Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Παράθεση

Η απόσταση που κάθομαι είναι από 80cm το ελάχιστο, προορίζεται για γενική χρήση και gaming, το glossy θέλω να το αποφύγω, panel IPS ή VA,

futures ευπρόσδεκτα (freesync κλπ), 60hz ή 100+ θα δούμε, ξεκούραστο και να μην βγάζω τα μάτια μου και όσο γίνεται με χαμηλό input lag.

Μέχρι τα 700€ το πολύ σκέφτομαι να διαθέσω. Στο σύστημα αυτή την στιγμή έχω gtx1070 > gtx1080.

Ultra wide δεν με ενδιαφέρουν.

 

Στην περίπτωση 32"

Κλίνω στην επιλογή της AOC Agon AG322QCX από τις 32αρες" (και γενικά ως επικρατέστερη).

Μετά η Samsung C32H711QEU υπάρχει και σε 27άρα που είναι στα ίδια χρήματα με τις 32"

 

 

Στην περίπτωση 27"

MG279Q, (AG271QG πάνω κάτω  τα ίδια με το asus + το gsync)

Iiyama XUB2792QSU ,

 

Κάτι που πήρε το μάτι μου για την asus ΜG279Q είδα ότι υπάρχει "2ο revision" (μάλλον), δυο διαφορετικά part number,

έχουμε την 90LM0100-B01170  στα 700€ και 90LM0103-B01170 670€, πήρα και ρώτησα αν και δεν ήξεραν

σίγουρα, μου είπαν είναι ο ίδιος κωδικός κι έχουν κάνει λάθος στην καταχώρηση. To ένα link δεν δουλεύει πλέον το διόρθωσαν

Γνωρίζετε αν έχουν κάποια διαφορά?

 

Υπάρχει κάποιο/κάτι άλλο (νέο) μοντέλο που δεν το έχει πάρει το μάτι μου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις προχωρήσει στην 32αρα! Είναι απίστευτη πραγματικά..! Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει πολύ μεγάλο γραφείο. [emoji14]

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, δεν έχω κάνει κάποια κίνηση. Χώρος στο γραφείο υπάρχει ακόμα και για να "ξαπλώσεις" (1,50m x 1,20m)!

:whistling:

Κάτι που κοίταζα σ'αυτό το monitor Aoc AG322QCX ότι δεν υποστηρίζει HDCP, αυτό τι σημαίνει, ότι αν συνδέσω κάποιο εξωτερική

συσκευή blu-ray/dvd player και το δισκάκι έχει κλείδωμα με το πρωτόκολλο αυτό δεν θα μπορεί να αναπαραχθεί.

Το έχω καταλάβει σωστά? 

 

@XMorsX αν μπορείς πες κι εσύ την γνώμη σου για το εν λόγω θέμα (32 ή 27 1440p ?) .

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kατα 99% υποστηριζει hdcp, ειναι το πλεον αναμενόμενο και εδω λεει οτι το υποστηριζει, η πιο αξιοπιστη πηγη που βρίσκω:

https://forum.pcmonitors.info/topic/aoc-ag322qcx-impressions-hdcp/

 

Aν θα προτιμησεις 27" ή 32" ειναι θεμα υποκειμενικο. Ιδανικο μεγεθος για 1440p θεωρουντα οι 27", αλλα αν καθεσαι σε μεγαλυτερη αποσταση απο την τυπικη (40-60 ποντους) τοτε μπορει να προτιμας το μεγαλυτερο μεγεθος. Πιο πολυ σημασια όμως παίζουν τα χαρακτηριστικα της εκαστοτε οθονης. H samsung c24fg70 αποδεικνυει οτι μπορουν να κατασκευαστουν αριστες 144hz va οθονες, και όσον αφορα την ποιοτητα εικονας και τις gaming επιδόσεις τους. Ως αποτελεσμα η 32" AOC εχει προοπτικες να ειναι αριστη οθονη, αλλα δε μπορουμε να ειμaστε σιγουροι πριν δουμε αναλυτικo review της, καθως πολλοι παραγοντες ειναι ρευστοι. Θα προτεινα να περιμενεις το pcmonitors που το ετοιμαζει πριν παρεις την αποφαση.

 

https://pcmonitors.info/aoc/aoc-ag322qcx-wqhd-144hz-va-model/

 

Επιπλεον παρατηρήσεις, οτι μια μεγαλη va σε μικρη αποσταση απο εσενα θα εχει εντονο gamma shift. Οι ips σε αυτη την περιπτωση ειναι καλυτερη επιλογη, αν και οι 144Hz AHVA υποφερουν συχνα απο  back-light bleeding και κιτρινες περιοχες. Αν προτιμησεις λοιπον την asus πρεπει να εχεις εξασφαλισμενη την ευκολη αντικατάσταση σε περιπτωση που σου κατσει κακο κομματι. Η επιλογη αναμεσα σε Asus και ΑΟC όσον αφορα τις 144hz AHVA εξαρταται απο το αν θελεις Freesync ή G-Sync. Eφόσον το G-Sync ειναι που σε ενδαιφερει λογω 1070, η AOC ειναι και η καλυτερη επιλογη, αποτελει συνολικα πολυ καλη οθονη. Οριστε και review.

 

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-ag271qg/

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, για το gamma shift που αναφέρεις η απόσταση  από το monitor θα είναι 90-100cm.

Εδώ για το παραπάνω   γράφει ότι ρυθμίζοντας το gamma διορθώνεται (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει)

Παράθεση

It also leads to nasty “gamma shift,” that used to be a VA panel issue but it shouldn’t be on these modern ones. “Gamma shift” is a weird thing where, when looking straight at the image, the corners appear to suffer from being brighter or dimmer. At first, I noticed this with blacks and thought it was backlight bleed. I then noticed moving the monitor back some helped (though it took away the awesome immersion that sitting really close to a 32” screen gives you. Your mother was wrong, people; you should do this; it’s awesome). This clued me in that it was gamma shift, and since that hasn’t been an issue on VA monitors I’ve tested for a bit, I was shocked. It turns out, it’s just the preset setting. Set “gamma” in the OSD from “3” to “1” and it all goes back to normal. Whew!

 

Για τα 27άρια asus και aoc, για την asus και την επιστροφή σε περίπτωση back-light bleeding κτλ... ότι χρειάζεται κατάστημα με καλό support ok, και η aoc  AG271QG το ίδιο panel χρησιμοποιεί οπότε τα ίδια ισχύουν και γι'αυτήν στο θέμα support (όπως και με την asus στην περίπτωση επιστροφής) ή έχουν κάποια διαφορά?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το gamma shift δε φευγει με αλλαγη των preset στο osd menu. Παρολα αυτα η αλλαγη που εκανε μπορει να ελλατωσε τις αρνητικες συνεπειες του, επιβαρυνοντας αλλου όμως την οθονη.

 

Τι εννοω με αυτο? Η samsung το αντιμετωπισε αφενως με την κυρτοτητα, αλλα κυριως με ενα ελαφρως διευρυμενο color space (αυτο ειναι το quantum dot), oποτε αντισταθμισε την πιο ξεβαμμενη εικονα στις ακρες με ελαφρως υπερκορεσμενα χρωματα στο κεντρο. Το τελικο αποτελεσμα ειναι καλο για οτιδηποτε πλην color critical δουλειας. Οσον αφορα την παρουσιαση που ανεβασες ομως, με μια απλη αλλαγη του gamma setting, κατα πασα πιθανοτητα ανεβασε πολυ το gamma curve, το οποιο μπορει να φαινεται καλο στις ακρες, αλλα θα δημιουργει εντονο υπερκορεσμο στο κεντρο της οθονη, καθως και black crush.

 

Για τις 144Ηz AHVA ναι ισχυουν τα ιδια και για τις δυο. Η Asus εχει χειροτερο ιστορικο όμως, μπορει να οφειλεται στο οτι ειναι πιο παλια και πιο δημοφιλης, αλλα μπορει να εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης η AOC ή καλυτερο quality control. Εσυ παρε τα μετρα σου καλου κακου όμως.

 

H αποσταση που αναφερεις το θελει το μεγαλυτερο μεγεθος. Τo g-sync ομως ειναι σημαντικο ατου στο gaming, θα προτιμουσα μια μικροτερη οθονη με g-sync και ας την εχεις πιο κοντα σου, σε σχεση με μια μεγαλυτερη χωρις g-sync.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο δίλημμα είχα και εγώ, για το αν θα πάω σε 1440, με πόσες ίντσες, ποια features (e.g. free/g-sync) ποια μάρκα, ποιο μοντέλο..

 

Κατέληξα στα εξής:

  • Samsung S27D850T στο σπίτι (AMD RX 470 4GB) ~410€
  • 2x Dell U2717D στο γραφείο (Nvidia 1060 6GB) ~ 500€ το κομμάτι

Για να καταλήξω εκεί, έψαξα αρκετά, διάβασα ριβιούς κτλ.

 

Έφυγα από την  Asus λόγο QC και τιμής, μιας και για τα +~150€ δεν προσέφερε πολλά παραπάνω από αυτές που πήρα. Για πάνω από 60fps/hz σε 2Κ θέλεις σίγουρα πιο δυνατές κάρτες γραφικών, πράγμα που δεν με ενδιέφερε και οι sync  τεχνολογίες δεν έχουν ωριμάσει ακόμα (ούτε έχουν το full-range και υπάρχουν πολλά known issues). Άρα έψαξα για "IPS" χωρίς πολλά έχτρα.

 

Μέχρι στιγμής:

  • Οι Dell υποτίθεται ότι έχουν από τις καλύτερες εγγυήσεις και ποιοτικά φαίνονται καλύτερα από την Samsung. Τα brezels είναι απίστευτα λεπτά και γενικός είμαι ευχαριστημένος. Επίσης είναι PWM Free (η Samsung είναι μετά το 30% brightness αν θυμάμαι καλά)
  • H Samsung είναι κάπως ποιο ογκώδης και τα brezels είναι πιο φαρδιά.
  • Connectivity έχουν παρόμοιο (οι dell έχουν daisy chaining) και από ποιότητα εικόνας δεν βλέπω διαφορές (υποκειμενική άποψη). 

Στα ίδια λεφτά, θα έπαιρνα την dell, αν είσαι οριακά στο budget η Samsung είναι επίσης μια χαρά...

 

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω βοηθάνε.. απλά είπα να δώσω τα 2 cents μου ;)

 

dell.jpg

sasmsung.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έτοιμο και το review από pcmonitors για την AOC AG322QCX

 

 

 

Μέχρι στιγμής σε 27αρι αν πάω είμαι εδώ AOC AGON AG271QG και σε 32αρι στο παραπάνω ή στο C32HG70 αλλά δεν υπάρχει πουθενά.

Κάπου πήρε το μάτι μου για κάποια νέα μοντέλα από asus και από άλλες εταιρείες, λέω να περιμένω να στρώσει και η διαθεσιμότητα.

 

*edit 

Drtzekos ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε αναζήτηση monitor, και είχα ξεχωρίσει αυτήν την οθόνη, η ανωτέρω παρουσίαση είναι κατατοπιστικότατη. Λίγο ακριβή (θα την προτιμούσα 50-80 ευρώ φθηνότερη) μου φαίνεται. Επίσης, επειδή είναι καινούργια οθόνη, ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε και τις γνώμες όσων την αγοράσουν είτε από εδώ είτε από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

32"

AOC Agon AG322QCX VA (αυτό μάλλον βγαίνει απ'τις επιλογές μου)
Samsung C32HG70 VA 

27"

 AOC AGON AG271QG IPS

Samsung C27HG70 VA

 

Στις επιλογές μπήκαν και οι 2 samsung και μάλλον σ'ένα απ'τα 27αρια θα πάω, θα εξαρτηθεί και σε τι τιμή θα βρω τη

samsung στις 32" (στο vision παίζει στα 850€ είναι πολλά)

 

συγκριτικό μεταξύ των τεσσάρων

5995e6e5a8fa1_2017-08-1721-44-26.thumb.jpg.5cbf1b91c32a160dc5e302e71418c714.jpg

 

Για τα samsung άποψη?

Παρακάτω κάποια βιντεάκια.

Spoiler

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2017 at 10:00 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Έψαξα παραπάνω πληροφορίες για το samsung και στο παρακάτω λινκ https://limscave.com/viewtopic.php?f=13&t=100 σε κάποιο σημείο αναφέρει για flickering

Παράθεση

Flickering
At HDR you can see the monitor does not flicker, this is because the brightness settings within the osd are set to 100. Everything "under" around 200 cd/m2 starts to flicker

χωρίς hdr στο εύρος γύρω από τα 200cd/m2 παρουσιάζει flicker.

 

εδώ γράφει για το blur reduction ότι κλειδώνει στο 60 την φωτεινότητα

Παράθεση
So nobody knows if blur reduction modes have locked brightness on the CHG70?

Locks the brightness at 60.

 

αξίζει το monitor, αλλιώς στο τέλος με βλέπω με κάνα ''οικονομικό'' 60άρι 2Κ :bleh:

Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2017 at 10:00 PM, idonthave said:

32"

AOC Agon AG322QCX VA (αυτό μάλλον βγαίνει απ'τις επιλογές μου)
Samsung C32HG70 VA 

27"

 AOC AGON AG271QG IPS

Samsung C27HG70 VA

 

Στις επιλογές μπήκαν και οι 2 samsung και μάλλον σ'ένα απ'τα 27αρια θα πάω, θα εξαρτηθεί και σε τι τιμή θα βρω τη

samsung στις 32" (στο vision παίζει στα 850€ είναι πολλά)

 

συγκριτικό μεταξύ των τεσσάρων

5995e6e5a8fa1_2017-08-1721-44-26.thumb.jpg.5cbf1b91c32a160dc5e302e71418c714.jpg

 

Για τα samsung άποψη?

Παρακάτω κάποια βιντεάκια.

  Reveal hidden contents

 

 

 

πηρα την AOC  AG322QCX απο το amazon Και η οθονη ειναι πολυ καλη αλλα την εστειλα πισω επειδη ειχε καποιο θεμα. θα μου ερθει η αντικατασταση (παλι με την ιδια ) την Πεμπτη. Εχω  27αρα τωρα αλλα η 31.5 ειναι αλλιως. Επισης εχει πολυ ωραια χρωματα και τα 144hz ειναι φοβερα. Επαιξα (και γενικα παιζω τελευταια for honor ) και ειναι οπτασια. Με τρωει ο ... να αλλαξω την 1070 με 1080 αν και ηθελα να δω και το freesync αλλα απογοητευτικα με την ATI.

 

Οσο για την samsung εχει το ιδιο πανελ με την AOC (για την 32αρα) και απο κριτικη στο amazon δεν αξιζει τα εχτρα λεφτα για το quantum dot που ειναι μαρκετιστικο και το HDR που ουτε το καταλαβαινουν.επισης τα προβληματα που λες για την samsung ειναι μαλλον επειδη το displayport cable που εχει μεσα ειναι 1.2 και για να παιξει κανονικα θελει 1.4

Έγινε επεξεργασία από Aias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Aias έγραψε:

πηρα την AOC  AG322QCX απο το amazon Και η οθονη ειναι πολυ καλη αλλα την εστειλα πισω επειδη ειχε καποιο θεμα

τι πρόβλημα σου παρουσίασε?

 

Παράθεση

επισης τα προβληματα που λες για την samsung ειναι μαλλον επειδη το displayport cable που εχει μεσα ειναι 1.2 και για να παιξει κανονικα θελει 1.4

Το hdr δεν με απασχολεί κι απ'όσο είδα είναι θέμα των windows (δεν ξέρω αν έχουν δώσει κάποιο update) και 

υποστηρίζεται από λίγα παιχνίδια προς το παρόν.

Αυτό που με ενδιαφέρει στο παραπάνω που έγραψα είναι για το flickering (υποτίθεται είναι flicker free).

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε γραμμες γκρι σε ασπρο φοντο και φαινονταν εντονα αν κατεβαζες το contrast

 

http://imgur.com/a/EbQoG

 

βεβαια οπως παντα το amazon ηταν εδω και σε 2 μερες μου εστειλαν αλλη οθονη και χθες μου εβαλαν και ολα τα μεταφορικα που πληρωσα για να την στειλω  πισω (84 ευρω...) ,δεν υπαρχουν απλα απαικτοι.Αυτα να τα βλεπουν εδω οι ελληνικες εταιριες που ειναι μια πορτα απο σενα αλλα τοσο μακρυα σου. Κινητο απο μεγαλο μαγαζι και αφου με δουλευαν 1 μηνα με το service που το εστελναν χωρις να το φτιαχνουν απλα το πεταξα.

 

Οσο για το flickering εχω διαβασει σε μια κριτικη οτι καποιος με 2 χ 560 και ανοικτο το freesync ειχε flickering στα παιχνιδια σε βαθμο να μην μπορει να παιξει ,κυριως στα μενου.Εμενα δεν εκανε κατι 1 βδομαδα που την ειχα. Αλλα ετσι και αλλιως με nvidia θα την δουλεψω.

 

επισης σε reviews και παρουσιασεις δεν εχουν αναφερει κατι.Μπορει να φταιει και το crossfire

Έγινε επεξεργασία από Aias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, idonthave said:

Πως το είδες το monitor, απόσταση που κάθεσαι, στο gaming? Βολεύει ή είναι προτιμότερο 27" σαν μέγεθος?

 

 

εχω μικρο γενικα χωρο γραφειου και το γραφειο ειναι αυτο απο το Πλαισιο.

 

http://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/epipla-grafeiou/grafeia/Grafeio-Ypologisth-DK-226-CT-3359E.htm

 

που ειναι μικρο .Για να μην πιανει πολυ χωρο η οθονη , την βαζω ωστε η βαση να ειναι στην πανω αριστη γωνια του γραφειου και η οθονη προεξεχει . Αποσταση 0.5 μετρο περιπου .Κοιτα αν δεν ειχα 27αρα μπορει να επαιρνα 27αρα .Για αυτες τις συνθηκες ειναι το ιδανικο ,αλλα παντα θες το κατι παραπανω. Επισης ποτε δεν μου αρεσαν οι extra wide screens .Το καλο ειναι οτι δεν χανεις οπτικο πεδιο απο την οθονη για να γυρνας το κεφαλι σου να βλεπεις.Το κακο ειναι οτι οι κατω δεξια γωνια "μαυριζει" λιγο επειδη οριακα ειναι  στο πεδιο σου. Σιγουρα δεν μπορεις να πας σε πιο μεγαλη και να θες.Επισης παιζει και το σεναριο να μπει στον τοιχο οποτε εκει ειναι ιδανικο.Αυτα στο gaming .Σε περιβαλλον desktop εννοειται οτι η 31.5 εχει πολυ χωρο να ανοιγει 2 παραθυρα μαζι και να βλεπεις πολυ πραμα.

 

 

Σε γενικες γραμμες παντα θα θες το περισσοτερο ιδιος αν μπορεις να το εχεις με τα ιδια λεφτα (δεν υπαρχει σε αυτα τα λεφτα αλλο monitor με αυτα τα features και πραγματικα τσεκαρα πολλα απο το νετ)

 

Κατι τελευταιο,ιδιαιτερα σε μενα που εχω 27αρη 2κ τωρα ,η 31.5 σε 2κ φαινονται πιο χοντροκκομενα τα γραφικα λογο διαστασεων αλλα συνηθιζεται.(δηλαδη η 32 με 4κ θα ειναι σουπερ αλλα εδω παιζουν panel,Ηz και βεβαια ενα καρο λεφτα για pc που να δινει 100+fps με 4κ)

Έγινε επεξεργασία από Aias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ηρθε η αντικατασταση.Καταρχην πρεπει να πω οτι τα χρωματα ειναι ακομα καλυτερα και μαλλον ηταν ελαττωματικο το πανελ στην προηγουμενη,Η <<σκοτεινη>>  κατω δεξια  πλευρα δεν υπαρχει πλεον .Αρα θεωρω καποιο προβλημα με την 1η στο backlight. Ομως και αυτη εχει κουσουρι αλλα δεν θα την στειλω πισω. H βαση παει μονο τερμα πανω και αν πας να χαμηλωσεις τερματιζει παλι πανω.Το ελυσα <<σφινονοντας>> αναμεσα στο κενο οθονης - βασης το κουτακι του τροφοδοτικου :)

 

Γενικα φενεται οτι δεν τις τεσταρουν οπως πρεπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να, αυτά τα πράγματα αντιμετωπίζεις σε οθόνες των 500-600-1000 και βάλε οθονών και σκέφτεσαι ¨μα καλά, ένας χριστιανός να ελέγξει αυτονόητα πράγματα δεν υπάρχει στις εταιρίες;". Απαράδεκτο qc και σπάσιμο νεύρων μέχρι να πετύχεις μια αξιοπρεπή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Να, αυτά τα πράγματα αντιμετωπίζεις σε οθόνες των 500-600-1000 και βάλε οθονών και σκέφτεσαι ¨μα καλά, ένας χριστιανός να ελέγξει αυτονόητα πράγματα δεν υπάρχει στις εταιρίες;". Απαράδεκτο qc και σπάσιμο νεύρων μέχρι να πετύχεις μια αξιοπρεπή οθόνη.

 

η διαδικασια να πακεταρω παλι την οθονη ,να κουβαλαω 15 κιλα στο ταχυδρομειο να στελνω μηνυματα κτλ δεν με ενθουσιαζει παλι + ο,τι αλλο κουσουρι μπορει να εχει η αλλη.Απλα αν την εστελνα 2 φορα πισω θα ζηταγα refund .θα την δουλεψω μερικες μερες να δω/εχω ενα μηνα μπροστα μου

 

Σιγουρα απαραδεκτο η εταιρια να μην τις τεσταρει 100% . 

 

http://www.inewsgr.com/146/apo-tin-mmd-i-diathesi-ton-othonon-tis-aoc-stin-ellada.htm

 

Θα μιλησω μαζι τους μηπως παω και μου δωσουν αλλη βαση

Έγινε επεξεργασία από Aias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.