Jump to content



Recommended Posts

2 hours ago, NikosD said:

30 Ιουλίου γίνεται η παρουσίαση και 2 Αυγούστου το τελικό BIOS.

 

Άρα είναι πολύ λογικό να μπορείς να βάλεις παραγγελία αρχές Αυγούστου και ανάλογα την ζήτηση, να παραλάβεις μέσα στον μήνα.

 

Οι gaming κάρτες με βάση το Volta θα έχουν GDDR6 μνήμες και η SK Hynix που φτιάχνει τις μνήμες ανακοίνωσε διαθεσιμότητα "Αρχές 2018" για τις high-end κάρτες της Nvidia.

 

Δεν έχετε βαρεθεί να λέμε τα ίδια ;

 

 

Χαζή είναι η nVIDIA λες αν χρειαζόταν να ρίξει ακόμα και άμεσα gaming Volta να μην έχει backup plan.
Ζώα σαν την AMD είναι που πήγανε all in στην HBM2 δίχως την παραμικρή πίσω πόρτα...

 

Αν υπήρχε ανάγκη να βγάλει τώρα τον Αύγουστο/Σεπτέμβρη gaming κάρτα για να πάρει πάλι την πρωτοκαθεδρεία στις επιδόσεις στα παιχνίδια, trust me, θα την έβγαζε/βγάλει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

@Efialtis

Οι μισοί περιμένουν με το δάκτυλο στην σκανδάλη για να την κράξουν και την κάρτα και όσους από εμάς την υποστηρίζουμε ως high end λύση εναλλακτική της Nvidia και οι άλλοι μισοί προωθούν λύσεις του εδώ και τώρα δηλαδή 1080/1080 Ti ή περίμενε λίγο ακόμα μήπως βγει η Volta.

Link to comment
Share on other sites

@Efialtis
Οχι καμμια σχεση.Δε προκειται να αγορασω αμεσα καρτα.
Απλα μου αρεσει να ενημερωνομαι, να συμβουλευω τους φιλους μου και γενικα να ξερω σε περιπτωση που θελω αν μου τη βαρεσει να ξοδεψω χρημα τι αξιζει και τι οχι.
Και επισης ναι θελω να δω τι ψαρια πιανει αυτη η καρτα που ΤΟΟΟΟΟΣΟ καιρο την ακουμε.Εχω βαρεθει να περιμενω.Που ειναι το προβλημα;

@psyber Δε ξερω αν γελαει ο κοσμος, απλα λεω εγω πως βλεπω την κατασταση.Για αυτο και ρωταω αν εχω καταλαβει κατι λαθος :)


@NikosD οπλα και σκανδαλες μαλλον μονο εσυ θες να βλεπεις :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει να ενημερώνομαι και σίγουρα καθυστερήσεις, paper launches κλπ μου δημιουργούν αρνητική εντύπωση αλλά να είσαι σε σημείο να καταφέρεσαι έντονα σε κάθε ευκαιρία δεν συνάδει με το προφίλ του ενημερωμένου καταναλωτή που περιγράφεις.

Ο ενημερωμένος καταναλωτής μπορεί να διακρίνει τα μεγέθη των εταιριών πίσω από τα ανταγωνιστικά προϊόντα και που αντανακλούν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανοίγουν το στόμα τους ρε @Efialtis εκεί στο PR της AMD αν δεν μπορούν να κάνουν τα λόγια τους πράξη.

Πρώτα στο Capsaicin "We have exciting news for gamers".... όλο το σόου, το μεγάλο μπαμ "well gamers, the card will be named Vega" ( WOW! )

Μετά τα λέμε στην Computex με exciting news for gamers.... μέσα σε όλο το show ένα ψευτοbench δίχως νούμερα, και με 2 κάρτες σε CrossFire.
Εν τω μεταξύ "Frontier Edition coming out soon guys, gamers should wait A LITTLE BIT for RX Vega"... αυτό το A LITTLE BIT κοντεύει να γίνει 4μηνο...

Link to comment
Share on other sites

 "We have exciting news for gamers"  "Well gamers, the card will be named Vega" :slap::slap::slap::slap::slap:

Computex με exciting news for gamers Bench with CrossFire :slap::slap::slap::slap:

Frontier Edition coming out soon guys, gamers should wait A LITTLE BIT for RX Vega :slap::slap::slap:

Οι λεγόμενες κατραπακιές των AMD χρηστών συμπεριλαμβανομένου και εμού

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας, διογκώνουν τις προσδοκίες χωρίς το αποτέλεσμα να ανταποκρίνεται και δεν είναι η πρώτη φορά.

Αλλά είναι αυτό που λέω, αν την πατήσεις μια φορά ντροπή δική τους, αν την πατήσεις παραπάνω φορές ντροπή δική σου γιατί είτε δεν έχεις μνήμη είτε δεν είσαι όσο ενημερωμένος θέλεις να πιστεύεις οτι είσαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα ήθελα να βγει πολύ γρήγορη η VEGA για να έβλεπα το backup plan της Nvidia.

Θα είναι άραγε τόσο πετυχημένο όπως της Intel με τους Skylake - X vs Threadripper.

Γιατί και για την Intel τα ίδια ακούμε τόσα χρόνια.

Αν ήθελε, αν ζοριζοταν.

Στα ζόρια η Intel δεν έχει απάντηση στον RyZen στο mainstream desktop και στο HEDT γελάει ο κόσμος με τον Skylake - X.

Ε ρε έτσι και βγει η RX VEGA πιο γρήγορη από την 1080 Ti, τι έχουν να δουν τα μάτια μας...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NikosD said:

Ε ρε έτσι και βγει η RX VEGA πιο γρήγορη από την 1080 Ti, τι έχουν να δουν τα μάτια μας...

 

χαχαχαχχχ σαν ΓΚΟΛάρα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης θα είναι, αλλά δεν νομίζω. Η NVIDIA γνώριζε κάπως ότι θα μπορέσουν να χτυπήσουν την 1080 αλλά όχι την 1080Ti

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις 2 σκαλώματα στην σκέψη σου @NikosD

1) Από ότι φαίνεται το performance crown το διατηρεί η Intel και σε Desktop & HEDT & Server ( με price premium φυσικά )

2) Η nVIDIA έχει ήδη μεγάλη Volta για HPC. Πόση διαφορά έχει λες να κοτσάρουν στο PCB controller + output monitor connectors ?
Εντελώς άστοχη η σύγκρισή σου με την Intel ( διαφορετική νοοτροπία nVIDIA & Intel, κοινό σημείο οι υψηλές τιμές )

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

Εγώ δεν πιστεύω οτι από όσους παρακολουθούν το συγκεκριμένο θέμα οι μη hardware fanatics δεν είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού, και πολλούς λέω.

Οι τόσο έντονες απόψεις (θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και φανατικές) που καταγράφονται εδώ  θεωρώ οτι με δικαιώνουν σε αυτό μου το συμπέρασμα.

 

Έχω ξαναπεί οτι περιμένω από το vega να είναι μια εναλλακτική επιλογή χωρίς να διεκδικεί πρωτεία, αλλά να προσφέρει ένα καλύτερο λόγο κόστους/απόδοσης σύμφωνα με τις πρακτικές και δυνατότητες της AMD. Δεν γελιέμαι οτι αυτό το κάνει η AMD επειδή είναι καλή και σκέφτεται εμένα σαν καταναλωτή.

 

Δεν κρύβω οτι έχω μια αδυναμία στον πιο αδύνατο καθώς σαν Έλληνας θεωρώ οτι σπάνια βρέθηκα στην πλευρά των ισχυρών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Efialtis said:

@billpeppas

Εγώ δεν πιστεύω οτι από όσους παρακολουθούν το συγκεκριμένο θέμα οι μη hardware fanatics δεν είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού, και πολλούς λέω.

Οι τόσο έντονες απόψεις (θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και φανατικές) που καταγράφονται εδώ  θεωρώ οτι με δικαιώνουν σε αυτό μου το συμπέρασμα.

 

Έχω ξαναπεί οτι περιμένω από το vega να είναι μια εναλλακτική επιλογή χωρίς να διεκδικεί πρωτεία, αλλά να προσφέρει ένα καλύτερο λόγο κόστους/απόδοσης σύμφωνα με τις πρακτικές και δυνατότητες της AMD. Δεν γελιέμαι οτι αυτό το κάνει η AMD επειδή είναι καλή και σκέφτεται εμένα σαν καταναλωτή.

 

Δεν κρύβω οτι έχω μια αδυναμία στον πιο αδύνατο καθώς σαν Έλληνας θεωρώ οτι σπάνια βρέθηκα στην πλευρά των ισχυρών.


Συμφωνώ στο bold και να προσθέσω, ότι αν κάποιος πλέον θέλει να κάνει αγορά κάρτας, πρέπει να έχει και σαν παράμετρο το Monitor του ή το Monitor που ενδέχεται να επενδύσει στο άμεσο μέλλον. Προσωπικά ένας λόγος που θέλω να αποφύγω Nvidia είναι γιατί δε νομίζω για τα επόμενα χρόνια να είμαι κάτοχος ενός GSync monitor των τουλάχιστον 450-500 ευρώ monitor (τιμές σκρουτζ). Γιατί αν πεις ότι παίρνεις μία 1080 και ένα gsync monitor, τσιμπάς 1000αρικο..... 
Αν αυτοί δεν είναι σοβαροί λόγοι να κάνουμε λίγο υπομονή ακόμα τι να πω... και εννοείται ότι όλοι έχουμε κουραστεί να περιμένουμε αλλά εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική για τοπ επιδόσεις σε χαμηλότερο budget... δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς. 

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:


Συμφωνώ στο bold και να προσθέσω, ότι αν κάποιος πλέον θέλει να κάνει αγορά κάρτας, πρέπει να έχει και σαν παράμετρο το Monitor του ή το Monitor που ενδέχεται να επενδύσει στο άμεσο μέλλον. Προσωπικά ένας λόγος που θέλω να αποφύγω Nvidia είναι γιατί δε νομίζω για τα επόμενα χρόνια να είμαι κάτοχος ενός GSync monitor των τουλάχιστον 450-500 ευρώ monitor (τιμές σκρουτζ). Γιατί αν πεις ότι παίρνεις μία 1080 και ένα gsync monitor, τσιμπάς 1000αρικο..... 
Αν αυτοί δεν είναι σοβαροί λόγοι να κάνουμε λίγο υπομονή ακόμα τι να πω... και εννοείται ότι όλοι έχουμε κουραστεί να περιμένουμε αλλά εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική για τοπ επιδόσεις σε χαμηλότερο budget... δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς. 

Σωστα. Ασ περιμενουμε μεχρι την τριτη 18/7 να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη η liquid cooled VEGA Frontier, με επιδόσεις σίγουρα πιο κοντά στην κορυφαία RX VEGA XTX - αλλά μόνο από άποψη hardware - και τιμή ~1500 $.

Διαβάζω ότι η RX VEGA XTX μπορεί να χτυπήσει 1800MHz ρολόι που μάλλον θα είναι ακόμα πιο ψηλά από την liquid FE.

Σίγουρα κάποιο site (βλέπε pcper.com) θα κάνει review και σε liquid FE τρέχοντας παιχνίδια (χωρίς ο driver να ενεργοποιεί ακόμα optimizations για games)

https://videocardz.com/70928/amd-radeon-vega-frontier-liquid-edition-is-now-available

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τις vega μπορείς να γεμίσεις το βαρέλι του jack daniels

ή, εναλλακτικά, να σκοτώσεις όσες μύγες μπορείς με τη μαγική ρακέτα.

καλά μπάνια:hehe:

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Αν και ετυχε να το ξαναδω το table με τα DX12 feature levels, δε του εδωσα τοσο σημασια.

 

Απ'οτι φαίνεται η RX Vega σειρά θα είναι η μόνη με όλα τα features enabled.

Στα reviews της FE, έχει αναφερθεί κάτι ως προς το πως επηρεάζει την απόδοση της κάρτας το γεγονός οτι υποστηρίζει περισσότερα χαρακτηριστηκα του DX12??

 

Σχετικά με τις σημερινές τεχνολογίες, υπάρχει διάφορα στο quality των γραφικών μεταξύ πχ 980Ti, 1080 και Fury X?? 

dx12fl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.