Jump to content
idonthave

27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]

Recommended Posts

8 hours ago, salde said:

το εξηγείς λίγο αυτό; Μιλάς για την ανάλυση/διάσταση, για το πάνελ, για την τεχνολογία, για το συγκεκριμένο μοντέλο; TIA

Κυρίως για το μοντέλο μιλάω.
Η διάσταση είναι θέμα περιορισμών/απαιτήσεων χώρου (άλλοι έχουν χώρο για 49ρα άλλοι για 24αρα μαξ) και μετά χρήσης (αν είσαι σε multimedia όλη μέρα βάζεις όσο πιο μεγάλο monitor μπορείς, αν παίζεις όλη μερά αγοράζεις μέχρι εκεί που μπορείς να "κολλήσεις" στην οθόνη και να βλέπεις αυτά που θέλεις).

Με μετρημένο contrast κάτω από 900/1 (και πιο κοντά στο 800/1) δεν την λες και ότι καλύτερο για να κάτσεις να δεις multimedia.
Αντίστοιχα θα ήθελα swivel στην βάση (αλλά τουλάχιστον υποστηρίζει vesa οπότε δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα).

Αν ήθελα να βλέπω multimedia όλη μέρα , θα πήγαινα σε ένα 4k (μάλλον va και μάλλον 60hz).
Σε office χρήση και περιστασιακό/χαλαρό gaming απλά δεν θα ξόδευα τόσα πολλά (πάλι ips αλλά ίσως κάτι στα 75hz με freesync).
Αν κάποιος κάνει δουλειά με χρώματα, τα "gaming" χαρακτηριστικά είναι άχρηστα.
Θα κοιτούσα ότι πιο "ακριβές" υπάρχει στα χρήματα που θέλω/μπορώ να διαθέσω (χαρακτηριστικά όπως 144hz 1ms response είναι άχρηστα εδώ).
Τέλος αν η χρήση ήταν αυστηρά (competitive) gaming, θα αγόραζα ένα tn 240hz (και μάλλον 1080p για να είμαι άνετος στα frametimes) .

Για το πω πιο σύντομα,
ναι το gl850 σαν μοντέλο είναι τουλάχιστον μέτριο προς καλό σε όλες τις πιθανές χρήσεις ενός monitor.
Απλά είναι πάρα πολύ καλό προς εξαιρετικό σε gaming (εξαιρετικά θα μπουν τα 240hz+ monitors με response και input lag όσο πιο χαμηλά γίνεται χωρίς overshoot στον θεό)

• Like 1

On 17/5/2020 at 12:56 ΠΜ, το μέλος Gzr έγραψε:

-snip-

Bump...;

On 5/17/2020 at 12:56 AM, Gzr said:

Καλησπέρα σε όλους!

1) budget, όπου είναι αυστηρά έως 350€.

2) μετά την άριστη εμπειρία μου με IPS panel, και ακούγοντας διάφορα (χωρίς να'χω ζήσει ιδιαίτερα από κοντά όμως) για VA (TN δεν το σκέφτομαι καν) και τις γωνίες θέασης και το αργό response(το οποίο επίσης δεν συμπαθώ καθόλου-βλ.ghosting/motion blur), θα'θελα να παραμείνω σε IPS. Έξτρα περιορισμοί...

3) Εμπιστεύομαι αρκετά την LG, τόσο σε υποστήριξη όσο και ποιότητα. Αλλά σ'αυτά τα χρήματα, έχω βρει μόνο ένα και μοναδικό LG 32άρι monitor, οπότε οποιαδήποτε εναλλακτική "δοκιμασμένη" ευπρόσδεκτη.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση κτλ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, σχωράτε μου το σεντόνι και καλώς σας βρήκα!

Αρχικά καλησπέρα,

για τι χρήση μιλάμε ακριβώς?
γιατί πολύ απλά "gaming" (δηλαδή 144hz+) 32αρια ips απλά δεν υπάρχουν
αν το 32αρη είναι δεδομένο τότε
είτε περίμενε να πέσει η τίμη, είτε κάνε την υπέρβαση και πάνε σε dell s3220dgf. Ναι το ξέρω είναι va αλλά το dell support έχει πολύ καλό όνομα στην χώρα (review εδώ)

Posted (edited)
πριν 27 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

Αρχικά καλησπέρα,

για τι χρήση μιλάμε ακριβώς?
γιατί πολύ απλά "gaming" (δηλαδή 144hz+) 32αρια ips απλά δεν υπάρχουν
αν το 32αρη είναι δεδομένο τότε
είτε περίμενε να πέσει η τίμη, είτε κάνε την υπέρβαση και πάνε σε dell s3220dgf. Ναι το ξέρω είναι va αλλά το dell support έχει πολύ καλό όνομα στην χώρα (review εδώ)

Καλησπέρα! 

Όπως έγραψα, η χρήση είναι κυρίως για browsing, ταινίες/σειρές, gaming (σχεδόν αποκλειστικά AAA τίτλους κι ούτε ίχνος fps ή οτιδήποτε esports), βασικό video editing και μουσική (ηχογράφηση-μίξη κτλ.). Συγκεκριμένα σε τίτλους, αν βοηθάει, όσον αφορά το gaming σκέλος, witcher 3, gta v, sottr, γενικώς "eye candy", RPG στυλ παιχνίδια, τίποτα ιδιαιτέρως fast paced, τίποτα online.

Δεν έχω 100% κλειδώσει στις 32 ίντσες γιατί όσο το ψάχνω, βλέπω πως οι επιλογές είναι σαφώς περισσότερες στις 27 και οι τιμές είναι μάλλον πιο φιλικές προς τον προϋπολογισμό μου. Δε νομίζω να χάσω τόσο πολύ σε μέγεθος, απλά έχω τον ενδοιασμό όσον αφορά το γεγονός πως, σε καμιά-δυό 27άρες που έχω δει, όλα μου φαίνονταν πολύ μικρότερα και λιγότερο "άνετα" στο μάτι (σε 1080 27" βέβαια μου φαίνονταν ακόμα χειρότερα...). Παρ'όλα αυτά, εδώ ζητώ τις γνώμες σας και δεν το αποκλείω, τόσο γιατί και η απόσταση είναι σχετικά μικρή όσο και για το γεγονός πως υποθέτω πως όλα συνηθίζονται, κι αν είναι να πάω σε κάτι αντικειμενικά καλύτερο, θα προτιμήσω τις 27 από τις 32, ελλείψει επιλογών στις τελευταίες.

Να πω κάπου εδώ πως κάτι που μ'ενδιαφέρει πολύ είναι να'ναι στο ελάχιστο το motion blur. Δεν έχει να κάνει με παιχνίδια ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά είναι κάτι που τείνει να μ'ενοχλεί. Ομολογώ πως δεν έχω ακόμα κατανοήσει 100% αν υφίσταται κάποιος απτός συσχετισμός μεταξύ χρόνου απόκρισης και ρυθμού ανανέωσης, σημείο στο οποίο θα ήθελα επίσης τα φώτα σας. Αν π.χ. ένα 144hz monitor είναι σαφώς καλύτερο σ'αυτόν τον τομέα, θα το προτιμήσω ασυζητιτί.

Ένας λόγος μάλιστα που θ'απέκλεια τα VA είναι το ότι λέγεται πως είναι τα χειρότερα, σ'αυτόν τον τομέα. Έμφαση στο "λέγεται", δεν έχω ιδία εμπειρία.

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Gzr