Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

On 21/8/2017 at 1:10 ΠΜ, το μέλος Aias έγραψε:

Κοιτα αν δεν ειχα 27αρα μπορει να επαιρνα 27αρα .Για αυτες τις συνθηκες ειναι το ιδανικο ,αλλα παντα θες το κατι παραπανω. Επισης ποτε δεν μου αρεσαν οι extra wide screens

Μιας και γράφεις το παραπάνω, η οθόνη σ'εμένα η απόσταση που μπορεί να μπει μιλώντας γενικά για 32" είναι από 90 ως 1m max.

Σε fps παιχνίδια battlefield κτλ. ή racing (formula1, dirt) στο μισό μέτρο που κάθεσαι δεν σε κουράζει?

Ο ενδοιασμός μου αυτός είναι, ότι στις γρήγορες εναλλαγές σε σκηνές θα κουράζει (σ'εμένα όπως έγραψα θα είναι στο μέτρο η απόσταση).

Link to comment
Share on other sites

To p

4 hours ago, idonthave said:

Μιας και γράφεις το παραπάνω, η οθόνη σ'εμένα η απόσταση που μπορεί να μπει μιλώντας γενικά για 32" είναι από 90 ως 1m max.

Σε fps παιχνίδια battlefield κτλ. ή racing (formula1, dirt) στο μισό μέτρο που κάθεσαι δεν σε κουράζει?

Ο ενδοιασμός μου αυτός είναι, ότι στις γρήγορες εναλλαγές σε σκηνές θα κουράζει (σ'εμένα όπως έγραψα θα είναι στο μέτρο η απόσταση).

To πρωτο πραγμα που θα πεις οταν δεις μια 32αρα οθονη ειναι WoooW .Δεν εχεις ξαναδει....22 εχεις δει ,24 εχεις δει,27αρα εχεις δει αλλα η 32 (31) ειναι overkill .Τωρα απο εκει και περα ο καθενας οτι γουσταρει.Ο αλλος βαζει 3 οθονες μαζι και παιζει .Προφανως δεν τον κουραζουν.Ουτε εμενα με κουραζει βασικα.Επαιξα το for Honor μια χαρα.Απλα ειναι μικρος ο χωρος μου,εσυ που εχεις χωρο και σε αυτη την αποσταση δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

Στην τελικη αφου ειναι να παρεις οθονη και εισαι και στην αγγλια ,παρε απο το amazon ,δοκιμασε την για μεχρι ενα μηνα και μπορεις να την στειλεις πισω με ful refund.

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα είμαι από όπου λογικά θα γίνει και η αγορά.

Πήρε το μάτι μου και για ένα νέο 32" της LG 32GK850G οπότε θα περιμένω μέχρι μέσα Σεπτέμβρη για να έχω καλύτερη εικόνα

όσον  αφορά πληροφορίες και διαθεσιμότητα στα υπόλοιπα monitor (Samy,AOC..)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω όλα τα σχόλια... Προσωπικά έχω 24" 1440p και είναι απλά υπέροχο. Απλά DPI scaling + 125% zoom default σε browser. Προσωπικά δλδ θα έλεγα ότι αξίζει 1440p @ 24". Τα έξτρα ppi μετράνε καθώς το aliasing γίνεται ακόμα πιο ανύπαρκτο. Συνήθως με 2Χ ή 4Χ δεν βλέπω καθόλου aliasing. Τώρα ποιο μόνιτορ έχω; Dell s2417dg 1440p 144Hz Gsync. Πιστεύω καλύτερα να πας να δεις από κοντά και να κρίνεις ο ίδιος. Κάποιοι πχ υποστηρίζουν φανατικά ότι 1440p 27" is the way to go. Η άποψη μου είναι πως "εξαρτάται". Στην απόσταση που κάθομαι, δλδ γραφείο, δεν θα ήθελα με τπτ 27" + . Επίσης είναι και ο λόγος του PPI που λέω άνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος b1gboss έγραψε:

Αν και δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω όλα τα σχόλια... Προσωπικά έχω 24" 1440p

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά έχω "φύγει" από 24" εδώ και καιρό και όπως λέει ο τίτλος ψάχνω είμαι ανάμεσα σε 27" ή 32"

μιας και ο χώρος υπάρχει (απόσταση 90-100cm).

:)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, idonthave said:

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά έχω "φύγει" από 24" εδώ και καιρό και όπως λέει ο τίτλος ψάχνω είμαι ανάμεσα σε 27" ή 32".

:)

Σεβαστό! Απλά το είπα για να ξεδιαλύνω λίγο τον μύθο 27" 1440p or go home.

 

Υπάρχει πάντα και αυτή, 27" κάτω από το όριο των 700 που έθεσες.

https://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+s2716dg

Το "αρνητικό" ότι έχει gsync σε περίπτωση που είσαι με amd gpu.

Έγινε επεξεργασία από b1gboss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/

Παράθεση

Η απόσταση που κάθομαι είναι από 80cm το ελάχιστο, προορίζεται για γενική χρήση και gaming, το glossy θέλω να το αποφύγω, panel IPS ή VA,

futures ευπρόσδεκτα (freesync κλπ), 60hz ή 100+ θα δούμε, ξεκούραστο και να μην βγάζω τα μάτια μου και όσο γίνεται με χαμηλό input lag.

Μέχρι τα 700€ το πολύ σκέφτομαι να διαθέσω. Στο σύστημα αυτή την στιγμή έχω gtx1070 >gtx1080. Ultra wide δεν με ενδιαφέρουν.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, idonthave said:

Άρα νομίζω είναι σαν πρόταση καλή η 27αρα dell. Αν πετύχεις και φάση που η Dell κάνει εκπτώσεις, μπορείς να την πάρεις και κάτω από 600. Είδα στο skroutz είχε πάει και 560.

 

Έγινε επεξεργασία από b1gboss
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, b1gboss said:

Σεβαστό! Απλά το είπα για να ξεδιαλύνω λίγο τον μύθο 27" 1440p or go home.

 

Υπάρχει πάντα και αυτή, 27" κάτω από το όριο των 700 που έθεσες.

https://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+s2716dg

Το "αρνητικό" ότι έχει gsync σε περίπτωση που είσαι με amd gpu.

ΤΟ ότι έχεις μεαγαλύτερη επιφάνεια(27") σε συνδυασμό με το 1440p δεν είναι μύθος.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pasjohn said:

ΤΟ ότι έχεις μεαγαλύτερη επιφάνεια(27") σε συνδυασμό με το 1440p δεν είναι μύθος.

Μύθος είναι ότι αν δεν πας σε 27" 1440p δεν έχει νόημα. Αυτό. Δεν μίλησα για επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Άσχετο, αλλά η Asus αλλάζει no questions asked monitors ακόμα και αν απλά έχεις θέμα με μέτριο light bleeding.

Αρκετά Dell-like κατάσταση.

 

πριν 44 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Η ASUS έχει δώσει γραμμή στους μεταπωλητές πάνω στον κομμάτι των οθονών άμμεση αντικατάσταση, για οποιαδήποτε θέμα, pixel, stand, γραμμές, bleeding.

 

Για να μην συνεχίσω το offtopic στο άλλο θέμα, από πότε? τελευταία έχει γίνει αυτό (χωρίς καμία ειρωνεία ρωτάω για να ξέρω τι παίζει) ?

από περιπτώσεις που διάβαζα και σε monitor που είχα πάρει προ 2ετία είχα φάει άκυρο για 1 καμένο pixel στο κέντρο της οθόνης (καινούριο ενός μήνα),

για αντικατάσταση ήθελε 4-5 αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί που αγοράσανε ROG οθόνες, όταν παρατηρήσανε κάποιο bleeding έγινε άμμεση αντικατάσταση κυρίως αν είσαι μέσα στο DOA.

 

Κάνε μία γραπτή συννενόηση με τον μεταπωλητή και προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Γνωστοί που αγοράσανε ROG οθόνες, όταν παρατηρήσανε κάποιο bleeding έγινε άμμεση αντικατάσταση κυρίως αν είσαι μέσα στο DOA.

Κάνε μία γραπτή συννενόηση με τον μεταπωλητή και προχωράς.

Πλέον δεν το έχω το monitor, πουλήθηκε μιας και είχα ξενερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά πήρα άλλες 2x Dell U2717D για το σπίτι και πουλάω τώρα την Samsung S27D850T που είχα. Ο μόνος λόγος τα bezels, η Samsung σε dual-screen setup θα με ξενέρωνε μιας και έχω συνηθίσει με τις Dell στην δουλειά.

 

Το αστείο είναι ότι η Samsung είναι 50€ ακριβότερη από την Dell, ενώ πριν μερικούς μήνες ήταν το αντίστροφο :huh:

Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2017 at 10:19 AM, Drtzekos said:

Τελικά πήρα άλλες 2x Dell U2717D για το σπίτι και πουλάω τώρα την Samsung S27D850T που είχα. Ο μόνος λόγος τα bezels, η Samsung σε dual-screen setup θα με ξενέρωνε μιας και έχω συνηθίσει με τις Dell στην δουλειά.

 

Το αστείο είναι ότι η Samsung είναι 50€ ακριβότερη από την Dell, ενώ πριν μερικούς μήνες ήταν το αντίστροφο :huh:

 

Από που τις πήρες;

 

Από backlight bleeding, θαμπάδες και λοιπά άλλα ¨θέματα¨ πώς τα πάνε;

Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2017 at 1:44 AM, zomg said:

 

Από που τις πήρες;

 

Από backlight bleeding, θαμπάδες και λοιπά άλλα ¨θέματα¨ πώς τα πάνε;

https://www.notebooksbilliger.de/dell+u2717d/eqsqid/8a257ccf-992d-48bb-a3e2-ece14551a9f6

 

Δεν είχα κάποιο θέμα. Τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάτι.. αυτήν την στιγμή τις χρησιμοποιώ και όλα μου φαίνονται κανονικά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.