Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

@icy20

 

...θελουμε εντυπωσεις about BenQ 27" XL2740 vs AOC AGON  32" AG322QC4.

Τελικα τα βλεπεις τα 240Hz?

μείνε μακριά από AOC, στείλτην να πάει....

της δικιάς μου (Qc4) τις αρέσουν τα ταξίδια, μπορεί να περάσει και μια βόλτα από Αγγλία :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ημουν στο τσακ να παραγγειλω την LG 32'' 850F-B αλλα μου μπηκαν ψιλοι στα αυτια για το pixel density ξανα.

 

Εδω θελω τη βοηθεια σας κ κυριως εσεις που εχετε 27, 32 κ 34 1440p.

1440p σε 32'' (0,277) ειναι οκ για gaming (performance-wise), επιλογες υπαρχουν (οπως η LG) ομως ισως ειναι λιγο καθως δε ξερω πως φαινονται τα γραμματα (Word, Firefox etc.). Αν φαινονται πιξελιασμενα θα φαει παντοφλα στο κεντρο. Σε συγκριση με 27'' 1440p, ποσο εντονη ειναι η διαφορα?

1440p σε 34'' ειναι μια χαρα το pixel density (0.2316 vs 0.2335 που εχω τωρα). Το θεμα ειναι οτι τα παιχνιδια δε θα τρεχουν στα επιθυμητα fps, αν τρεχουν, η οθονη δε θα μπορει να τρεξει πανω απο 100hz και τελος, δε ξερω ποσο βολικο ειναι να εχεις 34 ιντσες σε 70-80cm αποσταση.

@icy20, @DEADLAZARUS δωστε χιντ που ειχατε/εχετε αυτο το setup.

 

Ειναι τοσο τραγικες οι επιλογες, που ειμαι ετοιμος να ''συμβιβαστω'' με MG/PG279Q. (συμβιβασμος ως προς τις ιντσες κ το γεγονος οτι παραμενω στο ιδιο μεγεθος)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ημουν στο τσακ να παραγγειλω την LG 32'' 850F-B αλλα μου μπηκαν ψιλοι στα αυτια για το pixel density ξανα.

 

Εδω θελω τη βοηθεια σας κ κυριως εσεις που εχετε 27, 32 κ 34 1440p.

1440p σε 32'' (0,277) ειναι οκ για gaming (performance-wise), επιλογες υπαρχουν (οπως η LG) ομως ισως ειναι λιγο καθως δε ξερω πως φαινονται τα γραμματα (Word, Firefox etc.). Αν φαινονται πιξελιασμενα θα φαει παντοφλα στο κεντρο. Σε συγκριση με 27'' 1440p, ποσο εντονη ειναι η διαφορα?

1440p σε 34'' ειναι μια χαρα το pixel density (0.2316 vs 0.2335 που εχω τωρα). Το θεμα ειναι οτι τα παιχνιδια δε θα τρεχουν στα επιθυμητα fps, αν τρεχουν, η οθονη δε θα μπορει να τρεξει πανω απο 100hz και τελος, δε ξερω ποσο βολικο ειναι να εχεις 34 ιντσες σε 70-80cm αποσταση.

@icy20, @DEADLAZARUS δωστε χιντ που ειχατε/εχετε αυτο το setup.

 

Ειναι τοσο τραγικες οι επιλογες, που ειμαι ετοιμος να ''συμβιβαστω'' με MG/PG279Q. (συμβιβασμος ως προς τις ιντσες κ το γεγονος οτι παραμενω στο ιδιο μεγεθος)

 

Προσωπικά, κάθομαι στα 80 cm από την οθόνη και δεν έχω θέμα. Μου πήρε 2 μέρες να συνηθίσω βέβαια, αρχικά δε νόμιζα ότι παίζω στον εξορκιστή.

Τώρα θέλω μεγαλύτερη (38άρα ultrawide).

Στα παιχνίδια: με 2080, στο bf1, έβλεπα 104 fps μ.ο., με όλα low (εκτός 2-3 settings).

Με την 2080ti, βλέπω 110 fps.

Τα 1440p ultrawide είναι απαιτητική ανάλυση. Προσοχή, δεν είμαι υποστηρικτής του ''θέλω τα πάντα όλα ultra'', αλλά, άπαξ και πας σε τέτοια οθόνη, θες μιαν 2080 το λιγότερο. Εννοείται ότι θα κάνεις κάποιες παραχωρήσεις σε αχρείαστες ρυθμίσεις.

Η ultrawide δεν είναι για όλους. Ειδικά σε fps games, μάλλον μια 27άρα@144/165hz είναι το sweet spot.

Εγώ δεν έχω θέμα, αλλά είναι γνωστό ότι είμαι και ανάποδος άνθρωπος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο που παιζει ρολο περισσοτερο ειναι το τι κανει ο αλλος με την οθονη του. Αν κανει word / editing κτλ θα πρεπει να παρει κατι σε 27/1440 αν παιζει single player / racing κτλ το καλυτερο ειναι να παρει ultrawide.

Αν παιζει FPS το καλυτερο ειναι ΟΣΟ πιο γρηγορο panel γινεται... Την ιστορια μου την ξερετε...

27 1080/144 ΤΝ-> 34 ultrawide 1440/120 IPS-> 32 1440p/144 VA-> 27 1080/240 TN.

Eννοειται οτι πιο πολυ στο 95% των περιπτωσεων που παιζω fps εχω ευχαριστηθει την τελευταια...Ουτε κοιταω παλετες χρωματων (δεν ειμαι φωτογραφος) ουτε το dpi της οθονης...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_27gl850.htm

 

Εξαιρετική επιλογή για όσους ψάχνουν καινούργια οθόνη.

Πάντως, να πω την αμαρτία μου, η lg πρέπει να αλλάξει τη σχεδίαση των οθονών της.

Φοβερό μενού, εύκολα προσβάσιμο, εξαιρετικά specs, αλλά από εμφάνιση πάσχουμε. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_27gl850.htm

 

Εξαιρετική επιλογή για όσους ψάχνουν καινούργια οθόνη.

Πάντως, να πω την αμαρτία μου, η lg πρέπει να αλλάξει τη σχεδίαση των οθονών της.

Φοβερό μενού, εύκολα προσβάσιμο, εξαιρετικά specs, αλλά από εμφάνιση πάσχουμε. 

 

Από τιμή τί περιμένουμε; Δεν είδα να αναφέρει κανείς με μία γρήγορη αναζήτηση...

Πάντως εάν έχει premium τιμή, η βάση θα έπρεπε να είναι καλύτερη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Από τιμή τί περιμένουμε; Δεν είδα να αναφέρει κανείς με μία γρήγορη αναζήτηση...

Πάντως εάν έχει premium τιμή, η βάση θα έπρεπε να είναι καλύτερη.

Δεν έχω βρει αναφορές σχετικά με την τιμή της.

Εκτιμώ ότι δεν την παίρνει να χρεώσει πολλά, καθώς έχει ανταγωνισμό στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Εκτός εάν θεωρείται premium feature η nano ips technology.

Link to comment
Share on other sites

πάντως στο γερμανικό "skroutz"
https://geizhals.eu/lg-electronics-ultragear-27gl850-b-a2077529.html

δεν ξέρω αν τα 579 είναι preorder (στην αμερική το πρώτο batch ήταν 499usd)
αγαπάμε τις μετατροπές

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://pcmonitors.info/dell/dell-s3220dgf-2560-x-1440-va-model-with-165hz/

 

Αυτό το μενού να έφτιαχνε η dell....

Δεν βολεύουν τα κουμπάκια. Ας παραδειγματιστεί από την lg.

Ενδιαφέρουσα επιλογή και σε (σχετικά) καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

https://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=28605&utm_source=Facebook&utm_campaign=LG+Electronics+27GL850-B

 

Και ψήνομαι να το πάρω όχι πως έχω παράπονο από την δικιά μου αλλά με κούρασε το θέμα των χρωμάτων , κάθε λίγο ρύθμισμα από το nvidia cp κλπκλπ...

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, chrkon said:

https://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=28605&utm_source=Facebook&utm_campaign=LG+Electronics+27GL850-B

 

Και ψήνομαι να το πάρω όχι πως έχω παράπονο από την δικιά μου αλλά με κούρασε το θέμα των χρωμάτων , κάθε λίγο ρύθμισμα από το nvidia cp κλπκλπ...

 

Μου φαινεται ακριβο. Οχι πως υπαρχουν πολλες επιλογες φθηνοτερα αλλα 550€ για 27'' εν ετη 2020, απλα οχι.

Θα προτιμουσα μια μτχ MG279Q με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα. Διαφορετικα θα κοιτουσα 32 ιντσες σε αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.