Jump to content


27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

8 hours ago, salde said:

το εξηγείς λίγο αυτό; Μιλάς για την ανάλυση/διάσταση, για το πάνελ, για την τεχνολογία, για το συγκεκριμένο μοντέλο; TIA

Κυρίως για το μοντέλο μιλάω.
Η διάσταση είναι θέμα περιορισμών/απαιτήσεων χώρου (άλλοι έχουν χώρο για 49ρα άλλοι για 24αρα μαξ) και μετά χρήσης (αν είσαι σε multimedia όλη μέρα βάζεις όσο πιο μεγάλο monitor μπορείς, αν παίζεις όλη μερά αγοράζεις μέχρι εκεί που μπορείς να "κολλήσεις" στην οθόνη και να βλέπεις αυτά που θέλεις).


Με μετρημένο contrast κάτω από 900/1 (και πιο κοντά στο 800/1) δεν την λες και ότι καλύτερο για να κάτσεις να δεις multimedia.
Αντίστοιχα θα ήθελα swivel στην βάση (αλλά τουλάχιστον υποστηρίζει vesa οπότε δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα).
 

Αν ήθελα να βλέπω multimedia όλη μέρα , θα πήγαινα σε ένα 4k (μάλλον va και μάλλον 60hz).
Σε office χρήση και περιστασιακό/χαλαρό gaming απλά δεν θα ξόδευα τόσα πολλά (πάλι ips αλλά ίσως κάτι στα 75hz με freesync).
Αν κάποιος κάνει δουλειά με χρώματα, τα "gaming" χαρακτηριστικά είναι άχρηστα.
Θα κοιτούσα ότι πιο "ακριβές" υπάρχει στα χρήματα που θέλω/μπορώ να διαθέσω (χαρακτηριστικά όπως 144hz 1ms response είναι άχρηστα εδώ).
Τέλος αν η χρήση ήταν αυστηρά (competitive) gaming, θα αγόραζα ένα tn 240hz (και μάλλον 1080p για να είμαι άνετος στα frametimes) .

Για το πω πιο σύντομα,
ναι το gl850 σαν μοντέλο είναι τουλάχιστον μέτριο προς καλό σε όλες τις πιθανές χρήσεις ενός monitor.
Απλά είναι πάρα πολύ καλό προς εξαιρετικό σε gaming (εξαιρετικά θα μπουν τα 240hz+ monitors με response και input lag όσο πιο χαμηλά γίνεται χωρίς overshoot στον θεό)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2020 at 12:56 AM, Gzr said:

Καλησπέρα σε όλους!

 

1) budget, όπου είναι αυστηρά έως 350€.

2) μετά την άριστη εμπειρία μου με IPS panel, και ακούγοντας διάφορα (χωρίς να'χω ζήσει ιδιαίτερα από κοντά όμως) για VA (TN δεν το σκέφτομαι καν) και τις γωνίες θέασης και το αργό response(το οποίο επίσης δεν συμπαθώ καθόλου-βλ.ghosting/motion blur), θα'θελα να παραμείνω σε IPS. Έξτρα περιορισμοί...

3) Εμπιστεύομαι αρκετά την LG, τόσο σε υποστήριξη όσο και ποιότητα. Αλλά σ'αυτά τα χρήματα, έχω βρει μόνο ένα και μοναδικό LG 32άρι monitor, οπότε οποιαδήποτε εναλλακτική "δοκιμασμένη" ευπρόσδεκτη.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση κτλ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, σχωράτε μου το σεντόνι και καλώς σας βρήκα!

Αρχικά καλησπέρα,

 

για τι χρήση μιλάμε ακριβώς?
γιατί πολύ απλά "gaming" (δηλαδή 144hz+) 32αρια ips απλά δεν υπάρχουν
αν το 32αρη είναι δεδομένο τότε
είτε περίμενε να πέσει η τίμη, είτε κάνε την υπέρβαση και πάνε σε dell s3220dgf. Ναι το ξέρω είναι va αλλά το dell support έχει πολύ καλό όνομα στην χώρα (review εδώ)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

Αρχικά καλησπέρα,

 

για τι χρήση μιλάμε ακριβώς?
γιατί πολύ απλά "gaming" (δηλαδή 144hz+) 32αρια ips απλά δεν υπάρχουν
αν το 32αρη είναι δεδομένο τότε
είτε περίμενε να πέσει η τίμη, είτε κάνε την υπέρβαση και πάνε σε dell s3220dgf. Ναι το ξέρω είναι va αλλά το dell support έχει πολύ καλό όνομα στην χώρα (review εδώ)

 

 

Καλησπέρα! 

 

Όπως έγραψα, η χρήση είναι κυρίως για browsing, ταινίες/σειρές, gaming (σχεδόν αποκλειστικά AAA τίτλους κι ούτε ίχνος fps ή οτιδήποτε esports), βασικό video editing και μουσική (ηχογράφηση-μίξη κτλ.). Συγκεκριμένα σε τίτλους, αν βοηθάει, όσον αφορά το gaming σκέλος, witcher 3, gta v, sottr, γενικώς "eye candy", RPG στυλ παιχνίδια, τίποτα ιδιαιτέρως fast paced, τίποτα online.

 

Δεν έχω 100% κλειδώσει στις 32 ίντσες γιατί όσο το ψάχνω, βλέπω πως οι επιλογές είναι σαφώς περισσότερες στις 27 και οι τιμές είναι μάλλον πιο φιλικές προς τον προϋπολογισμό μου. Δε νομίζω να χάσω τόσο πολύ σε μέγεθος, απλά έχω τον ενδοιασμό όσον αφορά το γεγονός πως, σε καμιά-δυό 27άρες που έχω δει, όλα μου φαίνονταν πολύ μικρότερα και λιγότερο "άνετα" στο μάτι (σε 1080 27" βέβαια μου φαίνονταν ακόμα χειρότερα...). Παρ'όλα αυτά, εδώ ζητώ τις γνώμες σας και δεν το αποκλείω, τόσο γιατί και η απόσταση είναι σχετικά μικρή όσο και για το γεγονός πως υποθέτω πως όλα συνηθίζονται, κι αν είναι να πάω σε κάτι αντικειμενικά καλύτερο, θα προτιμήσω τις 27 από τις 32, ελλείψει επιλογών στις τελευταίες.

 

Να πω κάπου εδώ πως κάτι που μ'ενδιαφέρει πολύ είναι να'ναι στο ελάχιστο το motion blur. Δεν έχει να κάνει με παιχνίδια ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά είναι κάτι που τείνει να μ'ενοχλεί. Ομολογώ πως δεν έχω ακόμα κατανοήσει 100% αν υφίσταται κάποιος απτός συσχετισμός μεταξύ χρόνου απόκρισης και ρυθμού ανανέωσης, σημείο στο οποίο θα ήθελα επίσης τα φώτα σας. Αν π.χ. ένα 144hz monitor είναι σαφώς καλύτερο σ'αυτόν τον τομέα, θα το προτιμήσω ασυζητιτί.

Ένας λόγος μάλιστα που θ'απέκλεια τα VA είναι το ότι λέγεται πως είναι τα χειρότερα, σ'αυτόν τον τομέα. Έμφαση στο "λέγεται", δεν έχω ιδία εμπειρία.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Έγινε επεξεργασία από Gzr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Καθώς με βλέπω για 6800ΧΤ το χριστούγεννα, σκέφτομαι να πάρω και μια νέα οθόνη έτσι για το καλό. Ψάχνω σίγουρα για 144Hz στις διαστάσεις του θέματος, αν και νομίζω τα 32 είναι πολλά για το γραφείο μου τώρα. Η απορία μου είναι τι γίνεται με το HDR? Απ'οτι καταλαβαίνω το best of the best είναι να έχει FALD, όσο περισσότερες ζώνες αλλά γενικότερα δε μ φαίνεται ξεκάθαρο το τοπίο. Επιπλέον το focus είναι στα 4Κ, που εμένα μου είναι αδιάφορα για τώρα.

Υπάρχει κάτι? Τα HDR400/600/1000 έχουν νόημα να τα κοιτάει κάποιος ή είναι ακόμα αρκετά αυθαίρετο το standard?

Το budget θα βγει μάλλον απ'το τι υπάρχει μ'αυτά τα features.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Shadow KnighT said:

Τα HDR400/600/1000 έχουν νόημα να τα κοιτάει κάποιος ή είναι ακόμα αρκετά αυθαίρετο το standard?

ακόμα όχι. Μην ασχοληθείς ιδιατέρως με αυτό ως κριτήριο επιλογής. Έως καθόλου.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2020 at 11:49 PM, salde said:

ακόμα όχι. Μην ασχοληθείς ιδιατέρως με αυτό ως κριτήριο επιλογής. Έως καθόλου.

Ένα καθυστερημένο thanks, μου έκανε την αναζήτηση λίγο πιο εύκολη.

 

Πολύ χοντρικά, έχω καταλήξει ανάμεσα σε AOC Agon AG273QX(~400) ή Samsung Odyssey G7(~600). Η αλήθεια είναι ότι η Samsung μου κάνει ένα κλικ παραπάνω όσο το ψάχνω κ έρχεται κ το μπλακ φράιντεϊ...

Έιχα και την LG 27GL850-B στη λίστα αλλά δεν ξέρω, δεν με ψήνει.

 

Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο να χω υπόψην σ'αυτά τα χρήματα? Η χρήση είναι office(dev) work και gaming 99% singleplayer.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Shadow KnighT said:

Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο να χω υπόψην σ'αυτά τα χρήματα? Η χρήση είναι office(dev) work και gaming 99% singleplayer.


Να' σαι καλά. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψιν. Επειδή είσαι διατεθειμένος να ανέβεις κάπως σε χρήματα σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα, παραπλήσια ή και καλύτερα. Ατυχώς δεν τα γνωρίζω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήρθε ο καιρό για μια αλλαγή, άλλαξαν και οι ανάγκες... Οπότε θα την αλλάξω την αγαπημένη μου Dell U2412M...

Χρήση κανένα παιχνιδάκι με το Χbox όταν η τηλεόραση είναι απασχολημένη (τώρα δεν το βάζω γιατί φαίνεται τραβηγμένο), αλλά γενικά θα είναι συνδεδεμένη με τον υπολογιστή για browsing και τώρα λίγο δουλειά από το σπίτι (σύνδεση με το λάπτοπ).

 

Σε 1440p μου αρέσει η AOC-Q3279VWFD8-31-5 (εναλλακτικά Viewsonic-VX3276-2K-MHD). Σε ποιό φυσιολογικές διαστάσεις Philips-E-Line-275E1S ή Dell-S2721DSμε πιό μικρή κουκίδα.

 

Σκέφτομαι ακόμα το 1080p και έχω στο μυαλό μου HP-EliteDisplay-E273 και Dell-S2721HN όπου θα κάνω αναβάθμιση μόνο στο μέγεθος και στην αναλογία.

 

Ίσως το ιδανικό να είναι το 27άρι 2κ, αλλά πιο, ώστε να πούμε ότι γίνεται μαι συνολική αναβάθμιση; 

 

(Τιμή για 1440p μέχρι 300€ και για 1080p μέχρι 200€)

Link to comment
Share on other sites

Όντας κάτοχος αυτής https://www.skroutz.gr/s/14863533/HP-EliteDisplay-E273q-Gray.html είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ωστόσο οι πρώτες σου επιλογές νιώθω πως είναι ακόμη πιο VFM! Δεν ήξερα την ύπαρξη της AOC! Φαίνεται τρελό VFM!

Για 27'' θα έλεγα "αυστηρά" 2560Χ1440 και το πολύ 32''. Νομίζω πως , for the buck, ό,τι και αν επιλέξεις, είναι κομπλέ, αλλά δεν θα πήγαινα σε 1080p 27ρι μόνιτορ :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το επόμενο δίμηνο θα ψάξω για μία 27" QHD με ευρύ χρωματικό πεδίο και VRR/FreeSync. Ιδανικά IPS, θα κοιτούσα και VA, αλλά όχι curved. Σημείο αναφοράς έχω τις Dell S2721DGF ή Gigabyte M27Q, ιδανικά ψάχνω για κάτω από 400€. Εάν έχετε κάποια πρόταση που έχει νόημα να κοιτάξω, πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

@minast

δεν έχω συγκεκριμένη πρόταση, μιας και δεν βλέπω να παίρνεις απάντηση, σου αφήνω το geizhals να παίξεις με τα φίλτρα, έχω αφήσει μεγαλυτερες αναλύσεις μπας και σκεφτόσουν κάτι παραπάνω, λογικά δεν το θες. Έβαλα 10bit, το Gigabyte που γράφεις μάλλον 8, αν περιλάβεις και 8bit θα σου δε΄ξει κι άλλα μοντέλα.

Αν πας με την τιμή ίσως αξίζει να εξετάσεις κάποιο Lenovo, iiyama, viewsonic δίπλα στο Dell. Οι διάφορες άλλες (AOC, Acer, ASUS, BenQ κλπ) μοιάζει τον τελευταίο καιρό να κάνουν μια προσπάθεια να προσέχουν λιγάκι το χάλι με το τζακποτ στην ποιότητα των πάνελ, με αποτέλεσμα σε ορισμένες στιγμές να παρουσιάζουν μοντέλα άκρως ανταγωνιστικά τιμολογιακά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Το επόμενο δίμηνο θα ψάξω για μία 27" QHD με ευρύ χρωματικό πεδίο και VRR/FreeSync. Ιδανικά IPS, θα κοιτούσα και VA, αλλά όχι curved. Σημείο αναφοράς έχω τις Dell S2721DGF ή Gigabyte M27Q, ιδανικά ψάχνω για κάτω από 400€. Εάν έχετε κάποια πρόταση που έχει νόημα να κοιτάξω, πείτε μου.

LG 27GL850. Κοίταξε κι αυτό, μήπως σε ικανοποιεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

LG 27GL850. Κοίταξε κι αυτό, μήπως σε ικανοποιεί.

 

Η LG είναι πρακτικά ίδια με την Dell.

Δεν την κοιτούσα, γιατί είχε ελάχιστα χειρότερη οδήγηση στο (ίδιο) panel και ήταν και πιο ακριβή. Τελικά τώρα είναι φτηνότερη, οπότε μια χαρά ;).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, minast said:

Δεν την κοιτούσα, γιατί είχε ελάχιστα χειρότερη οδήγηση στο (ίδιο) panel και ήταν και πιο ακριβή. Τελικά τώρα είναι φτηνότερη, οπότε μια χαρά 


στην αμερικάνικη σελίδα της Dell τρέχει με έκπτωση 30%, βγαίνει γύρω στα US$429. Στην γερμανική επίσης τρέχουν εκπτώσεις, δεν ξέρω αν είναι μουσαντένιες κι αν θα μεταφερθούν προς τα εμάς αλλά έχε το νου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά τόσο έχει και εδώ 

38878.jpg
WWW.MSYSTEMS.GR

Κατηγορία - Οθόνες - Προϊόν - Dell S2721DGFA Quad HD 27¨ Wide LED IPS - 165Hz 1ms with AMD FreeSync - Nvidia G-Sync Compatible - HDR Ready 210-AXRQ | Msystems

Η LG €30 λιγότερα και άλλα τόσα κάτω η Μ27Q

Η επιλογή δική σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.