Jump to content



Τριβεία έκκεντρα, παλμικά, ταινιολειαντήρες κλπ


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

εχει με οσες τρυπες θες!!!!!!!!!!!!!!!!ακομα κ σα σουρωτηρι για το RUPES:D

Εδω στη γειτονιά δε βρίσκω με τρύπες και τις κάνω εγώ. 

Πρέπει όπως είπαμε να κατέβω Πειραιά οεο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 47 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εδω στη γειτονιά δε βρίσκω με τρύπες και τις κάνω εγώ. 

Πρέπει όπως είπαμε να κατέβω Πειραιά οεο...

:) Στο μαγαζι που θα πας εχει κ σουρωτηρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο τριβειακια για της περισσοτερες δουλειες της πολης...το κοκκινακι βολευει σε γωνιες κ μικροδουλειες κ αν εξαιρεσεις οτι ειναι λιγο βαρυ για τα κυβικα του,για τα 25e που εκανε σου λυνει τα χερια οταν χρειαστει...Προσοχη θελει το πελμα του με το βελκτρο γιατι αν το πιεζετε  βγαζει σημαδια αποσυνθεσης!!!!!!!Απαλαααα:)!                                                                        Το εκεντρο maktec το δουλευω σχεδον στο 80% των κατασκευων ,πολυ ελαφρυ κ βολικο στο χερι,δουλευεται κ αναποδα[σε παμποτε ταβανια,ας πουμε] κ το πελμα του ειναι σκυλι!!!!!!!

IMG_1147.thumb.JPG.5e85f6cb88eb262cbf11450f0d221dcb.JPGIMG_1148.thumb.JPG.8ad3535a622d4c78a991780d2a387908.JPG

Το κοκκινοασπρο κουτακι θα το παρουσιασω οταν μαθω να τραβαω κ να ανεβαζω βιντεο,γιατι αν σας πω μονο τι κανει κ δεν το δειτε δεν θα με πιστευετε:)! Δωστε του καραβι,ξυλινο η σιδερενιο,δωστε του τοιχους ολοκληρης πολυκατοικιας,γενικα δωστε του δουλεια κ πολλα τετραγωνικα κ δεν θα σας απογοητευσει:wub:!

IMG_1149.thumb.JPG.85a70d14e76fabfdeb4f9e4d93db2510.JPG

Αν ασχολειστε με μεγαλες επιφανειες σχεδον ολα τ αλλα ειναι ημιμετρα κ ταλαιπωρια!;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το rupes και άσε τα κόκκινα!

Δωσε φωτογραφίες στο λαο αλλιώς έρχομαι να το φωτογραφίσω και να τις ανεβάσω :hehe: 

Μάλλον θα είναι ο μόνος τρόπος για να το πιάσω στα χέρια μου μιας και τόσα δε δίνω σίγουρα :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ανοιξε το rupes και άσε τα κόκκινα!

Δωσε φωτογραφίες στο λαο αλλιώς έρχομαι να το φωτογραφίσω και να τις ανεβάσω :hehe: 

Μάλλον θα είναι ο μόνος τρόπος για να το πιάσω στα χέρια μου μιας και τόσα δε δίνω σίγουρα :p 

Πολυ λιγοτερα απ  οσο φανταζεσαι...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως έγραψα και στις παραλαβές πήρα ένα έκκεντρο τριβείο Της dewalt το dwe6423 για λογαριασμό γνωστού μου που μου έδωσε το ελεύθερο να το ανοίξω και να το φωτογραφίσω. Το είχε παραγγείλει απο eshop στα ~84,9 αλλά ακύρωσε μιας και βαρεθηκε να περιμένει.

Παρακάτω φωτογραφίες του αλλά και συγκριτικό μεγέθους και κάποιες λεπτομέρειες σε σχέση με το AEG EX 125 ES που είχα πάρει για εμένα

Εσωτερικά υπάρχει ΕΝΑ μόλις γυαλόχαρτο :p 

 

dewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image002.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image003.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image005.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image007.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image008.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image009.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image010.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image011.jpg

dewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image006.jpg

 

Εδώ διπλα δίπλα το ένα στο άλλο

Το AEG έχει πιο μεγάλο συλλέκτη σκόνης και άλλο τρόπο κουμπώματος από το dewalt. Το o-ring δε το είχα συμπαθήσει από το bosch PEX που είχα...

Στο AEG έχει και προσαρμογέα επάνω ανάλογα τη διάμετρο της σκούπας.

Είναι πιο βαρύ το AEG από το dewalt

Και τα δύο είναι ρυθμιζόμενα και έχουν μακρύ καλώδιο και τεσπα αγοράζετε όποιο σας κάθεται καλύτερα

 

 

dewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image012.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image013.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image014.jpgdewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image015.jpg

dewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image001.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το εργαλειο του γνωστου :hehe:.
Ο συλλεκτης σκονης εχει τετοιο κουμπωμα για να ταιριαζει σε αλλα εργαλεια της dewalt? Το σακουλακι βγαινει απο το κουμπωμα για να καθαριστει?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο άλλο εργαλείο ενδιαφέρεσαι για το κουμπωμα μπας και το έχω να το τσεκάρω αλλά δε νομίζω με την καμία.

Το σακουλάκι δε φαίνεται να βγαίνει αλλά δε θέλω και να το πιέσω μη κάνω καμια ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ρωταω, γιατι οπως ειδα στο δικο μου τριβειο πρεπει να ειναι universal και να κανει οπου μπορεις να βαλεις και σκουπα. Θελω να το δοκιμασω στο δισκοπριονο που ειναι και ιδια μαρκα, αλλα δεν εχει τυχει να το χρησιμοποιησω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα εννοείς επαγγελματική;

Αν βάλεις κάποια συνηθισμένη που έχουμε στα σπίτια το πιο πιθανό είναι να καταστραφεί,μην το δοκιμάσεις.

Συλλέκτης στάχτης μπορεί να κάνει δουλειά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ZoSo όχι δεν γινεται αυτό που λες με τον συγκεκριμένο συλλέκτη.

 

Και μιας και πιάσαμε την κουβέντα για τις σκούπες όσοι θέλετε να γλιτώνετε σακούλες και τη σκούπα σας

 

 

 

Υπάρχουν και έτοιμα για όσους βαριούνται :p 

 

Μη πάει παραπέρα η κουβέντα με τις σκουπες και τα σχετικά όμως. Αν ειναι για επιπλέον πληροφορίες να κάνουμε νέο θέμα :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ειμαι σε αναζητηση τριβειου χειρος το οποίο θα διαθετει εξαρτηματα για πρόσβαση σε δυσκολα σημεια, εσοχες κλπ. Μετα το ρημάδι το black&decker το οποιο όπως εχω ηδη περιγραψει ειναι με διαφορα το χειροτερο εργαλειο που ειχα ποτε, θα ηθελα προτασεις απο αλλες εταιρείες αν είναι εφικτο. Το μοναδικο που εχω βρει μεχρι στιγμής ειναι ενα ryobi αλλα διαθέτει ενα μοναδικο εξαρτημα απο αυτα που αναζητω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

fbe8048b7b02609dfd829c099aee32b3.jpgaae5f262598e65ec45f28ada29452ecf.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2018 at 3:15 PM, karmen1983 said:

Δες την περιπτωση του skil fox

 

Χτύπησα το μικρό του αδελφάκι που μάλλον θα με καλύψει μιας και έχει τα ίδια περίπου εξαρτήματα στο πακέτο. Το FOX ήταν καλύτερο όμως άγγιζε το 100αρικο και έχοντας ήδη έκκεντρο το Dewalt καθώς και το ρημάδι το Black&Decker δεν ήθελα να δώσω άλλο ένα 100ρικο σε 3ο τριβείο. ευχαριστώ για την συμβουλή !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το octo το εχω και ειναι αρκετα καλο. Απλα νομιζα οτι το είχαν  καταργησει :hehe:

 

το εχω ισως πανω απο χρονο ειλικρινα δε θυμαμαι και δε με εχει απογοητεύσει. Απλα μη το δουλευεις πολυ ωρα σερι :)

 

20180530_190715.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2017 at 4:32 ΜΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Με αυτο που χρησιμοποιησα εγω ενιωσα οτι δεν αφαιρουσε οσο γρηγορα θα ηθελα υλικο, αλλα πιστευα οτι ηταν τα λιγα watt που το περιοριζαν. Μαλλον θα παω σε εκκεντρο και εγω τοτε. Υπαρχει καποιος που να εχει δουλεψει τριβεια της DeWalt, Black & Decker η Krausmann να μου πει γνωμη?

Έχω το παρακάτω εδώ και δύο χρόνια.

https://www.skroutz.gr/s/8789754/Dewalt-DWE6423.html σκυλί.

Κάνει πολύ καλή δουλειά είμαι υπερευχαριστημενος.

Αλλά όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, δεν είναι για γωνίες

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος twingo έγραψε:

Έχω το παρακάτω εδώ και δύο χρόνια.

https://www.skroutz.gr/s/8789754/Dewalt-DWE6423.html σκυλί.

Κάνει πολύ καλή δουλειά είμαι υπερευχαριστημενος.

Αλλά όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, δεν είναι για γωνίες

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση, εστω και ενα χρονο μετα :D. Τελικα κατεληξα σε ενα Black & Decker

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος (και άσχετος ερασιτέχνης, οπότε παρακαλώ την επιείκειά σας :P ).

 

Ψάχνομαι για τριβείο για ξύλα, κυρίως, αλλά έχω πελαγώσει. Διαβάζω για έκκεντρα, παλμικά, παλμικά έκκεντρα κ.α. κ.α.

Δεν είμαι σίγουρος τι κάνει για κάθε δουλειά (διάβασα ένα σχετικό νήμα εδώ μέσα, κάπως ξεστραβώθηκα, αλλά σηκώνει κι άλλο).

Προς το παρόν έχω έναν ταινιολειαντήρα μεσαίου μεγέθους και διάφορα σχετικά γυαλόχαρτα και ένα πολυεργαλείο (Parkside) με τρία  εξαρτήματα για γυαλόχαρτα κυκλικό, τριγωνικό και finger.

Η αλήθεια είναι ότι το πολυεργαλείο δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο κάνει για τριβείο. Ειδικά το κυκλικό εξάρτημα, κάποιος μου είπε ότι είναι άχρηστο σε αυτά τα εργαλεία.

Τι άλλο χρειάζομαι για δουλίτσες που μπορεί να προκύψουν;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.