Jump to content


Recommended Posts

Έχε κατα νου όμως ότι δοκιμάζουν την Vega 56 με φρέσκους drivers ενώ την 1070 με τους τελευταίους. 

 

Κατα εμέ η Vega 56 είναι καλύτερη αγορά από την 1070.

 

Για Vega 64 με 1080 εκεί ο καθένας θα πρέπει να επιλέξει με βάση τι  έχει η οθόνη του gsync/freesync

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, env0y said:

Κατα εμέ η Vega 56 είναι καλύτερη αγορά από την 1070.

Ποια αγορά; αφού δεν υπάρχει τίποτα ακόμα. Και Vega 64 να θέλεις, περιμένεις τέλη του μήνα.

Και το πιο γελοίο του πράγματος για μένα είναι το o/c. Δεν υπήρχε η δυνατότητα λόγω driver.

Δηλαδή τι στο διάτανο κάνανε τόσο καιρό; μόνο presentations ετοίμαζαν;

περιμένουμε να δούμε λίγο ανταγωνισμό, λίγη κόντρα βρε αδερφέ, να πάρουνε λίγο την κατιούσα και οι τιμές και αυτό που βλέπουμε είναι ένα προϊόν, με ίδιες οι χειρότερες επιδόσεις από τα αντίστοιχα του ανταγωνισμού, ένα χρόνο αργότερα και με ίδιες τιμές το οποίο καταναλώνει και περισσότερο.

Δηλαδή πόσο βλαμμένος είσαι για να το κάνεις αυτό; Στην τελική άφησε τις τυμπανοκρουσίες κατά μέρους γιατί γίνεσαι περισσότερο ρεζίλι όταν στην πραγματικότητα αυτό που έχεις δεν είναι για τόσο ντόρο.

Αλλιώς θα βλέπαμε τα αποτελέσματα αν δεν μας έλεγαν σχεδόν τίποτα και έλεγαν μόνο "τα προϊόντα θα είναι ανταγωνιστικά" και αλλιώς τώρα μετά τις μεγάλες δηλώσεις "Killer" το ένα και serial killer το άλλο και από ουσία μηδέν.

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Το πλαισιο παντος για Ελλαδα την 64 liquid καλη τιμη σχετικα την εχει η ειναι ιδεα μου?

 

 

739 Ευρω την εχει τη Sapphire 64 liquid μαλλον εχεις μπολικα λεφτα για πεταμα στο Πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε @jax7480  τι περιμένεις από μία εταιρία που ανταγωνίζεται δύο μονοπώλια Intel/Nvidia? 

 

Ποια αγορά; αφού δεν υπάρχει τίποτα ακόμα. Και Vega 64 να θέλεις, περιμένεις τέλη του μήνα.

Αν καίγεσαι τόσο τα καταστήματα είνια ανοχτά και το απόγευμα της Τρίτης

 

Και το πιο γελοίο του πράγματος για μένα είναι το o/c. Δεν υπήρχε η δυνατότητα λόγω driver.

Πρώτο release είναι hold your horses. Εμπειρικά επειδή έχω και AMD και Nvidia, οι AMD έχουν πιο πολύ long term support σε οδηγούς.

Έχεις ανταγωνισμό 999 ευρώ η 1080GTX Ti + 300 ευρώ εξτρά gsync οθόνη.
739 Ευρω την εχει τη Sapphire 64

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, env0y said:

Κάτσε ρε @jax7480  τι περιμένεις από μία εταιρία που ανταγωνίζεται δύο μονοπώλια Intel/Nvidia? 

 

Αν καίγεσαι τόσο τα καταστήματα είνια ανοχτά και το απόγευμα της Τρίτης

 

Και το πιο γελοίο του πράγματος για μένα είναι το o/c. Δεν υπήρχε η δυνατότητα λόγω driver.

Πρώτο release είναι hold your horses. Εμπειρικά επειδή έχω και AMD και Nvidia, οι AMD έχουν πιο πολύ long term support σε οδηγούς.

Έχεις ανταγωνισμό 999 ευρώ η 1080GTX Ti + 300 ευρώ εξτρά gsync οθόνη.
739 Ευρω την εχει τη Sapphire 64

 

 

 

Περιμένω να συμπεριφερθούν σαν σοβαρή εταιρεία. Έχεις κάνει release προϊόν και δεν έχει δυνατότητα ο driver για o/c. Και το καταπίνουμε αμάσητο.

Γιατί είναι η AMD και γιατί ανταγωνίζεται δύο μονοπώλια. Ώπα ρε. Για την ψυχή της μάνας τους το κάνουν; ή μήπως τις νέες κάρτες τις δίνουν δωρεάν και δεν το ξέρω.

Σκέψου να εβγαιναν οι Ryzen 7 ή οι Threadripper ή οι νέοι Core i9 από την Intel και να μας έλεγαν, παιδιά δεν κλοκάρουν γιατί δεν έχουμε ακόμα έτοιμα τα BIOS.

Αλλά αγοράστε εσείς.

 

Τα καταστήματα είναι ανοιχτά. Κάρτες έχουν;

 

 

Απο 725€ ξεκινάνε οι 1080ti στο εξωτερικό και από 776€ στην Ελλάδα:

 

https://geizhals.de/gigabyte-geforce-gtx-1080-ti-gaming-oc-11g-gv-n108tgaming-oc-11gd-a1602201.html

 

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gtx+1080+ti

 

Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η 56αρα φαίνεται καλό deal, όταν με το καλό βγουν να δούμε και από τιμές τι παίζει σε σύγκριση με 1070. Η 64αρα από την άλλη δεν μου φαίνεται να πολυαξίζει με τόσο μεγάλη διαφορά watt και παρόμοια τιμή με 1080.... Σαν επιδόσεις πάντως είναι καθαρά 1070 και 1080 αντίστοιχες, με την ελπίδα να δούμε καλύτερη απόδοση σε drivers (όπως έγινε με Polaris που ήδη έχει ένα +10% ) και φυσικά με την καλύτερη διαχείριση drivers στο μέλλον που κλασσικά ωριμάζουν καλύτερα οι amd κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Ζάχου.

Τουμπανοκρουσιες και " poor volta " ακούγαμε και εν τέλει είδαμε ένα προϊόν σχεδόν ισο με τις περσινές επιδόσεις του αντιπάλου, χωρίς να μπορεί βέβαια να αντιμετωπίσει το κορυφαίο πασκαλ τσιπ ( 1080ti ). 

 

Επίσης ενώ κάποιος θα περίμενε η κάρτα να είναι drivers ready και γενικά να μήν της λείπει κάτι το οποίο να παραμένει στο " θα δούμε " και περιμένετε μετά απο 1.5 χρόνο  " vega is coming- coming  soon " βλέπουμε BETA drivers και σιγή ισχύος για τις oc δυνατότητες. Βέβαια γνωρίζουμε  ότι είναι ΗΔΗ τεζαρισμενες οι κάρτες και ότι εχει να προσφέρει το HBM το έχει δωσει. Κατι παραπάνω από κλοκαρισμα στις μνήμες δε θα δούμε. Ουσιαστικά μάρκετινγκ καθαρό φαίνεται ότι ειναι και το HBM παρόλα τα θετικά που παρουσιάζονται στα χαρτιά, σε σχέση με gddr5X που με oc παίρνεις αρκετά +++ 

Ούτε μικρότερη κατανάλωση είδαμε που περιμέναμε.

 

Όπως είπε( νομίζω πάλι ο Ζαχαρίας)

μόνο σε μεταχειρισμένη 1080 /70 αξίζει να πάει κάποιος αυτή τη στιγμή ή αν εχει 4Κ μονιτορ κλπ κλπ 1080Τi. 

ΕΚΤΟΣ και παίζει το ενδεχόμενο να έχει κάποιος στη κατοχή του ΗΔΗ FreeSync monitor.

 

BTW το Volta μη το περιμένετε νωρίς . Υπολογίζω μετά το Μάρτιο του 18. Η πράσινη δεν έχει να χάσει κάτι ούτε τη πιέζει και κανένας. Εχει ένα προϊόν ( 1080/1070 ) με λιγότερη κατανάλωση και σχεδόν ίσες (-1070 ) ή ελάχιστα παραπάνω επιδόσεις (-1080) overall. Η 1080Τi παραμένει στη κορυφή χωρίς να μπορεί να τη πιάσει η AMD. Κι αν κάνει και μια μικρή μείωση τιμής στην 10 άρα σειρά η nvidia πάλι κερδισμένη θα είναι. 

 

Και γω πέρσι ήμουν hypeαρισμενος με το Vega αλλά τώρα που ήρθε με αυτές τις επιδόσεις είναι κάπως αργά

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να βγω λίγο εκτός θέματος μια και θα στηθεί νέο σύστημα λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Γίνεται πολύ λόγος για το freesyng και gsyng.... Έχω που είμαι με μια 27αρα Samsung 275T την οποία λατρεύω είμαι καταδικασμένος; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vasot έγραψε:

 

739 Ευρω την εχει τη Sapphire 64 liquid μαλλον εχεις μπολικα λεφτα για πεταμα στο Πλαισιο

Ξαναδιαβασε τι έγραψα.

Δεν ειπα πουθενά οτι θα αγορασω απο πλαισιο.

Δεν αγοραζω απο πλαισιο

Και εγραψα για αλλη τιμη οχι για τα 740.

Ειπα οτι το πλαισιο ως πλαισιο θα μπορουσε να την ειχε πιο ακριβα γιατι μας εχει συνηθισει σε αλλες τιμες πιο υψηλές.

Βλεπε 1080ti π.χ

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

@jax7480 Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Ζάχου.

Τουμπανοκρουσιες και " poor volta " ακούγαμε και εν τέλει είδαμε ένα προϊόν σχεδόν ισο με τις περσινές επιδόσεις του αντιπάλου, χωρίς να μπορεί βέβαια να αντιμετωπίσει το κορυφαίο πασκαλ τσιπ ( 1080ti ). 

 

Επίσης ενώ κάποιος θα περίμενε η κάρτα να είναι drivers ready και γενικά να μήν της λείπει κάτι το οποίο να παραμένει στο " θα δούμε " και περιμένετε μετά απο 1.5 χρόνο  " vega is coming- coming  soon " βλέπουμε BETA drivers και σιγή ισχύος για τις oc δυνατότητες. Βέβαια γνωρίζουμε  ότι είναι ΗΔΗ τεζαρισμενες οι κάρτες και ότι εχει να προσφέρει το HBM το έχει δωσει. Κατι παραπάνω από κλοκαρισμα στις μνήμες δε θα δούμε. Ουσιαστικά μάρκετινγκ καθαρό φαίνεται ότι ειναι και το HBM παρόλα τα θετικά που παρουσιάζονται στα χαρτιά, σε σχέση με gddr5X που με oc παίρνεις αρκετά +++ 

Ούτε μικρότερη κατανάλωση είδαμε που περιμέναμε.

 

Όπως είπε( νομίζω πάλι ο Ζαχαρίας)

μόνο σε μεταχειρισμένη 1080 /70 αξίζει να πάει κάποιος αυτή τη στιγμή ή αν εχει 4Κ μονιτορ κλπ κλπ 1080Τi. 

ΕΚΤΟΣ και παίζει το ενδεχόμενο να έχει κάποιος στη κατοχή του ΗΔΗ FreeSync monitor.

 

BTW το Volta μη το περιμένετε νωρίς . Υπολογίζω μετά το Μάρτιο του 18. Η πράσινη δεν έχει να χάσει κάτι ούτε τη πιέζει και κανένας. Εχει ένα προϊόν ( 1080/1070 ) με λιγότερη κατανάλωση και σχεδόν ίσες (-1070 ) ή ελάχιστα παραπάνω επιδόσεις (-1080) overall. Η 1080Τi παραμένει στη κορυφή χωρίς να μπορεί να τη πιάσει η AMD. Κι αν κάνει και μια μικρή μείωση τιμής στην 10 άρα σειρά η nvidia πάλι κερδισμένη θα είναι. 

 

Και γω πέρσι ήμουν hypeαρισμενος με το Vega αλλά τώρα που ήρθε με αυτές τις επιδόσεις είναι κάπως αργά

Εγώ στα έλεγα αλλά εσύ δεν με άκουγες... ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν επαιζε η liquid σε τιμη λιγο πιο ακριβη απο 1070 κανα 50αρι-80αρι πανω εκει θα ειχαμε ανταγωνισμό σε σχεση με την 1080.

Δεν ειναι ασχημη σε επιδόσεις και περι watts περι ορέξεως κολοκυθοπιτα. (Συγνωνη αλλα δεν νοείται να αγοραζεις καρτα 500-800 ευρω και να εχεις τροφ. Του 50-100ρικου) Αποψη μου.

Το κακο ειναι η τιμη της και ολο το marketing της amd που βαφτίζει τις καρτες της killer της καθε αντίστοιχης nvidia και ολοι περιμεναν οτι θα επαιζε μπαλα η 64αρα την 1080ti η οτι με την τιμη της 1080 θα αγοραζαν επιδόσεις της 1080ti.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.