Jump to content


Antivirus, μαζι με το Malwarebytes Anti-Malware. Χρειαζεται;


Recommended Posts

Καλησπέρα. Λήγει μια premium αδεια που ειχα για το Panda σε 10 μερες, και ειμαι σε αναζητηση Antivirus. Συνηθως ειχα παντα καποιο (το COMODO mostly) , μαζι με το MBAM.

 

Εχω 2 αποριες. 

1. Χρειαζομαι καποιο αλλο AV μαζι με το MBAM; Ή καλυτερα να το αφησω μονο του; Το τελευταιο το εχω αγορασμενο. Οι "ασπιδες" του ΜΒΑΜ ειναι 

Web,exploit,malware & ransomware protection.

 

2. Αν ναι , ποιο προτεινετε; Δοκιμασα στο αλλο PC με το MBAM το Bitdefender, αλλα μου ζηταει να αφαιρεσω το MBAM για να μπει. Τo COMODO δε το ξαναβαζω, το'χουν χαλασει αρκετα. Το Avast μπαινει σε "passive mode" λογω του MBAM, και το μονο που μενει ειναι να βαλω το Avira, που ακουγεται οτι ειναι βελτιωμενο. 

 

Τι ισχυει γενικως; Μηπως καλυτερα να αφησω το Windows Defender ;

 

ΥΓ: Σε γενικες γραμμες εκει οπου το χρειαζομαι το mbam , κανει τη δουλεια του (κυριως σε live streaming sites και αλλα τετοια). Other than that, προσεχω αρκετα που σερφαρω. Τελευταια φορα που κολλησα κατι ηταν απο απροσεξια, κουβαλωντας αρχειο απο ενα ιντερνετ καφε που δουλευα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα χρησιμοποιώ το https://www.360totalsecurity.com/ παρέα με το https://www.glasswire.com/

πάντως η καλύτερη προστασία ειναι η προσοχη άν δέν προσέχεις που μπαίνεις δέν σε σώζει τίποτα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχω , δεν εχω κολλησει τιποτα εδω και χρονια! :) 

 

Firewall εχω των Windows (μια χαρα κανει τη δουλεια του θεωρω). Mbam πολυ καλη δουλεια επισης, και το 360 τωρα που το βλεπω, δε μου το προτεινε κανενα site που εχει τα - και καλα- 10 top free AV ξερω γω. Αλλα δεν χανω τιποτα να το δοκιμασω! Αρκει να μπορει να "παιξει" με το mbam παρεα! :) 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν αυτα ισχυαν και στις προηγουμενες εκδοσεις του Mbam. Το Avira το ειχα πολυ παλιοτερα, δε με ενθουσιαζε, αλλα ηταν πολυ ελαφρυ. Νταξει, ορεξη να'χω να τσεκαρω :p 

Link to comment
Share on other sites

avira + comodo firewall με HIPS δεν έχω θέμα χρόνια τώρα, το avira έβγαζε ένα μνμ για να αγοράσω και καλά αλλά δεν θυμάμαι αν το μπλόκαρα απο τα windows ή το comodo, δεν τα λες ελαφριά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

To COMODO μου προκαλεσε ενα προβλημα μια φορα με τα Windows 10. Τα 10ρια μου εξαφανισαν ολες τις εφαρμογες τις δικες τους και χαλασε η αναζητηση. Μετα απο ψαξιμο , κατα τυχη, ειδα οτι εφταιγε το Firewall του COMODO. Εβαλα των Windows, ολα καλα. Κουφο, αλλα συνεβη. Κατα τ'αλλα το ειχα για πολυ καιρο, αλλα βαρυνε αδικαιολογητα πολυ, τελευταια. 

Το ειχα ξανασκεφτει αλλα μαλλον δεν :( 

Το Avira θα το ξαναδοκιμασω καθως και τα υπολοιπα που προταθηκαν, for sure. 

Link to comment
Share on other sites

Το avira βγάζει μήνυμα σε κάθε boot και μόνο τότε. Αν και έχω την εντύπωση ότι έχουν περιορίσει τα μηνύματα αυτά τώρα τελευταία. Έχω την εντύπωση ότι τις τελευταίες βδομάδες δεν βγάζει κατά κανόνα διαφημιστικό σε κάθε boot. Αλλά ακόμα και αυτό είναι ένα μικρό pop up κάτω δεξιά, που φεύγει με ένα κλικ. Μηδαμινό "κόστος" για ένα antivirus που θεωρητικά είναι από τα κορυφαία (free) και επιπλέον ιδιαίτερα ελαφρύ. Έχω δοκιμάσει άλλα antivirus και έχω παλέψει με τον εαυτό μου να τα κρατήσω. Τελικά κάποια στιγμή τρώνε σουτ, στον βαθμό που πλέον αγνοώ προσφορές full εκδόσεων των 6-12 μηνών που βγαίνουν κατά καιρούς.

 

Ψιλό άσχετο. Με το windows firewall παίζω και εγώ, απλά περνάω και το free Windows 10 firewall control της Sphinx που σου δίνει έναν εύκολο τρόπο να ρυθμίζεις ποιες εφαρμογές θα βλέπουν internet. Χρήσιμο όταν βαριέσαι ελεεινά να ψάξεις τις ρυθμίσεις ενός firewall... Βέβαια στην free έκδοση δεν κόβει τα πάντα. Windows processes δεν μπορείς να τα κόψεις π.χ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου εδω να σημειωσω πως πραγματικα κανω συμβιβασμο επειδη ειχα 6 μηνες δωρεαν trial του Panda Internet Security. Επιεικως μετριο, το μονο του pop up ειναι απο τις 30 μερες και μετα, οτι μου τελειωνει το trial παντως. Επισης, ειναι πολυ ελαφρυ και αυτο.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ψιλό άσχετο. Με το windows firewall παίζω και εγώ, απλά περνάω και το free Windows 10 firewall control της Sphinx που σου δίνει έναν εύκολο τρόπο να ρυθμίζεις ποιες εφαρμογές θα βλέπουν internet. Χρήσιμο όταν βαριέσαι ελεεινά να ψάξεις τις ρυθμίσεις ενός firewall... Βέβαια στην free έκδοση δεν κόβει τα πάντα. Windows processes δεν μπορείς να τα κόψεις π.χ.

Αν μπορεις να "μπλοκαρεις" κατι στο firewall παντως με αυτο, χρησιμο φαινεται! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Ρίχνεις π.χ. μια μούντζα στο Geforce Experience και του επιτρέπεις να βλέπει internet μόνο όταν θέλεις εσύ.

Με έχει καραβολέψει. Είναι από τα πρώτα προγράμματα που εγκαθιστώ και μόλις 3-4 megabytes download.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμή έβαλα το Avira. Τρεχει δικες του βλακείες χωρις να ρωτησει (τις διεγραψα - system speedup & software updater και τα συναφή είναι κατι που δεν μου χρειαζεται). 

 

Μετα το πρωτο restart φρικαρα. Εκανε 1 λεπτο μετα την οθονη καλωσορίσματος. :o Κατι σεταρε (εχει κανει install ένα δικο του VPN , δε το εβγαλα αυτό γιατι μπορει να χρειαστεί - αν εχετε αποψη πειτε μου : )  ).

Μετα από αυτό, ξανακανα ένα restart.

 

Παρατηρω ότι φορτωνει αμεσως με το avira μεσα, ενώ με το Panda αργουσε 5-6 sec τουλαχιστον (και δεν αργει από τη στιγμη που το εβγαλα το panda , ουτε αργει με το Avira μεσα). Little things που δειχνουν πως δουλευει το καθενα και το impact που εχει στην εκκινηση, στην οποια εχω παντα τα απολυτως απαραιτητα... (πχ χαρακτηριστικη καθυστερηση στην εκκινηση ειχε το pc της κοπελας μου με το AVG - τοτε που ειχε διαρρευσει free premium εκδοση).

 

Ερωτηση:

 

Το Real-Time Scanner που εχει , δε δουλευε ετσι συνεχεια αν θυμαμαι καλα. Εκανε "εντοπισμο στη στιγμη" παλιοτερα. Τωρα βλεπω ότι σκαναρει συνεχως. Σταματάει καποια στιγμη όταν τελειωσουν τα αρχεια που σκαναρε ή κανει κύκλο;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες φαντάζομαι το security suite της Avira. Προσωπικά βάζω μόνο το σκέτο antivirus. Το security suite σου φορτώνει VPN και ιστορίες, το free antivirus μόνο το antivirus με τα υπόλοιπα, όπως το VPN, να παραμένουν διαθέσιμα ως προαιρετικές επιλογές.

Για το real time scanner δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ίσως να βλέπεις κάποιο first time scan?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Κατέβασες φαντάζομαι το security suite της Avira. Προσωπικά βάζω μόνο το σκέτο antivirus. Το security suite σου φορτώνει VPN και ιστορίες, το free antivirus μόνο το antivirus με τα υπόλοιπα, όπως το VPN, να παραμένουν διαθέσιμα ως προαιρετικές επιλογές.

Εχεις δικιο. Το ειχε φατσα-φορα , και την πατησα. Βεβαια μικρο το κακο, αφου σβηνονται ολα ενα προς ενα. 

Κρατησα μονο το Scout (browser - μοιαζει με Chrome), και το VPN , το οποιο ειναι ανενεργο αν δεν λαβω δραση εγω. 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Για το real time scanner δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ίσως να βλέπεις κάποιο first time scan?

Θα δειξω 2 φωτο.

1. Εδω φαινεται οτι το last scan δεν εχει γινει.

Screenshot_1.thumb.png.728db85e369334dbb2e10b403f0c2584.png

 

Εδω βλεπουμε στην καρτελα "Real-Time Protection" , οτι σκαναρει αρχεια (αυτο το chrome.exe πχ αλλαζει και παει στο επομενο αρχειο καθε τοσο)

 

Screenshot_2.thumb.png.b0082ef452b62eaf4cbd072fa40f8a99.png

 

Δε μου φαινεται για 1st time scan , αλλα ισως να ειναι κιολας (και να γραψει performed οταν ολοκληρωθει). Να σημειωσω πως μετα απο ενα restart , τo number of files ξεκινησε να μετραει απο την αρχη (!!!). 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Εμένα μου έχει ήδη γράψει περίπου 16 χιλιάδες files. Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι σκανάρει files στο background. Σε αργά συστήματα ή συστήματα με σκληρό δίσκο, αυτό θα μπορούσε να είναι πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις, εχει ενα options κουμπακι που σε παει απευθειας στα options του realtime scanner. Εκει δε βλεπω καποια επιλογη να μη κανει αυτη τη λουπα (δε ξερω αν ειναι λουπα ή αν το ξεκιναει με καθε εκκινηση του PC και σταματαει οταν τελειωσει).

 Το realtime scanner το'χα στο μυαλο μου σα κατι που δουλευει με το που κανεις κατι εγκατασταση ή πας να τρεξεις κατι, συνηθως .exe (ετσι ηταν σε οτι av ειχα βαλει - ετσι ηταν παλιοτερα και στο ιδιο το Avira).

Δε βλεπω να κανει slow down τιποτα προς το παρον , αλλα ειναι ασχημο να κανει καθε τοσο προσπελαση στο drive , χωρις πραγματικο λογο...

Βεβαια as long as it doesn't write anything, ειναι οκ, but still... Παραξενο μου φαινεται. 

Θα το αφησω να ολοκληρωθει.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου σκανάρι ότι ανοίγω ή είναι το πιο πρόσφατο που τρέχει/ χρησιμοποιώ, πάντως στις ρυθμίσεις έχει 3 επιλογές, all files, use smart extensions και use file extension list, έχω την τρίτη επιλεγμένη, αν και πλέον δεν θυμάμαι γιατί δεν προτίμησα την δεύτερη επιλογή….

 

Ναι μεν σκανάρι όποιο παράθυρο είναι ενεργό κάθε φορά αλλά δεν το βλέπω να διαβάζει σαν «τρελό».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή ειχα και βλέπω το παραπάνω. Έχω δεν εχω παράθυρο δείχνει ότι σκαναρει. Μήπως αν επιλέξω πχ μόνο exe και dll με κάποιο τροπο, θα σκαναρει λιγότερο;

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ με avira είμαι..όντως κάνει  real time scanning όλα τα αρχεία του δίσκου,απαξ και το διακόψεις κάπως ξαναρχίζει από την αρχή..τουλάχιστον σε μένα είναι κομπλέ ούτε καθυστερήσεις ουτε τίποτα και κλείνω 2 χρόνια....και αν κάνεις εγκατάσταση και μυριστεί κάτι περίεργο βαράει...

το VPN δεν αξίζει κάθως ισχύει για μερικά mb...αν τα τελειώσεις τέλος το vpn....

χρησιμοποίησε το smart extensions για να σκανάρει συγκεκριμένα  τύπου αρχεία...κυρίως τα exe και dll...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.