Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

23 minutes ago, Matia said:

Σε 32" και 1440p η "μοναδική" σε normal τιμή, την έχω πάρει για φίλο που δουλεύει CAD / 3D Studio.. άλλο επίπεδο ?

https://www.skroutz.gr/s/11365417/BenQ-PD3200Q.html

 

Αλλιώς σε 27" 1440p υπάρχουν αρκετές αξιόλογες γύρω στα 300 πάνω κάτω.

 

1ον) Γιατι μου χαλας τα σχεδια για 2πλη οθονη?????????? ?

2ον) Στις 32in ειναι native το 2Κ? οχι 27?

3ον) Σε 27 ποια ειναι καλη επιλογη?

 

Ευχαριστω,

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

? Κοίτα ο φίλος είχε ήδη μια 27ρα dell και σκεφτόταν για 2η 27ρα αλλά του εξήγησα ότι η 32ρα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια στην ίδια ανάλυση οπότε μπορεί να κάνει ένα ή και δύο επίπεδα zoom παραπάνω στο cad πχ χωρίς να του "κόβει" το εκάστοτε σχέδιο που ζουμάρει και να χρειάζεται να κάνει pan. Βέβαια όσο μεγάλη και να είναι αν το workflow σου επιβάλει 2 οθόνες δεν μπορεί να τις αντικαταστήσει μια 32ρα, αν και η συγκεκριμένη έχει και μια λειτουργία που χωρίζεται στη μέση και είναι σαν να έχεις 2 οθόνες.

 

Δεν υπάρχει θέμα αν είναι native στις 32 ή στις 27. Απλά στις 32 έχεις μικρότερο pixel density από ότι σε μια 27ρα στα 1440p. Δλδ θα σου φαίνεται περίπου όπως σε μια 24 με 1080p.

 

Για 27ρες εγώ αυτές είχα διακρίνει από το ψάξιμο που είχα κάνει.

https://www.skroutz.gr/s/16277133/Dell-UltraSharp-U2719D.html

https://www.skroutz.gr/s/14863533/HP-EliteDisplay-E273q.html

https://www.skroutz.gr/s/10500387/BenQ-PD2700Q.html

 

Απλά λόγω του IPS πάνελ και της πιθανότητας να σου έρθει panel με πολύ bleeding καλό είναι να επιλέξεις κατάστημα ή και εταιρία που να βγάλεις εύκολα άκρη αν χρειαστεί να την στείλεις πίσω για αλλαγή.

 

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Matia said:

Δλδ θα σου φαίνεται περίπου όπως σε μια 24 με 1080p.

 

το 32αρι ή το 27αρι?

 

Θελω να αποφυγω το ποσο χαλια και κουραστικο ειναι ενα 27αρι HD που ειχα εμπειρεια.

 

Γενικα το μικροτερο δεν με ενοχλει. Σκεψου οτι το λαπτοπ μου ειναι 15αρι HD. 2Κ 27αρα εχω δει δεν ειχα θεμα. 32αρι οχι ακομα.

 

Αγορα amazon...με ενδοκοινοτικη συναλλαγη.

 

Οποτε 144hz ή 60hz?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Το 32ρι φαίνεται όπως σε 24ρα το 1080, το 27ρι έχει πιο μεγάλο pixel density άρα τα βλέπεις όλα πιο μικρά σε μέγεθος. Εξαρτάται και σε τι απόσταση κάθεσαι από την οθόνη, με την 32ρα θα θες λίγο παραπάνω απόσταση γιατί αλλιώς θα βλέπεις τα pixel. Οι νόμοι της φυσικής δεν αλλάζουν, η θέση της οθόνης πάνω στο γραφείο αλλάζει όμως ? Για οθόνη θα σ έλεγα να πάρεις από ελλάδα για να μην τρέχεις αν χρειαστεί αλλαγή κλπ.

 

Τα παραπάνω hz είναι καθαρά για παιχνίδια, αυτές οι οθόνες που ανέφερα είναι 60hz νομίζω όλες. Για 144hz δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω.

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον που κάθετε σε μια φυσιολογική απόσταση, όχι στα 20-30 εκατοστά!!!, για μένα ελάχιστο είναι 28" 16:9 1440p, αν είναι 16:10 ακόμα καλύτερα, γενικά οι μεγάλες οθόνες μπορεί να ξενίζουν αν έχεις συνηθίσει κάποια πολύ μικρή αλλά με τον καιρό θα αλλάξεις γνώμη και δεν θα το μετανιώσεις.

 

Για εργασία 2 οθόνες 27-28" ή ακόμα καλύτερα κάποια από τις super ultra wide* (32:9 - 3840x1080, 32:10 - 3840x1200 ή 32:9 5120x1440,   όχι 21:0) είναι ιδανικές, αν κάθεσαι πιο μακρυά μπορείς να πας και σε μεγαλύτερη.

 

Τα μάτια κουράζονται παραπάνω όταν βλέπεις πολύ φωτεινά χρώματα όπως άσπρο ιδιαίτερα σε σκοτεινό δωμάτιο, εδώ κάποιο πρόγραμμα όπως το f.lux θα βοήθαγε, όταν υπάρχουν αντανακλάσεις στην οθόνη και επίσης κουράζονται αν δεν κάνεις blink καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Havic said:

Σε κάποιον που κάθετε σε μια φυσιολογική απόσταση, όχι στα 20-30 εκατοστά!!!, για μένα ελάχιστο είναι 28" 16:9 1440p, αν είναι 16:10 ακόμα καλύτερα, γενικά οι μεγάλες οθόνες μπορεί να ξενίζουν αν έχεις συνηθίσει κάποια πολύ μικρή αλλά με τον καιρό θα αλλάξεις γνώμη και δεν θα το μετανιώσεις.

 

Για εργασία 2 οθόνες 27-28" ή ακόμα καλύτερα κάποια από τις super ultra wide* (32:9 - 3840x1080, 32:10 - 3840x1200 ή 32:9 5120x1440,   όχι 21:0) είναι ιδανικές, αν κάθεσαι πιο μακρυά μπορείς να πας και σε μεγαλύτερη.

 

Τα μάτια κουράζονται παραπάνω όταν βλέπεις πολύ φωτεινά χρώματα όπως άσπρο ιδιαίτερα σε σκοτεινό δωμάτιο, εδώ κάποιο πρόγραμμα όπως το f.lux θα βοήθαγε, όταν υπάρχουν αντανακλάσεις στην οθόνη και επίσης κουράζονται αν δεν κάνεις blink καθόλου.

 

Η απόσταση είναι σχετικά κοντά ~40cm. Συμφωνώ για το θέμα της συνήθειας, και δεν είμαι αρνητικός σε αυτό.

 

f.lux ή night mode στα windows υπάρχει από day 1 για να κόβει το μπλε φως.

 

Για super ultra wide δεν ξερω. Ενω ειναι μεγαλο δελεαρ, με ξενιζει το γεγονος οτι δεν μπορεις να εχεις το κυριο προγραμμα που δουλευεις ακριβως κεντρο απεναντι σου. Ενω με 2 οθονες εχεις την κυρια "φατσα καρτα" και την αλλη αριστερα για βοηθητικα προγραμματα που αντλεις δεδομενα κτλ. (και αυτο μια συνηθεια ειναι).

 

Οποτε με βλεπω για προσιτό 27αρι και βλεπουμε...

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

I know :)

 

Καλή ανάγνωση..

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μπα δεν θα κατσω να το διαβασω ολο. Μολις διαβασα το conclusion μου αρκει...

Ήμουν σίγουρος, ρε.

Έπρεπε να σου παραθέσω κατευθείαν το conclusion?.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αν κι έχω ξεκοκκαλίσει ολίγον τι (πολύ) τα θέματα, τόσο εδώ όσο και αλλού, θα ήθελα τις απόψεις σας, δεδομένου πως έχω δει πως υπάρχουν πολλοί εδώ που γνωρίζουν επί του θέματος.

Προφανώς κι εγώ είμαι ανάμεσα σε 27" ή 32" monitor, ως upgrade απ'το τωρινό μου (LG 24MK430H-B). Αρχικά να πω πως το monitor είναι ουσιαστικά καινούριο, το έχω κανένα μήνα περίπου και δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο παράπονο. Ούτε το γνωστό IPS glow έχει (ή αν το έχει είναι τόσο λίγο που δεν το αντιλαμβάνομαι ώστε να μ'ενοχλεί), 75hz είναι που οκ, νορμάλ για την δική μου χρήση, πάρα πολύ καλές γωνίες θέασης κτλ. Το μόνο ουσιαστικό παράπονό μου είναι πως δεν έχει displayport και με nvidia gpu έχω tearing ό,τι και να κάνω. Ευτυχώς όχι ανυπόφορο (απεχθάνομαι με πάθος το tearing) αλλά υφίσταται.

 

Ο κύριος-κύριος λόγος που θέλω να πάω σε άλλο monitor είναι απλά πως θα'θελα κάτι μεγαλύτερο, δεδομένου πως θ'αναβαθμιστεί και η gpu (προς το παρόν έχω μια 1660 super). Κοιτώντας λοιπόν για μεγαλύτερο, ξεχώρισα αυτά τα δύο μεγέθη του τίτλου. Σε UW δεν θα'θελα να πάω, νομίζω δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για την δική μου χρήση. Η οποία ν'αναφέρω πως είναι το κλασσικό browsing, ταινίες/σειρές, gaming (σχεδόν αποκλειστικά AAA τίτλους κι ούτε ίχνος fps ή οτιδήποτε esports), βασικό video editing και μουσική (ηχογράφηση-μίξη κτλ.).

Η απόστασή μου απ'το monitor κυμαίνεται από 50-60cm το κοντινότερο έως και 1.5m ίσως και λίγο παραπάνω για ταινίες/σειρές κτλ.

 

Αρχικά σκεφτόμουν να κινηθώ προς 27άρι λόγω pixel density που θα δω την διαφορά έναντι ενός 32" αλλά η αλήθεια είναι πως όταν είδα από κοντά 27άρι σε 1440p με ξένισε και ομολογώ με κούρασε κιόλας. Με την έννοια πως όλα μου φαίνονται υπερβολικά μικρά (βρίσκω το ppi της 23.8" στα 1080 ιδανικό για τα μάτια μου, πίξελ δεν έχω προσέξει ποτέ). Έτσι λοιπόν, νομίζω πως θα προτιμούσα ένα 32άρι.

 

Κι εδώ αρχίζουν τα προβλήματα και θα'θελα τις συμβουλές σας. Αρχικά, το budget, όπου είναι αυστηρά έως 350€. Το οποίο κατανοώ πως περιορίζει τις επιλογές μου αλλά, αν και θα μπορούσα (θεωρητικά) και παραπάνω, δεν θα ήθελα γιατί θα "τραβήξει" από άλλα προγραμματισμένα upgrades.

Δεύτερον, μετά την άριστη εμπειρία μου με IPS panel, και ακούγοντας διάφορα (χωρίς να'χω ζήσει ιδιαίτερα από κοντά όμως) για VA (TN δεν το σκέφτομαι καν) και τις γωνίες θέασης και το αργό response(το οποίο επίσης δεν συμπαθώ καθόλου-βλ.ghosting/motion blur), θα'θελα να παραμείνω σε IPS. Έξτρα περιορισμοί...

Τρίτον και ίσως και φαρμακερότερον, ομολογώ πως εμπιστεύομαι αρκετά την LG, τόσο σε υποστήριξη όσο και ποιότητα. Αλλά σ'αυτά τα χρήματα, έχω βρει μόνο ένα και μοναδικό LG 32άρι monitor, οπότε οποιαδήποτε εναλλακτική "δοκιμασμένη" ευπρόσδεκτη.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση κτλ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, σχωράτε μου το σεντόνι και καλώς σας βρήκα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, shattered said:

αλλά ρεαλιστικά έχει μερικά μειονεκτήματα σε μη gaming χρήση

το εξηγείς λίγο αυτό; Μιλάς για την ανάλυση/διάσταση, για το πάνελ, για την τεχνολογία, για το συγκεκριμένο μοντέλο; TIA

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Την παρήγγειλα... δεν γινότανε να συνεχίσω με μισή οθόνη σκοτεινή.

Για WoW την θέλω

to review φαντάζομαι το είχες διαβάσει πριν την επιλέξεις, αν δεν το έχεις δει κι έχεις όρεξη ρίξτου μια ματιά
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_27gl850.htm#conclusion

https://www.prad.de/testberichte/test-lg-27gl850-b-schnellster-ips-gaming-monitor/6/#Fazit (σου δίνω λινκ τον επίλογο, αν θες να το διαβάσεις όλο πας μια μια στις σελίδες)

καλορίζικη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.