Jump to content


VMware τραγικά αργό


Recommended Posts

Από την εποχή που ήμουν με άλλο PC και Windows 7 x64 είχα ένα virtual machine με Windows XP SP3 και μία εφαρμογή που αρνείται να τρέξει οπουδήποτε αλλού. Όλα δούλευαν ρολόι.

 

Όταν άλλαξα υπολογιστή (Shuttle DH110SE, i3 6100, 8GB ram) και έβαλα Windows 10 x64 μετέφερα τον φάκελο του vm, εγκατέστησα την τρέχουσα έκδοση του vmware workstation player και όλα καλά.

 

Πριν 2 μέρες και αφού είχα εγκαταστήσει το Creators Update, χρειάστηκε να τρέξω το virtual machine και διαπίστωσα ότι είναι τραγικά αργό, ακόμα και στο BIOS. Ακόμα και η κίνηση με τα βελάκια εκεί είναι εκνευριστικά αργή, ενώ η εικόνα του BIOS φορτώνει γραμμή γραμμή.

 

Έχω κάνει αμέτρητες δοκιμές, ακόμα και να μεταφέρεω το vm σε virtual box χωρίς επιτυχία (αρνείται να ξεκινήσει το OS). Παρατηρώ ότι στον taskmanager των 10 η συνολική κατανάλωση μνήμης είναι της τάξης των 50 mb (ενώ του έχω δώσει 2gb).

 

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να του φταίει;

 

Εάν έχετε σας παρακαλώ να είστε όσο το δυνατόν πιο επεξηγηματικοί/αναλυτικοί γιατί ειμαι n00bας στο θέμα virtualization.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις στα 10 power plan σε High Performance και δες εάν έχει κάποια διαφορά.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις αλλάξει στο BIOS κάτι που να σχετίζεται με virtualization?

Link to comment
Share on other sites

Τα σχετικά με virtualization είναι ενεργοποιημενα (φαίνεται και στον task manager). Αυτό με τα Power plans θα το δοκιμάσω Δευτέρα όταν πάω γραφείο. 

 

Την 12.5.6 έχω. Αυτή που βγήκε μετά το Creators update για να διορθώσει τα οποία προβλήματα. 

 

Αυτό με τα 50 mb κατανάλωση μνήμης δεν είναι παράλογο; 

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μεσημέρι, βρέχει, οπότε ας ασχοληθώ με το πρόβλημα

 

Εγκαθιστώ το vmware στο skylake celeron DS67U με 10 χ64 creators και βάζω το vm. Τα ίδια και χειρότερα. Κάνω καινούργιο vm και ξεκινάω εγκατάσταση xp απο καθαρό iso. Πιο αργό και από την καθυστέρηση.

 

Θυμάμαι ότι έχω κρατημένο έναν SSD με 7άρια χ64 για το λαπτοπ (dell 6410 με i5 πρώτης γενιάς) για ώρα ανάγκης. Τον κουμπώνω, εγκαθιστώ vmware, βάζω το vm όλα σφεντόνα.

 

Άρα μας φταίνε σίγουρα τα 10 και μάλλον το creators update (δεδομένου ότι κάπου γύρω στα χριστούγεννα την είχα δουλέψει με 10 και ήταν εντάξει).

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/28/2017 at 4:44 PM, swatoner said:

Συνήθως τα vms την πατάνε είτε από virtual cores είτε από I/O speeds

Επειδή καθημερινά δουλεύω με vms έχω παρατηρήσει ότι όσα αργούν έχουν θέμα με το I/O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.