Jump to content


Antivirus, μαζι με το Malwarebytes Anti-Malware. Χρειαζεται;


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οπως; Ειναι καμποσο ενημερωμενο το mbam πλεον. Εαν εννοεις crack και τετοια, αλλα τα βρισκουν, αλλα οχι. Τα λεγομενα false positives.

 

084.png

https://www.malwarebytes.com/adwcleaner_welcome/

Link to comment
Share on other sites

Ναι , το adw ειναι για adware καθαρά. Για να έχεις adware πρεπει να μη ξερεις που πατας :p Τωρα το θυμηθηκα για το adw που εστειλες το λινκ.

Το οτι ειναι malwarebytes μελος δε το γνωριζα παντως. 

Απο περιεργεια το ετρεξα. Οτι να'ναι. Οπως τα περιμενα δηλαδη. Μου βρηκε , λεει , 13threats. 

Ολα στο μεταξυ ηταν extensions του Chrome και του Thunderbird. Κυριολεκτικα οτι να'ναι :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι , το adw ειναι για adware καθαρά. Για να έχεις adware πρεπει να μη ξερεις που πατας :p Τωρα το θυμηθηκα για το adw που εστειλες το λινκ.

Το οτι ειναι malwarebytes μελος δε το γνωριζα παντως. 

Απο περιεργεια το ετρεξα. Οτι να'ναι. Οπως τα περιμενα δηλαδη. Μου βρηκε , λεει , 13threats. 

Ολα στο μεταξυ ηταν extensions του Chrome και του Thunderbird. Κυριολεκτικα οτι να'ναι :p 

Ok

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tommybertsen said:

Ναι , και ρωταω για ποιο λογο τα χρειαζομαι, απ'τη στιγμη που εχω το mbam αγορασμενο. Τι παραπανω προσφερουν; 

 

Για την ιστορια, ενεργοποιησα το Windows Defender. Μια χαρα ειναι και αυτο :hehe: 

Να τρέχεις και αυτά που λέει ο Σπύρος γιατί η κάθε εφαρμογή έχει τον δικό της αλγόριθμο που κάνει την ανίχνευση.  Γι αυτό και διαβάζεις στα διάφορα τεστ σε malware που γίνονται για τα antivirus κάποια τα βρήκαν όλα ή κάποια δεν βρήκαν το ένα ή κάποια δεν βρήκαν το άλλο. Συνήθως βέβαια τόσα πολλά τρέχουμε όταν υπάρχει ήδη πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, τα εχω τρεξει , και στην αναγκη ειναι stored αυτα (αν χρειαστει κατεβαινει μια νεοτερη εκδοση). Απλα εδωσα πιο πανω ενα παραδειγμα, οτι ορισμενα βρισκουν οτι να'ναι ως "threats". Πχ το adwcleaner βρισκει threat και τη φωτογραφια της γιαγιας μου ας πουμε :hehe:  

Ειναι καλο να τα εχουμε, αλλα με αυτη τη λογικη πρεπει να εχουμε καμμια 10ρια AV διαφορετικα επειδη εχουν αλλο αλγοριθμο :p 

Το Mbam με εχει σωσει απο κακοβουλα site (που γνωριζω οτι ειναι κακοβουλα και δε θα εμπαινα χωρις αυτο - μιλαω για αυτα που πετανε ενα σωρο pop ups , συνηθως site που ειναι για live streaming videos), και κανει ακριβως οσα θελω! Εχει low false positive detection (θα μπορουσε και καλυτερα), και ειναι αψογο και σα να μην υπαρχει! Γι'αυτο και το αγορασα :) 

 

Προς το παρον , εβαλα το Windows Defender. Μονο κατα το Scan τρωει 50% cpu. Κατα τ'αλλα ειναι αθορυβο και προσαρμοσιμο, κατι που δεν ισχυε παλιοτερα. Επισης κανει αρκετα τακτικα αναβαθμιση για virus definitions, μεσω του windows update :) 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με κατάλαβες. Τα τεστ που ανέφερα ότι γίνονται για τα antivirus δεν είναι για να βάλεις κανα 2-3.  Είναι για να σε βοηθήσει να βάλεις εκείνο το αντιικό με το οποίο θα έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να αποκόψεις οτιδήποτε επικίνδυνο. 100% ή 80% δεν σου εγγυάται κανένα. Και όλα αυτά μιλάμε τώρα για να μην μπεις στον κόπο αν σου κάτσει η στραβή να κάνεις φορματ κλπ. Γιατί τα αρχεία μας πλέον από εδώ και πέρα με την μάστιγα των ransomware πρέπει να φυλάμε σε δίσκους που δεν βρίσκονται συνδεδεμένοι σε υπολογιστές ή σε κάποιο δίκτυο. Σώζεις τα αρχεία στον σκληρό και στην ντουλάπα. Δεν υπάρχει άλλη λύση. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Γιατί τα αρχεία μας πλέον από εδώ και πέρα με την μάστιγα των ransomware πρέπει να φυλάμε σε δίσκους που δεν βρίσκονται συνδεδεμένοι σε υπολογιστές ή σε κάποιο δίκτυο.

I do that for years :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω το bitdefender(το οποιο πηρα και προσφορα 10$ για 3 Η/Υ :D ) κ δεν εχει περασει τιποτα .. εβαλα κ το Μαλ να δω αλλά ολα καθαρα!(και για το σκληρο που λεγαμε τομ αλλο εφταιγε τελικα_)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει τρόπος να θέσω ως exclusion από το firewall του Bitdefender ολόκληρο φάκελο? Μίλησα με το support και ανάθεμα με αν ο τύπος κατάλαβε τι του είπα. Τα πτυχία μου μέσα. Για το firewall του έλεγα, "πείραξε το AV" μου έλεγε. Τέσπα. Άλλη φορά η καταγεγραμμένη στοιχομυθία με επίσημη εταιρία.

 

Αν δεν γίνεται, που "μετακομίζουμε" μετά? Free πάντα. Με Avira και AVG έχω κακή εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθείς να κάνεις δεν έχει νόημα για ένα firewall καθώς αυτό κοιτάει προγράμματα στην μνήμη (δηλαδή που τρέχουν) και κόβει ή αφήνει συνδέσεις σε ports που χρησιμοποιούν.

Δηλαδή αν το πρόγραμμα έτρεχε από αλλού από όπου το είχες δηλώσει θα ήταν ελεύθερο να κάνει συνδέσεις;

Λογικά και η ΤΥ ίσως σου έλεγε οτι αυτό σαν λειτουργία υπάρχει στα AV.

 

Αν ξέρεις ποιά ports χρησιμοποιούν τα αρχεία του φακέλου σου αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τα δηλώσεις σαν επιτρεπτά στο firewall

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

PORTS: ANY. Για όλες τα .exes που έχω δηλώσει.

Νομίζω είναι καλύτερο από το απλό και λογικό, για κάποιον που δεν ξέρει όμως...

 

Το κακό όμως είναι ότι το πρόγραμμα πρέπει να δηλωθούν και κάποια .DLLs, αλλά το firewall του BT δέχεται μόνο .EXEs.

Τεσπα. Και άλλοι με την συγκεκριμένη εφαρμογή έχουν πρόβλημα με το συγκεκριμένο Firewall, οπότε πάμε για άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.