Jump to content



VR and all things related


Recommended Posts

πριν 35 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ποσο usage εχει ο cpu? 

Υπαρχει σε καποιο core 100%?

Οχι,σταθερα καπου στο 50-60% ειναι ολα τα thread.(i7 7700Κ)

Εκανα ποστ και στο επισημο forum,μηπως βρω ακρη.

Στο benchmark:Capture2.thumb.JPG.0f561ccbbf0a42720f006d29df24e61b.JPG

Στα πιτ στον δικό μας σερβερ:1868411821_Capture3-Copy.thumb.JPG.eda6f6814f9c57a65bd360e40375ea91.JPG

Ονλαιν,βλεπω καποιον αλλον που τρεχει:Capture.thumb.JPG.28b4d304391fb4d556e27e9969bd481f.JPG

Στο τελευταιο φαινεται και το gpu usage Που ειναι 37% μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερνα drivers και μετα κανε scan με malwarebytes μην εχεις κολλησει τπτ.

Αν και στο 60%cpu δεν εχεις θεμα. Εγω που ειχα παθει κατι αντιστοιχο στο bf4 ειχα κολλησει κατι και αναβαζε στο 40% idle. Δεν το ειχα παρει χαμπαρι μεχρι να φορτωσω κατι cpu bound οπως bf4 και τοτε σερνοταν.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, βρηκε κατι βλακειουλες αλλα τιποτα ιδιαίτερο και δεν αλλαξε κατι. 

Οταν ενεργοποιω asw ολα τρεχουν πολυ ηρεμα, η cpu εχει 4 sec render time, οποτε ειναι παραλογο που οταν το κλεινω δεν προλαβαινει τα frames. 

Ειμαι ενα κλικ πριν το φορματ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 12/7/2018 at 2:58 ΠΜ, το μέλος Xristos asim έγραψε:

Εχει κάποιος το gametrix jetseat;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω μια πολύ παλιότερη, ανάλογη υλοποίηση (κάπου στο πατάρι:D) που δούλευε με το PS2 και απ' ότι θυμάμαι ήταν αρκετά έντονο στο "feeling"

Λογικά αυτό εδώ θα είναι ακόμα καλύτερο (μου κίνησες την περιέργεια!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Ασχολούμαι με το assetto corsa εδώ και κάποιο καιρό και στα πλαίσια αναβάθμισης του υπολογιστή μου, προχώρησα και σε αγορά του oculus rift. Εξαιρετική τεχνολογία, έχω μείνει πραγματικά άφωνος.

 

Δυστυχώς όμως,  όσον αφορά το assetto, το oculus μου φέρνει έντονη ζαλάδα - ναυτία. Το έψαξα λιγάκι στο google και είδα ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα σε πολύ κόσμο. Άλλαξα  κάποιες ρυθμίσεις (ειδικά το lock display to horizon έκανε κάποια διαφορά νομίζω), αλλά το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει. Κυρίως στις γρήγορες αλλαγές πορείας έχω έντονη ζαλάδα.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα ή είμαι ο μόνος άτυχος? Κάποιες συμβουλές που θα βοηθούσαν ίσως?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος PeGe έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά

 

Ασχολούμαι με το assetto corsa εδώ και κάποιο καιρό και στα πλαίσια αναβάθμισης του υπολογιστή μου, προχώρησα και σε αγορά του oculus rift. Εξαιρετική τεχνολογία, έχω μείνει πραγματικά άφωνος.

 

Δυστυχώς όμως,  όσον αφορά το assetto, το oculus μου φέρνει έντονη ζαλάδα - ναυτία. Το έψαξα λιγάκι στο google και είδα ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα σε πολύ κόσμο. Άλλαξα  κάποιες ρυθμίσεις (ειδικά το lock display to horizon έκανε κάποια διαφορά νομίζω), αλλά το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει. Κυρίως στις γρήγορες αλλαγές πορείας έχω έντονη ζαλάδα.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα ή είμαι ο μόνος άτυχος? Κάποιες συμβουλές που θα βοηθούσαν ίσως?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δες αρχικά μήπως έχεις περίεργα framerate,σε περιπτωση που έχεις πολλα drop η εμπερια μπορεί ναναι απαίσια.

 

Γενικά,μπορεις να χρησιμοποιήσεις όλα τα "κόλπα" που χρησιμοποιούν αυτοί που παθαίνουν ναυτία.

Δραμαμίνες,τζινζερ και αλλα τέτοια.

 

Εγω θα σου πρότεινα επίσης να αυξήσεις σταδιακά τον χρόνο που παιζεις μεχρι να συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Δες αρχικά μήπως έχεις περίεργα framerate,σε περιπτωση που έχεις πολλα drop η εμπερια μπορεί ναναι απαίσια.

 

Γενικά,μπορεις να χρησιμοποιήσεις όλα τα "κόλπα" που χρησιμοποιούν αυτοί που παθαίνουν ναυτία.

Δραμαμίνες,τζινζερ και αλλα τέτοια.

 

Εγω θα σου πρότεινα επίσης να αυξήσεις σταδιακά τον χρόνο που παιζεις μεχρι να συνηθίσεις.

Τα frames είναι 89-90 συνεχώς, δεν πέφτουν σχεδόν ποτέ. Θα κάνω προσπάθεια σταδιακά να αυξήσω το χρόνο οδήγησης, ελπίζοντας πως θα το συνηθίσω. Υπάρχουν αρκετά άτομα στην κοινότητα που χρησιμοποιούν Oculus;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος PeGe έγραψε:

Τα frames είναι 89-90 συνεχώς, δεν πέφτουν σχεδόν ποτέ. Θα κάνω προσπάθεια σταδιακά να αυξήσω το χρόνο οδήγησης, ελπίζοντας πως θα το συνηθίσω. Υπάρχουν αρκετά άτομα στην κοινότητα που χρησιμοποιούν Oculus;

Εγώ χρησιμοποιώ oculus. Λυπάμαι που θα στο πω αυτό αλλά από αυτά που κατάλαβα μέχρι τώρα (από τον εαυτό μου και τα πολλά άτομα που δοκίμασαν το oculus μου) φοβάμαι ότι το θέμα της ζαλάδας - ναυτίας έχει να κάνει πιο πολύ με αν είσαι γενικά επιρρεπής σ' αυτό (πχ. ζαλάδα στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου ή ναυτία σε ταξίδι με πλοίο... κτλ.).

Εγώ, απ' το πρώτο δευτερόλεπτο που το φόρεσα ένοιωσα πολύ άνετα (εκτός της απαράδεκτης ανάλυσης). Το μόνο παιχνίδι που με "ζάλισε" είναι είναι ένα δωρεάν demo το "Aircar" όπου πραγματικά ένοιωσα πολύ περίεργα...

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Εγώ χρησιμοποιώ oculus. Λυπάμαι που θα στο πω αυτό αλλά από αυτά που κατάλαβα μέχρι τώρα (από τον εαυτό μου και τα πολλά άτομα που δοκίμασαν το oculus μου) φοβάμαι ότι το θέμα της ζαλάδας - ναυτίας έχει να κάνει πιο πολύ με αν είσαι γενικά επιρρεπής σ' αυτό (πχ. ζαλάδα στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου ή ναυτία σε ταξίδι με πλοίο... κτλ.).

Εγώ, απ' το πρώτο δευτερόλεπτο που το φόρεσα ένοιωσα πολύ άνετα (εκτός της απαράδεκτης ανάλυσης). Το μόνο παιχνίδι που με "ζάλισε" είναι είναι ένα δωρεάν demo το "Aircar" όπου πραγματικά ένοιωσα πολύ περίεργα...

 

Και εγώ από την πρώτη στιγμή που φόρεσα το oculus ένιωσα πολύ άνετα, ούτε είμαι επιρρεπής σε ζαλάδες και ναυτίες σε αυτοκίνητα, καράβια κλπ. Δυστυχώς όμως στο assetto με oculus ζαλίζομαι έντονα, καθώς επίσης και αν παρακολουθήσω οποιασδήποτε μορφής τρενάκι λούνα παρκ (roller coaster). Πέρα από αυτά, δε μου δημιουργεί κανένα άλλο πρόβλημα το oculus, πραγματικά το απολαμβάνω. Είναι μεγάλη απογοήτευση όμως να μην μπορείς να απολαύσεις την οδήγηση, γιατί είναι τελείως διαφορετική εμπειρία από την οθόνη του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος PeGe έγραψε:

 

Και εγώ από την πρώτη στιγμή που φόρεσα το oculus ένιωσα πολύ άνετα, ούτε είμαι επιρρεπής σε ζαλάδες και ναυτίες σε αυτοκίνητα, καράβια κλπ. Δυστυχώς όμως στο assetto με oculus ζαλίζομαι έντονα, καθώς επίσης και αν παρακολουθήσω οποιασδήποτε μορφής τρενάκι λούνα παρκ (roller coaster). Πέρα από αυτά, δε μου δημιουργεί κανένα άλλο πρόβλημα το oculus, πραγματικά το απολαμβάνω. Είναι μεγάλη απογοήτευση όμως να μην μπορείς να απολαύσεις την οδήγηση, γιατί είναι τελείως διαφορετική εμπειρία από την οθόνη του υπολογιστή.

Τότε, μου φαίνεται περίεργο που έχεις θέμα στο assetto.

Αν μένεις Αθήνα, έλα να δοκιμάσεις το setup μου να βεβαιωθούμε ότι δεν φταίει κάτι στις ρυθμίσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Τότε, μου φαίνεται περίεργο που έχεις θέμα στο assetto.

Αν μένεις Αθήνα, έλα να δοκιμάσεις το setup μου να βεβαιωθούμε ότι δεν φταίει κάτι στις ρυθμίσεις σου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη. Όσον αφορά τις ρυθμίσεις πάντως, νομίζω ότι το μόνο πράγμα που με βοήθησε λίγο είναι το lock on board camera to horizon. Πέρα από αυτό, κάτι άλλο που θα μπορούσα να αλλάξω ίσως;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και αλλο racing.
αν δεν εχεις iRacing βαλε το Αρχαίο LFS που υποστηριζει και αυτό VR από ότι θυμάμαι...

Μήπως οι εναλλαγές σε πανω κατω και δεξια αριστερα (όπως και στο τρενάκι) σε ζαλίζουν... και όχι το ίδιο το παιχνίδι..
αν συμβαίνει αυτό τότε έχεις θέμα ναυτίας με το VR.

 

Μικρά sessions στην αρχή όσο αντεχεις και με αυξηση χρόνου. Αν δεν μπορεις την αυξηση χρόνου....

Υπαρχουν μελέτες με λύσεις στο internet  :D:D
https://www.wired.com/2015/04/reduce-vr-sickness-just-add-virtual-nose/

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος PeGe έγραψε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη. Όσον αφορά τις ρυθμίσεις πάντως, νομίζω ότι το μόνο πράγμα που με βοήθησε λίγο είναι το lock on board camera to horizon. Πέρα από αυτό, κάτι άλλο που θα μπορούσα να αλλάξω ίσως;

Αν τυχών έχεις βάλει τιμές στα G-force effects, μηδένισέ τα.

image.png.d56b9d1aeff18ccfdb09c9f4b09f5dde.png

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια παιδιά. Από ότι καταλαβαίνω μόνο μία virtual μύτη με σώζει !!!  ???

 

Θα δοκιμάσω και κανένα άλλο racing και βλέπουμε. Θα παλέψω σιγά σιγά και με το assetto και ελπίζω πως με τον καιρό ίσως το συνηθίσω, αν και μου φαίνεται δύσκολο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2018 at 2:38 PM, PeGe said:

 

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη. Όσον αφορά τις ρυθμίσεις πάντως, νομίζω ότι το μόνο πράγμα που με βοήθησε λίγο είναι το lock on board camera to horizon. Πέρα από αυτό, κάτι άλλο που θα μπορούσα να αλλάξω ίσως;

Αν εισαι Θεσσαλονίκη ελα να δοκιμασεις σε εμένα, εγω ειμαι μονιμα στα 45fps αλλα δεν εχω θεμα. Βεβαια θα βοηθησει το motion λιγο γιατι υπαρχει φυσική κινηση και οχι τεχνητή, αλλα θα δούμε. Στειλε πμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.