Jump to content



Κήπος, φυτά και απορίες


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Φετος κλαδεψα εγω τη λεμονια ,θελει ανοιγμα εσωτερικα κ κοψιμο οτι φευγει ψηλα.

 Τις αλλες χρονιες εκανε καμμια 50ρια λεμονια,φετος πανω απο 200:)

Τα λεμονια προς το δρομο βεβαια ειναι  για τους γειτονες κ τους περαστικους ,γιατι ειναι κλειστα τα μαναβικα το βραδυ!:p

IMG_1948.thumb.JPG.8172a367659948f8a2c1732bc3d74a0c.JPGIMG_1951.thumb.JPG.fabacd1e776e6d6d41440fe6442667ae.JPGIMG_1950.thumb.JPG.ab5ae70fb8862e3b31bb63a87b7b0fcd.JPGIMG_1949.thumb.JPG.29aeee3a7bd162ad5951fcc3d9cf2fdf.JPG

Κ οι πιπεριες,πολυ καυτερες, για τα χειμωνιατικα φαγητα...

IMG_1953.thumb.JPG.3ccbfd42cc26633d33d6d3b719f362bd.JPGIMG_1952.thumb.JPG.1cc47b5b962a071d2432ff34e6fda714.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο έχω μια λεμονιά στο σπίτι που θέλει κλάδεμα και ψάχνω κηπουρό!!! Πόσο πάει το μεροκάματο? :hehe: 

 

Εκοψα και εγω μερικά προχθες. Είναι γεμάτη η άτιμη παρόλο που δεν την πρόσεχε ο προηγούμενος!

 

20171105_192955.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στέλιο έχω μια λεμονιά στο σπίτι που θέλει κλάδεμα και ψάχνω κηπουρό!!! Πόσο πάει το μεροκάματο? :hehe: 

 

Εκοψα και εγω μερικά προχθες. Είναι γεμάτη η άτιμη παρόλο που δεν την πρόσεχε ο προηγούμενος!

 

20171105_192955.jpg

ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜην  την αγγιξεις!!!!!!!!!Μα'ι'ο ,ιουνιο κλαδευεται μονο,οχι με υγρο καιρο...Αστη κ οταν ερθει ο καιρος θα πεταχτω να στη φτιαξω:) κ το βασικοτερο να σου δειξω πως! Να μην ερχομαι καθε χρονο....:p

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

28η οκτωβρίου κατέβηκα χωριό από Παρασκευή βράδυ. Ένας γείτονας παραγωγός φαίνεται με είδε, και το πρωί βρήκαμε αυτά τα ολίγα στην πόρτα μας.:p

100_4166.jpg

 

Για να πάρετε ένα δείγμα του τι λίπασμα τρώμε, δείτε μεγέθη.

100_4167.jpg  100_4168.jpg

 

Μία ντομάτα ζύγιζε 750 γραμμάρια!!!!

100_4170.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καμιά φορά απορώ. Παρόλο την καθημερινή φροντίδα σε ντομάτες/πιπεριές το εγχείρημα πήγε κατά διαόλου φέτος και απογοητεύτηκα.

Έφαγα ελάχιστες ντομάτες συνολικά (6 κιλά περίπου), 4 κιλά ντοματίνια και πιπεριές ούτε μισό κιλό. Σε λεφτά μην σας πω πόσα χάλασα.... αγόραζα μισό μανάβικο.:p

Το πράγμα στράβωσε πολύ όταν άλλαξα λίπασμα και από τύπου Complesal πήγα σε βιολογικό, και συγκεκριμένα αυτό. http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/11807/

Είχε μια μυρωδιά σαν ψαρίλα, γατοτροφή και μάλιστα μια μέρα που το έριξα ήρθε μια γάτα και μύριζε το χώμα.

Από την ίδια εταιρία έριξα πάαααρα πολλά σακουλάκια ασβέστιο ( http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/12453/), αλλά και αυτό χωρίς αποτέλεσμα αφού όλοι οι καρποί έκαναν στίγματα. Τσάμπα λοιπόν τα παραπάνω, οι κοπριές, το χώμα που αγόρασα και φυσικά ο χρόνος που σπατάλησα...

 

Τώρα λοιπόν που οι ντομάτες έχουν αφεθεί στο έλεος της μοίρας τους, δίνουν καρπούς και μάλιστα νόστιμους. Φυσικά αργού πολύ να γίνουν γιατί δεν υπάρχει ζέστη αλλά την παλεύουν. Τι να πεις...

100_4302.jpg  100_4303.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για ότι έγινε αλλά θα σου έλεγα ότι κατά την γνώμη μου δεν έφταιγε το λίπασμα.

Για την ακρίβεια το ίδιο χρησιμοποίησα και εγώ, απλά στο σακί των 25 κιλών και 20 κιλών για το ασβέστιο, και ο κήπος μου ήταν καλύτερος από κάθε άλλη φορά.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να οδηγήσουν σε μια κακή χρονιά και αυτό είναι κάτι που μάλλον θα το βρεις μόνος σου, καθώς εσύ ξέρεις με κάθε λεπτομέρεια τι έκανες. ( ραντισματα, ποικιλίες που σπαρθηκαν, προετοιμασία εδάφους, τρόπος καλλιέργειας είναι τα βασικά)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτές που είχα στο μπαλκόνι πήγαν κατά διαόλου, υποπτεύομαι το χώμα που ήταν φτηνό, θα δω μάρκα να έχετε το νούσας, πρώτον βρώμαγε και δεύτερον πιο πολύ ήταν πολτός από κλαδιά και φύλλα παρά χώμα…., από την άλλη του πατέρα στο κήπο ήταν μια χαρά οπότε φάγαμε καμιά τις προκοπής, βέβαια από τον Οκτώβριο σταμάτησαν να κάνουν καρπούς οπότε απορώ που εσένα έχουν, να’μαστε καλά και του χρόνου καλύτερα!

 

Ίσως επειδή στο βουνό έχει πιο πολύ κρύο από ότι στο Χαϊδάρι, 1 με 5 βαθμούς διαφορά, πόσο μάλλον από άλλες περιοχές όπως περιστέρι/ Αιγάλεω κτλ, πιο «πεδινές».

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί οι δυο δοκιμαστικές ντομάτες στο μπαλκόνι να πέθαναν, άρε Σκλαβενίτη με το άθλιο χώμα σου, μπορεί ο καύσωνας το καλοκαίρι να μου έκαψε το μισό έλατο και ένα λεμονοκυπάρισο αλλά επανήλθα.

 

1.thumb.jpg.0feb6d9ce88ba49a44382c94d4c0326c.jpg  2.thumb.jpg.cc41aa468ed3c83f2cbff720c9725e6b.jpg

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα φώτα σας!

Υπάρχει ένα γιασεμί μεγάλο στον κήπο και επειδή ο μαντρότοιχος είναι να ψηλώσει, θα πρέπει με κάποιον τρόπο να προστατέψω το γιασεμί.

Ενας τρόπος που σκέφτηκα ειναι με ένα φτυάρι απαλά και όμορφα να "σκάψω" μακριά από τη ρίζα του και να το πάρω μαζί με το χώμα να το βάλω σε μία μεγάλη σακούλα μέχρι να ξαναφυτευτεί. Αυτό που δεν έχω ιδέα είναι

 

1) είναι καλή σαν ιδέα; :p

2) Εχει βαθιές ρίζες; Θα πρέπει να φτυαρίσω αρκετά μακριά και βαθιά; 

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση; 

Link to comment
Share on other sites

μια λυση ειναι να το κοντοκλαδεψεις , κ μεχρι να τελειωσει το κομματι του τοιχου ,το τυλιγεις με να'υ'λον θερμοκηπιου , θα ξαναπεταξει γρηγορα  βλασταρια... 

 Η μεταφυτευση σ αυτα τα φυτα ειναι λιιιγο ρισκο, αλλα στην αναγκη σωστα το σκεφτηκες....καποιες [αρκετες] ριζες θα κοπουν  αλλα αν σκαψεις σε ακτινα 50 - 60 ποντους κ  αλλο τοσο σε βαθος θα ναι οκ.:)

Προτεινω την πρωτη λυση αν εχεις αερα εστω κ 20 ποντους , ο κορμος, απ τον τοιχο...ακομα κ να λυγισεις ελαφρα τον κορμο καμμια 15αρια μοιρες μπορεις , κ να το καλυψεις...

βαλε κ μια φωτο να το σιγουρεψουμε!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς να το καλύψεις με κάποιο νάιλον,δίχτυ κτλ είναι ότι καλύτερο.

Ρίζες δεν έχει βαθιές. Αν αποφασίσεις να το βγάλεις προσπάθησε να μην τις καταστρέψεις και βάλε το σε μια γλάστρα ή σε ότι άλλο χωράει και κάλυψε πάλι τις ρίζες με χώμα πολύ καλά μέχρι να είσαι σίγουρη ότι δεν παίρνουν από κάπου αέρα και πότισε το λίγο.

Όταν το ξαναφυτέψεις κόψε πρώτα τα άκρα από τις ρίζες και βγαλ'του ότι ξερά κλαδιά και φύλλα έχει για να δυναμώσει.

Προαιρετικά μπορείς να χρησιμοποίησης και κάποια ριζοβολια φυτέματος. Αυτα. :)

 

 

ΛΟΛ... @Stelios13 :lol:

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

IMG_2727.thumb.JPG.398d2153fe17cc9df6d452df15bdc60a.JPGIMG_2728.thumb.JPG.b2b0c3929b02c1309e1a0237cee3063a.JPG

Κλαδεματα ...

Το νυχτολουλουδο [στη μεση] σακατευτηκε αρκετα, ειχε σκεπασει τη μιση αυλη! Μην το φοβαστε, αμολαει παλι γρηγορα!:)

Το γιασεμι [δεξια]  απλα στρογγυλεψε:p , ειχε κ αυτο ξεφυγει αρκετα!

Απ τον κισσο στην περκολιτσα , καθαριστηκαν τα ξερα ,τωρα που βγαζει φυλλα....

 Την λεμονια ΔΕΝ την πειραζουμε ακομα!:)

IMG_2723.thumb.JPG.2335702d2282415510758c86818587ce.JPG

Εχει ακομα λεμονια ,πανω απο 300 ειχε!!!!!!!!!!!

IMG_2726.thumb.JPG.034c6f5dd347116e76dbf63a3ac4dcd8.JPGIMG_2724.thumb.JPG.7725bc80217331183e65accdd816dfa2.JPG

Ετοιμαζει τα επομενα , καμμια 100σταρια υπολογισα...:)

IMG_2725.thumb.JPG.b8ed98c48d38dd758a31ece1594af639.JPG

Κ με αρκετη ανθοφορια φετος εχουν αρχισει να δενουν κ τα καινουρια!!!!!!!!!!!!!;)

Πολυ φιλοτιμο δεντρακι!!!!!!!!!!!!!!:hehe:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

IMG_2772.thumb.JPG.ea3f84627e2ac38550b3314bd45dcac7.JPG

Σποροι απο παλιες ποικιλιες...τα φερε φιλος.

Μπαμια , παλια κολοκυθια,  μικρο καρπουζακι , κ πεπονια που πλεον δεν υπαρχουν...πανε για φυτεμα στο χωριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν καποιος θελει σπορους , του χρονου που θα μαζεψω αρκετους...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.