ως ελάττωμα (μιλάμε κυρίως για υπερβολικό bleeding που είναι το συχνότερο θέμα που επικαλούνται όσοι έχουν θέμα) μη νομίζεις ότι από ένα σημείο και μετά ένα τοπικό κατάστημα και μάλιστα μικρό μπορεί να τρώει στην πλάτη του το κόστος τέτοιων αντικαταστάσεων.

Αυτό με το refurbished είναι η πολύ χρήσιμη πληροφορία της μέρας!

Προφανώς και η πολιτική εγγύσης του κατασκευαστή (και ακόμη σημαντικότερο το αν την τηρεί) παίζει τον κύριο ρόλο στο after sales support.

 

2 hours ago, salde said:

4. Από τις τρεις οθόνες που δείχνεις στα 60Hz μάλλον θα πήγαινα για την Dell. Η σειρά U είναι η ανώτερή της σειρά. Στις HP θα κοιτούσα κάποιο από τη σειρά Ζ και σε iiyama, viewsonic κάποιο από τις ανώτερες σειρές τους. Μιλώ πάντα για 60Hz, για 144άρια+ δεν παρακολουθώ.

Την HP την έβαλα στη λίστα γιατί διάβασα στο skroutz την κριτική του @tommybertsen που την έχει και προτείνει και την IYAMA ως εναλλακτική.

Τη DELL την έβαλα ως πιο ποιοτική εναλλακτική στα 60Hz (αν δεν απατώμαι η U σειρά είναι η top).

 

2 hours ago, salde said:

5. βλέπω διάφορους -δεν εννοώ το παρόν νήμα- να γράφουν συχνά για οθόνες τύπου VA, με τρόπο που υπονοεί ότι είναι καλύτερη τεχνολογία  από την IPS (εννοώ όλα τα είδη VA ασχέτως πώς τα ονομάζουν διάφορες εταιρείες κι όλα τα είδη IPS ασχέτως ονομασίας). Αυτό όχι μόνο δεν είναι δεδομένο αλλά φοβάμαι ότι αυτή η συζήτηση προέρχεται κυρίως από συζητήσεις για τηλεοράσεις. Αν μιλάμε για χρήση σε περιβάλλον υπολογιστή (κι όχι για θέαση ταινιών/σειρών υψηλής ευκρίνειας από κάποια απόσταση που είναι ο βασικός σκοπός των ακριβότερων τηλεοράσεων) τα IPS μάλλον πλεονεκτούν.

Συμφωνώ, και από αυτά που διαβάζω γενικώς έχει πολλά θεματάκια το VA (ίσως ανώριμη τεχνολογία ακόμη;).

 

2 hours ago, salde said:

της Eizo

:jumpy::inlove::maninlove: εδώ ξυπνάει το πράσινο τερατάκι της ζήλιας...

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paxman said:

Δεν το έκανα γιατί παρακολουθώντας αυτό το thread μου φάνηκε σχετικό.

σχετικό είναι αλλά είναι καλύτερο και το ενθαρρύνει επισήμως το thelab να ανοίγουν ξεχωριστά νήματα συζητήσεων. Είναι ευκολότερο μετά και το ψάξιμο αλλιώς αν έχουμε ένα νήμα 30 σελίδων για ένα θέμα, δεν αργεί να γίνει χαοτικό.
 

 

5 minutes ago, paxman said:

Ήθελα γνώμες για το αν είναι αισθητή η διαφορά στο gaming, δεδομένης της εμπειρίας που έχω στο gaming με το υφιστάμενο μου monitor.

απολύτως θεμιτό, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει 144+. Παιδιά που παίζουν παιχνίδια και τα έχουν χρησιμοποιήσει  τα θεωρούν υπέρτερα. Το σημείο που ήθελα να σου τονίσω δεν ήταν για το αν θα διαλέξεις 144 ή όχι αλλά να σου πω ότι καλύτερα να το κάνεις σε αρχικό στάδιο ώστε να διευκολυνθεί μετά η έρευνα αγοράς. Πρώτα διαλέγουμε διάσταση και ανάλυση. (το έχεις κάνει) Έπειτα διαλέγεις ρυθμό ανανέωσης και σχήμα (144 ή 60, 16:9/16:10 ή 21:9 ή κυρτή ή κάτι άλλο). Κι αφού κατασταλλάξεις σε αυτά προσπαθείς να βρεις μάρκα/μοντέλο.

 

10 minutes ago, paxman said:

Αυτό με το refurbished είναι η πολύ χρήσιμη πληροφορία της μέρας!

έτσι έχει αναφερθεί εδώ στο παρελθόν, αν είναι καθοριστικά κρίσμο για εσένα επιβεβαίωσέ το. Δεν ξέρω να στο επιβεβαιώσω αν ισχύει ακόμα, αν έχει αλλάξει κάτι κλπ. Δυστυχώς από αυτά που διαβάζουμε θα σου έλεγα ότι υπό προϋποθέσεις ακόμα και το refurbished μπορεί να είναι προτιμότερο από το να σου πουν «κράτα το καινούργιο με μη ικανοποιητικό bleed» όπως ουσιαστικά λένε στον idonthave. (= μην σε τρομάξει αυτή η πληροφορία)

Επιπλέον θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι «εγώ θα το επιστρέψω στο κατάστημα και θα διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων αν το θεωρώ ελαττωματικό» αλλά αυτό αφενός δεν σε διευκολύνει και πολύ στο να διαλέξεις αφετέρου δεν μπορούμε να στο πούμε με σιγουριά. Είναι θολό το ζήτημα με τις οθόνες ως προς το τι θεωρείται ελάττωμα και τι αποδεκτό.
 

 

19 minutes ago, paxman said:

(ίσως ανώριμη τεχνολογία ακόμη;).

 

όχι δεν είναι ανώριμη ίσα ίσα προϋπήρχαν  των IPS αλλά έχει να κάνει με τiς επιλογές των κατασκευαστών. Σε κάποιο χρονικό σημείο αποφάσισαν να μην τα σπρώξουν, δεν υιοθέτησαν την τεχνολογία ως κυρίαρχη κλπ. Εσένα και κάθε υποψήφιο αγοραστή δεν σε ενδιαφέρει να ανακαλύψεις το θεωρητικό δυναμικό μιας τεχνολογίας ή την θεωρητική υπεροχή της ή το κόστος και τις δυσκολίες κατασκευής της παρά να βρεις τι θα αγοράσεις σε δεδομένο χρονικό σημείο.
Στις τηλεοράσεις μετά από χρόνια περιφρόνησης (οι plasma έδιναν ακόμα καλυτερα μαύρα αλλά είχαν θέματα κατανάλωσης και άλλα) τα 2-3 τελευταία χρόνια είναι σύνηθες να προτείνονται VA ως καλύτερα πάνελς από τα IPS για τηλεοράσεις. Η συζήτηση αυτή πρέπει να λαμβάνει υπόψιν διάφορες παραμέτρους (απόσταση θέασης, αριθμός θεατών, γωνίες θέασης, είδος περιεχομένου, φωτεινότητα περιβάλλοντος χώρου. ώρες συνεχούς χρήσης, εναλλαγές εικόνας κλπ). Είναι διαφορετικό σε τηλεόραση, υπολογιστή γραφείου ή κινητό/ταμπλέτα/φορητό.
Κοίτα τις VA όπου τις βρίσκεις απλώς μη νομίσεις ούτε στιγμή ότι αυτομάτως VA = καλύτερο πάνελ.

 

 

31 minutes ago, paxman said:

εδώ ξυπνάει το πράσινο τερατάκι της ζήλιας...

δεν πρέπει. Η αγορά οθόνης είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου τμήμα της επιλογής υπολογιστή, ακόμα και για ερασιτεχνική χρήση όπου δεν υπάρχουν μετρήσιμα, αντικειμενικά, οικονομικά στοιχεία. Η οθόνη (από κοντά το ποντίκι κι η καρέκλα) είναι αυτά που νιώθεις κάθε δευτερόλεπτο χρήσης του υπολογιστή. Έναν ταχύτερο επεξεργαστή, περισσότερη μνήμη, κάρτα γραφικών  κλπ θα τα νιώσεις σε συγκεκριμένες στιγμές, όχι κάθε δευτερόλεπτο.
Δυστυχώς όπως σε όλα τα θέματα περιοριζόμαστε από την προσφορά των κατασκευαστών. Το αποτέλεσμα είναι ότι καταλήγουμε να διαλέξουμε τι είδους συμβιβασμούς θα κάνουμε. Δεν υπάρχει και φθηνό και άριστο και γρήγορο και με τέλεια υποστήριξη. Η επιλογή μου ήταν να τα σκάσω για να έχω αυτό που θεωρώ καλύτερα χρώματα και καλύτερη εμπειρία στην σταθερή εικόνα του υπολογιστή εις βάρος χαρακτηριστικών όπως οι διαστάσεις, η ανάλυση (πλήρωσα το 2014 800€+ για 24άρα οθόνη σε 1200) οι ρυθμοί ανανέωσης κλπ. Επίσης έμεινα εξαιρετικά ικανοποιημένος με την αντιμετώπιση από την εδώ αντιπροσωπεία της  ΕΙΖΟ. Προσωπικά σε σχεδόν 30 χρόνια ασχολίας με υπολογιστές την θεωρώ μία από τις καλύτερες αγορές μου, ίσως την καλύτερη. Είναι εκτός των ορίων τιμής που αναφέρεις στο αρχικό σου μήνυμα ακόμα και τώρα (νομίζω είναι στο 600άρι+). Δεν υπάρχει λόγος ούτε να λυπάσαι ούτε να ζηλεύεις, η επιλογή που προτιμάς να κάνεις είναι απολύτως θεμιτή.

Όσα χρόνια διαβάζω το thelab δεν έχω δει κανέναν να έχει ψάξει για μεγαλύτερο διάστημα το θέμα «τι οθόνη να αγοράσω» από τον idonthave. Ο άνθρωπος πραγματικά το εξάντλησε (δεν είναι μόνο αυτό το νήμα υπάρχει και προηγούμενο). Κι όταν έφτασε η στιγμή να κάνει την αγορά δεν έμεινε ικανοποιημένος. Κι έχει δίκιο που δεν έχει μείνει ικανοποιημένος.
Δες όσες οθόνες θέλεις. Αποφάσισε αν θα κοιτάς 144άρια ή 60άρια κι αν θα είναι επίπεδα ή κυρτά. Μετά ξαναέλα (σε άλλο θέμα).

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@paxman, το hp το πήρα στα 300€, δεν το προτείνω (οριακά) στις τιμές που το βλέπω τώρα. Θα προτιμούσα το iiyama, οι λόγοι έχουν αναφερθεί αν και δεν διάβασα διεξοδικά.

Ps: o @idonthave έχει ψυχαναγκασμό :p

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Δεν το έκανα γιατί παρακολουθώντας αυτό το thread μου φάνηκε σχετικό.

Ούτως ή άλλως με έχουν καλύψει οι μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

 

Ήθελα γνώμες για το αν είναι αισθητή η διαφορά στο gaming, δεδομένης της εμπειρίας που έχω στο gaming με το υφιστάμενο μου monitor.

 

Αυτό με το refurbished είναι η πολύ χρήσιμη πληροφορία της μέρας!

Προφανώς και η πολιτική εγγύσης του κατασκευαστή (και ακόμη σημαντικότερο το αν την τηρεί) παίζει τον κύριο ρόλο στο after sales support.

 

Την HP την έβαλα στη λίστα γιατί διάβασα στο skroutz την κριτική του @tommybertsen που την έχει και προτείνει και την IYAMA ως εναλλακτική.

Τη DELL την έβαλα ως πιο ποιοτική εναλλακτική στα 60Hz (αν δεν απατώμαι η U σειρά είναι η top).

 

Συμφωνώ, και από αυτά που διαβάζω γενικώς έχει πολλά θεματάκια το VA (ίσως ανώριμη τεχνολογία ακόμη;).

 

:jumpy::inlove::maninlove: εδώ ξυπνάει το πράσινο τερατάκι της ζήλιας...

 

Θα σου πω για τα 100 hz. Παίζω, αυτήν την περίοδο, bf1. Ε, όταν άλλαξα οθόνη και πήρα την Alienware, δεν μπορούσα να καταλάβω τη διαφορά από τα 60 στα 100hz. 

Αφού σκεφτόμουν ''καλά, είναι δυνατόν, τόσο τυφλός είμαι;''.

Έπρεπε να δοκιμάσω την κίνηση του ποντικιού στο desktop, για να καταλάβω τη διαφορά. In game, ακόμα δεν την καταλαβαίνω.

Πιθανολογώ πως αν έπαιζα ξανά σε 60hz οθόνη, θα την αντιλαμβανόμουν αμέσως.

Εξαρτάται, επομένως, η δυνατότητα  αντίληψης της διαφοράς που κάνουν τέτοια features από τον εκάστοτε χρήστη.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ, θα το ψάξω σκεφτώ λίγο ακόμη και αν χρειαστεί ανοίγω νέο thread για την τελική επιλογή.

@salde Έχουν συνάδελφοι στη δουλειά EIZO οπότε έχω εικόνα. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ε Σ (και δυστυχώς απίστευτες τιμές).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2019 at 5:09 ΜΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Εν αναμονή της 2080 ψάχνω και εγώ για νέο monitor 27" 2K.

Χρήσεις κυρίως gaming, internet, ταινίες. Games δεν παίζω online, κυρίως FPS και που και που κανά RTS.

Οι οθόνες που έχω καταλήξει είναι οι :

Τα ερωτήματα μου είναι δυο,

α) Για το gaming profile μου θα δω (αισθητή) διαφορά ανάμεσα στα 144, 70 & 60Hz του refresh rate;

Μέχρι τώρα είμαι σε 23" LG HD IPS 60Hz monitor του 2013 (δεν θυμάμαι μοντέλο) και δεν έχω παίξει παιχνίδι που να πω ότι καταλάβαινα να αλλοιώνεται το gaming experience απο tearing ή stuttering. Maybe it's just me και να συνέβαινε χωρίς να το αντιλαμβανόμουν.

β) Διαβάζοντας όλα τα πρόσφατα thread για οθόνες με έχει πιάσει σύγκρυο με το after market support. Για τις οθόνες της λίστας τι γνωρίζετε για το support τους στην Ελλάδα, καθώς η αγορά θα γίνει αναγκαστικά από εδώ (λόγω τιμολογίου).

 

Εννοείται ότι είναι δεκτή όποιαδήποτε πρόταση πέραν των παραπάνω τεσσάρων.
 

 

 

 

 

Θα σου απαντησω μονο στο

α) Σε 60αρι μονιτορ για τα ματια μου το Tearing ειναι εμετικο,σε πολλες σκηνες πραγματικα νιωθω την εικονα να "κοβεται" στην μεση, προσωπικα  αν παιξω σε 60αρι μονιτορ μπορω μονο με  με vsync ανοιχτο, προτιμο να φαω το lang του Vsync  αλλα τουλαχιστον να βλεπω smooth εικονα, αλλιως σε 60αρι δεν μπορω με τιποτα πλεον, αν δεν το αντιλαμβανεσαι εισαι τυχερος τι να πω.Εγω με το που κουνησω το Mouse και δω το  smoothles που κουνιεται ο κερσορας  του ποντικιου στο desktop μπορω να καταλαβα σε 1 δευτερολεπτο αν το μονιτορ ειναι με υψηλα hz η ειναι 60αρι.

 

Τελος να σου πω εχω λιγα χρονια την asus που εχεις βαλει πρωτη στην λιστα και θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε 1440p/144hz/32 ιντσες.Προσωπικα την βαρεθηκα την 27αρα πλεον μου φαινεται μικρη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, 9000+rpm said:

Τελος να σου πω εχω λιγα χρονια την asus που εχεις βαλει πρωτη στην λιστα και θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε 1440p/144hz/32 ιντσες

Ευχαριστημένος από την Asus;

Όσο για τη διάσταση, έρχομαι από 23" λογικά το 27ρι θα μου φαίνεται τεράστιο.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, paxman said:

Όσο για τη διάσταση, έρχομαι από 23" λογικά το 27ρι θα μου φαίνεται τεράστιο

αρχικά ναι, μετά από λίγο καιρό δεν είναι παράλογο να θέλουμε μεγαλύτερο.

Αν ο λόγος που επιλέγεις 27 είναι ότι τώρα έχεις 23 τότε το σκέφτεσαι λάθος. Αν ο λόγος που επιλέγεις 27 είναι ότι προτιμάς την ανάλυση αυτή σε 27άρα διάσταση κι όχι μεγαλύτερη τότε το σκέφτεσαι σωστά. Αν ο λόγος που προτιμάς 27 κι αυτή την ανάλυση είναι ότι τα μεγαλύτερα είναι ακριβότερα τότε κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι. Μην αποφασίσεις με κριτήριο το 23άρι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.