Jump to content



VR and all things related


Recommended Posts

Έχει κανείς προτεινόμενες ρυθμίσεις για τα γραφικά για Rift? Χθες που δοκίμασα 3 από τα 4 sims που υποστηρίζουν vr, το AC ήταν το χειρότερο ενώ είχα διαβάσει τα καλύτερα. Πολλή θολούρα... Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα είδα ότι πρέπει να απενεργοποιήσω τα pp και ΑΑ γιατί έχουν bug αλλά το thread ήταν παλιό, ισχύει ακόμα?
Γιάννη αγόρασες; Με Γεια. Θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gchristod έγραψε:

Έχει κανείς προτεινόμενες ρυθμίσεις για τα γραφικά για Rift? Χθες που δοκίμασα 3 από τα 4 sims που υποστηρίζουν vr, το AC ήταν το χειρότερο ενώ είχα διαβάσει τα καλύτερα. Πολλή θολούρα... Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα είδα ότι πρέπει να απενεργοποιήσω τα pp και ΑΑ γιατί έχουν bug αλλά το thread ήταν παλιό, ισχύει ακόμα?

Capture.thumb.JPG.9bbe28e2363f9fd4054204f883e059cf.JPG

Δοκίμασε έτσι αν θες,αλλα λογικα θαχεις reprojection,και μετα ξεκίνα κατέβαζε ποιότητα reflections-shadows-pp-world detail,με αυτην την σειρα προτείνω εγώ.

 

Edit.Α,το pixel per display νομιζω δινει πολυ καλα αποτελεσματα καπου στο 1.5-1.3 οποτε για μενα καλύτερα μην το κατεβασεις.

Επισης εγω μιλαω παντα για vive.

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γειές Γιαννάκο,είμαι σίγουρος πως θα το κατευχαριστηθείς.

 

http://www.racedepartment.com/downloads/natural-graphics-mod.4551/

 

δες το παραπάνω λίνκ για να έχεις brake lights

 

τσέκαρε κ το

 

κ οι δικές μου ρυθμίσεις

AC.png

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @PolomanGR και sosnouko για τις ρυθμίσεις αλλά μάλλον κάτι κάνω λάθος, μιας και ακόμα φαίνεται ψιλοσάπιο. Μόνο το natural graphics mod δεν έβαλα ακόμα αλλά δεν νομίζω να κάνει τόσο διαφορά. Ακόμα και pixel density 1.5 έβαλα και δεν είχε καμία απολύτως διαφορά, εκτός που μπήκε το ASW και έριξε τα frames στο 45 :p Έχετε δοκιμάσει άλλα sims? Το δοκίμασα σε iracing, rf2, ακόμα και το κακόμοιρο το R3E που τρέχει σε dx9 είναι μέρα με τη νύχτα.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Τι εννοεις φαινεται σπαπιο ομως;

Πολλή θολούρα, πολύ pixel, μια περίεργη ασπρίλα στο depth of field και γενικά φαίνεται εντελώς ψεύτικο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Δοκίμασε natural mod,μπορει να ειχες πειραξει τιποτα στα pp.

Αυτό μένει μόνο να κάνω, αλλά δεν βελτιωθεί δεν θα το κουράσω άλλο. Απλά μου κάνει εντύπωση που όλοι λένε τα καλύτερα. Βέβαια δεν θα είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με το Assetto, απλά δεν το περίμενα να συμβεί ΚΑΙ στο οπτικό κομμάτι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο της Αργυρούπολης, είχε PlayStation VR με το GT Sports.
Το πιξελιασμα ήταν άθλιο. Έτσι είναι και το Oculus στο assetto ?
Δεν μου άρεσε καθόλου.
Αν είναι έτσι, θα την "πηδήξω" αυτήν την γενιά.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιξελαρισμα υπαρχει γενικα.
Δεν εχω δοκιμάσει το psvr αλλα εχω ακουσει οτι το oculus ειναι πολυ καλυτερο.
Μην περιμένεις ανάλυση οθόνης σε καμία περιπτωση... το immersion ειναι το δυνατο χαρτί του VR..
Βεβαια η εικονα βελτιώνεται αλλα πρεπει να εχεις 1080 ti,που και παλι δεν αρκεί...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το PSVR έχει 960×RGB×1080 per eye κ το rift 1080 x 1200.

 

Το Samsung Odyssey έχει 1400 x 1600.

 

Πιξέλιασμα υπάρχει κ αρκετοί είπαν οτι το Sammy είναι πιο καθαρό.Προσωπικά όταν το πρωτοδοκίμασα στον Άκη είχα απογοητευτεί.Κ αυτό γιατί με το τριόθονο κορόιδευα τον εγκέφαλο οτι ήμουν περίπου εκεί.Μετά από μερική παραπάνω χρήση όμως το περίπου μετεξελίχθηκε σε σκέτο εκεί,μια περίεργη 3d αίσθηση που μόνο αν το δεις το καταλαβαίνεις.Άρα το κορόιδεμα του εγκεφάλου μου δεν χρειαζόταν πια.Παρότι το χω δουλέψει λίγες ώρες >10 από τότε που το πήρα,ωστόσο δεν θεωρώ οτι έδωσα τσάμπα λεφτά γιατί αξίζει κ το τελευταίο σέντ.

 

Γενικά ανάλυση οθόνης δεν έιναι ακόμη εφικτή να επιτευχθεί λόγω hardware κυρίως.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α οκ, έχει λίγο παραπάνω ανάλυση το Oculus.
Μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσω τότε για να σχηματισω άποψη.
Το PSVR είναι απορριπτεο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν το δοκιμάσεις σε κάποιον φιλο κ σου εξηγήσει κάποια πραγματάκια γενικα νομιζω θα κολλήσεις άσχημα!Η αίσθηση ειναι ακριβως οπως στην πραγματικότητα!
Αυτο σε κανει να ξεχνάς την αναλυση και το πιξελαρισμα!εισαι μεσα σε όχημα κανονικότητατα!εγω προσωπικά δεν μπορω να οδηγήσω ξανα racing sim game σε οθόνη...ασε που ειναι και μεγαλο μικροβιο(VR) και θα δοκιμάσεις πολλα games...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2017 at 3:20 ΜΜ, το μέλος gchristod έγραψε:

Αυτό μένει μόνο να κάνω, αλλά δεν βελτιωθεί δεν θα το κουράσω άλλο. Απλά μου κάνει εντύπωση που όλοι λένε τα καλύτερα. Βέβαια δεν θα είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με το Assetto, απλά δεν το περίμενα να συμβεί ΚΑΙ στο οπτικό κομμάτι :hehe:

Μολις εκανα φορματ και δοκιμασα φρεσκο,την μεγαλύτερη διαφορα την κανει το supersampling και μετα τα pp effects.

Οταν το δοκιμασα χωρις το supersampling ηταν αρκετα κακο.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη εφαρμογή κ γραφική απεικόνιση αυτή τη στιγμή για το Rift την έχει hands down το iRacing τόσο σε παλέτα όσο κ σε καθαρότητα εικόνας.

 

Το AC ωχριά δυστυχώς.

Έβαλα το natural mod και βελτιώθηκε αρκετά, σε σημείο να είναι αποδεκτό. Μέχρι τώρα όσα έχω δοκιμάσει είναι iracing(με διαφορά)>R3E(λόγω dx9)>RF2>AC. PC2 δεν έχει νόημα να δοκιμάσω γιατί το demo σε triple screens δεν μου άρεσε καθόλου σαν παιχνίδι και dirt rally δεν βάζω ακόμα γιατί θα πάρω το στομάχι στο χέρι [emoji14]

Πάντως χθες πρώτη φορά αγώνα και 40λεπτο στο iR δεν με κούρασε καθόλου και έτρεχε νεράκι με 50 αυτοκίνητα grid.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.