Jump to content


27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

https://www.techpowerup.com/250036/the-new-32-inch-asus-rog-strix-xg32vqr-features-1440p-144-hz-and-freesync-2-hdr

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/aoc_agon_ag322qc4.htm

Καλό μεν (περί aoc ο λόγος), μη προτεινόμενο/αποδεκτό δε.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Γιατι δεν ειναι αποδεκτο;

Δεν απέδωσα σωστά το rating system: recommended+approved. Το πρώτο δίδεται σε όσα monitor προτείνονται ουσιαστικά από το tft, το δεύτερο σε όσα είναι καλά μεν , έχουν κάποια αρνητικά σημεία δε.

Κάπου σημειώνεται ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση ενός εκ των 2 "βραβείων" σε όλες τις παρουσιάσεις. Κάποια monitor μπορεί και να μην λάβουν "βραβείο". Σ' αυτήν την περίπτωση, μάλλον ισχύει το "βγάλε άκρη μόνος σου".

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

https://www.techpowerup.com/250739/lg-announces-the-32qk500-w-32-ips-monitor-qhd-freesync-8-ms

Ενδιαφέρουσα επιλογή και σε λογική τιμή.

https://www.thelab.gr/news/news/νέα-lg-32qk500-w-32-qhd-ανάλυση-ips-και-freesync-στα-300-r5556/ :bleh:

 

μόνο κ' μόνο από το χρώμα (for me) no :p

 

AOC Q3279VWFD8 200€ 75hz, ips, freesync

στα 300€ έχει κι άλλες εναλλακτικές  acer 75hz (σε ασπρίλα-ασημί πάλι)

viewsonic και iiyama

 

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/501108_853351/toulachiston-qhd-2560-x-1440-32.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ασχετο. Μου ζητησε καποιος την οθονη μου. Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα αλλα μετα ειδα οτι δεν υπαρχει κατι σε 27+ (μαλλον 32) με 2Κ και 120+hz που να εχει και HDR (o μονος λογος για να αλλαζα οθονη).

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ασχετο. Μου ζητησε καποιος την οθονη μου. Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα αλλα μετα ειδα οτι δεν υπαρχει κατι σε 27+ (μαλλον 32) με 2Κ και 120+hz που να εχει και HDR (o μονος λογος για να αλλαζα οθονη).

Επ, όταν το αποφασίσεις (μην την πουλήσεις, δεν μπορείς να επιστρέψεις σε 16:9), θα την πάρω εγώ. 

Αν, στο μεταξύ, δεν την έχω πάρει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την AOC AG322QC4 που είχα πάρει από caseking, παρακάτω στις φωτο όπως φαίνεται:

αν δεν έχω την οθόνη ακριβώς απέναντι μου αλλά την κοιτάς από κάποια γωνία, ειδικά σε μαύρο φόντο (σκοτεινές σκηνές σε ταινία)

είναι σαν να έχει πάρει κάποιος φακό και να την φωτίζει (στα πράσινα κυκλάκια οι διαγώνιες φωτεινές περιοχές) η φώτογραφία το δείχνει λίγο πιο έντονο απ'όσο είναι.

 

20181028_105557.thumb.jpg.5ecdb8a65dc82470bef2fdd950c19807.jpg20181028_105535.thumb.jpg.64492de3f94128f2fdd351433b97b4bf.jpg

 

Πως βλέπετε της φωτογραφίες, @Lazy Dog η δική σου οθόνη έχει σ'αυτό το βαθμό φωτεινά σημεία ή καμία σχέση?

 

Από τέλη Οκτώβρη έχω στείλει 2 φορές μέσω της φόρμας που έχουν (επιλέγοντας Ελλάδα) https://eu.aoc.com/en/service-contact? και

2 φορές email στο  greece@aoc-service.com, οι τύποι είναι άφαντοι..

 

Γνωρίζω ότι μπορώ να απευθυνθώ στην Alman Hellas αλλά θέλω να τους αποφύγω, δεν ξέρω αν έχουν καλυτερέψει τα πράγματα σε σχέση με παλιότερα,

είχαν κρατήσει οθόνη 2 μήνες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, idonthave said:

Όσον αφορά την AOC AG322QC4 που είχα πάρει από caseking, παρακάτω στις φωτο όπως φαίνεται:

αν δεν έχω την οθόνη ακριβώς απέναντι μου αλλά την κοιτάς από κάποια γωνία, ειδικά σε μαύρο φόντο (σκοτεινές σκηνές σε ταινία)

είναι σαν να έχει πάρει κάποιος φακό και να την φωτίζει (στα πράσινα κυκλάκια οι διαγώνιες φωτεινές περιοχές) η φώτογραφία το δείχνει λίγο πιο έντονο απ'όσο είναι.

 

20181028_105557.thumb.jpg.5ecdb8a65dc82470bef2fdd950c19807.jpg20181028_105535.thumb.jpg.64492de3f94128f2fdd351433b97b4bf.jpg

 

Πως βλέπετε της φωτογραφίες, @Lazy Dog η δική σου οθόνη έχει σ'αυτό το βαθμό φωτεινά σημεία ή καμία σχέση?

 

Από τέλη Οκτώβρη έχω στείλει 2 φορές μέσω της φόρμας που έχουν (επιλέγοντας Ελλάδα) https://eu.aoc.com/en/service-contact? και

2 φορές email στο  greece@aoc-service.com, οι τύποι είναι άφαντοι..

 

Γνωρίζω ότι μπορώ να απευθυνθώ στην Alman Hellas αλλά θέλω να τους αποφύγω, δεν ξέρω αν έχουν καλυτερέψει τα πράγματα σε σχέση με παλιότερα,

είχαν κρατήσει οθόνη 2 μήνες.

 

 

Εγω γιατι δεν το βλεπω και τοσο τραγικο? Ειναι ποτε ολη η οθονη μαυρη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω γιατι δεν το βλεπω και τοσο τραγικο? Ειναι ποτε ολη η οθονη μαυρη?

Αν είναι και το VA panel να μην δείχνει μαύρο και να φεγγοβολάει...:bleh:

 

Ναι αν βλέπεις ταινία και το μάτι σου πάει εκεί ή πάιζεις κάποιο παιχνίδι επίσης πάει εκεί σε σκοτεινές σκηνές.

Ας βγάζουν τις ρημάδες σωστά, δεν πληρώνουμε το monitor για να έχουμε κάποιον να το φέγγει από κάτω, ας κάνουν καλύτερο ποιοτικό έλεγχο.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως αυτό είναι bleed.

Εφόσον είναι εμφανές και σ' ενοχλεί, επιστρέφεις την οθόνη και τέλος. 

Δεν είναι υποχρεωμένος ο αγοραστής ν' ασχολείται με τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

δεν είναι ips,.

va panel είναι

Δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι στην πραγματικότητα. Αυτό το ξέρεις εσύ. Εφόσον σ' ενοχλεί όμως, την επιστρέφεις άμεσα.

Τα όρια ανοχής του εκάστοτε καταναλωτή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτά που καθορίζουν τι θα συμβεί. 

Στα va panels γλιτώνεις από το ips glow (προφανώς), αλλά το bleed είναι λαχείο. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι στην πραγματικότητα. Αυτό το ξέρεις εσύ. Εφόσον σ' ενοχλεί όμως, την επιστρέφεις άμεσα.

Απ'την πρώτη μέρα κάτι με ενοχλούσε, έλεγα να το αφήσω αλλά δεν..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Από τέλη Οκτώβρη προσπαθώ να έρθω σε επικοινωνία με την AOC μέσω της φόρμας (το παραπάνω link που έβαλα) και μέσω email.

Ένα μήνυμα κάτι τις, τίποτα... υποστήριξη  από AOC ΜΗΔΕΝ

 

Μέσα Δεκέμβρη έστειλα email στο caseking με το πρόβλημα  (περιγραφή,φωτο...) και ότι από AOC δεν έχω λάβει κάποια απάντηση.

 

Απάντηση από caseking:

Να χρησιμοποιήσω την φόρμα που έχουν (το είχα κάνει ήδη) και αν σε ένα 48ωρο δεν λάβω κάποια απάντηση να επικοινωνήσω μαζί τους.

Spoiler

Dear Mr. *****

 

please use the contact form from AOC

https://eu.aoc.com/de/gaming/service-contact?

 

The AOC response time is about 24 to 48 hours.
If AOC doesn’t respont, feel free to contact us again. We will send you a label to return the display to us.

 

Best Regards

....

(άφησα παραπάνω περιθώριο στην aoc) μετά από μια βδομάδα τους έστειλα ότι δεν έχω κάποια απάντηση.

 

Από τα Χριστούγεννα μέχρι και χθές το caseking άφαντο (λόγω εορτών λογικά).

 

Χωρίς κάποια ενημέρωση έλαβα χθες στο email "ετικέτα επιστροφής" (πως λέγεται ακριβώς iforget it) με πληρωμένα μεταφορικά από αυτούς,

elta→dhl (αποστολή dhl express) σ'αυτούς / λογικά θα επιστραφεί πάλι με dhl express απ'ευθείας σε μένα. :crazypilot:

Spoiler

? Wow

420518298_2019-01-0321-26-07.jpg.e2673ce221520f52cb9d22333b5b1b51.jpg

Στην αρχή όταν είδα ΕΛΤΑ έφαγα ξενέρα, όταν παρατήρησα καλύτερα ότι πάει και το στέλνει η dhl (έκανα πάρτυ :hehe: )

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά κράζουμε τα καταστήματα εδώ όταν οι ίδιοι κατασκευαστές τον παίζ...ν με τα 2 χερ...ια.

& Όταν βλέπεις τέτοια ανιμετώπιση από καταστήματα του εξωτερικού πως να μην ψωνίζεις από το εξωτερικό!!!!

 

Άντε γεια AOC (παρεούλα με την acer).... άκυρο από μένα πλέον (προσωπική γνώμη/εμπειρία)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Απ'την πρώτη μέρα κάτι με ενοχλούσε, έλεγα να το αφήσω αλλά δεν..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Από τέλη Οκτώβρη προσπαθώ να έρθω σε επικοινωνία με την AOC μέσω της φόρμας (το παραπάνω link που έβαλα) και μέσω email.

Ένα μήνυμα κάτι τις, τίποτα... υποστήριξη  από AOC ΜΗΔΕΝ

 

Μέσα Δεκέμβρη έστειλα email στο caseking με το πρόβλημα  (περιγραφή,φωτο...) και ότι από AOC δεν έχω λάβει κάποια απάντηση.

 

Απάντηση από caseking:

Να χρησιμοποιήσω την φόρμα που έχουν (το είχα κάνει ήδη) και αν σε ένα 48ωρο δεν λάβω κάποια απάντηση να επικοινωνήσω μαζί τους.

  Hide contents

Dear Mr. *****

 

please use the contact form from AOC

https://eu.aoc.com/de/gaming/service-contact?

 

The AOC response time is about 24 to 48 hours.
If AOC doesn’t respont, feel free to contact us again. We will send you a label to return the display to us.

 

Best Regards

....

(άφησα παραπάνω περιθώριο στην aoc) μετά από μια βδομάδα τους έστειλα ότι δεν έχω κάποια απάντηση.

 

Από τα Χριστούγεννα μέχρι και χθές το caseking άφαντο (λόγω εορτών λογικά).

 

Χωρίς κάποια ενημέρωση έλαβα χθες στο email "ετικέτα επιστροφής" (πως λέγεται ακριβώς iforget it) με πληρωμένα μεταφορικά από αυτούς,

elta→dhl (αποστολή dhl express) / λογικά θα σταλεί πάλι σε μένα με dhl express απ'ευθείας σε μένα. :crazypilot:

  Hide contents

? Wow

420518298_2019-01-0321-26-07.jpg.e2673ce221520f52cb9d22333b5b1b51.jpg

Στην αρχή όταν είδα ΕΛΤΑ έφαγα ξενέρα, όταν παρατήρησα καλύτερα ότι πάει και το στέλνει η dhl πάρτυ :hehe:

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά κράζουμε τα καταστήματα εδώ όταν οι ίδιοι κατασκευαστές τον παίζ...ν με τα 2 χερ...ια.

& Όταν βλέπεις τέτοια ανιμετώπιση από καταστήματα του εξωτερικού πως να μην ψωνίζεις από το εξωτερικό!!!!

 

Άντε γεια AOC.... άκυρο από μένα πλέον (προσωπική γνώμη/εμπειρία)

 

Πέρα από τη γνώμη που μπορεί να σχηματίσει ο καθένας από εμάς για το support της aoc, μου προξενεί κατάπληξη η απουσία οιαδήποτε απάντησης εκ μέρους τους.

Τι διάολο; Δεν έχουν δει τα email; Τα βλέπουν και επιλέγουν να μην απαντήσουν;

Τα αγνοούν επιδεικτικά;

Σε κάθε περίπτωση, ντροπή τους. Απαράδεκτη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.