Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

Επειδή μπαίνω σιγά σιγά σε σοβαρές σκέψεις για αναβάθμιση σε 1440p (27" ή 32" θα δούμε), επισκέφτηκα το παρόν νήμα. Διαβάζοντας το post του @sstav καταλαβαίνω ότι τα dead pixels είναι σχεδόν κανόνας σε αυτές τις διαστάσεις ή απλά ήταν εξαιρετικά γκαντέμης; Προσανατολίζομαι σε Iiyama ProLite ή Hp EliteDisplay σειρές.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα γκαντεμιας ..(μόνο ? ) ..ειναι θέμα στο quality control των οθονών από τα εργοστάσια...ποντάρουν στις πιθανότητες μια "ελαττωματική" οθόνη να φθασει σε χέρια κάποιου που δεν γνωρίζει-δεν το ψάχνει ιδιαίτερα και  να του φαίνεται εξαιρετική.

Πάντως η επιλογή από amazon ειναι μονόδρομος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα γκαντεμιας ..(μόνο [emoji39] ) ..ειναι θέμα στο quality control των οθονών από τα εργοστάσια...ποντάρουν στις πιθανότητες μια "ελαττωματική" οθόνη να φθασει σε χέρια κάποιου που δεν γνωρίζει-δεν το ψάχνει ιδιαίτερα και  να του φαίνεται εξαιρετική.
Πάντως η επιλογή από amazon ειναι μονόδρομος...
Γιατί το Amazon είναι μονοδρομος? Εγώ τις οθόνες που ψάχνω τις βρίσκω και skroutz πιο φθηνά.... Πιθανόν για κάποιον που ψάχνει συγκεκριμένα monitor να ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά για ένα 1440p monitor με ips στις 32" @60Hz οι επιλογές και στην Ελλάδα είναι πάρα πολλές και οικονομικές .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχος με τυχόν επιστροφές...δεν διάβασες παραπάνω την περιπετειούλα μου; Αν έιχα αγοράσει απο ελλ.κατάστημα πιστεύω πως ακόμα θα τραβιομουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, gdp77 said:

καταλαβαίνω ότι τα dead pixels είναι σχεδόν κανόνας σε αυτές τις διαστάσεις

όχι δεν είναι κανόνας, ίσα ίσα. Αυτό που είναι συχνότερο σε IPS panels είναι το bleed το οποίο δυστυχώς είναι και θέμα κοματιού, όχι μόνο μοντέλου.

Σε ότι αφορά το κατάστημα αγοράς η συμβουλή μου είναι να μην περιοριστείς στην απολύτως φθηνότερη τιμή σκρουτζ. Καλό είναι να γνωρίζεις προκαταβολικά την πολιτική επιστροφών από όπου αγοράσεις μπας κι αποφύγεις μεγάλα σιχτιρίσματα εφόσον κάτι πάει στραβά. Αν επιτρέπεται γιατί δεν αναφέρεις τα Dell, βλέπω έχεις ένα. Στην HP η «καλή» της σειρά είναι η Z αλλά να κοιτάς ανά μοντέλο (υπάρχουν διάφορα στη Ζ με μεγάλο εύρος τιμών). Μην τσιγκουνευτείς 20-30-50 €.

Αν αγοράσεις ονλάιν , έτσι και προλάβεις το διάστημα των 14 ημερών που έχεις δικαίωμα αναιτιολόγητης επιστροφής χρημάτων, έτσι και σου προκύψει το παραμικρό πρόβλημα μη διαστάσεις να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω πριν εμπλακείς σε ιστορίες με αντικαταστάσεις. Επίσης να ξέρεις ότι κάμποσοι κατασκευαστές από ένα σημείο και μετά (ίσως την πρώτη φορά ίσως από τη δεύτερη και μετά) ναι μεν αντικαθιστούν σχετικώς εύκολα αλλά στέλνουν refurbished. Δεν είναι αναγκαστικά αρνητικό αυτό αλλά μερικοί ενοχλούνται.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, salde said:

όχι δεν είναι κανόνας, ίσα ίσα. Αυτό που είναι συχνότερο σε IPS panels είναι το bleed το οποίο δυστυχώς είναι και θέμα κοματιού, όχι μόνο μοντέλου.

Σε ότι αφορά το κατάστημα αγοράς η συμβουλή μου είναι να μην περιοριστείς στην απολύτως φθηνότερη τιμή σκρουτζ. Καλό είναι να γνωρίζεις προκαταβολικά την πολιτική επιστροφών από όπου αγοράσεις μπας κι αποφύγεις μεγάλα σιχτιρίσματα εφόσον κάτι πάει στραβά. Αν επιτρέπεται γιατί δεν αναφέρεις τα Dell, βλέπω έχεις ένα. Στην HP η «καλή» της σειρά είναι η Z αλλά να κοιτάς ανά μοντέλο (υπάρχουν διάφορα στη Ζ με μεγάλο εύρος τιμών). Μην τσιγκουνευτείς 20-30-50 €.

Αν αγοράσεις ονλάιν , έτσι και προλάβεις το διάστημα των 14 ημερών που έχεις δικαίωμα αναιτιολόγητης επιστροφής χρημάτων, έτσι και σου προκύψει το παραμικρό πρόβλημα μη διαστάσεις να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω πριν εμπλακείς σε ιστορίες με αντικαταστάσεις. Επίσης να ξέρεις ότι κάμποσοι κατασκευαστές από ένα σημείο και μετά (ίσως την πρώτη φορά ίσως από τη δεύτερη και μετά) ναι μεν αντικαθιστούν σχετικώς εύκολα αλλά στέλνουν refurbished. Δεν είναι αναγκαστικά αρνητικό αυτό αλλά μερικοί ενοχλούνται.

 

Δεν αναφέρω Dell γιατί προσανατολίζομαι στην αγορά 32" 1440p (λόγω ίδιου ppi με 1080p 24"). H dell δεν έχει επιλογή 1440p στις 32".

 

Με αυτές τις προδιαγραφές, προσανατολίζομαι στη Iiyama ProLite XB3270QS-B1 που αρχίζει και χτίζει "όνομα" στις οθόνες και τη βρίσκω και σε καλή τιμή.

 

Σε ό,τι αφορά στο bleeding νομίζω ότι όλα τα IPS monitors εμφανίζουν από λίγο έως πολύ. Και η δικιά μου DELL έχει, αλλά φαίνεται μόνο σε κατάμαυρη οθόνη (π.χ. στο boot) και με τη ρύθμιση brightness που χρησιμοποιώ πρέπει να το "ψάξεις" για να το δεις.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, gdp77 said:

που αρχίζει και χτίζει "όνομα" στις οθόνες και τη βρίσκω και σε καλή τιμή.

εσύ είσαι παλιός (ήσουν και σε εποχές DOS αν δεν σε μπερδεύω με άλλον) μου κάνει εντύπωση να το γράφεις αυτό. Η  iiyama  είναι παλιό όνομα στις οθόνες, κάποια εποχή γύρω στα μέσα δεκαετίας ΄90 ήταν δημοφιλής και στην Ελλάδα, δεν αρχίζει τώρα να χτίζει κανένα όνομα. Κάποια μοντέλα της εκείνη την εποχή ήταν απολύτως ανταγωνιστικά των Mitsubishi, Sony και Philips που ήταν στο ψηλότερο σκαλοπάτι τότε κάτω από την ΕΙΖΟ.  Μαζί με την Viewsonic (επίσης σου συνιστώ να δεις μοντέλα της μήπως κάποιο σε καλύπτει) είναι δυο εταιρείες που επικεντρώνονται σε οθόνες  (δεν πουλάνε κι οθόνες και πλυντήρια και ραμ και σοκολατάκια και σκούπες) κι αξίζει κάποιος να κοιτά τα μοντέλα τους όταν δεν θέλει να πληρώσει για τα ΕΙΖΟ, κυρίως όταν δεν περιορίζεται (όπως σωστά κατά τη γνώμη μου έχεις αποφασίσει) σε πάνελς 144Hz+. 

Απλώς να δεις κι άλλα μοντέλα τους στις σελίδες τους ώστε να καταλάβεις περίπου τι πλεονέκτημα έχουν εκείνα που με ίδια χαρακτηριστικά είναι ακριβότερα. Δεν λέω  σώνει και καλά να προτιμήσεις το ακριβότερο (αναφέρομαι πάντα σε ίδια/παρόμοια χαρακτηριστικά ειδικά την ανάλυση) αλλά να το έχεις εξετάσει προ αγοράς.

Παρεμπιπτόντως, άνοιξε ξεχωριστό θέμα για την έρευνα αγοράς σου. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, salde said:

εσύ είσαι παλιός (ήσουν και σε εποχές DOS αν δεν σε μπερδεύω με άλλον) μου κάνει εντύπωση να το γράφεις αυτό. Η  iiyama  είναι παλιό όνομα στις οθόνες, κάποια εποχή γύρω στα μέσα δεκαετίας ΄90 ήταν δημοφιλής και στην Ελλάδα, δεν αρχίζει τώρα να χτίζει κανένα όνομα. Κάποια μοντέλα της εκείνη την εποχή ήταν απολύτως ανταγωνιστικά των Mitsubishi, Sony και Philips που ήταν στο ψηλότερο σκαλοπάτι τότε κάτω από την ΕΙΖΟ.  Μαζί με την Viewsonic (επίσης σου συνιστώ να δεις μοντέλα της μήπως κάποιο σε καλύπτει) είναι δυο εταιρείες που επικεντρώνονται σε οθόνες  (δεν πουλάνε κι οθόνες και πλυντήρια και ραμ και σοκολατάκια και σκούπες) κι αξίζει κάποιος να κοιτά τα μοντέλα τους όταν δεν θέλει να πληρώσει για τα ΕΙΖΟ, κυρίως όταν δεν περιορίζεται (όπως σωστά κατά τη γνώμη μου έχεις αποφασίσει) σε πάνελς 144Hz+. 

Απλώς να δεις κι άλλα μοντέλα τους στις σελίδες τους ώστε να καταλάβεις περίπου τι πλεονέκτημα έχουν εκείνα που με ίδια χαρακτηριστικά είναι ακριβότερα. Δεν λέω  σώνει και καλά να προτιμήσεις το ακριβότερο (αναφέρομαι πάντα σε ίδια/παρόμοια χαρακτηριστικά ειδικά την ανάλυση) αλλά να το έχεις εξετάσει προ αγοράς.

Παρεμπιπτόντως, άνοιξε ξεχωριστό θέμα για την έρευνα αγοράς σου. 

To ξέρω ότι είναι παλιά εταιρεία. Όταν έγραψα "χτίζει" όνομα, εννοώ ότι τη βλέπω να πλασάρεται ανάμεσα στους ποιοτικούς κατασκευαστές στη συνείδηση των αγοραστών ή τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθησή μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν αναφέρω Dell γιατί προσανατολίζομαι στην αγορά 32" 1440p (λόγω ίδιου ppi με 1080p 24"). H dell δεν έχει επιλογή 1440p στις 32".

 

Με αυτές τις προδιαγραφές, προσανατολίζομαι στη Iiyama ProLite XB3270QS-B1 που αρχίζει και χτίζει "όνομα" στις οθόνες και τη βρίσκω και σε καλή τιμή.

 

Σε ό,τι αφορά στο bleeding νομίζω ότι όλα τα IPS monitors εμφανίζουν από λίγο έως πολύ. Και η δικιά μου DELL έχει, αλλά φαίνεται μόνο σε κατάμαυρη οθόνη (π.χ. στο boot) και με τη ρύθμιση brightness που χρησιμοποιώ πρέπει να το "ψάξεις" για να το δεις.

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/?do=findComment&comment=2684006

 

AOC AG322QC4

Αν σε ενδιαφέρει "new" είναι, παρκαρισμένη στην κούτα της, 1 μήνα δούλεψε, έχει κάνει και τα ταξιδάκια της :hehe:,

από διαγώνια θέαση εντοπίζεις ελαφρύ BLB σε μαύρο φόντο, χωρίς καμμένα pixel (όσο καιρό την δούλεψα  δεν είχα εντοπίσει κάτι).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, idonthave said:

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/?do=findComment&comment=2684006

 

AOC AG322QC4

Αν σε ενδιαφέρει "new" είναι, παρκαρισμένη στην κούτα της, 1 μήνα δούλεψε, έχει κάνει και τα ταξιδάκια της :hehe:,

από διαγώνια θέαση εντοπίζεις ελαφρύ BLB σε μαύρο φόντο, χωρίς καμμένα pixel (όσο καιρό την δούλεψα  δεν είχα εντοπίσει κάτι).

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Προς το παρόν είμαι στο "ψάξιμο" για το πώς θα διαμορφωθεί η εργασία μου @ 1440p και δεν έχω πάρει τελική απόφαση. Δεν πρόκειται δηλαδή να προβώ σε άμεση αγορά. Αν επιτρέπεται, με τι οθόνη δουλεύεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

με το παλιό μου 27" lg 1080p,

είχα αγοράσει ένα ultrawide πριν 1-2 μήνες, δεν με βόλεψε και το έδωσα στους δικούς μου.

 

Όταν μου φύγει η ξενέρα μπορεί να επιστρέψω από τον μοντελισμό

που το έχω ρίξει τον τελευταίο καιρό και να ασχοληθώ πάλι με το PC (όσον αφορά το gaming).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχουμε ξαναγραψει, μολις βγει κάποια σαν αυτή

http://www.tftcentral.co.uk/blog/lenovo-legion-y27gq-with-27-240hz-tn-film-panel-1440p-resolution-and-g-sync/

αλλα χωρις gsync γιατι 1Κ ειναι πολλα για 27αρα θα παω εκει...

Το θεμα ειναι γιατι κανενας αλλος κατασκευαστης δεν εχει βγαλει ανακοινωση για κατι αντιστοιχο

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ξερω αν το εχουμε ξαναγραψει, μολις βγει κάποια σαν αυτή

http://www.tftcentral.co.uk/blog/lenovo-legion-y27gq-with-27-240hz-tn-film-panel-1440p-resolution-and-g-sync/

αλλα χωρις gsync γιατι 1Κ ειναι πολλα για 27αρα θα παω εκει...

Το θεμα ειναι γιατι κανενας αλλος κατασκευαστης δεν εχει βγαλει ανακοινωση για κατι αντιστοιχο

Ρε Μάριε, από 34άρα uw πήγες σε 32άρα και τώρα θα πας σε 27άρα; Παράξενος άθρωπας είσαι εσύ:p.

Και tn; Please, no. Εκτός αν θες τα 240hz.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν εχουν κανενα νοημα τα 240hz. To ιδιο πραγμα ειναι με τα 144, δεν θα δεις καποια διαφορα.

Άστον. Θέλει να βλέπει 200 φου που ες. 

Πιάνει και παραπάνω η ti;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.