Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Ευχαριστημένος από την Asus;

Όσο για τη διάσταση, έρχομαι από 23" λογικά το 27ρι θα μου φαίνεται τεράστιο.

Νταξ καλη ειναι η asus, απο ποιοτητα απεικονησεις δεν θεωρω οτι ειναι σουπερ αλλα ειναι ικανοποιητικη

Παρολα αυτα θα συνεχιζω να προτεινω κατι μεγαλυτερο απο 27αρι, Ναι επειδη θα κανεις την  μεταβαση απο 23αρι στην αρχη θα σου φαινεται μεγαλη, ομως θα την συνηθισεις  γρηγορα θεωρω, εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα 32αρι ωστε να κανω χρονια να ξαναασχοληθω με την λεξη μονιτορ.Εκτος αν γενικα δεν εισαι λατρεις των μεγαλων πανελ και δεν σε συγκινουν καθολου.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, salde said:

ν ο λόγος που επιλέγεις 27 είναι ότι τώρα έχεις 23 τότε το σκέφτεσαι λάθος. Αν ο λόγος που επιλέγεις 27 είναι ότι προτιμάς την ανάλυση αυτή σε 27άρα διάσταση κι όχι μεγαλύτερη τότε το σκέφτεσαι σωστά. Αν ο λόγος που προτιμάς 27 κι αυτή την ανάλυση είναι ότι τα μεγαλύτερα είναι ακριβότερα τότε κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι. Μην αποφασίσεις με κριτήριο το 23άρι.

Καλημέρα, οι λόγοι που έχω καταλήξει σε 27" είναι κατά σειρά :

 

α) Η ανάλυση 2Κ που θεωρώ ότι είναι ιδανική για 27" και θα παρατείνει τον χρόνο ζωής της 2080 (που περιμένω).

β) Το budget (~600€) όπου σε 32" θα πάρεις οθόνη με υποδεέστερα χαρακτηριστικά απο μια 27".

γ) Η αίσθηση που έχω ότι η 32" θα είναι κουραστική λόγω απόστασης 60-70εκ. από αυτή.

δ) Όσο και αν δεν πρέπει, μετράει από τι διάσταση έρχεσαι (23") οπότε θεωρώ τις 27" major upgrade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 9000+rpm said:

Εκτος αν γενικα δεν εισαι λατρεις των μεγαλων πανελ και δεν σε συγκινουν καθολου.

Η άτιμη η κοινωνία φταίει που με έχουν στη δουλειά με αυτό το setup (και τη δέυτερη την έβαλα μόνος μου κανιβαλίζοντας ενάν offline υπολογιστή) :hehe:

 

 

 

IMG_20190218_104703.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Καλημέρα, οι λόγοι που έχω καταλήξει σε 27" είναι κατά σειρά :

 

α) Η ανάλυση 2Κ που θεωρώ ότι είναι ιδανική για 27" και θα παρατείνει τον χρόνο ζωής της 2080 (που περιμένω).

β) Το budget (~600€) όπου σε 32" θα πάρεις οθόνη με υποδεέστερα χαρακτηριστικά απο μια 27".

γ) Η αίσθηση που έχω ότι η 32" θα είναι κουραστική λόγω απόστασης 60-70εκ. από αυτή.  Ως κάτοχος 34'' ultrawide, και καθήμενος στα 85cm περίπου, Θα πω ότι σε αυτή την απόσταση και σε αυτές τις ίντσες  όντως είναι κουραστικό ειδικά για να πιάσεις με το μάτι τις πλευρές του monitor. Αυτό γιατί δεν έχω συνηθίσει να κουνάω το κεφάλι δεξιά αριστερά και η κίνηση των ματιών που γίνεται είναι πολύ έντονη με αποτέλεσμα να κουράζονται εύκολα. 

δ) Όσο και αν δεν πρέπει, μετράει από τι διάσταση έρχεσαι (23") οπότε θεωρώ τις 27" major upgrade.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

 

Αλλο 32''' 16:9 και αλλο 34"UW. Λογικο ειναι στην δευτερη περιπτωση και στους 85 παντους αποσταση θεασης να παθεις αυχαινικο κουνωντας το κεφαλι δεξια αριστερα για να δεις απ την μια ακρη του σιδηροδρομου στην αλλη?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Αλλο 32''' 16:9 και αλλο 34"UW. Λογικο ειναι στην δευτερη περιπτωση και στους 85 παντους αποσταση θεασης να παθεις αυχαινικο κουνωντας το κεφαλι δεξια αριστερα για να δεις απ την μια ακρη του σιδηροδρομου στην αλλη?

Το εγραψα με το σκεπτικο οτι και η 32'' και η 34''uw εχουν σχετικα μεγαλο  πλατος  (71cm vs 79cm περιπου) και στην αποσταση που θα καθετε ο @paxman θα ειναι κουραστικο.

εγω πχ δεν κουναω δεξια και αριστερα το κεφαλι, βαριεμαι ? ,  και επειδη η κινηση στα ματια ειναι συνεχης και εντονη κουραζονται ευκολα, το ιδιο παθαινω και στην 32''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Το εγραψα με το σκεπτικο οτι και η 32'' και η 34''uw εχουν σχετικα μεγαλο  πλατος  (71cm vs 79cm περιπου) και στην αποσταση που θα καθετε ο @paxman θα ειναι κουραστικο.

εγω πχ δεν κουναω δεξια και αριστερα το κεφαλι, βαριεμαι ? ,  και επειδη η κινηση στα ματια ειναι συνεχης και εντονη κουραζονται ευκολα, το ιδιο παθαινω και στην 32''.

Σχεδον 10 ποντους πλατος ομως καθε αλλο παρα μικρη διαφορα ειναι. Το πλατος που εχει μια 34αρα UW ειναι παρομοιο με αυτο που εχει μια 37αρα 16:9...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Σχεδον 10 ποντους πλατος ομως καθε αλλο παρα μικρη διαφορα ειναι. Το πλατος που εχει μια 34αρα UW ειναι παρομοιο με αυτο που εχει μια 37αρα 16:9...

σωστά,

still big enough though για αυτή την απόσταση, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα πάντα :)

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι στα 70 cm από τη dell uw της υπογραφής και είναι σαν να βρίσκομαι μέσα στην οθόνη.

Δεν με κουράζει (αν και τη φοβούμουν στην αρχή) ούτε μ' ενοχλεί.

Λάβετε υπόψη ότι παίζω bf1. Τα κεφάλι μου, πάντως, δεν το πηγαίνω πέρα-δώθε όλη την ώρα και νιώθω πως καλύπτω άνετα το πλάτος της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

 Σε συνεννοήσεις με τους ειδικούς-γιατρούς αυτού τoυ φόρουμ (@idonthave, @deadlazarux, @xmors)

Καλορίζικη, φίλε μου. Αφού είναι όπως πρέπει, όλα καλά.

Δύο ενστάσεις (άτιμο επάγγελμα:p) ειδικός δεν είμαι σε καμία των περιπτώσεων, β) deadlazarux; Όπως λέμε ¨Λαζαρούκο μου, είσαι υπερλούξ":p;

Κοίτα να την ευχαριστηθείς και θυμίσου τι λέγαμε στο τηλέφωνο για τον νόμο των πιθανοτήτων και τον νόμο του Μέρφυ(ι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sstav said:

η ψυχική σας υγεία /ισορροπία στην αγορά οθονών ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ την αγορά ΜΟΝΟ από amazon για τον τρόπο που αντιμετωπίζει τους πελάτες…

Έχεις δίκιο 100%.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να "χαρίσω" το 24% που θα γλίτωνα από τον ΦΠΑ με αγορά από την Ελλάδα για χάρη της ηρεμίας μου αν στραβώσει κάτι, που απ' ότι κατάλαβα 50-50 είναι να συμβεί.

Καλοδούλευτη η καινούργια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω εχω κι εγω προσφατη εμπερια απο amazon.de και πρεπει να πω οτι με καλυψαν σε θεμα αντικαταστασης.Και ειναι σημαντικο γιατι οσο ολα ειναι καλα και απροβληματιστα οκ αλλα οταν στραβωνει η δουλεια φαινεται το customer service και σχεδον ολα τα Ελληνικα μαγαζια πασχουν οικτρα.

Link to comment
Share on other sites

@sstav 
Ωραίο που κατάφερες να αποκτήσεις κάτι που σε ικανοποιεί, έχει καταντήσει άθλος του Ηρακλή έτσι όπως κινούνται οι κατασκευαστές. Αν δεν σου κάνει κόπο πες μας κιόλας μερικά πράγματα για την οθόνη που βρίσκεις καλύτερα από την προηγούμενη. Κυρίως ρωτώ για το πώς σου φαίνεται η ανάλυση στην 32άρα σε σχέση με την ίδια ανάλυση στην 27άρα -αν κατάλαβα και οι δύο έχουν την ίδια ανάλυση 1440-. Προτιμάς έτσι το μέγεθος των εικονιδίων, κειμένου κλπ ή στην 27άρα; Τα πολλά Hz κι η κίνηση του ποντικιού σου φαίνονται ίδια ή σου δίνουν διαφορετική αίσθηση στην νέα σου οθόνη συγκριτικά με την Asus;

Δεύτερον, το θέμα με αυτό που αποκαλείς  DOA και τα παρεπόμενα του. Ο ελληνικός νόμος έχει συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να σου επιστραφούν χρήματα. Το κλειδί και η δυσκολία με τις οθόνες από την σκοπιά των καταναλωτών είναι ότι ζητήματα που θεωρούμε προβλήματά τους δεν αναγνωρίζονται ως τέτοια από τις κατασκευάστριες. Εάν πάντως ένα ζήτημα θεωρηθεί από τον ελληνικό νόμο ως «ελάττωμα του προϊόντος» τότε εντός εγγύησης έχεις δικαιώματα από τον ελληνικό νόμο (που περιλαμβάνουν και δυνατότητα επιστροφής χρημάτων) ασχέτως DOA ή όχι.
Επιπλέον για τις αγορές εξ' αποστάσεως ισχύουν κάποιες δυνατότητες υπαναχώρησης από την σύμβαση έχει ο αγοραστής για επιστροφή χρημάτων ασχέτως ελαττωμάτων (δλδ σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται καν συζήτηση για αυτά, ντόα, μόα ή όπως αλλιώς, αν κάποιος εμπίπτει στην κατηγορία αυτή, λέει απλώς «υπαναχωρώ, τα λεφτά μου πίσω» με κάποιες λεπτομέρειες που αφορούν κυρίως έξοδα αποστολής). Ο λόγος που τα επισημαίνω είναι για να μην γίνεται και από εμάς άνευ λόγου χρήση φράσεων που δεν βοηθούν τους καταναλωτές και συνήθως όταν χρησιμοποιούνται από πωλητές δεν έχούν σχέση με τα ισχύοντα σε Ελλάδα (και Ευρωπαϊκή Ένωση ενδεχομένως). Δεν υπάρχει DOA έτσι όπως αφήνουν κάποιοι να εννοηθεί («α ωραία, ναι έχει ελάττωμα το προϊόν αλλά επειδή δεν μας το είπες ή δεν εμφανίστηκε εντός Χ ολίγων ημερών από την παραλαβή τότε δεν επιστρέφουμε χρήματα δεν πα να λέει ό,τι θέλει η εγγύηση»).
Είναι προφανώς ελλιπή τα όσα γράφω παραπάνω, το νόημα δεν είναι να κάνουμε συζήτηση περί εγγυήσεων απλώς να σχολιάσω την κακή κατ' εμέ χρήση του αμερικανόφερτου όρου DOA από διάφορους.

Τρίτον, γιατί δεν ανοίγετε νέο θέμα βρε παιδιά, η παρουσίαση της ιστορίας σου είναι κατ' εξοχήν παράδειγμα που σηκώνει νέο θέμα. Είναι απολύτως χρήσιμη και διευκολύνει ενδεχομένως μελλοντικούς αγοραστές, ποιος ο λόγος να θάβεται στις δεκάδες ή εκατοντάδες σελίδες ενός ατέλειωτου νήματος; Το μόνο σχετικό με αυτό το θέμα είναι η αρχική ερώτηση «27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση» και αυτό δεν το σχολιάζεις καν στην χρησιμότατη ιστορία σου. Ας τα μεταφέρει κάποιος mod σε αυτόνομο νήμα ώστε σε 3-4-6 μήνες να βρίσκονται εύκολα από ενδιαφερόμενους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω προλάβει να δω πολλά πράγματα...(πχ hdr και τα συναφή) ...

Η ανάλυση είναι ίδια αλλά καλύπτει ολο το οπτικό μου πεδίο με μικρότερο βεβαια pixel density που δεν τα παρατηρώ στην απόσταση που κάθομαι.

Το VA panel πολύ καλό , σίγουρα καλύτερο μαύρο από IPS ...στην ευθεία που κάθομαι δεν με απαοχολούν οι γωνίες θέασης αν και δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα...

Δεν δοκίμασα αν ενεργοποιείται το freesync με τους νέους drivers της nvidia...

Δεν έχω τεστάρει για τυχόν frame skipping ακόμα.

Δεν έχω βρει settings στο tft central (έχει για 34αρα IPS και την αντίστοιχη gsync...θα δοκιμάσω αυτά)

Δεν έχω βρει icc profile.

Ta 144hz ειναι ίδια συνεπώς η ροή κίνησης ειναι ίδια...Αλλά λόγο του μεγαλύτερου μεγέθους νιώθω να τους βλέπω τους εχθρούς λίγο καλύτερα (σε bf που δοκίμασα)...?

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sstav said:

με μικρότερο βεβαια pixel density που δεν τα παρατηρώ στην απόσταση που κάθομαι.

Σε τι απόσταση κάθεσαι;

Ρωτάω για να μην ψάχνω προς τα πίσω το thread (βαρεμάρα mode on).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.