Jump to content


VR and all things related


Recommended Posts

On 12/11/2017 at 3:18 PM, Xristos asim said:

Τόσο καλο σε εικονα ειναι το iracing;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κορυφαίο.

Και τα physics και το ffb με έχουν ξετρελάνει σε βαθμό να μπαίνω ac και να ψάχνομαι μήπως χάλασε κάτι. Τέλος πάντων αυτό είναι άλλη συζήτηση που καλύτερα να μην ανοίξει εδώ :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Κορυφαίο.

Και τα physics και το ffb με έχουν ξετρελάνει σε βαθμό να μπαίνω ac και να ψάχνομαι μήπως χάλασε κάτι. Τέλος πάντων αυτό είναι άλλη συζήτηση που καλύτερα να μην ανοίξει εδώ :)

Πάλι καλά που δεν την άνοιξες :p 

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα physics και το ffb με το VR implementation και πας να τα συνδέσεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gchristod said:

Πάλι καλά που δεν την άνοιξες :p 

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα physics και το ffb με το VR implementation και πας να τα συνδέσεις.

ρε συ Γιαννάκο έλεος.

 

Απαντά οτι σε σχέση με τα γραφικά στο Ρίφτ είναι κορυφαίο κ μετά έγραψε 2 προτάσεις για το πως του φάνηκε γενικότερα.

 

Αφού κ συ συμφωνείς για το ffb κ την εικόνα στο ρίφτ με οτι λέει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

ρε συ Γιαννάκο έλεος.

 

Απαντά οτι σε σχέση με τα γραφικά στο Ρίφτ είναι κορυφαίο κ μετά έγραψε 2 προτάσεις για το πως του φάνηκε γενικότερα.

 

Αφού κ συ συμφωνείς για το ffb κ την εικόνα στο ρίφτ με οτι λέει.

Βρε Νάσο γιατί έλεος? Η πρώτη μου πρόταση ήταν tongue in cheek. Η δεύτερη σου φάνηκε εμπρηστική? Ό,τι άποψη και να έχω για το ffb του ir δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε, κάνω λάθος? Αντίθετα όλο το ποστ του Άκη μου φαίνεται ειρωνικό. Ξέρεις ακριβώς εσύ τι ήθελε να πει? Εκτός κι αν το γράψατε μαζί. Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να μιλήσεις εκ μέρους άλλου, το ξαναλέω δεν έγραψα κάτι με εμπρηστική διάθεση.

πριν 7 λεπτά, το μέλος Lylankor έγραψε:

Εμένα πάλι στο iracing με χαλάει η παλέτα χρωμάτων και τα γραφικά μου φαίνονται χειρότερα...η μπορεί απλά να έχω συνηθίσει το AC.

Η χρωματική παλέτα είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, εγώ π.χ. έχω δυσχρωματοψία οπότε κουκουρούκου :D Ό,τι φαίνεται καλύτερο στο μάτι του καθενός δουλεύει.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο.
Και τα physics και το ffb με έχουν ξετρελάνει σε βαθμό να μπαίνω ac και να ψάχνομαι μήπως χάλασε κάτι. Τέλος πάντων αυτό είναι άλλη συζήτηση που καλύτερα να μην ανοίξει εδώ [emoji4]
Με έκαψες τώρα...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ λέει VR and all things related. To all things related το μεταφράζω ως πράγματα που βοηθάνε στο immersion, εξού και το σχόλιο για τα physics.

 

Όντως ήταν off topic και σόρυ κιόλα. Αλλά τα physics και το ffb είναι τοπ νοτς!! ουπς οφφ τόπικ ξανά, σόρυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ λέει VR and all things related. To all things related το μεταφράζω ως πράγματα που βοηθάνε στο immersion, εξού και το σχόλιο για τα physics.
 
Όντως ήταν off topic και σόρυ κιόλα. Αλλά τα physics και το ffb είναι τοπ νοτς!! ουπς οφφ τόπικ ξανά, σόρυ!
Τέτοια βελτίωση; Πέρυσι που το δοκίμασα, ήταν για γέλια.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ λέει VR and all things related. To all things related το μεταφράζω ως πράγματα που βοηθάνε στο immersion, εξού και το σχόλιο για τα physics.
 
Όντως ήταν off topic και σόρυ κιόλα. Αλλά τα physics και το ffb είναι τοπ νοτς!! ουπς οφφ τόπικ ξανά, σόρυ!
Δεν ήταν το off topic το θέμα μου. Κατάλαβα ότι είπες κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που εννοούσες και μάλλον ο@sosna κατάλαβε το ίδιο με μένα. Οπότε sorry από τη μεριά μου.
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gchristod said:

Βρε Νάσο γιατί έλεος? Η πρώτη μου πρόταση ήταν tongue in cheek. Η δεύτερη σου φάνηκε εμπρηστική? Ό,τι άποψη και να έχω για το ffb του ir δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε, κάνω λάθος? Αντίθετα όλο το ποστ του Άκη μου φαίνεται ειρωνικό. Ξέρεις ακριβώς εσύ τι ήθελε να πει? Εκτός κι αν το γράψατε μαζί. Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να μιλήσεις εκ μέρους άλλου, το ξαναλέω δεν έγραψα κάτι με εμπρηστική διάθεση.

Η χρωματική παλέτα είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, εγώ π.χ. έχω δυσχρωματοψία οπότε κουκουρούκου :D Ό,τι φαίνεται καλύτερο στο μάτι του καθενός δουλεύει.

Η αλήθεια είναι οτι την Κυριακή που μας πέρασε πήγαμε μαζί με το φρεσκο ορκισμένο Αρκουδιάρη από τη σπίτι του Άκη για καφεδάκι κ ανάμεσα στα άλλα τεστάραμε κ το iR εκτενώς -εγώ εκτενώς οι άλλοι απλά με θαύμαζαν:hehe:-,οπότε στην συγκεκριμένη φάση ξέρω τι λέει μιας κ έπαθε πλάκα με το πόσο καλό του βγήκε το iR.Όπως πλάκα έπαθα κ γω με το ffb στο DD όμως.Με την g27 είναι αποδεκτό έως καλό αλλά όντως πιο ''γεμάτο'' συγκριτικά με το AC. -τουλάχιστον το Beetle στο RallyCross-

 

Τώρα για το γεγονός οτι είπε μια παραπάνω πρόταση άσχετη με το τοπικό θεωρώ οτι είσαι υπερβολικός.

 

Κ γω έχω δυσχρωματοψία btw αλλά τα χρώματα του iR από πάντα μου φανόταν πιο φυσικά.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σκέφτομαι και εγώ! Ποια τιμή θεωρείται καλή, τώρα, για το oculus (από amazon φαντάζομαι, όχι Ελλάδα);

Επίσεις ποια κάρτα θεωρείται αρκετά δυνατή αλλά και καλή σε σχέση απόδοσης / τιμής;

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Aris Teidis said:

Το σκέφτομαι και εγώ! Ποια τιμή θεωρείται καλή, τώρα, για το oculus (από amazon φαντάζομαι, όχι Ελλάδα);

Επίσεις ποια κάρτα θεωρείται αρκετά δυνατή αλλά και καλή σε σχέση απόδοσης / τιμής;

 

@Aris Teidis Amazon Αγγλία γενικά παίζει στις 350 λίρες (400euro?) με τα χειριστήρια. Πάρτα, ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να παίξεις, εκτός αν βρείς καμία ευκαιρία ~100 ευρώ κάτω μόνο για το headset. Είμαι Ελλάδα για τις γιορτές και πήγα και πήρα για το PC του αδερφού μου την MSI 1070ti που έχουν προσφορά στο πλαίσιο (529) γιατι είναι κάτω και από τιμές που τη βρίσκεις έξω και με τα 3 χρόνια εγγύηση που δίνουν σκέφτομαι ακόμα και να τη βάλω να κάνει mine cryptos, τουλάχιστον τώρα το χειμώνα που το ρεύμα που καίει ζεσταίνει το χώρο :p. Μπόρει να την πάρω Αγγλία και να μη του την αφήσω γιατί δύσκολα θα κρατήσω την 7970 μέχρι να βγεί επόμενη γενιά. Σε VR όσο παραπάνω είσαι από το min spec έχεις πράγματα να κερδίσεις γενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Lylankor έγραψε:

 

@Aris Teidis Amazon Αγγλία γενικά παίζει στις 350 λίρες (400euro?) με τα χειριστήρια. Πάρτα, ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να παίξεις, εκτός αν βρείς καμία ευκαιρία ~100 ευρώ κάτω μόνο για το headset. Είμαι Ελλάδα για τις γιορτές και πήγα και πήρα για το PC του αδερφού μου την MSI 1070ti που έχουν προσφορά στο πλαίσιο (529) γιατι είναι κάτω και από τιμές που τη βρίσκεις έξω και με τα 3 χρόνια εγγύηση που δίνουν σκέφτομαι ακόμα και να τη βάλω να κάνει mine cryptos, τουλάχιστον τώρα το χειμώνα που το ρεύμα που καίει ζεσταίνει το χώρο :p. Μπόρει να την πάρω Αγγλία και να μη του την αφήσω γιατί δύσκολα θα κρατήσω την 7970 μέχρι να βγεί επόμενη γενιά. Σε VR όσο παραπάνω είσαι από το min spec έχεις πράγματα να κερδίσεις γενικά.

Χαχα, απ' ότι βλέπω η κάρτα θα κοστίσει παραπάνω απ' τη συσκευή...

Από Αγγλία ακόμα δεν έχουμε θέματα τελωνείων, ε?

Link to comment
Share on other sites

Και με 300 Ευρώ κάρτα γραφικών είσαι μια χαρά, απλά ρώτησες για value for money και σε αυτή τη περίπτωση με τα παραπάνω λεφτά παίρνεις σχεδόν αντίστοιχα παραπάνω επιδώσεις, που γενικά δεν ισχύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω ενα "θεματάκι" ας πουμε,το οποιο παρατήρησα αυτές τις μέρες.

Οτι και να κάνω,εχω απίστευτο bottleneck απο την CPU μου,σε φαση η κάρτα να δουλεύει 40% και ο επεξεργαστης να μην μπορει καν να πετύχει 90 FPS,με αποτέλεσμα να ειμαι πάντα σε 45FPS με Reprojection.

Εψαξα λίγο στο γουγλη,αλλα το μόνο που είδα είναι να προτείνουν να χαμηλώσω τα γραφικά,αλλα αυτο ακόμα δεν το θεωρώ λύση,παλι η GPU θα κάθεται.

Το έχει ψάξει κανένας σας;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.