Jump to content



Antivirus, μαζι με το Malwarebytes Anti-Malware. Χρειαζεται;


Recommended Posts

Εβαλα μονο .exe, .dll, .drv, .pdf (διαγραφοντας τα αλλα που ειχε στο use file extensions list).

Τωρα οντως σκαναρει μονο αυτα που του ειπα. Αν διαγραψω τη λιστα τελειως, λες να μη σκαναρει καθολου και να δουλευει οπως θα επρεπε εξ'αρχης; Δηλαδη να τα κανει on the fly? (οταν ή λιγο πριν τα τρεξεις) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το F-cesure χρησιμοποιώ και είναι πανάλαφρο. Ούτε παράθυρα να σου βγάζει ούτε τίποτα. Βλέπω συνεχώς να μπλοκάρει διάφορα σε καθημερινή βάση. Σημαντική πρόοδο έχει κάνει και το eset στις 2 τελευταίες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το eset δεν εχει Free εκδοση , σωστα; Εχει Trial though...και βρηκα και αυτό , σε περιπτωση που είναι καλο.

Εννοεις το Eset NOD32  AV ή το Eset Smart security ή το Internet Security? 

 

εδιτ: Το αβιρα σκαναρει ξανα και ξανα τα ιδια αρχεια. Πραγματικα κανενα νοημα...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Προφανως προτιμω καποιο free, μιας και εχω ηδη πληρωσει για το Malwarebytes, που παρεχει internet security. Αλλα αν το nod κανει καλη δουλεια (το ειχα πριν καμμια 10ρια χρονια), τοτε no problem να δωσω 7-8€ να το παρω από το παραπανω λινκ. Αν η εκδοση που ποσταρα είναι σωστη.

 

Εφόσον εχει 15νθημερο trial, Ι'll give it a try , γιατι το avira ενώ μπορει να μην ενοχλεί, με εκνευρισε με τη συμπεριφορά αυτή (που δεν αλλαζει κιολας ) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το ESET για 30 ημερες Trial (την φουλ εκδοση). Θα δω πως συμπεριφερεται. Πολλες ρυθμισεις παντως, πολυ καλυτερο συνολικα, δε το συζητω. Νομιζω οτι και αυτο κανει δουλεια απο πισω παντως, ομως οταν τρεχεις το agent.

Στα καλα καθουμενα μου πεταξε για unwanted behaviour και εβγαλε ενα αρχειο του system32 περι windows telemetry :hehe: Δε το πειραξα γιατι δε ξερω τι θα γινει, αλλα εβγαινε ως "safe" στο ιντερνετ που εψαξα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για δοκιμή έβαλα το Avira. Τρεχει δικες του βλακείες χωρις να ρωτησει (τις διεγραψα - system speedup & software updater και τα συναφή είναι κατι που δεν μου χρειαζεται). 

 

Μετα το πρωτο restart φρικαρα. Εκανε 1 λεπτο μετα την οθονη καλωσορίσματος. :o Κατι σεταρε (εχει κανει install ένα δικο του VPN , δε το εβγαλα αυτό γιατι μπορει να χρειαστεί - αν εχετε αποψη πειτε μου : )  ).

Μετα από αυτό, ξανακανα ένα restart.

 

Παρατηρω ότι φορτωνει αμεσως με το avira μεσα, ενώ με το Panda αργουσε 5-6 sec τουλαχιστον (και δεν αργει από τη στιγμη που το εβγαλα το panda , ουτε αργει με το Avira μεσα). Little things που δειχνουν πως δουλευει το καθενα και το impact που εχει στην εκκινηση, στην οποια εχω παντα τα απολυτως απαραιτητα... (πχ χαρακτηριστικη καθυστερηση στην εκκινηση ειχε το pc της κοπελας μου με το AVG - τοτε που ειχε διαρρευσει free premium εκδοση).

 

Ερωτηση:

 

Το Real-Time Scanner που εχει , δε δουλευε ετσι συνεχεια αν θυμαμαι καλα. Εκανε "εντοπισμο στη στιγμη" παλιοτερα. Τωρα βλεπω ότι σκαναρει συνεχως. Σταματάει καποια στιγμη όταν τελειωσουν τα αρχεια που σκαναρε ή κανει κύκλο;

Δε ξέρω τι εγκατεστησες. Αν εισαι προσεχτικος στην εγκατάσταση ουτε speedup ουτε τιποτα δεν βαζει, τουλάχιστον σε μενα μονο το ΑΑ βάζει. Τι να πω.

Μη τα πολυσκαλιζεις αν δεν μπαίνεις σε τίποτα περίεργα site κλπ.

Βαλε οτι πιο απλό γίνεται ή και καθόλου για να μη χάνεις τίποτα και σε πόρους. 

Προσωπικά το εχω για τα ματια του κόσμου που λενε το avira. 

Για σκανερ εχω το Malwarebytes σαν σκαν και μονο.

Hitman pro σαν σκανερ και το adwcleaner τα οποία τρέχω μια φορά το μήνα.

 

 

Επίσης για τα windows έχω ShutUp10 + W10 Privacy

 

και blackviper's tweak 

 

Κ

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζοταν το εν λογω quote, την απορια μου την ελυσε ο @yanni . Εβαλα το full suite το οποιο σου βαζει τα παραπανω αν δεις (το γραφω).  ΣΤην εγκατασταση δε σε αφηνε να αλλαξεις κατι. 

Ενιγουει , το αφαιρεσα το av αυτο. Δυσκολα θα μεινω σε καποιο, περα απο το 30day trial του eset nod32 av. Το οποιο ειναι κατα πολυ ανωτερο καθως φαινεται (και εξισου ελαφρυ)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δε χρειαζοταν το εν λογω quote, την απορια μου την ελυσε ο @yanni . Εβαλα το full suite το οποιο σου βαζει τα παραπανω αν δεις (το γραφω).  ΣΤην εγκατασταση δε σε αφηνε να αλλαξεις κατι. 

Ενιγουει , το αφαιρεσα το av αυτο. Δυσκολα θα μεινω σε καποιο, περα απο το 30day trial του eset nod32 av. Το οποιο ειναι κατα πολυ ανωτερο καθως φαινεται (και εξισου ελαφρυ)

Εγώ στο είπα γιατί νομίζω είχες και κάτι θέματα με τον explorer κλπ

 

Με αυτά που σου προτείνω παραπάνω απο το Νοέμβριο ειμαι χωρις κιχ στο σύστημα. Ακομα και με το CREATORS που μπήκε απο πάνω ολα δουλεύουν τζετ. 

 

ΑΑ: τίποτα ή ενα επιφανειακό ελαφρύ

Scanners: Malwarebytes, Adwcleaner, HitmanPro

Os privacy shits: ShutUp10 + Win 10 privacy 

Και το βιντεάκι που προτείνω + το τελευταίο με το CU από τον TechCity

 

 

blackviper's tweak 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το malwarebytes το εχω αγορασμενο. adwcleaner,hitmanpro για ποιο λογο να τα βαλω;

Ακομη και το AV θελω να δω πως "συνεργαζεται" με το Mbam και αν πραγματικα χρειαζεται (γι'αυτο και η ερωτηση στο θεμα- στην οποια ο @pasjohn απαντησε :)  ) .

Γι'αυτο εβαλα το nod32 σε trial. Αν δω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να συνεχισω να το εχω, θα διαγραφει μετα το περας του trial . 30 μερες ειναι. Κλαιν! 

 

Θεμα πορων δε τιθεται καν στα συστηματα μας. Να τελειωσει η μνημη ας πουμε ή να γινεται εκτεταμενη χρηση CPU; lol :p . Μονο αν βλεπω καθυστερηση στην εκκινηση, λαμβανω μετρα. Το ειδα με το panda. Το αφαιρεσα 10 μερες πριν τελειωσει το licence (το οποιο το ειχα απο giveaway). (btw To malwarebytes τρωει αρκετη ραμ σε σχεση με τα υπολοιπα, παρολα αυτα δεν εχει κανενα απολυτως impact πανω στο συστημα).

 

Επισης τα shutup και αυτα ΔΕΝ τα αγγιζω, γιατι ειναι προιοντα που δε ξερεις με τι ανταλλαγμα σου κανουν "shut up " των windows τις μλκιες. Αν θελω να κλεισω τις μλκιες, τις κλεινω χειροκινητα.

 

Τελος, αυτα που λεει στο βιντεο, κατα 90% ειναι πραγματα που κανω με το που γινει install το OS. Το οποιοδηποτε OS , απλα για τα 10 ενα παραπανω.

Απλα τα εχει ωραια και μαζεμενα (χρησιμα για οποιον δεν ξερει).

Thanx anyway! 

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και το Eset nod32 τελικα. Και αυτο στο realtime , κανει συνεχεια scan και ενω του βαζω να κανει exclude ΟΛΑ τα drive, αυτο συνεχιζει...

 

Δε καταλαβαινω αυτη τη λογικη των AV πλεον...

 

Δηλαδη κατι που βρηκες οσο εκανες το Live Scan και το εκανα IGNORE,γιατι δε με αφηνεις να το κανω παντελως EXCLUDE απο το detection (υπαρχει επιλογη και την εχει greyed out)? Κανει λουπα , το βρισκει ξανα, παλι τα ιδια. Εκνευριστικο...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις manual scan και βάλεις ότι πρέπει να βάλεις στο ignore, φαντάζομαι δεν θα σε ξανά απασχολήσει με αυτό. Απλά υποθέτω, έχω να βάλω Nod από την εποχή που τα XP είχαν το 50% της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! και εγω απο τοτε ειχα να βαλω. Αυτο που λες εκανα και μετα , παλι τα ιδια. 

Πρεπει να απενεργοποιησω ολες τις ασπιδες που εχει για να σταματησει, αλλιως δε σταματαει. Πηρε ποδι και αυτο :hehe: 

 

Μου φαινεται οτι θα μεινω με το malwarebytes... Το μονο που δε σε ζαλιζει... Προτιμουσα  να τρωνε λιγη παραπανω μνημη , οπως το mbam , παρα αυτο το πραγμα... 

Στο Nod32 ειχε impact και στο browsing, γιατι απ'οσο ειδα σε καποια φαση, σκαναρε και κατι σχετικο με internet... Θα δοκιμασω και τα 360total + f-secure , αλλα δεν εχω πολλες ελπιδες :p 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο βλεπω και εγω :p

Παρολα αυτα νομιζω πως ΚΑΙ το defender κανει το ιδιο. Απλα δεν το'χω ψαξει αρκετα ωστε να ξερω τι και πως. Το εκανε σιγουρα οταν πρωτοβγηκαν τα 10ρια, τωρα πρεπει να εχει στρωσει κατα πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το malwarebytes το εχω αγορασμενο. adwcleaner,hitmanpro για ποιο λογο να τα βαλω;

Ακομη και το AV θελω να δω πως "συνεργαζεται" με το Mbam και αν πραγματικα χρειαζεται (γι'αυτο και η ερωτηση στο θεμα- στην οποια ο @pasjohn απαντησε :)  ) .

Γι'αυτο εβαλα το nod32 σε trial. Αν δω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να συνεχισω να το εχω, θα διαγραφει μετα το περας του trial . 30 μερες ειναι. Κλαιν! 

 

Θεμα πορων δε τιθεται καν στα συστηματα μας. Να τελειωσει η μνημη ας πουμε ή να γινεται εκτεταμενη χρηση CPU; lol :p . Μονο αν βλεπω καθυστερηση στην εκκινηση, λαμβανω μετρα. Το ειδα με το panda. Το αφαιρεσα 10 μερες πριν τελειωσει το licence (το οποιο το ειχα απο giveaway). (btw To malwarebytes τρωει αρκετη ραμ σε σχεση με τα υπολοιπα, παρολα αυτα δεν εχει κανενα απολυτως impact πανω στο συστημα).

 

Επισης τα shutup και αυτα ΔΕΝ τα αγγιζω, γιατι ειναι προιοντα που δε ξερεις με τι ανταλλαγμα σου κανουν "shut up " των windows τις μλκιες. Αν θελω να κλεισω τις μλκιες, τις κλεινω χειροκινητα.

 

Τελος, αυτα που λεει στο βιντεο, κατα 90% ειναι πραγματα που κανω με το που γινει install το OS. Το οποιοδηποτε OS , απλα για τα 10 ενα παραπανω.

Απλα τα εχει ωραια και μαζεμενα (χρησιμα για οποιον δεν ξερει).

Thanx anyway! 

Adwcleaner/ hitman δε τα βαζεις να τρέχουν. Ειναι προγράμματα που τα τρέχεις plug and play οποτε θες μια στο τοσο. Σαν να ανοίγεις cpuz ξερω γω. 

 

Κοίτα έχουν χώσει στο os ένα κάρο σαχλες μεσα περι cloud print και ξέρω γω τι αλλο. Ειδικά οταν τρέχεις ενα παιχνίδι που θελει πολυ cpu usage επειδή εισαι και με i5 θα γλιτώσεις οτι μπορείς . 

 

Εγω προσωπικα οταν παίζω θέλω να μη τρέχουν μλκιες απο πισω. Μονο το παιχνίδι αντε και κανενα evga precision. 

Μια χαρα και ελεγμένα ειναι τα privacy πρόγραμματα που σου παραθέτω. Τώρα οτι θελεις. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Ναι , και ρωταω για ποιο λογο τα χρειαζομαι, απ'τη στιγμη που εχω το mbam αγορασμενο. Τι παραπανω προσφερουν; 

 

Για την ιστορια, ενεργοποιησα το Windows Defender. Μια χαρα ειναι και αυτο :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι , και ρωταω για ποιο λογο τα χρειαζομαι, απ'τη στιγμη που εχω το mbam αγορασμενο. Τι παραπανω προσφερουν; 

 

Για την ιστορια, ενεργοποιησα το Windows Defender. Μια χαρα ειναι και αυτο :hehe: 

Κι όμως εχω βρει μαλακιτσες μεσω adwcleaner ή hitman pro που δεν εχει πετύχει το Malwarebytes.

Για την ιστορία πρόσφατα αγόρασε το  adwcleaner η Malwarebytes

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Κι όμως εχω βρει μαλακιτσες μεσω adwcleaner ή hitman pro που δεν εχει πετύχει το Malwarebytes.

 

Οπως; Ειναι καμποσο ενημερωμενο το mbam πλεον. Εαν εννοεις crack και τετοια, αλλα τα βρισκουν, αλλα οχι. Τα λεγομενα false positives.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Για την ιστορία πρόσφατα αγόρασε το  adwcleaner η Malwarebytes

084.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.