Jump to content



Ανοιγμα λάπτοπ toshiba - S70-B-10z


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Έχω το εξής laptop toshiba - S70B-10Z, και θέλω να αναβαθμήσω μνήμες και σκληρό.

Το λάπτοπ δεν δίνει άμεση πρόσβαση, οπότε πρέπει να αφαιρεθεί το κάτω καπάκι του.

Ξεβίδωσα όλες τις βίδες, καθώς και τη κρυφή που βρίσκεται κάτω από το dvd rom, έβγαλα την μπαταρία ,αλλά το καπάκι δεν λέει να βγει...

Ενώ τα γύρω γύρω τοιχώματα έχουν ξεκολήσει βρίσκει αντίσταση , ακριβώς πίσω από την μπαταρία. Κάτω από τη μπαταρία υπάρχει μια ταινί αφίλμ, που έιναι κωλημένη πάνω σε ένα εύκαμπτο μεταλικό έλασμα... δεν λέω να το αφαιρέσω,καθώς λέει "contains ic 248h-dpa5165wb" αναφέρεατι στο wifi, οπότε φοβάμι μη χαλάσω την κεραία του wifi...

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανοίγει το καπάκι, παραθέττω φωτογραφίες.

20170619_223713.jpg

20170619_223728.jpg

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα wifi είναι εκεί που είναι ο κίτρινος κύκλος, ενώ εκεί που είναι το κόκκινο βέλος έχει δυο καλώδια (που βγαίνουν) και μια βίδα για να αφαιρεθεί η κάρτα.

Η βίδα αυτή ξεβιδώνει ΜΟΝΟ αν βγει το καπάκι και όχι από έξω. 

Κάποια βίδα ίσως να σου έχει ξεφύγει ή κάποιο πλαστικό είναι κουμπωτό και δεν ξεκουμπώνει.

 

20170619_223728.jpg.cdf21a083e1dd10fa03a57458bc70dc9.jpg

 

ΥΓ. μήπως αυτά κουμπώνουν και εμποδίζουν το άνοιγμα; (μπορεί και να κάνω λάθος)

20170619_223713.jpg.1eb065478159771f5ba1fadd44aef93d.jpg

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

^^

 

Συνηθως στο σημειο της μπαταριας υπαρχουν τα πιο ηλιθια κουμπωματα και λογο του σχετικα πιο λεπτου πλαστικου δεν βοηθανε στο να βαλεις παραπανω δυναμη . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε P55, στη πρώτη φωτογραφία τα κουμπώματα που δειχνεις ανοίγουν, το πρόβλημα υπάρχει, ακριβώς στην απο πισω περιοχή... εκεί ακριβώς δεν ξεκουμπώνει. όλο το άλλο καπάκι εχει ξεκουμπώσει......

Επίσης στο σημείο αυτό βρίσκεται, ηταινία σαν φίλμ που ανέφερα ανωτέρω, μήπως να την αφαιρέσω;;;

Matia, το dvd το έχω αφαιρέσει καθώς και τη κρυφή βίδα από κάτω από το dvd...

20170619_223713-1.jpg

Έγινε επεξεργασία από deviant
Link to comment
Share on other sites

ψάξε λίγο για το μοντέλο σου και θα βρείς πολλούς οδηγούς για το πως θα το κάνεις βίδες. σε λαπτοπ δεν βάζεις πότε δύναμη και δεν πιέζεις καταστάσεις. ψάξε με το μοντέλο και την λέξη disassembly. με τον κωδικό του μοντέλου σου δεν βρήκα ακριβώς. θα βρεις οπωςδήποτε κάτι παρόμοιο. σε κάποια λαπτοπ δεν βγαίνει πρώτο το κάτω καπάκι γιατί σε αυτά στηρίζεται η μητρική. βγάζεις πληκτρολόγιο, στη συνέχεια το πάνω κάπακι και μετά μητρική κλπ...απλά πρόσεξε ποτέ δύναμη. μου έχει τύχει και έχω κάνει χοντρή ζημιά. αν δεν προχωράει κάτι απλά ψάξου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

βγάζεις πληκτρολόγιο, στη συνέχεια το πάνω κάπακι και μετά μητρική κλπ...απλά πρόσεξε ποτέ δύναμη. μου έχει τύχει και έχω κάνει χοντρή ζημιά. αν δεν προχωράει κάτι απλά ψάξου.

Πληκτρολόγιο έχεις αφαιρέσει όπως γράφει ο AlexnderK ? Υπάρχουν κι εκεί βίδες (από κάτω).

Γενικά πρόσεχε μην σου μείνει καμία ταινία στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω βγάλει πληκτρολόγιο και δεν φαίνεται να βγαίνει .... καθώς τα κοθμπιά φαίνοντα σαν φυτευτά στο κάλυμα....

ο΄θτως ή αλλως θα το ψαξω....

Keyboard_Overhead.jpg

Έψαξα πολύ στο youtube/google αλλά δεν βρήκα κάτι για dissassembly του μοντέλου αυτού....

 

Link to comment
Share on other sites

Από την φωτογραφία που έβαλες δεν μπορώ να σου πω και πολλά, 2 απ'τις περιπτώσεις είτε έχει κάποιο πλαίσιο (γενικά ) που το αφαιρείς,

είτε στο κάτω μέρος του keyboard έχει κάτι σαν "αυτάκια" (κουμπώματα) που μ'ένα ψιλό κατσαβίδι τα απελέυθερώνεις.  Μετά θέλει προσοχή

όταν ανασηκωθεί το πληκτρολόγιο με την ταινία που βρίσκεται από κάτω να την ξεκουμπώσεις. 

Τα παραπάνω αφορούν την περιπτωση που υπάρχει βίδα κάτω από το keyboard για να βγει το πλαίσιο.

 

Κοντινούς κωδικούς με το δικό σου στα παρακατω βίντεο δείχνει ότι αφαιρείς όλες τις βίδες από κάτω και αφαιρείς το πλαίσιο. Κάτι που έχεις κάνει.

Δες μην έχεεις ξεχάσει κάποια βίδα ή κάτω από κάποια λαστιχένια πατούρα/"καλύπτρα" υπάρχει κάποια βίδα.

 

Τα βίντεο δεν είναι για το δικό σου αλλά κοντινοί κωδικοί, οπότε με προσοχή ότι κάνεις!

 

Spoiler

 

 

 

Αν δεν καταφέρεις κάτι μην το ζορίσεις, περίμενε γνώμη κι από άλλους!

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως είπε  o kpetros, ένα ηλίθιο κούμπωμα ήταν στο σημείο πίσω από τη μπαταρία (που περικλείεται από τον κόκκινο κύκλο) ... με πολύ απαλές κινήσεις ξεκούμπωσε και όλα κομπλέ !

Έγινε επεξεργασία από deviant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.